Skocz do zawartości

Zaczynamy przyogdę z Pyszczakami - moje pierwsze małe Malawi


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Ja nie straszę a jedynie zwracam uwagę by kolega już na starcie nie popełnił tak poważnego błędu. Tak, tak błędu. Akwarystyka ma być hobby, przyjemnością a cotygodniowe noszenie kubła do łazienki do przyjemności nie należy. Ale jasne. Nie będę straszył bo co ja tam wiem. Myślałem, że forum jest po to by doradzać dobrze a nie na starcie pokazywać rozwiązania najgorsze z możliwych. Dla mnie mnie kolega @radeckimoże i co dwa dni otwierać kubeł. Skończy się na tym, po pewnym czasie założy temat w dziale woda z jakimś problemem i opisze swój system filtracji. Wtedy to Henryku pierwszy napiszesz, że szamba się pozbywamy a nie zbieramy i zarzucisz, że kubeł za rzadko czyszczony. I to będzie racja bo na początku to filtr co tydzień, dzielnie będzie tachany do łazienki a po pewnym czasie to i co 2 a może i co 3 tygodnie. Takie to dobre rozwiązanie. Nie wspomnę już o odpowietrzaniu.

Opublikowano

Nie mam zamiar wdawać się w utarczki słowne i co kto kiedy napisze.

Ja dałem swoją radę ty swoją i ja nie napisałem że twoja jest zła.

Ty napisałeś że moja koncepcja jest zła i nawet wygna  młodzianka z akwarystyki - no zastanów się po co takie strachy. Wyszło że kubeł równie grożny jak pęknięty baniak z 200l wody na podłodze.

Jak komuś coś doskwiera a ma prawdziwą pasję to zmieni filtrację lub ją zmodyfikuje tak jak któś  odszedł od narurowca i poszedł w sump co wywołał zdziwienie  narurarzy :D

Napisałem że autor nie chce takiej i napisał to na początku. skończyłem OT.

Opublikowano
Godzinę temu, Jerry_jerry napisał:

Cotygodniowe otwieranie takiego kubła i nie ważne czy ikola 600 czy nawet 1200 (radzę jednak to drugie) będzie czystą przyjemnością. Tachanie takiego kolosa do łazienki to będzie czysta poezja. Można to robić obok akwarium ale bałaganu co niemiara. Bardzo, bardzo zła droga. Nie idź kolego takim rozwiązaniem bo tylko będziesz psioczył.

To już lepiej jako prefiltr zastosować Eheima plus watę i to co tydzień wyciągać do czyszczenia. Problemem może być jednak przestrzeń na komodzie ale tego bez zdjęcia nikt nie oceni.

Ale po co kolega ma targać kubeł do łazienki w celu czyszczenia skoro będzie miał prefiltr narurowy jako mechanik?

Biologa w tym przypadku Ikolę 1200maxx nie trzeba czyścić co tydzień skoro to biolog... Wystarczy go raz na 6-8 miesięcy sprawdzić czy jest zabrudzony i tyle...

Tak to tylko odepnie korpus nad miską żeby nie nabrudzić,wymieni wkład mechaniczny i heja...

1 godzinę temu, darkon napisał:

Zdecydowanie popieram to rozwiązanie z filtrem Ikola. O tym JBL e902 możesz zapomnieć, miałem w podobnym do twojego akwarium jego poprzednika e901 i jako tako wyrabiał się jako biolog, z gąbkowym prefiltrem na wlocie i litrem ceramiki leciało ledwie 320 litrów na godzinę. Dwa miesiące temu ze względu na zużycie wymieniłem Fluvala 305 na Ikola 600 Maxx i jestem z tego filtra bardzo zadowolony. Cichy. niskie zużycie energii i duża wydajność. Przy długości węża zasysającego 2 m z czego tylko 60 cm w pionie a 140 cm w poziomie + korpus narurowy z wkładem gąbkowym i wysokością podnoszenia 60 cm leci mi z niego 830 litrów na godzinę, węże karbowane od Fluvala 305 fi wewnętrzne 17 mm. Z tego śmiało mogę wnosić, ze Ikola 1200 Maxx spokojnie siknie ci 1500 litrów na godzinę, a to wystarczy na biologa i mechanika.

