Skocz do zawartości

Dziwne zachowanie obsady


karolus

Rekomendowane odpowiedzi

Spoko, żartuje sobie :)

Jeszcze tylko jakby mi ktoś powiedział czy zamykając i otwierając przepływ przez purolite nie narobię sobie jakiegoś nieszczęścia (wolę spytać wcześniej niż potem płakać w dziale choroby).
Chodzi mi o to, czy bez przepływu wody w bloku nie wytworzy się "coś" co potem po otwarciu przepływu może mieć zgubny wpływ na obsadę

Nowy objaw.... zapaliło mi się światło w zbiorniku i widzę że w wodzie pływają takie jakieś hmmmmm kłaczki (coś jakby drobinki waty itp, osadzone są nawet na liściach roślin, czy jest możliwe że purolite mimo wsadzenia do dwóch pończoch i dodania na wylocie fizeliny jakoś wypływa?? może to własnie nie pasuje rybą?IMG_20180624_120140.thumb.jpg.76619149ba7c1d73822f56fc0a7c2805.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, karolus napisał:

 

Acha, jeszcze jedno ważne pytanie... czy mogę sobie tak bezkarnie zamykać przepływ przez purolite na powiedzmy 12h (lub więcej) a potem bez żadnego płukania znowu włączać w obieg akwarium? 

Ja bym nie ryzykował...

Albo masz purolite otwarty,albo z niego zrezygnuj szczególnie że z tego co wyczytałem masz w zbiorniku poziom NO3-20...

Druga sprawa to ciągłym grzebaniem i kombinowaniem w dosyć świeżym zbiorniku,sam prosisz się o kłopoty tj. wahania parametrów wody i może to być powód dziwnych zachowań ryb...

Co do purolite to możesz spróbować go zregenerować,ale w wrzątku tak jak to robi większość z nas(nie wiem skąd pomysł na regenerację w zimnej wodzie?)...

U siebie w kubełku mam już bardzo długi czas nie regenerowane purolite,a NO3 utrzymuje się cały czas na poziomie 15-20mg/l...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba zbytnio panikowałem, widać rybki musiały się trochę przyzwyczaić, dziś przez większość dnia nie było mnie w domu, ale mimo to postanowiłem zaryzykować i zostawiłem wyjście z bloku purolite otwarte, jedno tylko co zmieniłem to przeniosłem rurkę w okolice wyjście z biologa, tak żeby jak najszybciej mieszała się woda.
Efekt -  po powrocie rybki pływają śmiało po całym akwarium, słowem zachowują się normalnie mimo że purolite cały czas w obiegu (swoją drogą do tej pory wydawało mi się że mam przejrzystą wodę.... teraz jestem w szoku, bo wygląda jakbym wody nie miał).
Wobec tego widać jeszcze raz sprawdza się stare porzekadło akwarystyczne o cierpliwości ;)
Teraz pozostaje mi tylko kontrolować poziom NO3, jutro po pracy zrobię pomiar ciekaw jestem czy coś drgnie z zbiorniku, no i takie pytanie z gatunku retorycznych... dlaczego na wyjściu purolite mam NO3 na poziomie 10. Efekt złego formowania złoża, a może złe ułożenie? pokombinuje chyba jednak z czymś co mogłoby mi pomóc utrzymać kształt pończochy. 
Wiecie może czy materiał z drukarek 3D może mieć jakiś szkodliwy wpływ na wodę?

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, karolus napisał:

pokombinuje chyba jednak z czymś co mogłoby mi pomóc utrzymać kształt pończochy. 

