Skocz do zawartości

Obsada zbiornika 170x55x60


mallow_ka

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Mam na imię Malwina. Posiadam zbiornik 170x55x60. Od 10 dni jest zalany wodą, powoli sobie dojrzewa, testy w drodze, a ja wybieram obsadę :) Jestem totalnie początkująca, będzie to mój pierwszy zbiornik z Malawi. Zależy mi, aby wszystko fajnie się udało, dlatego chcę prosić o radę specjalistów. Czy taka obsada do redukcji będzie odpowiednia? Co ewentualnie zamienić, poprawić, ulepszyć? Każda uwaga będzie dla mnie cenna. Pozdrawiam :) 

1. Pseudotropheus Acei Luwala x9

2. Pseudotropheus Demasoni pombo Rock x9

3. Labidochromis Caerules Kakusa x9

4. Pseudotropheus Socolofi Tumbi Point x9

5. Cynotilapia Hara Gallireya Reef x9

6. Pseudotropheus Cyaneorhabdos Maingano x9

malawi.thumb.jpg.9830558764ae134c2f26a47a0b459f9f.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie za dużo tych gatunków. Zrezygnowałbym z conajmniej z 2- zbyt duża różnorodność nie wygląda dobrze, bo robi się pstrokato. Proponuję odrzucić demasoni- to problematyczna ryba, żeby się udało je utrzymać trzebaby wpuścić min. 20szt, poza tym to stricte roślinożerca i często nastręcza problemów układem trawiennym (bloat), a już na pewno nie pasuje połączenie z caeruleusem, który jest raczej miesożercą. Odrzuciłbym jeszcze socolofii, ale to już kwestia gustu. Co do ilości, to wiadomo- im większa, tym większe prawdopodobieństwo uzyskania założonej proporcji płci. Przy 9szt myślę, że przy odrobinie szczęścia będzie ok. Powodzenia ;)

 

 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może w takim razie zamienić demasoni i careuleus na np. saulosi? Z socolofi nie chcę rezygować, bo bardzo bardzo mi się podobają :) Ile sztuk z każdego gatunku powinnam kupić, aby jak piszesz zwiększyć prawdopodobieństwo  uzyskania złożonej proporcji płci? Po 12 sztuk?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz zrezygnować z yellow i demasoni na rzecz saulosi a dodatkowo odpuscilbym cynotilapia hara bo kolorystycznie trochę podobna do socolofi. Przy 4 gatunkach wziął bym po 12 sztuk na początek.

Edytowane przez SlavekG
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, mallow_ka napisał:

Może w takim razie zamienić demasoni i careuleus na np. saulosi?

Dobry pomysł.

Zamiast acei Luwala kup odmianę itungi. Luwala jest zbyt podobna do socolofi.

Dorzuć kamieni, dla mbuny tu jest za skromnie.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Merlot napisał:

Witaj na forum :)

Czy wybrana przez Ciebie, wstępna obsada to "pewniaki", czy może jednak mozna zaproponować coś zupełnie innego :)

Nie są to "pewniaki". Jestem otwarta na coś innego :) Pewne jest jednak, że chcę kolorową obsadę, która będzie cieszyć oko. Generalnie ma być kolorowo, ale nie tandetnie i pstrokato.

11 minut temu, SlavekG napisał:

Możesz zrezygnować z yellow i demasoni na rzecz saulosi a dodatkowo odpuscilbym cynotilapia hara bo kolorystycznie trochę podobna do socolofi. Przy 4 gatunkach wziął bym po 12 sztuk na początek.

Dzięki za sugestię. Chyba faktycznie zrezygnuję z cynotilapia hara. Pójdę też za radą @pozner i zamienię acei luwala na itungi. Będzie bardziej różnorodnie, ale dalej minimalistycznie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, mallow_ka napisał:

Dzięki za sugestię. Chyba faktycznie zrezygnuję z cynotilapia hara. Pójdę też za radą @pozner i zamienię acei luwala na itungi. Będzie bardziej różnorodnie, ale dalej minimalistycznie :)

Też uważam że itungi są ładniejsze niż luwala. Dobra decyzja.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, mallow_ka napisał:

Może w takim razie zamienić demasoni i careuleus na np. saulosi? Z socolofi nie chcę rezygować, bo bardzo bardzo mi się podobają :) Ile sztuk z każdego gatunku powinnam kupić, aby jak piszesz zwiększyć prawdopodobieństwo  uzyskania złożonej proporcji płci? Po 12 sztuk?

Dobry wybór ;)

12szt. dla uzyskania haremu 1+3/4 to dobry wybór, ale jak wiadomo jest to loteria. Ja przy moich maisonach z 12szt miałem 3 samice, a z kolei przy msobo przy 23szt tylko 2 samce. W przeszłości również zdarzało mi się nabyć np. 10 samców, ale przy 12szt trzeba mieć pecha, żeby tak trafić ;)

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.