Jump to content

EHEIM 2213 + HW602


Recommended Posts

Witam,

jestem na etapie zakładania pierwszego malawi 112L. Likwiduję swojego rośliniaka i został mi filtr Eheim 2213. Chciałbym wykorzystać go jako filtr biologiczny (1l matrix, purigen i phosguard), jako filtracje mechaniczną chciałbym wykorzystac prefiltr HW602 oraz cyrulator (jeszcze nie wiem jaki?)

Czy ktoś z was korzysta z takiego zestawu? zastanawiam się czy będzie to wystarczające. 

Link to comment
Share on other sites

Witaj, na samym początku powiem że 112 litrów w żadnym wypadku nie nadaje się dla malawi. Możesz go wykorzystać do wystartowania z małymi rybkami, jednak jak one dorosną muszą mieć minimum 200L 100cm. Tak więc sprawa warta rozważenia czy opłaca się zaczynać w małym i za rok robić konieczną przesiadkę czy od razu wystartować ze szkiełkiem odpowiedniej wielkości.

Odpowiadając na Twoje pytanie. To ten filter powinien wystarczyć dla kilku małych rybek i można go połączyć z prefiltrem Hw 602. Pomyśl jednak o tym co napisałem wcześniej.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Witaj na forum!

W sprawie litrażu mam takie samo zdanie jak kolega powyżej...Prędzej czy później i tak będziesz musiał pomyśleć o zmianie zbiornika na większy,bo nawet te 112l w późniejszym czasie będzie za małe nawet dla jednego haremu pyszczaków...

Większe akwarium=większy dobór obsady...

Co do filtracji to obawiam się że Eheim w parze z prefiltrem HW może nie dać rady w filtracji mechanicznej,ale jeśli już się uparłeś to możesz spróbować dodać osobno cyrkulator z gąbką jako typowy mechanik...

Druga opcja to zakup mocniejszego kubełka,który w parze z prefiltrem HW da radę ogarnąć filtrację mechaniczną,oraz cyrkulację wody w zbiorniku,oraz wiadomo biologię...

Ale na początek możesz spróbować z obecną filtracją,a potem ewentualnie pomyślisz czy dodać jakiś cyrkulator...

Na starcie zbiornika zostawiłbym tylko matrixa,a potem jak parametry wody się ustabilizują to dodałbym purigen,oraz ewentualnie phosguard...

 

Jeszcze na koniec napiszę,że warto zastanowić się nad powiększeniem zbiornika,bo jeśli chwycisz bakcyla to prędzej czy później będzie to nieuniknione ;) 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Dzięki Panowie za odpowiedzi, wiem że akwarium jest bardzo małe, lecz niestety do czasu, aż nie przeprowadzę się do wlasnego miedzkania gdzie przygotowane jest już miejsce na zbiornik 300-450l nie mogę wstawić większego. 80cm to maksymalna długość jaka mogę wcisnąć. 

Trafiłem na pozytywne opinie kubła UNIMAX 250, myślę że ten w połączeniu z hw powinien dać radę w takim litrażu.

Link to comment
Share on other sites

2 godziny temu, damianszym napisał:

Trafiłem na pozytywne opinie kubła UNIMAX 250, myślę że ten w połączeniu z hw powinien dać radę w takim litrażu.

Ten unimax jest troszkę wydajniejszy do tego eheima co masz teraz.

Za ile będziesz się przeprowadzał, może warto kupić unimaxa 500 i go lekko zdławić zaworami a potem go wykorzystać w większym zbiorniku jeśli już są takie plany?

Link to comment
Share on other sites

Miałam ten litraż. Mądrze zagospodarowany może stworzyć całkiem dobre warunki życia dla niewielkiej grupki starannie dobranych pyszczaków ( kłania się dział obsady). Eheim będzie bez problemu spełniał rolę filtra biologicznego. Jako wkłady wystarczy nawet 0,5 l matrixa i 1mała saszetka purigenu. Z czymś na fosforany warto się wstrzymać. Będzie tylko niepotrzebnie dławił przepływ. Jeżeli nie jest to akwarium docelowe to za niewielkie pieniądze możesz dokupić głowicę aqua szuta z gąbką i to wystarczy do filtracji mechanicznej. Później dokupisz taki filtr jaki będzie potrzebny.Bardzo dobrym rozwiązaniem będzie też budowa filtra kasetowgo ( jest temat na forum) lub hamburskiego np. napędzanego falownikiem. jako filtra mechanicznego , wtedy zasys kubełka umieszczony będzie obok pompy za gąbką a do kubełka dasz matrix i purigen.

Tutaj jest całkiem świeży temat  o takim litrażu

 

Edited by suricade
Link to comment
Share on other sites

10 godzin temu, damianszym napisał:

Trafiłem na pozytywne opinie kubła UNIMAX 250, myślę że ten w połączeniu z hw powinien dać radę w takim litrażu.

Hej ja posiadam tego unimaxa jako biologa w 375 litrach z tym ze nie łączyłem go z HW a dałem prefiltr eheima na zasys. Z biologia nie mam problemów a sika tylko 430l/h co zdecydowanie wystarczy. Lekki problem jest w tym ze ten jego sik słabo wspomaga AC2000 który z kolei robi za mechanika i przy moim gruzie słabo zamiata syfek mimo wielu prób ustawiania wylotów wiec jestem zmuszony kupić falownik. Tą 112-stke tobie ogarnie ale jeżeli planujesz większe akwa może rozważ propozycje kolegi wyżej żeby nie wpędzać się w zbędne koszty.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.


×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.