Skocz do zawartości

zakladanie akwarium 450 l od podstaw razem z wami opinie pomoc uwagi


kpaprocki

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie.

No I stalo się. Rozpoczynam przygode z akwarystyka.

Impulsem bylo to ze dostalem w prezencie Akwarium z czesciowym osprzetem. 

miesiac spedzilem na tym forum, I przyszedl czas by mam nadzieje razem z wami zalozyc moje nowe akwarium. 

Tu dodam ze funkcjonowalo ono przez jakis czas jako biotop Malawi, ale niestety przy braku wiedzy  zaczelo to raczej przypominac zielona breje z kilkoma rybami roznego rodzaju. 

Rybki oddalem, to co mialem ze sprzetu rozlozylem na czynniki pierwsze wyczyscilem wypolerowalem I zaczalem czytac… I czytac I czytac.. 

I niestety jako ze jestem ( bylem kompletnie zielony w te klocki nadmiar wiedzy mnie przygniotl ) wszystko się już kompletnie pomieszalo. 

Ogolny zarys i podstawowa wiedze wyczytalem tu by rozpoczac zabawe z akwarium ( cyrkulacja filtry podmiany ipt itd. )

Dlatego zdjecydowalem się o tym by tu wszystko opisywac I mam nadzieje otrzymac porady I opinie o tym co bedzie dzialo się z moim zbiornikiem przez najblizsze kila tygodni.

Ale ok do rzeczy. 

 Wyposarzenie:

Akwarium posiadam: 

   Diversa 150x60x50 AP o pojemnosci 450 litrow

IMG_0958.jpg.14ec158158826467138acee5d2c273b9.jpg

 

Filtry zewnetrzne 

   Eiheim II 2126 z termostatem ( bez mediow )

   Eheim 2275  ( z kompletem mediow od Eheima nowe )

IMG_0959.jpg.e305b5f916c2c41ed0a1487ec4f64f1e.jpg

IMG_0957.jpg.a42ca8ca705b400dc07873ed8b8c519a.jpg

Do tego dwa prefiltry mechaniczne

    SunSun 603

Wave maker 

Jebao RW8 max 8000L/h 

Piasek 0,5 1mm ze starego akwarium ( przeplukany i lezy w wiadrze od 3 tygodni) I dokupilem 20 kilko kwarcowego bialego 0.5  1mm

Kamienie: 

    60 kilo Vivarium rock Malawi  ( mniejsze, wieksze )  dosc sporo tego.

Tlo czarne Juvenel 

Media:

    Sachem Phosguard 1 litr

     Sachem Matrix Bio 

     Sachem Purigen 200ml     

     Active Carbon ( dwa opakowania 1000g

    Bio Balls 9 AllPond ) 40 sztuk 

    Sachem Cichlid Lake salt 500g

    Sachem Maawi Buffer 300g

     Eheim Substract Pro Bio filter 250ml

    Natural Rapport Water conditioner   500ml

Do tego Pvc rurki kolanka wezyki I reszta jakis malych rzeczy co przyszla z tankiem 

Akwarium zakladma w niedziele co udokumentuje I ladnie pokaze na zdjeciach. 

Wystartuje od kompletnego zera. 

I przy tym poscie dwa pytania na poczatek.

1.     Jak rozmiescic media w filtrach ? ( dwa biologi kubelkowe )

2.     Jak rozbieralem stare akwarium to wode z filtrow z kupami zielonym osadem I co tam jeszcze bylo w tym smierdziuchu zlalem do jednego baniaka na wode I tak sobie to stoi na zewnarz w ogodzie ( nie bylo zmakniete ) czy moge to uzyc do startu czy lepiej nie ryzykowac ? w ostatnim okresie dzialania akwarium kilka rybek zdechlo w odsepie kilku dni. ( mysle ze to przez brak  poprawnej filtracji czy jakiej kolwiek kontroli wody. )

Moze jakas pomoc, rady na poczatek ?

