Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano (edytowane)

Witam, 

w moim akwarium sieje ostatnio spustoszenie dziwna przypadłość. Nie pasuje ona właściwie do żadnej z opisywanych na forach chorób/zatruć ryb dlatego bardzo liczę na wasze doświadczenie.

Choroba dotyka ryby największe, dominujące, czyli wydawać by się mogło najsilniejsze. 

Objawia się apatycznością, zanikiem płetwy ogonowej, w ostatnim stadium ryby pływają pionowo,  jedna z ryb, które zdechły była bardzo spuchnięta i miała mocno wytrzeszczone oczy. 

Chore ryby odizolowuję w mniejszym zbiorniku, a duży dokładnie czyszczę. Reszta ryb wydaje się nie mieć żadnych objawów - chętnie przyjmują pokarm, nie są osowiałe. Jednak po kilku tygodniach którąś z nich spotyka to samo.

 

Zaczęło się to ok. 3 miesięcy temu i zabiło już 4 ryby. Zawsze odbywa się to tak samo - ryba zaczyna się pokładać, potem widać problemy z płetwami (ogonowa zanika, grzbietowa wydaje się być "złożona",  płetwy boczne pracują bardzo szybko, potem ryba zaczyna mieć problemy z zachowaniem równowagi, a po ok. 2 dniach zdycha). Jak już pisałam wyżej u jednej z nich wystąpiła opuchlizna i wytrzeszcz. 

Obsada: labidochromis cearuleus (3 młodziutkie), lodotropheus sprengerae (2), pseudotropheus socolofi (3)

 

parametry wody w porządku

 

Szczerze mówiąc jestem bezradna... Mam akwarium malawi od bardzo dawna i nigdy nie miałam podobnych problemów...

 

 

Edytowane przez weronika999
Opublikowano (edytowane)

Na 99% Bloat. Spróbuj leczenia proponowanego przed dr.Martę Mierzyńską:

Bactocaps F i Protocaps M

1 dzień - podmieniasz 30% wody podajesz oba środki w ilości 1 kapsułka na 50l wody netto w zbiorniku
2 dzień - nic
3 dzień - nic
4 dzień - nic
5 dzień - nic
6 dzień - nic
7 dzień - podmiana 2 x 20% z odstępem 1-2h pomiędzy nimi i podanie 0,5 kapsułki na 50l wody obu środków
8 dzień - nic
9 dzień - nic
10 dzień - nic
11 dzień - nic
12 dzień - podmiana 2 x 20% i podanie Fish protectora do wody

Do tego podczas leczenia Pani Marta zaleca utrzymywać niewielkie zasolenie wody (twierdzi, że może być to sól jodowana, ponieważ ten pierwiastek jest bardzo ważny dla ryb) w ilości 4 łyżki na 100l + uzupełnianie tej dawki przy podmianie w zależności od ilości podmienianej wody (łyżka stołowa na 25l wody).

BARDZO WAŻNE!! Zabezpiecz złoże biologiczne z filtra, gdyż ta kuracja niszczy bakterie nitryfikacyjne.

Edytowane przez darkon
  • Lubię to 3
Opublikowano (edytowane)

Jeśli choroba w takim jeszcze stadium, że ryby jedzą, to spróbuj karmić pokarmem nasączonym roztworem nasyconym z rozpuszczonego protocaps M (rozpuszcza się lepiej) lub aptecznego metronidazolu. Dobre jest do tego hikari, bo ładnie wciąga wodę, chociaż i płatki się nadadzą. Pokarm trzymać w lodówce, bez dostępu światła i karmić przez tydzień tylko tym. Metoda zalecona przez dr Pawlaka. Już raz wyleczyłem w ten sposób spuchniętego dość znacznie demasoni- niby częściej zespół dotyka ryby niżej w hierarchii, osłabione, ale nie ma na to reguły- u mnie był to również samiec alfa.

