Jump to content

Serpentynit - czy na pewno ?


Recommended Posts

W przygotowaniu do nowego zbiornika zgromadziłem trochę serpentynitu. Większość kupiłem na składzie kamienia, parę większych sztuk potrzebnych do ustawienia w pionie zamówiłem przez Internet. Dużo kamieni które leżały na składzie porozrzucane po całym terenie jako ozdoby ma takie białe placki których Karcher nie zerwał. Zastanawiam się czy to co kupiłem to w ogóle serpentynit gdyż wygląda trochę inaczej niż obserwowane na zdjęciach w akwariach i różnią się od siebie niektóre skały dość znacznie. Czy nadają się do akwarium jeśli to nienserpentynit ?

Te białe placki to jakby w miejscach łamania kamienia, czy to normalne ? Próbować to czyścić jeszcze bardziej? 

Zielone miejsca na zdjęciach wyglądają jak brud (glony) ale to kolor kamienia, wszystkie skałki zostały dokładnie wymyte lancą wirową przy 150atm, zero glonów czy innych narostów. Gotować dodatkowo czy wystarczy samo przelanie wrzątkiem?

20180303_135921.thumb.jpg.77c5a8ba24c50b223365e8d864fb7c47.jpg

20180303_135934.thumb.jpg.58094911f2dcf159d6cda368a8fd2418.jpg

20180303_135942.thumb.jpg.902fbe7106c91509b3466694d660c8ac.jpg

20180303_135946.thumb.jpg.fe603b392e75033c98ebae925bae1beb.jpg

20180303_135957.thumb.jpg.8f3a0a66a5c10a41524ec5255a3aebf5.jpg

20180303_140019.thumb.jpg.f734d5e9838861d14fbe9ff7d87f3d45.jpg

Link to comment
Share on other sites

Te czarne to nie serpentynit. Zapomniałem nazwę tej skały, ale nadaje się ona do zbiornika z Malawi, miałem ten kamień w Tanganice. Serpentynit po polaniu wodą robi się zielony. Jeden z kamieni masz porośnięty jakimś mchem, trzeba go usuną mechanicznie. Te białe przerosty na czarnych kamieniach to kalcyt, obojętny w wodzie i niektórym takie skałki się podobają. Biało-szary nalot na serpentynicie bardzo ładnie usuwa się za pomocą stalowej szczotki drucianej.

 

Wytapatalkowane

 

 

 

 

 

Edited by darkon
Link to comment
Share on other sites

Wszystkie te skały to moim zdaniem Serpentynit Antygorytowy.

Śmiało możesz wkładać do akwarium bez gotowania.