Testy kropelkowe już ida I powinny byc za pare dni

dziekuje

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hejka :)

W zasadzie wszystko masz by odpalić malawke. Akwarium jest. Szafka również. Do każdego z eheimow podepnij hw 603 i do środka zapodaj gąbki plus wate. Do filtrów media ale na start tylko matrix, bioballe plus eheim substrat. Ile masz tego matrixa? Te trzy rzeczy podziel na dwie równe części i umieść w dwóch filtrach. Nie wiem czy tych bio kulek bym sobie nie odpuścił. Albo dokupić eheimowskiego substratu albo matrixa w zależności ile go masz. Ja bym dal po jednym litrze mediów do każdego z filtrów. Nie jest to zgodne z trendem tego forum a bardziej z innymi akwarystami. Ja należę do tych drugich. Wolę mieć zapas niż na styk. A co tam za nowe wkłady są w tym eheimie 2275 bo może się okazać, że nic kupować nie musisz.

Cały szlam wywal i odpuść sobie. To już lepiej od podstaw nalać nową wodę przez ustrojstwo i zacząć cykl od zera. Sam pisałeś, że z rybami było coś nie halo więc sam nie wiesz co tam może siedzieć.

To tak na początek ale widać, że w zasadzie masz wszystko co potrzeba. 

Śmiało pytaj bo widać żeś nie raptus tylko robisz z głową i na serio podszedles do tematu. :)

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezeli do obu wsadzi te same wkłady i podepnie prefiltry to jeden filtr bedzie powielał drugi. A nie lepiej do Eheim 2126 wsadzić samą Biologia (matrix,biobale,eheim substrat +jakas gąbka)i podłączyc do niego prefiltr wypełniony watą i gąbką. A Eheim 2275 wypełnic wyłącznie gąbkami i będzie robil za mechanika ? Oczywiście mechanik bez prefiltra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to ciekawa teoria. Powielające się filtry. I co w tym złego? Lepiej czyścić prefiltry niż co tydzień rozkładać filtr i wymieniać gąbki. A tak w ogóle to nazwa czyli media filtracyjne mówi sama za siebie. Można dać i trzy filtry zewnętrze. Wypełnić je wkładami i niech śmigają. Media mają za zadanie filtrować więc stwierdzenie, że będą się dublować jest bez sensu.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj @kpaprocki na naszym forum!

Napiszę parę słów,co ja bym zrobił mając Twoje wyposażenie,a potem sam zdecydujesz jakie rozwiązanie wybierzesz :) 

1. Na początek filtracja/biologia-

Do dwóch filtrów Eheima jako złoże biologiczne dałbym Matrixa (nie wiemy ile go masz? )Eheim Substract Pro Bio filter ...Oczywiście wszystko rozłożyłbym po równo do koszy bez żadnych gąbek,waty filtracyjnej...No i biologię miałbyś z głowy ;) 

Do obu kubełków podpiąłbym prefiltry HW-603...Między dwie górne gąbki z każdego prefiltra dałbym dodatkowo cienką warstwę waty filtracyjnej...No i mechanika też z głowy ;) 

Falownik Jebao RW-8 napewno się przyda...

 

 

2. Odłożyłbym na lepsze czasy do szafki-

Sachem Phosguard 1 litr 

Active Carbon ( dwa opakowania 1000g

Bio Balls 9 AllPond ) 40 sztuk 

Sachem Cichlid Lake salt 500g

Sachem Maawi Buffer 300g

 

3.Natural Rapport Water conditioner  może okazać się potrzebny chociaż jestem daleko od stosowania chemicznych uzdatniaczy,to z mojej strony poleciłbym Tobie zbudowanie ustrojstwa do nalewania wody( poczytaj ten poniższe tematy)...

 

 

 

 

4.Testy kropelkowe

Mam nadzieję że po przeczytaniu jak sądzę masę tematów na forum zamówiłeś testy kropelkowe JBL(NO2,NO3,NH3/4,pH z zakresu skali 7.4-9.0) ?

Bakterie startowe posiadasz,bo nic o tym nie napisałeś?