Jeśli jednak ryby nie jedzą, to trzeba dodawać do wody- w dużym zbiorniku to daje po kieszeni. Najlepiej od razu złożoną kurację opisną wyżej, która wybije również biologię, chociaż sam metronidazol (protocaps m) w początkowych stadiach też się sprawdza i jest bezpieczny dla biologii- nie działa jednak tak szybko jak z pokarmem.

Nie za bardzo rozumiem zanik płetwy ogonowej...?? Może chora ryba jest torturowana przez resztę do tego stopnia, że pozostaje bez ogona....

Edytowane przez bakus_44
  • Lubię to 1
  • 2 tygodnie później...
Opublikowano

pH - 8,1

NO3 - 0

NO2 - 0

Cl2 - 0

KH - 10

GH - 7

temperatura - 27

KH i GH powinno być trochę niższe, prawda? Jak sobie z tym poradzić?

W dniu 18.05.2018 o 08:27, egon44 napisał:

Czyli jakie?

 

Drugie pytanie...

Jakimi pokarmami karmisz swoje ryby?

Ryby przyjmują:

- Tropical Malawi flakes

- Tropical Africa Carnivore

- Tetra PRO Algae

W dniu 18.05.2018 o 08:22, bakus_44 napisał:

Nie za bardzo rozumiem zanik płetwy ogonowej...?? Może chora ryba jest torturowana przez resztę do tego stopnia, że pozostaje bez ogona....

Nie, chore ryby przekładam do oddzielnego zbiornika. Płetwa ogonowa staje się postrzępiona i coraz mniejsza nawet jeśli ryba pływa w zbiorniku sama. Wyprzedzając pytania - na płetwie nie ma żadnego białego nalotu, oznaki gnicia i martwicy płetwy.

Opublikowano
42 minuty temu, weronika999 napisał:

pH - 8,1

NO3 - 0

NO2 - 0

Cl2 - 0

KH - 10

GH - 7

temperatura - 27

KH i GH powinno być trochę niższe, prawda? Jak sobie z tym poradzić?

KH i GH nie muszą być niższe. Ale zastanawiające jest KH wyższe od GH. Do tego NO3 -0 ? Prawdopodobnie masz testy paskowe i wyniki są nieprawidłowe. Jeszcze takie pytanie na czym polega czyszczenie akwarium po odłowieniu chorej ryby ?

Kłaniają się zasady działu ...

 