Przynajmniej parę osób zakumało o co mi biega ;) 

Sam myślę o takim rozwiązaniu w moim akwarium 100x40x50 właśnie w celu ograniczenia sprzętu w akwarium który nie powiem razi moje oczy już od dłuższego czasu...

Opublikowano

Panowie, bez zdjeć i wymiarow szafki nie ma o czym dyskutować. Moze się okazać, ze nie ma tam miejsca na kubełek/kubełki i węże. Prawdopodobnie konieczne będą szyby do przykrycia akwarium. 

Opublikowano

Dzięki wielkie za tak aktywne zainteresowanie tematem !!

Na początek szafka. Wziąłem pod uwagę konieczność zachowania przestrzeni nad akwarium i nie pominąłem tego w swoim planie. Szafka ogólnie nie jest jakimś szałem jakościowym, meble z Agaty także nawet jeżeli coś nie wyjdzie albo wykończy ją wilgoć nie będzie to tragedia, zawsze można przywieźć nową i mieć pretekst do większego akwarium w innym miejscu :) Wbudowanie akwarium w szafkę to pomysł żony w celu zaoszczędzenia miejsca w domu, oczywiście poruszałem temat wilgoci ale .... no sami wiecie jak to z Kobietą, po prostu ma tak być i koniec ;) Do rzeczy, płyta zamykająca szafkę zostanie przerobiona na zawiasy z siłowniczkami dzięki czemu będzie otwierana być może nawet do 90stopni, nie będzie opadać także pole manewru do wszelkich zabiegów swobodne. Do płyty zamontowane będzie oświetlenie. Przestrzeni między górną krawędzią zbiornika a płytą zostanie około 10cm. Dodatkowo zamierzam okleić wnętrze szafki gdzie będzie stało akwarium folią zabezpieczającą przed wilgocią. Podobnie miałem zrobione w starym akwarium i jakoś się to spisywało. 

Zdjęcie szafki z zewnątrz - usunięte zostaną szyby i górne deski w których miejsce dojdzie maskownica zakrywająca przestrzeń między zbiornikiem a górną płytą szafki.

Zdjęcie szafki wewnątrz - trochę miejsca jest, górna półka zostanie całkowicie usunięta. Pod zbiornikiem z lewej mała szufladka która też może zniknąć zależnie jak wyjdzie rzeźba ze stelarzem pod zbiornik. Wszystkie półki można wyjąć i zrobić przestrzeń dla filtracji.  A - 60cm, B - 80cm, C - 52cm

Orurowanie z powodzeniem można poprowadzić z prawej strony szafki więc i na to jest przestrzeń. Co o tym wszystkim sądzicie ?

 

Co do całej reszty o której piszecie, wszystko przeczytam jeszcze raz, ogarnę sprzęt który proponujecie i z pewnością będą kolejne pytania ;)

20180131_150725.jpg

20180131_150800.jpg

Opublikowano
9 minut temu, radecki napisał:

Na początek szafka. Wziąłem pod uwagę konieczność zachowania przestrzeni nad akwarium i nie pominąłem tego w swoim planie.

...czyli rozwiałeś nasze wątpliwości w kwestii dostępu. Tutaj koledzy @Jerry_jerry i @deccorativo nie forsują na siłę swoich podpowiedzi ale podają Tobie alternatywne rozwiązania, które warto wziąć pod rozwagę. Czytaj , pytaj a potem ciesz oczy naszym hobby:)

Opublikowano
2 minuty temu, AndrzejGłuszyca napisał:

...czyli rozwiałeś nasze wątpliwości w kwestii dostępu. Tutaj koledzy @Jerry_jerry i @deccorativo nie forsują na siłę swoich podpowiedzi ale podają Tobie alternatywne rozwiązania, które warto wziąć pod rozwagę. Czytaj , pytaj a potem ciesz oczy naszym hobby:)

Oj mam nadzieję że wszystko się uda, największym problemem będzie wbudowanie w szafkę odpowiedniego stelaża także jak z tym się uporam to jakoś pójdzie ;) o tej pokrywie mogłem napisać już wcześniej, nie pomyślałem.