 

5.Podłoże-

Piasek gradacji 0.5-1mm powinien być ok,chociaż celowałbym w gradację 0.8-1.2mm(mniejszej może,ale też nie musi pylić w zbiorniku)...Możesz też zakupić piach z pobliskiej żwirowni o mieszanej granulacji mieszczących się w normach wymiarowych o których wyżej napisałem nawet w przypadku mieszanego piasku gradacja może wynosić 0.8-2 mm oczywiście na przewagę granulacji 0.8...Taki mieszany piasek wygląda bardziej naturalnie w zbiorniku niż jednolicie kolorystycznie piaski,ale to już kwestia tego co chcesz osiągnąć w Swoim zbiorniku :D 

Ja np.posiadam taki szary piasek mieszanej gradacji...

437032396_Szarypiasek.thumb.JPG.d9bae7ef06e663c35dd37407b1cc010e.JPG

 

6.Kamienie

Mógłbyś wrzucić tutaj parę fotek tych kamieni ;) 

Pamiętaj też o podkładzie na dnie zbiornika pod kamienie,oraz aby wpierw kłaść podkład na dno zbiornika,później układasz stabilnie kamienie w wybraną przez siebie aranżację,a dopiero potem na końcu dopiero sypiesz piasek na grubość mniej więcej 3-4cm...

 

7.Po starcie zbiornika,oraz jak już będziesz miał obsadę,oraz w pełni ustabilizowany zbiornik to możesz potem ewentualnie dodać Purigen np. do jednego z prefiltrów HW-603A...

Dobrą i tańszą alternatywą Purigenu jest też żywica Purolite A520E...

O zastosowaniu Purolite w kubełku możesz poczytać tutaj -

 

 

Ps.Tak podsumowując temat priorytetem jest zbadanie wody kranowej testami kropelkowymi i podanie nam wyników,a wtedy będzie można coś więcej doradzić...

 

Mam nadzieję że o niczym nie zapomniałem,ale śmiało pytaj jak masz jakieś wątpliwości ;) 

Pozdrawiam :) 

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam..

uff post ruszyl  bardzo dziekuje za odpowiedzi.

w zwiazku z pytaniami 

- MAtrixa Sachema posiadam dwa litry 

- w eheimie 2275 sa wkłady eheima ktore przychodza z filtrem ( eheim media set ) bo filtr jest nowy

- z tym ustrojstwem do nalewania wody jest problem bo ja mieszkam w irlandii i ceizko mi to zamowic w Polsce dopiero jak bede za jakies wa miesiace to wtedy sobie to zakupie. ( wode do akwarium przygotuje bufferem i sola sachema. na podsawie filu z yourube Aqua lobuza )

- stary szlam już wylalem :) do kwaitkow podobnie szybciej rosna :P

- tak testy kropelkowe JBL zamowione i to ph w przedziale i GH tez 

- Bakterie startowe to bedza sachem stability .  ( ze starym sprzetem dostalem cos takiego jeszcze )

IMG_0960.jpg.2e25f182117c2b18e487a39210495f75.jpg

Kamyczki posiadam takie  ( 60 kilo )

 

IMG_0961.jpg.b282ecf9ec1f74e5751081de484161cd.jpgIMG_0962.jpg.ab70951cafe18b44d1c8c775d9fe9731.jpg

 podkladem pod akwarium bedzie albo przeroczysta pleksa albo kratki malarskie. 

jeszcze się zastanawiam

po zrobieniu hydrauliki i zalaniu akwarium woda zrobie pomiar i oczywiscie na bierzaco bede przedstawiam dojrzewanie tanka.  ( z tego co wiem po tescie paskowym wode w kranie PH mam 6.7 ) ale poczekam na kropelki 

ps. 