  • Lubię to 1

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Dlatego zastanów się czy faktyczne musisz  zmieniać. Teoretycznie im filtr ma większą wydajność , większy pobór mocy itp. tym będzie bardziej głośny. Ale to tylko teoria  bo może się zdarzyć , że ten o mniejszej mocy itp. może okazać się głośniejszy bo np. wirnik jest źle dopasowany i bije na ośce. Spójrz na to jeszcze z innej strony a mianowicie czy planujesz zmieniać akwa na większe?  Jeżeli tak to bym śmiało brał ten który będzie dedykowany do ewentualnego nowego litrażu.  Nikt Ci nie da 100% gwarancji , że konkretny filtr będzie cichy.  Zasugeruj się opiniami na ich temat ale ryzyko zawsze będzie. Ostatecznie zawsze można wyciszyć szafkę i znajdziesz tutaj kilka tematów o tym jak to zrobić.
    • Witam. W moim akwarium 214 litrów mam JBL-a e901 i ten filtr pracuje już 10 lat. Filtr jest sprawny i nigdy z nim nic złego się nie działo. Chcę go zmienić i pytanie czy przejść na nowszy model JBL e902 czy może zastosować większy JBL e1502 zleży mi też na poziomie głośności aby był cichy bo akwarium stoi w sypialni. 
    • Dla mnie non-mbuna to jest zagadka. Niby parametry wody w kranie idealne, w akwarium również, ale może jednak coś jest w wodzie co testy nie wykrywają? U mnie każde podejście do non-mbuny kończyło się fiaskiem.
    • Ja mam najtańsze kształtki z polecenia @triamond. Używam ich statycznie i teraz przy restarcie akwarium fajnie zaszły brudem. Na samym K1 i różnej gradacji gąbkach, bez waty woda kryształ na długości 260 cm.
    • Przerabiałem te media. Ten produkt był skuteczny, dość mocno podbijał PH - u mnie o ok. 0,5. Pomyśl o Seachem Malawi/Victoria Buffer - podnosi silnie pH oraz KH nie podnosząc GH.
    • Przy tej wielkości szkła najdroższy jest transport. Ja bym popytał po miejscowych lepszych sklepach - może któryś współpracuje z myciokiem, erybką lub podobnymi. Brałbym z 10. Kiedyś była akcja, że 240 pękały przy wzmocnieniach. Były właśnie robione z 8
    • Te ryby są nieprzewidywalne, ale u mnie nigdy jeden samiec się nie sprawdzał. Nie ważne w jakim litrażu. Dla przykładu teraz mam auratusa 4+4 (dwa potężne samce plus dwa to tacy chłopcy do bicia), samice spokojnie noszą młode do tego stopnia, że mam inwazję młodych. Na pewno agresję u nich rozkładają inne samce i temperatura, bo nie używam grzałki (w akwarium zimą mam ok 22 'C, a latem 26 'C).
    • Zabawa z żywicą a502ps: https://forum.klub-malawi.pl/topic/21578-jak-używać-purolite-a520e/page/13/#elControls_394430_menu Zwiększyłem podmianę wody do 7,7l/h (140% tygodniowo). Fosforany po tygodniu spadły do 0,8ppm. Przez tydzień pracował dodatkowo filtr 1 mikron na drugiej pompie. Woda czysta, ale przy ciemnym pokoju - widoczna mgiełka w skupionych stożkach światła z ledów wzdłuż akwarium. Wystarczy zapalić światło w pokoju by  znikła. Najwyraźniej to granica związana z samą wodą kranową (nadal idzie przez filtr ceramiczny, który powinien wyciąć wszystko powyżej 0,3 mikrometra) i filtracją biologiczną/karmą. W planach pozostawienie większej podmiany niż 1,2 l/h (20% tygodniowo przez ostatni rok).
    • Nasz klubowy kolega Timi klei dobre akwaria -Akwaria.pro Przy tym wymiarze, co Ty zamierzasz kupić, to od kogo byś nie kupił, to będzie dobrze. Oczywiście o ile ktoś ma doświadczenie w klejeniu akwari
    • Cześć. Od jakiegoś czasu myślę nad nowym akwarium - 120x40x50, z tym że tutaj (dla mnie) już zaczynają się schody - ciężko jest mi znaleźć jakąś zaufaną firmę, do tej pory patrzyłem i najbardziej zaufany wydaje mi się Myciok, z tym że szukając po internecie byłem w stanie znaleźć różne opinie - na tym forum głównie pozytywne i wystawione nie aż tak dawno temu, więc możliwe że jest u tej firmy lepiej niż było, ale byłem w stanie też znaleźć opinie nie aż tak przychylne więc na dwoje babka wróżyła (jak dla mnie). Dodatkowym pytaniem dla mnie jest tutaj czy szyba 8mm będzie wystarczająca, ale to nie jest tutaj aż tak ważne. Do tej pory byłem w miarę przychylny akwaplastowi (ze względu na cenę), ale przemyślałem i w razie nieszczelności mógłbym mieć małą powódź w pokoju, czego wolałbym oczywiście uniknąć. Z góry dzięki za jakieś nakierowanie, bo rzeczywiście ciężko mi jest spośród firm na naszym rynku wybrać, a co do Mycioka już kiedyś słyszałem pozytywne opinie więc może rzeczywiście zamówienie akwarium u niego wyszłoby najlepiej.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.