Skocz do zawartości

Renowacja filtra kasetowego - filtr podwieszany - nieprzylejony do szyby


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano (edytowane)

Po pół roku użytkowania filtr kasetowy odkleił się od szyby. Wcześniej był on od dołu przyparty do szyby kamieniem, a od góry przywiązany do pokrywy akwariowej, dzięki czemu uniknąłem prawdopodobnego zalania mieszkania. Nadszedł więc czas na małą renowację filtra. Wyjąłem go z akwarium. Zostanie on teraz rozebrany i przemyty. Biologia na czas przerwy została umieszczona w worku siatkowym w akwarium i jest omywana przez silny strumień wody z filtra zapasowego.

Ale do rzeczy. Rurka venturiego nie zdała egzaminu. Dlatego tez chcę wymienić to co na zdjęciu jak poniżej na prostą rurkę z gwintami zewnętrznymi, bez tego krócica bocznego,  . Macie może pomysł gdzie taką rurkę moge kupić, dorobić, zmajstrować. Jestem z Warszawy więc duże sklepy takie jak Castorama czy Liroy mam pod nosem.

 

DSC_5572.JPG

Edytowane przez iquitos68
Opublikowano

No to gratuluję że nie było katastrofy z kaseciakiem powieszonym na sznurku i podpartym kamieniem a na pewno nie kleiłeś do szyby Soudal All Fix bo ten nie puszcza.  Nie wiem ile razy i ja i inni pisali czym klei spienione pcv do szyb ale zawsze pisaliśmy że do klejenia spienionego pcv które będzie pod wodą  nie wolno użyć silikonu.  3 lata temu tak rozpadł się kaseciak Seby a mnie odpadło czarne tło z pcv klejone do tylnej szyby.

Nie wiem też po co chcesz go rozklejać - czyżby klej też puścił.?

Jak skleiłeś Cosmoplast500 -em to połamiesz a nie rozdzielisz.

Nie rozumiem po co ci była ta dysza venturiego a teraz rurka nagwintowana z dwu stron . Też jakiś wynalazek typu sznurek?

Może zacznij od początku i napisz jaka pompa napędza kasetę to ci koledzy co mają to od lat rozwiązane bezpiecznie ci podpowiedzą.

 

  • Lubię to 1
Opublikowano

W Castoramie znalazłem rury i łączówki stalowe/ocynkowane. Poczytałem na forum i widać, że można je zastosować w akwarystyce. Są masywniejsze od plastików więc powinny dodatkowo wygłuszać pompę. Przy okazji wyleci jedna łączówka mosiężna, która nie powinna się tu nigdy znaleźć.

DSC_5573.JPG

  • Lubię to 1
Opublikowano

Oooooo:lol:  chyba z zawodu hydraulik

Słyszałeś że najlepszy do tego jest peszel elektryczny  który formujemy po łukach  od razu od kroćca pompy aż do wylotu bez żadnego kolanka?

Zaginasz jak chcesz i polewasz wrzątkiem a peszel zapamiętuje te zagięcie . Zakończenie  które może być spłaszczony albo ucięte pod kątem przez co robi z wylatującej wody to samo co taka łopatka jaką daję np do AqC2000.też polewasz wrzątkiem

Od czasu gdy bimbrownicy zaczęli używać węży silikonowych to taki wąż np fi 16/20 albo lepiej 25/30 albo 20/25 jest wiecznym tanim  i bezkonkurencyjnym rozwiązaniem dla wylotów wody z silnych pomp ponad 2000l/h .

  • Lubię to 1
Opublikowano
12 minut temu, deccorativo napisał:

No to gratuluję że nie było katastrofy z kaseciakiem powieszonym na sznurku i podpartym kamieniem a na pewno nie kleiłeś do szyby Soudal All Fix bo ten nie puszcza.

Kaseciaka 9 miesięcy temu przykleiłem do szyby według zaleceń punktowo w kilku miejscach na brzegach klejem Soudal All Fix.

DSC_5242.thumb.JPG.9de2e8ddf46d079d9c544b458c781df3.JPG.047a09e9d1341e772b0c2c8b44326efe.JPG

Podczas pracy tak dużego kaseciaka poziom wody w nim obniżał się mocno, a to powodowało - wiadomo- zapadanie(wyginanie) się ścianek do środka. Czyli ciągle działała siła na miejsca klejone (to jest dużyyy kaseciak). W końcu miejsca klejone zaczęły się odklejać, a tylna ściana kaseciaka ostatecznie wygieła się pod naporem wody z zewnątrz. Gdyby nie kamień i dodatkowe zabezpieczenie sznurkiem było by niemiło.

Teraz właśnie kombinuję jak kaseciak ponownie przymontować do baniaka. Wstępnie chcę go przykleić za pomocą odpowiednio dociętych kawałków spienionego PCV do wzmocnienia bocznego jakie mam na prawej szybie akwariowej.