..jeżeli chcesz włożyć pończochę do kubełka  to jej grubość nie może przekraczać 1 cm. Aby taka grubość została zachowana to wsyp do kosza trochę ceramiki , na to jak najbardziej płasko pończochę i na to znowu ceramikę. To zapobiegnie zwijaniu się pończochy co pozwoli utrzymać jej płaskaą powierzchnię. Jeżeli Ci się zwinie i purolite zbije  to na 98% nie zadziała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o grubości pamiętam, problem miałem raczej z zachowaniem kształtu.
jako "dociskacz" zastosowałem gąbki, w HW603 są trzy, jedną wywaliłem, pozostałe rozciełem na pół i układałem na przemian gąbka, purolite, gąbka, purolite, gąbka, fizelina, myślę że jeśli chodzi o grubość warstwy to powinno to załatwić sprawę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Hej @hilux, malowałem emaliami akrylowymi Altaxu z atestem do zabawek, ale przedtem pokryłem piankę zaprawą cementową. Sama pomalowana pianka faktycznie wyglądałaby kijowo, nie mówiąc już o degradacji w wodzie.
    • Poprzednia obsada wróciła do sklepu, za takie pieniądze jakie sobie za nią policzą raczej będzie dobrze traktowana. Czas na porządki pod nową ekipę. Najpierw sterylizacja, 20 litrów wybielacza na godzinę przy działających filtrach (FX4 i JBL e901), potem dwie wymiany wody, której na szczęście w Irlandii jest pełno a dla plebsu jest darmowa.   Po odsączeniu wody i wywaleniu podłoża zostało samo tło i resztki silikonu, którymi przyklejony był styrodur. To zostawiłem żeby schło, trzeciego dnia zza tła zaczęły wyłazić robale, które przeżyły wybielacz ale szukały wody. Szóstego dnia ich już nie ma.  Następny krok to docinanie tła na dno. Mam już oryginalne juwelowskie, środek tylnej ściany ma inny kolor, bo tam się glony gnieździły. Zaleję to jeszcze raz perhydrolem dla pewności po tym jak baniak wyschnie do końca.  Samo tło Juwela jest absurdalnie drogie, ale skoro miałem je już na tylnej ścianie a dwa panele kupiłem po taniości to bez sensu było nie wykorzystać. Dociąłem do giętego frontu, brakujący kawałek z lewej załatam juwelowskim tłem na ten ich filtr - kosztuje połowę tego co cały panel, razem ma 36cm szerokości a ta dziura po lewej ma tylko 30cm.  Potem zacznie się jazda z maskowaniem łączeń, bo gwałcą przez oczy. Myślałem o silikonie posypanym piaskiem, ale tam jest zbyt dużo miejsca, więc chyba zostaje pianka montażowa i potem pomalowanie jej farbami akrylowymi. Przerabiał to może ktoś? EDIT: @TomekT Ty operowałeś pianką montażową przy tym tle ale potem pomalowałeś emalią a nie akrylem. Nie miałeś problemów z bąblami w piance po jej docięciu?   
    • Ja miałem podobnie, bo akwarium blisko drzwi do salonu i kobita narzekała, że ludzie będą sobie o nie głowy rozbijać (bo wszyscy nasi goście są niewidomi, wiadomo 🤓), udało mi się ją przekonać baniakiem z giętą przednią szybą.  Faktycznie optycznie zajmuje mniej miejsca jak się zza winkla patrzy, może to jest opcja dla Ciebie? 
    • Witaj Jest to obudowa/korpus Obudowa GW-E-L2 Tutaj masz linki do zestawu jaki kupowałem: https://sklep.osmoza.pl/obudowa-gw-e-l2-p-1390.html https://sklep.osmoza.pl/przewod-czarny-14-gw-14-bk-p-630.html https://sklep.osmoza.pl/kolanko-kp14p14-p-1595.html https://sklep.osmoza.pl/zlaczka-zp14gz14-p-1461.html https://sklep.osmoza.pl/zawor-bv-zp14p14-p-1445.html https://sklep.osmoza.pl/kolanko-kp14gz14-p-166.html 2 korpusy oraz mini hyroponikę napędza pompka Hydor PICO Evolution 250
    • Hej @Vrzechu, to zdaje się są obudowy liniowe jak tutaj, pewnie wielu z nas przez tę stronę kupowało korpusy filtrów do budowy ustrojstw do podmianek. 😉
    • Cześć Bastian! ✋ Gdzie zakupiłeś pojemniki na żywicę? Jak to się fachowo nazywa?  
    • Witam Dość dawno mnie nie było ale nie za dużo się działo, no może po za małą zmianą obsady. Placidochromis phenochilus Mdoka  8 szt. wielkość od 4-12 cm Placidochromis phenochilus 1 szt. Tanzania Lupingu 6 cm Labidochromis caeruleus 12 szt. (chyba) wielkość od 4-10 cm Lethrinops sp. GOLD Harbour Island 1+1 wielkość 9-10 cm Nimbochromis venustus 3 szt. wielkość 4-6 cm Placidochromis sp. "Johnstoni Solo" 5 szt. wielkość 4-6 cm Nimbochromis livingstonii  1 szt. wielkość  12-14 cm Jeśli chodzi o ceramikę to w zbiorniku jest: Maxspect Bio-Media Nano-Tech Bio-Sphere 2kg Maxspect Nano-Tech Clear Cube 8szt. Maxspect Bio-Media Nano-Tech Bio-Block 2szt. Uzupełniłem dwa rodzaje żywicy Purolite A520E oraz PA202 Nowe gąbki oraz włóknina oraz mała zmiana aranżacji VWZA7425.MOV  
    • Cześć. Olek  z Gliwic. Dopiero zakładam akwarium. Zbiornik 375L już kupiony...tyle i aż tyle pozdrawiam 
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.