Skocz do zawartości

Wydajność filtracji a rodzaj zasysu wody


rafalniski

Rekomendowane odpowiedzi

Rurka od Ikoli 600 maxx ma długość około 40cm,a średnicę zewnętrzną 18mm...

Średnica węży : 16/22mm...

 

Ikola 1200 Maxx-

Średnica węży: 25/34mm

Obstawiam że rurka będzie tej samej długości albo nawet dłuższa niż w Ikoli 600 maxx,a jej średnica zewnętrzna będzie wynosiła gdzieś minimum 26-27mm...

 

Także myślę że byłoby to lepsze rozwiązanie niż rurka z Unimaxa...

Edytowane przez egon44
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.09.2018 o 19:46, rafalniski napisał:

Nie wytrzymałem :) i zrobiłem szybkie testy - wyniki totalnie mnie zaskoczyły:
Przepływy grawitacyjne wyglądały następująco:
- rurka przelewowa Multikani + wąż - przepływ ok 1600 l/h (punkt odniesienia)
- rurka przelewowa Unimax + wąż - przepływ ok 1200 l/h (75% punktu odniesienia)
- rurka przelewowa Multikani + wąż + zawór HW - przepływ ok 1050 l/h (65% punktu odniesienia)
- rurka przelewowa Unimax + wąż + zawór HW - przepływ ok 800 l/h (50% punktu odniesienia = 75% x 65%)

Zrobiłem kolejne testy, tym razem dodatkowo na wylocie filtracji.
Ale od początku, na jednym wlocie zostawiłem rurkę od Multikani i na końcu węża z zaworem HW ponownie uzyskałem ok 1000 l/h.
Z kolei na wyjściu prefiltra HW602 przepływ wynosił 800 l/h - czyli tyle co poprzednio na jego wejściu.

Na drugi wlot również założyłem rurkę od Multikani i na wylocie filtracji uzyskałem 850 l/h co daje sprawność całej filtracji na poziomie ok 1700 l/h :) 
Poprzednim razem jak robiłem testy całego filtra na obu wlotach Unimaxa to uzyskałem łączny wynik ok 1350 l/h.

Wniosek - rodzaj zasysu ma znaczący wpływ na wydajność - w prosty sposób udało mi się zwiększyć przepływ filtra o ok 25%.
Z dwoma prefiltrami na wejściu uzyskałem większy przepływ niż podaje producent dla samego filtra :) 

Podłączyłem też rurkę Multikani na wylocie filtra - tu aż tak znaczącej poprawy nie uzyskałem w stosunku do rurek Unimaxa - różnice w przepływie były na granicy błędu pomiarowego - ok 50 l/h.

Ostatecznie zostawiam wloty na rurkach Multikani a wyloty na Unimaxie - dzięki temu łatwiej mi wszystko dobrze zamocować w akwarium.
Niestety musiałem zostawić obie rurki Unimaxa, bo jedna trzymała się słabo :) ale dzięki temu przez jedną z nich przecisnąłem wężyk wylotowy z Purolite.

Tak to teraz u mnie wygląda, może niebyt estetycznie ale wydajność wygrała :) na szczęście po zamknięciu pokrywy nic nie wystaje :) 

20180909_185520_resized.thumb.jpg.ea497eaf84e18243695e9cb5ac51ad00.jpg20180909_185504_resized.thumb.jpg.64c741f68e02c0b467172c5cf5ed681a.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Skorzystam z tego tematu i zaprezentuję finalną wersję mojego mechanika.
Korpus 10" 3/4, kształtki i zawory 3/4, pompa Aqua Nova N-RMC 4000. W poprzedniej wersji wszystko pracowało na wężach 16/22, standardowym zasysie Eheima 16/22 i wylocie JBL 16/22. Maksymalny przepływ jaki udało mi się uzyskać w tej konfiguracji to 1200l/h. Obecnie wymieniłem węże na 3/4, zasys od HW-304 20/26 i wylot DIY z pvc 20mm. Maksymalny przepływ zmierzony z dość mocno zabrudzonym wkładem (jbl symec) to 1894l/h co bardzo mnie satysfakcjonuje. Jak widać zasys ma ogromny wpływ na wydajność filtracji, ale tylko z odpowiednio dobraną średnicą węży.


4487c02b4358eb01c0448344be9c7ca4.jpg

c06d74520eeacab6763a876b683ae9d5.jpg

98492f5a6981d6bc8d216f6af9a8d62c.jpg

Wysłane z mojego SM-G903F przy użyciu Tapatalka
 

Edytowane przez Bartek_De
  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[mention=7984]Bartek_De[/mention] mógłbyś wstawić jakiś filmik jak śmiga Twoja filtracja mechaniczna?  
Masz na myśli sik?
Postaram się, ale nie będzie łatwo, bo węże są mega sztywne i musiałem się nieźle nagimnastykować żeby je dobrze ułożyć za akwarium..

Wysłane z mojego SM-G903F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak
Na spokojnie wstaw jak możesz filmik przy następnej podmianie wody
 
Zasys od hw 304 ma u gory regulowaną długość i tamtędy będzie mi wtedy ciągnąć powietrze, więc muszę to zrobić na pełnym zbiorniku. Nagram na pewno, spróbuję dziś jak wrócę z pracy

Wysłane z mojego SM-G903F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Bartek_De napisał:

Zasys od hw 304 ma u gory regulowaną długość i tamtędy będzie mi wtedy ciągnąć powietrze, więc muszę to zrobić na pełnym zbiorniku.

Ja u siebie zamieniłem jeden z zasysów Multikani wymieniłem na HW-302, który też ma regulowaną długość i skimmer. Na szczęście udało mi się dopasować rurki od Aquaela i w ten sposób pominąć ten regulowany kawałek rurki ze skimmerem. 

