Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Jesli wpuszczales ryby z innego akwarium a miałeś duża róznice PH - to moze coś miec wspolnego. Mowisz ze ph masz niskie, malo prawdopodobne zebys wzial ryby z zbiornika o podobnym PH jak Twoje.

Do tego nie pasuje zachowanie Afry... Ciagle tak robi czy moze tylko naśladuje inne?

Opublikowano

Jest też takie coś jak aklimatyzacja nowo zakupionych ryb...

Metoda kropelkowa bardzo dobrze się sprawdza aby przyzwyczaić ryby do nowych warunków...

Opublikowano (edytowane)

Kolega przede wszystkim musi zmierzyć parametry i to wiarygodnymi testami. Objawy nie wskazują na zatrucie amoniakiem czy azotanami. Może to wskazywać na chorobę kwasową, czyli zbyt niskie Ph, ale czy to podane przez kolegę jest na tyle niskie, żeby wystąpiły takie objawy? Nie sądzę. Może być to zatrucie chlorem. Dwótlenek chloru czy chlor wolny nie odparują w kilkanaście godzin. To już nie jest, jak kiedyś, chlor gazowy, wspomniany przez @Pleziorro. Tak na szybko może dolej do akwarium jakiś uzdatniacz neutralizujący związki chloru? Może wodociągi coś "extra" dodały.

Chociaż woda była podmieniana tydzień temu, a afra dopiero teraz zaczęła się tak zachowywać, po wpuszczeniu nowych ryb. Więc to pewnie nie chlor.

Edytowane przez pozner
Opublikowano (edytowane)

Nie mogłem dostać nigdzie takich testów jak polecacie, nawet jakichkolwiek na NO4. Kupilem  JBL test na pH 7.4-9 ale woda zabarwila się na duzo jaśniejszy kolor niz jest najjasniejszy w skali co oznacza za niskie pH. Jestem w trakcie upuszczania wody i szykowania nowej. Kupilem pH-plus firmy JBL. Od wczoraj kolejna rybka odeszła. Jak znajdę rozwiązanie to się z Wami podzielę ale czuje że to jednak pH. W wodociagach jest woda o bardzo niskim pH. Dziękuję za odzew. Pozdrawiam 

//edycja
@Dbk20 Wpuściłem ryby z innego akwarium o innym pH, więc moja afra nie powinna się zachowywać tak samo, a się zachowuje, więc odpada.
@egon44 To samo co wyżej, nowo zakupione rozumiem, ale czemu moja afra?
@pozner, myślę to samo. Test to standardowy pasek Tetra 6 in 1 czyli mało dokładny.
Afra się uspokoiła, zwiększyłem natlenianie, przywróciłem temperaturę do 26 stopni. Muszę znaleźć sklep zoologiczny dobrze wyposażony, aby potem nie szukać jak dzisiaj.
BTW, dlaczego w wersji mobilnej pokazuje mi Wasze posty z opóźnieniem?

Edytowane przez DrHouse
Odpowiedź na pytania.
Opublikowano

Proszę moderatora o zamknięcie tematu zanim zacznie się tu gó**o burza. Jeżeli ktoś będzie chciał kiedys dowiedzieć się odnośnie jak sobie z tym poradziłem, to proszę o PW. 