Jako początkujący jestem oczywiście otwarty na wszelkie podpowiedzi i sugestie, nie zależy mi tylko na ozdobie domu ale na funkcjonującym malawi i stworzeniu może małego zbiornika ale dającego dobre warunki życia rybkom które w nim zamieszkają ;) teraz biorę się za ogarnięcie filtracji i obsady ;)

Opublikowano (edytowane)

ok, troszkę zbiłem się z tropu w temacie filtracji także aby uniknąć błędów powrócę do tego tematu.

Faktycznie wybrałem za małą wydajność filtra tym bardziej że miałby jeszcze przeciągnąć wodę przez prefiltr co pewnie też w jakimś stopniu ujmuje na wydajności. 

Kolego @egon44, zestaw jaki podałeś to podobne zestawienie do mojego tyle że bardziej wydajne oczywiście. Pierwsze pytanie to czy filtr narurowy zaproponowany przez Ciebie jest wydajniejszy od prefiltra jaki chciałem zastosować czyli HW-603A i jak to się ma do częstotliwości czyszczenia odnośnie tych dwóch prefiltrów oraz skuteczności ? ?

Jeśli chodzi o filtr to faktycznie aż tak ogromna wydajność jest potrzebna ? Czy zastosowanie takiego filtra wiąże się z dłuższym okresem eksplotacji między czyszczeniami czy jakie są tego największe plusy/minusy. Broń boże nie chcę tutaj niczego podważać, po prostu pytam. Podobnymi kosztami zakupię takie filtry jak AQUAEL UNIMAX 500 (1500L/h), JBL CristalProfi e1502 GreenLine (1400L/h). Czy jakościowo nie będą lepsze ? Zależy mi żeby trochę ten sprzęt popracował i był cichy na tyle na ile to możliwe. Patrząc na nieco tańsze rozwiązanie to może Ikola 600 która wydajnościowo jak wspomniane JBL i AQUAEL ale połowa ceny i do tego prefiltr narurowy ?

Dodam że przy składaniu filtracji kierowałem się po części filmikiem Akw Łobuz na YT o zakładaniu malawi 

 

p.s może niewiele ale trochę chyba zaniżyłem pojemność swojego akwarium wyliczoną przez kalkulator, skoro klasyczne 100x40x50 daje 200l to moje będzie miało również tyle w zaokrągleniu bo chyba te 200l jest podane razem z szybami prawda ?

Edytowane przez radecki
Opublikowano
20 godzin temu, radecki napisał:

100x40x50 daje 200l to moje będzie miało również tyle w zaokrągleniu bo chyba te 200l jest podane razem z szybami prawda ?