Te jasne miejsca to naturalna charakterystyka tej skały

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Przy którychś zakupach kupiłem na zaś AQUASAN IMMUNO Zooleka. Daję co prawda połowę zalecanej dawki po podmianie, ryby zdrowe, więc czysto profilaktycznie i nie mogę stwierdzić, czy pomaga, ale na bank nie zaszkodził. 🙂
  • DCP - ile, z ciekawości? 🙂
  • U mnie na 1000l - 40l K1 w panelu z boku akwarium jako jedyna filtracja. Brak filtracji mechanicznej.  Napędzane Jebao dcp  na 30% mocy - pobiera 12,5W. Woda super. Podmiana: ciągła przez kroplownik  (teraz 1l/h). Wodę mam pociągniętą 2 pomieszczenia dalej do kanalizacji. Obsługa akwarium to tylko przetarcie szyb raz na 3 miesiące i napełnienie karmnika.
  • Hej, Easy -Life Voogle. Nie wiem, czy działa, czy kolejna woda ze "świętego źródełka" , ale podobno podnosi kondycję. Ja sam, u schyłku innych odmian akwarystyki wyleczyłem tym paskudną ranę na boku skalara (kilka miesięcy próbowałem wszystkiego). Może zbieg okoliczności, ale zacząłem to lać i się wciągnęło. Podpowiedział mi to jeden z hodowców pyszczakow, jako wzmacniacz dla ryb pobitych i samic wymęczonych po inkubacji. Nawet kiedyś pytałem tu na forum czy znane i działa, ale bez echa. Wiara czyni cuda, więc nie upieram się, że jakiś super środek, ale faktycznie  przy spadkach kondycji jakby podnosił witalność  u ryb.  Wg. mnie pomaga, a na pewno nie szkodzi😉
  • Dobrze , że ryby coraz zdrowsze. Co to za preparat na wzmocnienie? 
  • W takim litrażu nie trzeba podmieniać wody co tydzień. Ja w moim 1050l podmieniam wodę raz na parę miesięcy, jak mi się przypomni, co prawda mam też blok purolite. Filtracja oparta na jednej kasecie zabudowanej w tło. Pompa DCP 3000 ustawiona na 90%. Dodatkowo narurowiec do krystalizacji wody 3 wkłady sznurkowe połączone równolegle - obsługuje to pompa ibo, która pracuję na pierwszym biegu 8watt. Sznurki wymieniam jak przepływ wody spada - raz na miesiąc, może 2 i wszystko hula jak należy . Tak wygląda woda podmieniana ostatnio w wakacje 
  • Akwa wróciło do normy prawie. Ryby powyłaziły z dziur i zachowują się w miarę normalnie. Może ciut bardziej płochliwe, trochę posklejane płetwy u niektorych, ale jakoś to wyglada. Idzie w dobrą stronę. Leje preparat na wzmocnienie polecony przez jednego z kolegów. Nie widzę od dwóch dni samca rdzawego. Tak z autopsji ten akurat gatunek zawsze był u mnie wrażliwy na wszelkie problemy. Kiedyś przy dużym skoku temperatury mocno odchorowaly, jako jedyne z obsady. Baniak mocno zagruzowany, może gdzieś siedzi i się wyliże. Jak nie wylezie, to go jutro będę szukał. Testy na chlor nic w kranówce nie pokazują. Albo inne skażenie, albo sobie wylosowalem kiepski moment na podmiane.
  • Pozwole się nadpisać i podsumować krótko nad poprzednim postem - może jakiejś zabłąkanej w internatach osobie się przyda (jest tego dużo, ale nie tak łatwo czasem trafić)   Zgodnie z radą wszystkich powyżej odpuściłem zakupy stacjonarne. Wykręciłem numer do p. Jacka z Zor (pielegniceafrykanskie.pl). Pełna profeska - nie szczędził czasu na rozmowę, doradził, opowiedział. Nie będę nadzbyt się rozpisywał, ale rzadko spotykana inicjatywa. Telefon o 17.25 w niedziele, o 22.30 odebrałem maluchy w Piasecznie (okolice Warszawy - znajomy[klient] p. Jacka jeździ co niedzielę). 32szt. Saulosi. Jestem mega zadowolony Diskus'a odwiedziłem, ale zrezygnowałem z zakupów. Może dla bardziej doświadczonej osoby ok, ale dla mnie jako amatora, jak przeczytałem na jednym baniaku z narybkiem "Saulosi + Zebra Manda", to już nawet nie podejmowałem próby pytania po czym je rozpoznają - wyszedłem  Odwiedziłem też akwarystyczny w którym kupiłem poprzednie Saulosi (czyt. samiec Red Red). Pan(ten sam od którego kupowałem rok wcześniej) dalej w zaparte, że to Samica - może Coral (bo nie ma ciemnych pasów).  Temat do zamknięcia. Dziękuję jeszcze raz wszystkim. 
  • Cześć @BlackAdder_Pl Moje 900 l filtruję za pomocą gąbek schowanych za tłem. Napędzam jedną pompą obiegową i od roku nie wyczyściłem ani razu filtra, jedynie podmieniam wodę. A dlaczego tak? Miałem filtr kasetowy i właśnie czyszczenie kasety 1-2/tydzień było dla mnie uciążliwe. W ramach eksperymentu schowałem pocięte gąbki za tłem (miałem w poprzednim baniaku i teraz tło na całą długość akwarium. Wynik był więcej niż zadowalający. Teraz za tłem mam 55-60 l. pociętych gąbek o różnej gradacji (głównie ppi 10). Woda o dużym stopniu krystaliczności (nie jest to może poziom jak po użyciu żywic, ale całość wygląda naprawdę dobrze). Chemia również bez zastrzeżeń. Pzdr. Rysiek.
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.