3/ Szybkozłączki wkręcone do korpusu do podłączenia wężyka 3/8" - szt 2

http://sklep.osmoza.pl/zlaczka-af-mc-0604-jg-p-380.html - 2 szt

tego nie ma w tym sklepie.. wiec co w zamian do tego ustrojstwa ? moze uda mi się zamowic to na adres w polsce

Edytowane przez kpaprocki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli matrixa masz dwa litry to:

- podziel go na dwie równe części;

- odsyp po 100ml;

- podziel eheima substrat na dwie równe części;

- dodaj jedną część eheima do matrixa i z drugą zrób to samo;

Dzięki powyższemu masz łącznie dwa litry świetnego materiału filtracyjnego, który możesz umieścić w swoich filtrach. To co jest w oryginale w 2275 usuń i wsyp tylko 1 litr zmieszanego matrixa z substratem eheima. Ja bym dał po 0,5 litra do każdego z dwóch środkowych koszyków. Jako prefiltr HW-603 z gąbkami i watą.

Analogicznie przygotowujesz drugiego eheima i masz filtrację jak ta lala.

Cyrkulator śmiga i obmiata tak aby nieczystości wpływały do zasysów.

Kamienie fajne ale płaskie. Jednak nic straconego. Nie wiem jakie gatunki przewidujesz w swoim akwa ale jeżeli mbuna, która do szczęścia nie potrzebuje piachu to możesz zrób tak. To tylko moja propozycja i oczywiście zrobisz z nią co tylko uważasz. Kamienie super płaskie więc na dno pcv lub kratki malarskie. Na pcvce lub kratkach układasz płasko swoje kamloty tak aby pełniły funkcję podbudowy pod kamienie bardziej obłe tj. serpentynit lub otoczaki. Tu i ówdzie sypiesz piachu aby jednak jakąś plaże swoim rybom zapewnić. Szczeliny między położonymi na płask kamieniami zasypujesz piachem. Dzięki temu masz troszkę plaży ale głownie dno kamieniste. Od razu tłumaczę, że ja nie mam tak u siebie ale są momenty kiedy zastanawiam się co by takiego płaskiego dać na dno aby fajnie wyglądało. Wiem, że jest jedna firma, która produkuje maty przypominające kamień jednak cena powala. Ty masz to za darmo. Według mnie z płaskich kamieni aż tak fajnego efektu nie uzyskasz jak z obłych ale na dno pasują idealnie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minutes ago, Jerry_jerry said:

Jeżeli matrixa masz dwa litry to:

- podziel go na dwie równe części;

- odsyp po 100ml;

- podziel eheima substrat na dwie równe części;

- dodaj jedną część eheima do matrixa i z drugą zrób to samo;

Dzięki powyższemu masz łącznie dwa litry świetnego materiału filtracyjnego, który możesz umieścić w swoich filtrach. To co jest w oryginale w 2275 usuń i wsyp tylko 1 litr zmieszanego matrixa z substratem eheima. Ja bym dał po 0,5 litra do każdego z dwóch środkowych koszyków. Jako prefiltr HW-603 z gąbkami i watą.

Analogicznie przygotowujesz drugiego eheima i masz filtrację jak ta lala.

Cyrkulator śmiga i obmiata tak aby nieczystości wpływały do zasysów.

Kamienie fajne ale płaskie. Jednak nic straconego. Nie wiem jakie gatunki przewidujesz w swoim akwa ale jeżeli mbuna, która do szczęścia nie potrzebuje piachu to możesz zrób tak. To tylko moja propozycja i oczywiście zrobisz z nią co tylko uważasz. Kamienie super płaskie więc na dno pcv lub kratki malarskie. Na pcvce lub kratkach układasz płasko swoje kamloty tak aby pełniły funkcję podbudowy pod kamienie bardziej obłe tj. serpentynit lub otoczaki. Tu i ówdzie sypiesz piachu aby jednak jakąś plaże swoim rybom zapewnić. Szczeliny między położonymi na płask kamieniami zasypujesz piachem. Dzięki temu masz troszkę plaży ale głownie dno kamieniste. Od razu tłumaczę, że ja nie mam tak u siebie ale są momenty kiedy zastanawiam się co by takiego płaskiego dać na dno aby fajnie wyglądało. Wiem, że jest jedna firma, która produkuje maty przypominające kamień jednak cena powala. Ty masz to za darmo. Według mnie z płaskich kamieni aż tak fajnego efektu nie uzyskasz jak z obłych ale na dno pasują idealnie.