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Jeżeli akwarium Malawi, to na rośliny za bardzo się nie nastawiaj, chyba że glony na kamieniach. Co do wyboru lampy, zależy jaki budżet przewidujesz, ale weź pod uwagę, że oświetlenie, podobnie jak filtracja, to dwie rzeczy, na których nie warto za bardzo oszczędzać. Jeżeli nie masz pewności, jakiego światła potrzebujesz, najlepszym (choć nie  najtańszym) rozwiązaniem są belki oświetleniowe i to nie te z najniższej półki. Ja używam i mogę Ci ze spokojnym sumieniem polecić lampy Entriq firmy Skylight. W ofercie jest 10 rozmiarów od 15 do 150 cm, więc coś dobierzesz. Lampy są programowalne, sterowane smartfonem. Szerokie spektrum widma światła pozwala zastosować je w każdym rodzaju akwarium, a łatwość zmieniania ustawień daje możliwość dobrania takiego oświetlenia, jakie Ci pasuje. Filmy o tej lampie, podobnie zresztą jak i o innych rodzajach oświetlenia znajdziesz na YouTube, np. na kanale 'Podwodne światy".  Oczywiście zapewne modele innych firm też oferują podobne, a może nawet lepsze możliwości, ale opisuję Ci to co używam i z czego jestem zadowolony.
    • Kurczę.  Chyba nie potrafię wytłumaczyć o jaki chodzi mu przypadek… ale jeszcze raz.    zatykamy możliwość powrotu wody do sumpa.  ostatnia komora ma pompygdzie woda wraca do Akwa. Tam jest również czujnik dolewki i wlewa się woda.  zatkany powrót, woda dalej dolewa się przez pompy, komora pusta wiec czujnik dolewki dolewa wodę i pompy ją wlewają. Wtedy przelewa się góra przez akwarium na mieszkanie.    najlepiej by było odciąć zasilanie z pomp gdy tylko będzie pusta komora. I wtedy też żeby dolewka się zatrzymała. Takie awaryjne odcięcie zasilania. Tylko nie mam pomysłu jak.    Zatkanie jest możliwe np gdy wpadnie ryba i bokiem zatka rewizję a główna rura spustowa również się zatka.    moze maloptawdopodobne ale możliwe i chciałbym taki przypadek Wykluczyć.     Góry dzięki za pomysły. 
    • Moje Synodontis njassae nie wygryzają tła strukturalnego (dotyczy to dwu zbiorników i długiego czasu)
    • Witam,    Panowie mam pytanie czy wasze sumiki także mają zdolność do wygryzania tła modułowego?  Od jakiegoś czasu zauważyłem że z małej dziurki na narożniku powstała większa i ilość się zwiększyła.    
    • Może warto jeszcze raz przemyśleć projekt. Jeśli udało się zrobić dolewkę, to może da się również zrealizować stałą podmianę wody. Potrzebny będzie tylko odpływ do kanalizacji. Można to zrobić przez wykonanie otworu w sumpie – w komorze pompy – oraz zastosowanie: śrubunku, kolanka, sitka do regulacji poziomu. Do ustalenia stałego poziomu podmiany możesz użyć kroplownika z kompensacją ciśnienia. Rurkę doprowadzającą wodę można poprowadzić w rurze odpływowej do kanalizacji – w celu odzyskiwania ciepła w chłodnych miesiącach. Dodatkowo warto rozważyć wykonanie wyższego akwarium, zintegrowanego z pokrywą, które mogłoby pełnić funkcję magazynu wody na nieprzewidziane sytuacje (raz uratowało dom – moje rozwiązania znajdziesz w stopce). Otwór w sumpie może znajdować się w innym miejscu – ale trzeba się liczyć z wszystkimi tego konsekwencjami. Pamiętaj, aby policzyć spiętrzenie na grzebieniu przy danej wydajności pompy – pozwoli to dobrać odpowiednią wielkość komory pompy i zabezpieczyć się przed zatkaniem spływu. Z rozwiązań DIY możesz też użyć np. ESP32 + czujnika poziomu cieczy + ESPHome do sterowania elektrozaworem. Ja ogarniam teraz problem parowania i wyłączonej wody w domu przy długich wakacjach... będę zdalnie włączał wodę  
    • Poszukałem, poczytałem, przemyślałem i .... zrezygnowałem 
    • W takim razie nie jasno to opisales, bo z powyższego cytatu wynika, że już wypompowanie wody z ostatniej komory przeleje zbiornik. Chyba jedynym rozwiązaniem w tej sytuacji będzie zamontowanie czujnika poziomu wody w kominie, który po osiągnięciu minimalnego poziomu rozłączy pompę w sumpie. Nawet nie wiem czy są takie czujniki🤔 coś musisz wykombinować. 
    • Ok. Jest maloprawdopodobne.  mnie nie chodzi o to że woda z ostatniej komory się nie zmieści do Akwa. Chodzi o przypadek gdzie zatkany jest komin a dolewka cały czas działa i dolewa a pompa pompuje.  myślałem o jakimś awaryjnym odcięciu zasilania od pomp w przypadku całkowitego braku braku wody w ostatniej komorze.    chyba że ktoś ma inny pomysł. 
    • I to jest najbardziej ryzykowne, bo może się zdarzyć że wyporność tła naruszy Ci wytrzymałość tylnej konstrukcji akwarium.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.