Teraz kombinuję wymianę przyłączy w HW-602 na takie o większym przekroju, ale chcę pozostawić taką samą funkcjonalność. Jak ogarnę temat na pewno pochwalę się na forum ?

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach



Na szczęście udało mi się dopasować rurki od Aquaela i w ten sposób pominąć ten regulowany kawałek rurki ze skimmerem. 


A widzisz, o tym nie pomyślałem. Dzięki za pomysł choć w niczym mi to nie przeszkadza

Wysłane z mojego SM-G903F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Bartek_De napisał:

A widzisz, o tym nie pomyślałem. Dzięki za pomysł emoji106.png choć w niczym mi to nie przeszkadza emoji6.png

 

Tylko rurki od HW-302 są dopasowane do węży 16/22 i dlatego pasują do rurek 20 Aquaela. 

Zasys do Hw-304 może mieć grubsze rurki bo jest dopasowany do węży 20/26, więc tu może być problem z kompatybilnością z Aquaelem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Że szkła... małe akwarium z otworami na 3 rury obsmarkalem pianka i okleiłem styropianem... na to ceresit 
    • @crav z czego budowałeś u siebie komin?
    • W najbliższą sobotę (29 czerwca) około południa planuje ,,wycieczkę" po ryby do Sebastiana z Tanganika Konin - jestem już umówiony na konkretną godzinę.  Może ktoś z Warszawy lub okolic chcę się zabrać bo ma w planach uzupełnienie obsady lub inne swoje powody (zobaczenie hodowli czy rozejrzenie się za rybami ,,na przyszłość"). Termin dość bliski, ale jak coś proszę pisać tutaj lub w wiadomości prywatnej na forum.
    • Zobacz na tym forum https://klub-tanganika.pl/forum/
    • Wertykalny by zrobił, ale będę na niego patrzył tylko jak będę wchodził do akwa 😁 Mam tam jakiś metr wysokości.
    • A jak wysoko będziesz tam miał. W wyobraźni zobaczylem na pozostałych 3 ścianach, ogród wertykalny zasilany oczywiście wodą z baniaka. Poza fajnym efektem uzyskasz w ten sposób dodatkową filtrację. Jedyny minus to to, że tylko Ty będziesz to oglądał😉
    • Tutaj jest trochę inna sytuacja, bo zbiornik jest z betonu i nad zbiornikiem mam przestrzeń, którą będę się do niego dostawał (wyłączona zamknięta przestrzeń do której będzie dostęp tylko z jednej strony). Jak będę robił izolację w zbiorniku, to zrobię też całą górę więc samo skraplanie nie jest mi straszne, ale chętnie odzyskałbym to gorące, wilgotne powietrze, które będzie się nad wodą gromadziło.
    • Cześć. Na sam początek chciałbym zaznaczyć, że mam już jakieś doświadczenie w hodowli ryb w akwarium - od plus minus 6-7 lat interesuję się tym mniej lub bardziej, jednak nigdy nie miałem akwarium z rybami z Malawi lub Tanganiki - co zresztą powinno przykuć moją uwagę dużo wcześniej ze względu na to, jak twardą wodę mam w kranie - nie jestem teraz w stanie przytoczyć z pamięci parametrów, a zrobić testu nie jestem w stanie ponieważ mam najprawdopodobniej przeterminowane testy, ale wiem, że generalnie pH, kH i gH jest bardzo wysoko. Po napisaniu wstępu przejdę do problemu z którym się spotykam - mam akwarium 80cm x 40 cm x 40 cm - (długość x szerokość x wysokość) i chciałbym zagospodarować je głównie dla muszlowców - nie chciałbym doprowadzić do "przepełnienia" akwarium rybami, a samemu nie byłem w stanie znaleźć innych współtowarzyszy muszlowców (w postaci innej niż ryby) w naturze. Akwarium chciałbym urządzić jak najbardziej zgodnie z naturą, filtracja będzie kubełkowa - kubełek całkiem sporej pojemności i przeznaczony do akwarium dużo większego - na stronie producenta jest napisane że do +- 300-400l akwarium. Nie jestem w stanie zdecydować się na to, jaki gatunek z grupy muszlowców chciałbym hodować w akwarium - jest ich dosyć sporo a samemu nie umiem znaleźć źródła, gdzie mógłbym w prosty i czytelny sposób porównać to, jakie warunki potrzebują do życia. Akwarium z tego, co zdążyłem się dowiedzieć, powinno być w miarę wystarczające pod względem litrażu, a dokładniej rzecz biorąc pod względem wielkości dna, bo głównie o to tutaj się wszystko rozbija - tak jak w przypadku pyszczaków czy pielęgnic. W każdym bądź razie, z góry dziękuję za jakiekolwiek nakierowanie na to, co mógłbym zrobić, jak urządzić akwarium czy jakie muszlowce mógłbym w swoim akwarium hodować, a także przepraszam, jeżeli gdzieś na tym forum taki temat się już przewijał.
    • Kiedyś policzyłem parowanie i przy 25 stopniach (temp. powietrza i zbiornika - akwarium nieogrzewane; odkryte 20 cm pokrywy; efekt podobny jak przy zdjętej) i wilgotności 37% (zima) - było to ok. 180 g/h. Przy 4,5x większej powierzchni u ciebie nie przekroczy 0,8 kg /h. Przy zamkniętej pokrywie wewnątrz zintegrowanej pokrywy pleśniało - wolę wymianę tego powietrza. U mnie to podniesienie wilgotności wewnątrz domu  ok. 10 %. Parowanie tej wody to moc ok 120W !
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.