Skocz do zawartości

Start akwa i moje spostrzeżenia jako osoby zaczynaącej z biotopem Malawi


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

W mojej szczerej opinii poradniki dla początkujących w dziale "Podstawy" są na tyle dobrze napisane, że każdy początkujący powinien nie tylko je przeczytać, ale po prostu się ich nauczyć. Tyle starczy żeby nie dać ciała przy pierwszym zakładanym przez siebie Malawi (i nie tylko Malawi).

  • Lubię to 1
Opublikowano

Wiem, ze nie tolerujecie tutaj takiego określenia jak kontrolowane przerybienie, ale mnie ta kwestia w jakiś sposób zafascynowała. Czy próbując stępić naturalne instynkty jak np. terytorializm, nie możemy doprowadzić do stworzenia łagodniejszych pyszczaków, podobnie jak miała się rzecz z domowymi psami i kotami, a ich przodkami w postaci wilków i dzikich kotów czy żbików. Pewnie dla sporej grupy to co piszę jest herezją, ale muszę przyznać, że dla mnie próbowanie odtworzenia biotopu w warunkach nawet 1000l baniaka jest nonsensem. Natury nie da się skopiować, a wszczególności jej okrutnej nieraz nieprzewidywalności. Pewnie wiele się w moim akwarium zmieni, ale chcę sam dojrzeć ewentualne błędy, one mnie fascynują. Ponieważ kiedy się pojawiają to w naturalny sposób zaczynamy stwarzać coraz lepsze warunki. Moze zaczynam od du*y strony myśląc najpierw o wysoko gatunkowym pokarmie. Ale pamiętajmy ze to przypadek pozwala rozwijać się naszemu światu. Jestem gorącym fanem wielu Waszych akwariów, kto wie może kiedyś się staniecie fascynatami mojego mikro świata. 

  • Smutny 1
Opublikowano
3 minuty temu, Thorgal76 napisał:

Wiem, ze nie tolerujecie tutaj takiego określenia jak kontrolowane przerybienie, ale mnie ta kwestia w jakiś sposób zafascynowała. 

Dalej nas nie kumasz...

Lekkie przerybienie rozumiem,ale trzymanie tylu gatunków w Twoim litrażu(150l) które w dodatku nie nadają się do niego (pomijam już ich agresywność) to jakaś paranoja...

Bardziej chodzi mi o to,że większość gatunków nie nadaje się do tego litrażu z racji rozmiarów do jakich dorastają...

Ryby będą się czuły jak ludzie w chińskim metrze w godzinach szczytu...

Fakt ludzie dają radę,ale czy mają komfortowe warunki?

Nie wydaje mi się...

 

Rób to co uważasz za słuszne,ale nie próbuj nam wmawiać że robisz dobrze bo tak nie jest...

Powodzenia

To tyle z mojej strony w tym temacie...

Opublikowano (edytowane)
20 minut temu, Thorgal76 napisał:

Wiem, ze nie tolerujecie tutaj takiego określenia jak kontrolowane przerybienie, ale mnie ta kwestia w jakiś sposób zafascynowała. Czy próbując stępić naturalne instynkty jak np. terytorializm, nie możemy doprowadzić do stworzenia łagodniejszych pyszczaków, podobnie jak miała się rzecz z domowymi psami i kotami, a ich przodkami w postaci wilków i dzikich kotów czy żbików. Pewnie dla sporej grupy to co piszę jest herezją, ale muszę przyznać, że dla mnie próbowanie odtworzenia biotopu w warunkach nawet 1000l baniaka jest nonsensem. Natury nie da się skopiować, a wszczególności jej okrutnej nieraz nieprzewidywalności.