Jak mierzysz zewnętrzne wymiary to masz tzw. ilość wody brutto. Oznacza to że jak odliczyć grubość szyb, aranżacje wnętrza tj. kamienie, piasek i odstęp lustra wody od górnej krawędzi + ew. inne gadżety to wody w obiegu tzw. netto zostaje ok 80% czyli w tym przypadku ok 160l.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Nowa odsłona akwarium 260x55x70h (~1001 litrów) Wody weszło około 670 litrów, czyli około 100 litrów mniej niż w poprzedniej wersji. Tym razem za filtrację odpowiada komin o wymiarach 15x40 cm wypełniony gąbkami 10-30 PPI oraz kształtkami K1. W środku pompa Jebao DCP-2500. Oświetlenie bez zmian, dwie belki LED po 260 cm z modułami RGB i 11.000 k.  Więcej osprzętu nie ma. Całość w szczycie doby to pobór około 30 W. Grzałki nie mam, bo zimą temperatura rzadko spada poniżej 22 stopni. Zrezygnowałem z pokrywy. Akwarium jest przykryte sekcjami szyb nakrywowych, na których w tylnej części położyłem doniczki z roślinami. W przyszłości planuję w rogu hydroponikę. Płótno nad akwarium kupiłem w tym roku nad brzegiem jeziora. Mam szczerą nadzieję, że wykonał go lokalny artysta. Nałożyłem go na ramkę z listewek. Obsada to dalej niewiadoma.
    • Dlatego zastanów się czy faktyczne musisz  zmieniać. Teoretycznie im filtr ma większą wydajność , większy pobór mocy itp. tym będzie bardziej głośny. Ale to tylko teoria  bo może się zdarzyć , że ten o mniejszej mocy itp. może okazać się głośniejszy bo np. wirnik jest źle dopasowany i bije na ośce. Spójrz na to jeszcze z innej strony a mianowicie czy planujesz zmieniać akwa na większe?  Jeżeli tak to bym śmiało brał ten który będzie dedykowany do ewentualnego nowego litrażu.  Nikt Ci nie da 100% gwarancji , że konkretny filtr będzie cichy.  Zasugeruj się opiniami na ich temat ale ryzyko zawsze będzie. Ostatecznie zawsze można wyciszyć szafkę i znajdziesz tutaj kilka tematów o tym jak to zrobić.
    • Witam. W moim akwarium 214 litrów mam JBL-a e901 i ten filtr pracuje już 10 lat. Filtr jest sprawny i nigdy z nim nic złego się nie działo. Chcę go zmienić i pytanie czy przejść na nowszy model JBL e902 czy może zastosować większy JBL e1502 zleży mi też na poziomie głośności aby był cichy bo akwarium stoi w sypialni. 
    • Dla mnie non-mbuna to jest zagadka. Niby parametry wody w kranie idealne, w akwarium również, ale może jednak coś jest w wodzie co testy nie wykrywają? U mnie każde podejście do non-mbuny kończyło się fiaskiem.
    • Ja mam najtańsze kształtki z polecenia @triamond. Używam ich statycznie i teraz przy restarcie akwarium fajnie zaszły brudem. Na samym K1 i różnej gradacji gąbkach, bez waty woda kryształ na długości 260 cm.
    • Przerabiałem te media. Ten produkt był skuteczny, dość mocno podbijał PH - u mnie o ok. 0,5. Pomyśl o Seachem Malawi/Victoria Buffer - podnosi silnie pH oraz KH nie podnosząc GH.
    • Przy tej wielkości szkła najdroższy jest transport. Ja bym popytał po miejscowych lepszych sklepach - może któryś współpracuje z myciokiem, erybką lub podobnymi. Brałbym z 10. Kiedyś była akcja, że 240 pękały przy wzmocnieniach. Były właśnie robione z 8
    • Te ryby są nieprzewidywalne, ale u mnie nigdy jeden samiec się nie sprawdzał. Nie ważne w jakim litrażu. Dla przykładu teraz mam auratusa 4+4 (dwa potężne samce plus dwa to tacy chłopcy do bicia), samice spokojnie noszą młode do tego stopnia, że mam inwazję młodych. Na pewno agresję u nich rozkładają inne samce i temperatura, bo nie używam grzałki (w akwarium zimą mam ok 22 'C, a latem 26 'C).
    • Zabawa z żywicą a502ps: https://forum.klub-malawi.pl/topic/21578-jak-używać-purolite-a520e/page/13/#elControls_394430_menu Zwiększyłem podmianę wody do 7,7l/h (140% tygodniowo). Fosforany po tygodniu spadły do 0,8ppm. Przez tydzień pracował dodatkowo filtr 1 mikron na drugiej pompie. Woda czysta, ale przy ciemnym pokoju - widoczna mgiełka w skupionych stożkach światła z ledów wzdłuż akwarium. Wystarczy zapalić światło w pokoju by  znikła. Najwyraźniej to granica związana z samą wodą kranową (nadal idzie przez filtr ceramiczny, który powinien wyciąć wszystko powyżej 0,3 mikrometra) i filtracją biologiczną/karmą. W planach pozostawienie większej podmiany niż 1,2 l/h (20% tygodniowo przez ostatni rok).
    • Nasz klubowy kolega Timi klei dobre akwaria -Akwaria.pro Przy tym wymiarze, co Ty zamierzasz kupić, to od kogo byś nie kupił, to będzie dobrze. Oczywiście o ile ktoś ma doświadczenie w klejeniu akwari
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.