Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano (edytowane)

Witam po długiej nieobecności na forum :-)

Jako że za kilka chwil startuje z budową domu planuje jak w temacie założenie w nim akwarium 720l o standardowych wymiarach 200x60x60 być może większe to jeszcze zależy (mam na nie zaplanowane miejsce zobacze jeszcze ile tego miejsca będzie w realu, a  nie na projekcie napewno będzie szerokość 60 i wysokość 60 natomiast długość 200 może więcej 220, ale jak pisałem to się jeszcze okaże) wiem że lepiej planować wcześniej jak póżniej wiec już chce to sobie poukładać w głowie. Mam kilka dylematów chciałbym prosić szanownych grono forumowiczów o rady. Kilka informacji :

Planowana obsada to Malawi co do szczegółowego doboru gatunków to na póżniejszym etapie

Akwarium bedzie stało przy ścianie "pod schodami" za ścianą mam schowek o powierzchni kilku m2 które moge wykożystać jako pomieszczenie techniczne chce tam oczywiście doprowadzić bieżącą wodę i kanalizacje.

Zastanawiam się na filtracją w chwili obecnej używam kubełka w akwarium 480l + mechanik w środku -  ale w większym litrażu  rozważam kilka opcji mocny kubełek lub 2 np flual FX6  z prefiltarmia w korpusach narurowych (tak mam w tej chiwili eheim 2228 + prefiltr i jestem zadowolony) lub sump, a może narurowiec i tu nasuwają się pierwsze pytania. Czy lepiej zrobić filtracje bezpośrednio pod akwarium w stelażu czy przejść przez ścianę i zorbić filtracje we wspomnianym schowku z moich przemyśleń (tylko teoretyzowanie) to zaletą jest brak lub ograniczenie chlapania w salonie dodam że w takim litrażu nie wyobrażam sobie nie mieć automatycznego systemu podmiany wody tym bardziej że chce akwarium raczej idące w kierunku bezobsługowego lub wymagającego jak najmniej obsługi  (często wyjeżdrzam, a druga połówka niekoniecnzie lubi moczyć łapki) i tu widze przewage sumpa (łatwość zrobienia automatycznej dolewki i mało prac przy obsłudze) dodatkowo chce ograniczyć sprzęt w srodku.

Zastanawia mnie tylko sama cyrkulacja oraz czystość na dnie w akwarium z sumpem (w tej chwili mam z tym problem kupska zalegają mi w okolicach zasysu filtra ale nie są wciągane i muszę niestety odmulać ), a dodam że lubie czyste dno ; -) jako że za niedlugo akwarium będzie do liwkidacji to nie będe już tego poprawiał (myśle że eheim 2228 do akwarium 160cm ma po prostu za małe ssanie) ale w nowym chce mieć ten problem z głowy.

Chce mieć w akwaium też troche zieleni (głównie z uwagi na 2 połówkę) oczywiście bez przesady jakieś pospolite zielsko nurzaniec może jakieś żabienice) 

Narazie zastanawiam się głównie nad filtracją, ale napewno z czasem dojdzie więcej pytań prosze o opinie użytkowników konkretnych systemów filtacji jak to wygląda u nich. Może jakieś inne propozycje jak to rozwiązać lub opis jak zrobiliście to u siebie.

upsss niezłe wypracowanie się z tego zrobiło, a to dopiero początek...;-)

 

Pozdrawiam wszystkich i z góry dziękuję 

Ps. Poniżej zdjęcie obecnego akwarium - od razu sorki za jakość zdjęcia 

 

20171229_203650.thumb.jpg.c1173542769ed4ddc3ab98ba2590a216.jpg

Edytowane przez aro600
Opublikowano (edytowane)

Witam ponownie czytam forum oglądam poradniki na YT i dalej mam mętlik w głowie. Na chwile obecna mam taki pomysł: Standardowa filtracja narurowa jakich dużo na forum 2x mechanik rownolegle - pompa - 2x2 korpusy na biologię + 1 na purolite myśle ze na pompie grundfos 25-40 i będzie git jak myślicie?

Dodatkowo chce zrobić stała dolewkę i podmianę wody - nie chce iść w kierunku hi-tech i pakować tam elektronikę (elektrozawory, czujniki poziomu wody itp) chciałbym żeby układ był możliwie prosty widzę to tak wyjście z kranówki przez 2 szeregowe korpusy narurowe w pierwszym wkład mechaniczny w drugim węgiel i zawór dławiący żeby ustawić dolewkę na poziomie 1l/h co da 24l na dobę czyli około 25% tygodniowo i dalej rurka jak do RO do akwarium i sprawę zasilania w wodę świeża mamy ogarnięta tylko teraz pytanie bo nie mogę nic sam wymyślić jak bez komina zrobić przelew(odprowadzenie) nadwyżki wody do kanalizacji? Czy ma ktoś u siebie taka hybrydę lub pomysł jak to zrobić?

Przepraszam ze post pod postem, ale ten pierwszy to i tak litania wiec nie chciałem go jeszcze wydłużać żeby było choć trochę przejrzyście?

 

A tak to ma u mnie wyglądać i tu dylemat czy nie robić dłuższego...

 

20180310_193840.jpg

Edytowane przez aro600
Opublikowano

I znowu odpowiadam sam sobie, ale cóż pewnie tak już mi pisane... znalazłem na YT coś takiego i zastanawiam się jak to działa 

 

czy dobrze rozumie ze to przelew który u mnie by załatwił problem automatycznej podmiany wody przy filtracji opartej na filtrach naturowych?

jesli tak to ktoś umie wytłumaczyć jak to działa jakieś prawo nauczyć połączonych czy jak?

Opublikowano

Patrzę na to i sam gdybam nad tym jak zrobił tą podmiankę, nie robił bym na pewno z takich rurek, tylko z plastikowych. 

Jak skorzystasz z naszej wyszukiwarki, to również znajdziesz kilka pomysłów na podmiankę na naszym forum. 

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.