Chyba nie rozumiesz zasad trzymania pyszczaków. Haremy nie mają nic wspólnego z biotopem. Jest to wymysł akwarystów pozwalający na względnie spokojne utrzymanie kilku gatunków w akwarium. Przerybienie dotyczy bardziej  ilości sztuk danego gatunku, a nie ilości gatunków. Pakując do jednego akwarium samce różnych gatunków mbuny,  nie stępisz ich terytorializmu. Najbardziej prawdopodobny scenariusz będzie taki, że się wybiją. Ewentualnie część będzie siedziała w kryjówkach i nie będziesz ich widział. Zmiana zachowań psów i kotów trwała tysiące lat. Nie uzyskano jej pakując je do małej klatki, tylko poprzez dobór hodowlany ( rozmnażano egzemplarze najbardziej uległe wobec człowieka). Biorąc pod uwagę, że malawijskie pyszczaki są trzymane w akwariach praktycznie od lat 80-tych XX w. szanse na radykalną zmianę ich zachowania poprzez hodowlę są niewielkie.

Edytowane przez suricade
  • Lubię to 3
Opublikowano (edytowane)

A jeszcze dopytam jak duży musiałby być zbiornik, aby mogło nim pływać Ok 12-15 gatunków pyszczaków?

Edytowane przez Thorgal76
  • Smutny 1
Opublikowano

A sprecyzuj jakich pyszczaków ? Nazwa pyszczaki odnosi się do sposobu rozmnażania (inkubowania ikry w pysku). Są to ryby różnych wielkości i skrajnie różnych upodobaniach żywieniowych i zachowaniach. Jedne będą ze sobą mieszkały zgodnie lub w miarę spokojnie a inne się pozbijają. Tak to urządziła natura.

Opublikowano

Ja tylko wrócę do sedna tematu. Wsiedliście na człowieka, jak by był nie wiem jakim sadystą, a ma 14szt. 3-4cm. ryb. Takie ilości maluchów przecież kupuje się na początek do takiego akwarium. Wystarczyło polecić mu pokarmy, a na marginesie...w Ps. spokojnie napisać o obsadzie. Nie byłoby problemu. Znowu powraca stary temat podejścia do nowicjuszy. Tyle ode mnie.

  • Lubię to 4
Opublikowano (edytowane)
9 minut temu, Thorgal76 napisał:

powiedzmy, ze możemy wybrać 12-15 takich gatunków które w miarę się ze sobą dogadają. 

Chłopie tyle gatunków to tu chyba nikt nie trzyma a mają akwaria ponad 2000 l a ty w takiej kropelce chcesz tyle gatunków trzymać? Mam nadzieję ,że chodziło ci o sztuki albo gatunki ,z których chcesz kilka wybrać.

Edytowane przez Bezprym
Opublikowano (edytowane)

@pozner masz po części rację i nawet nie tyle chodzi o nowicjuszy , tylko o sposób pisania. Jak ktoś nieco pobędzie na forum to ignoruje niektóre odzywki. Dla nowych mogą one być niestrawne.