 

hej. Dziekuje za rade oczywiscie uzglednie je w procesie setu filtro. 

myslalem by matrixa dac w calosci do jednego z filtrow ale rozloze i zorbie tak jak mowisz

w malym eheimie mam tylko dwa kosze z w duzym 2275 mam 4 kosze. 

co do kamieni to fakt troche za plaskie no ale czlowiek uczy się na swoich bledach. 

mylse ze ustawienie bedzie z lewj do prawej ( czyli gorka po prawej spadajaca w lewa strone akwa a  po driugiej stronei mam dwa platiki kamienne identyczne jak te plaskie ale da się je postawic by zaslonic zassysy ) no i plaza od skonczenia gorki w lewa strone. 

Druga opcja to zorbic usypany na plasko z kamieni trojkat na srodku akwa 

oczywiscie w niedziele pokaze zdjecia.

po aranzacji bede zastanawial się nat non mbuma lub mbuma za wasza porada oczywiscie 

tu mam problem bo jest jedna firma co moze mi sprowadzic rybki i maja jakis tam wybor i z tego bede musial dobrac cos do akwarium w rodzaju i ilosci 

jesli moglbys zerknac to moze zaoszczedze przerabinaia dna pod ryby tylko od razu zorbimy dno pod konkretnych zasiedlencow 

teoretycznie moge wybierac z tego:

http://www.seahorseaquariums.com/Lake-Malawi-Cichlids/Freshwater-Fish/201

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym poszedł w mbuna ale to już Ty musisz wybrać co Tobie bardziej leży. Wydaje mi się, że 450 litrów to fajny litraż aby jednak pójść w mbuna. 3 tudzież 4 gatunki. Odnośnie obsady to najmocniej przepraszam ale jestem jeszcze za cienki herbatnik aby komuś coś doradzać. Utwórz odpowiedni temat w dziale obsady i od razu dostaniesz odpowiedzi od starych wyjadaczy, którzy siedzą w tym biotopie od lat. Przy tym litrażu to ja bym widział na pewno Acei. Według mnie super ryba. Na yellow też lubię popatrzeć. Ale tak jak pisałem to obsadę powinien dobrać już ktoś inny.

PS. Jeszcze odnośnie matrixa. Nie wiem jak u innych ale u mnie na 1 litr matrixa trafiło się kilka kamyków co za cholerę nie chciały się zatopić. Dlatego też przed wrzuceniem go do filtra wrzuć wszystko do wiadra z wodą i niech się wymoczy. Co nie zatonie wywal tak aby po wrzuceniu do filtra niezatapialne kamyki nie tarabaniły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 hours ago, egon44 said:

 

 

7.Po starcie zbiornika,oraz jak już będziesz miał obsadę,oraz w pełni ustabilizowany zbiornik to możesz potem ewentualnie dodać Purigen np. do jednego z prefiltrów HW-603A...

Dobrą i tańszą alternatywą Purigenu jest też żywica Purolite A520E...

O zastosowaniu Purolite w kubełku możesz poczytać tutaj -

 

 

Ja mam zamiar zrobic tak jak to aqua maniak pokazywal w filmie. 

Rozlozy Purigen i Phosguard Sachema w takich woreczkach  nylonowych ktore posiadam i to przykryje ceramika i kratka by to nie chulalo ( zreszta wszystkiemedia w kazdym filtrze beda w woreczkach nylonowych )

to umieszcze w mniejszym Filtrze eheima bo tam mam dwa kosze tylko ... w duzym za waszymi radami wloze matrixa zmeiszanego z substratem eheima. w jeden z koszy. reszta pozostanie bez zmian. 

 

IMG_0965.jpg.c634652bfbb5e71d6de967a74a74a388.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.