Edytowane przez suricade
  • Lubię to 2
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Sprzedam w bardzo dobrym stanie dwa filtry AQUAEL ULTRAMAX 1500 wraz z pudełkami i akcesoriami.  Cena za oba to 500 zł. Przesyłka w cenie. Oferta tylko tutaj i tylko dla osób z forum.   🍻  
    • @Duckdub coś nie działa  
    • Witam, ja od początku krótkiej przygody z cyrkulatorami miałem Eheim stream On 6500+. Najpierw w 300l a później w500l. Regulacja jest uboga ale szczerze mówiąc w niczym mi to nie przeszkadzało. Jeśli wycelujesz nieco bardziej w górę czy w dół to już zmienisz ogólny prąd wody. Obecnie mam w 500l podobnego Eheima 9500+ i jedzie na maksa. Woda pięknie się rusza, żadnej pralki. Ryby oczywiście duże i w ogóle ich to nie rusza. Wycelowany trochę w górę mocno natlenia wodę. Także tafla wody jest u mnie brutalnie poruszona.  Miałem dwa mniejsze tunze i chyba miałem pecha. Jeden wibrował po tygodniu i go oddałem a drugi wytrzymał z pół roku i był bardzo głośny. Też się go pozbyłem.  Ogólnie woda lekko płynie, ryby mają subtelny ruch, kupy wszystkie płyną idealnie do zasysu. Eheimy używam piąty rok jakoś.  Oczywiście jak jest całkowita cisza w salonie, ryby nie chlupia a za oknem nie jedzie Harley Davidson to słychać delikatnie cyrkulator.  Kiedyś w modelu 6500 padł wirnik, tzn był głośny i tuż przed końcem 3 letniej gwarancji dostałem nowy cyrkulator. Oczywiście żeby woda się ruszała kupiłem tanio nowy 9500 i tak został. A 6500 czeka w pudełku. Ryby mówią że wolą 9500 😁  
    • @darianus dobre wieści 🙂 może w takim razie jakoś wypali ten projekt 😉 ja posiłkowałem się taką stroną internetową: https://stacjaplantacja.pl/jak-przeniesc-rosline-do-hydroponiki/
    • U mnie skrzydłokwiaty dobrze sobie radzą w hydroponice przy ph ponad 7. Możesz podać źródło z info że ph powinno być niskie?
    • Dzień dobry,    chciałbym prosić o pomoc w identyfikacji glonów. Na środku mam wapien który zarósł jakoś pierwszy. Kolejne kamienie zarośnięte w ok tydzień czasu. Rośliny mam sztuczne.    nie wiem czy to okrzemki, brunatnice czy może jakaś dziwna wersja sinic? 
    • Ja w 375l używam dwóch jvp-132 - jeden do napędu kaseciaka, drugi do zamiatania. Poza kolorem bez uwag
    • Mała aktualizacja Udało się zainstalować hydroponikę. To znaczy samą instalację. Pod kątem roślin jeszcze sprawa nie jest zamknięta. Zapał przy tym projekcie nieco mi opadł odkąd przeczytałem, że woda w hydroponice powinna mieć pH na poziomie 5,5-6,5. Liczę mimo wszystko, że rośliny jako tako będą sobie radziły. Kupiłem skrzydłokwiata, philodendrona i jakąś peperomię  Mam jeszcze zielistkę i epipremnum. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Chwilowo próbuję w hydroponice ukorzenić odcięte pędy epipremnum.  - wlot do doniczek  - wylot z doniczek - całość umieszczona w pokrywie - doniczki zalane wodą i wypełnione gąbkami - tak się prezentuje całość obecnie (nie zdążyłem jeszcze wsadzić roślin do doniczek)   Kilka zdjęć obywateli mojego baniaczka   - Dominujący samiec Stigmatochromis Tolae. Chwilowo największy "byk" w akwarium. Ma około 15cm. - Nimbochromis Polystigma - jeden z dwóch ujawnionych samców. Już ładnie zaczyna "łapać" niebieski kolorek   - Nimbochromis Polystigma - jedna z samiczek - Exochochromis Anagenys - jeszcze nie znam płci osobników. - Dimidiochromis Strigatus - jedna z dwóch samic - Protomelas Mbenji Thick Lips - płeć jeszcze nie znana   A na koniec najmłodszy mieszkaniec czyli malutki Dimidiochromis Strigatus  Zaobserwowałem dwie sztuki  Wątpię żeby przeżyły, ale kto wie. Na razie bardzo dobrze kryją się w tej niewielkiej ilości szczelin jakie mają do dyspozycji.    
    • Mam od paru lat Tunze 6085 Tunze Turbelle Nanostream 6085 (4025167608506) • Cena, Opinie • Pompy cyrkulacyjne 17291245623 • Allegro Dla mnie jest idealny w 200cm. Dla Ciebie się nie nadaje bo nie ma regulacji mocy. Dlaczego piszę - wcześniej miałem kilka chińskich - ich trwałość wynosiła średnio pół roku. Może teraz jest inaczej, ale jakbym miał zmieniać to na pewno kupiłbym Tunze. Nawet jeśli teraz jest chiński (bo tego nie wiem)
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.