Przy okazji. Tak przechowuję biologię:

DSC_5574.thumb.JPG.32ec4bce9a6db2c61a112b24efd1ed04.JPG

Opublikowano

Ja mam u siebie zrobiony wylot z pompy tak samo jak na filmiku, który podrzucił @egon44, czyli rurki i kolanka PCV. Kupowane w Obi.

Sprawdza się to bardzo dobrze już od prawie 2 lat. A zmontowanie tego to chwila. Łatwo jest także to wszystko rozłączyć do czyszczenia.

  • Lubię to 1
Opublikowano
12 minut temu, iquitos68 napisał:

Podczas pracy tak dużego kaseciaka poziom wody w nim obniżał się mocno,

 

To masz duży ale błędnie rozwiązaną konstrukcję kaseciaka nie dostosowaną do tej pompy.  Pytanie po co tak duży kaseciak ?

Owszem w komorze pompy zawsze spada poziom wody ale nawet przy zapchanej gąbce przy prawidłowej konstrukcji nie powinien spaść więcej jak 3-5cm a to nie wygina pcv.

Cóś tu nie jest dobrze przemyślane,

 najczęstszy błąd to zbyt małe szczeliny wlotowe oraz za mały przelot dolny albo wepchnięte złoża do okna przelotu dolnego.

Raczej zacznij od budowy nowego kaseciaka pod pompęTunze ??????? l/h .

Pomogę  w prawidłowej konstrukcji  oraz jak wygląda punktowe klejenie kaseciaka do szyby  klejem Soudal All Fix nie Turbo - to jest napisane na tej tubie.

Dzięki Agnieszko:)

  • Lubię to 1
Opublikowano
Teraz, suricade napisał:

Rysunek pomocniczy "klejenie punktowe".

sposob-nakladania-kleju-zaprawy-na-plyty

No właśnie. Kleić czy nie kleić? Obserwowałem swój filtr podczas jego odklejania. Na sam koniec, gdy był przyklejony do akwarium tylko w dwóch punktach z jednej strony stał się niemal niesłyszalny. Drgania nie były przenoszone na szybę.

4 minuty temu, deccorativo napisał:

Owszem w komorze pompy zawsze spada poziom wody ale nawet przy zapchanej gąbce przy prawidłowej konstrukcji nie powinien spaść więcej jak 3-5cm a to nie wygina pcv

No właśnie miałem o tym pisać. Za gąbką mam małe spadki poziomu wody, rzędu 1-3 cm. Ale problemem jest to złoże biologiczne. Ono bardzo mocno hamuje mi przepływ (10cm lub więcej). To jest ta wersja kaseciaka z ruchomą przegrodą pomiędzy komorą pompy a komorą gąbki. 

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Wody mniej ponieważ tło swoje zajmuje ale powiem tylko jedno słowo - Pięknie 🤩
    • Żółte cały wieczór siedzą w ławicy w jednym rogu. Ciekawe, czy boją się jakiegoś tarłowca, czy coś im innego przeszkadza.
    • Nowa odsłona akwarium 260x55x70h (~1001 litrów) Wody weszło około 670 litrów, czyli około 100 litrów mniej niż w poprzedniej wersji. Tym razem za filtrację odpowiada komin o wymiarach 15x40 cm wypełniony gąbkami 10-30 PPI oraz kształtkami K1. W środku pompa Jebao DCP-2500. Oświetlenie bez zmian, dwie belki LED po 260 cm z modułami RGB i 11.000 k.  Więcej osprzętu nie ma. Całość w szczycie doby to pobór około 30 W. Grzałki nie mam, bo zimą temperatura rzadko spada poniżej 22 stopni. Zrezygnowałem z pokrywy. Akwarium jest przykryte sekcjami szyb nakrywowych, na których w tylnej części położyłem doniczki z roślinami. W przyszłości planuję w rogu hydroponikę. Płótno nad akwarium kupiłem w tym roku nad brzegiem jeziora. Mam szczerą nadzieję, że wykonał go lokalny artysta. Nałożyłem go na ramkę z listewek. Obsada to dalej niewiadoma.
    • Dlatego zastanów się czy faktyczne musisz  zmieniać. Teoretycznie im filtr ma większą wydajność , większy pobór mocy itp. tym będzie bardziej głośny. Ale to tylko teoria  bo może się zdarzyć , że ten o mniejszej mocy itp. może okazać się głośniejszy bo np. wirnik jest źle dopasowany i bije na ośce. Spójrz na to jeszcze z innej strony a mianowicie czy planujesz zmieniać akwa na większe?  Jeżeli tak to bym śmiało brał ten który będzie dedykowany do ewentualnego nowego litrażu.  Nikt Ci nie da 100% gwarancji , że konkretny filtr będzie cichy.  Zasugeruj się opiniami na ich temat ale ryzyko zawsze będzie. Ostatecznie zawsze można wyciszyć szafkę i znajdziesz tutaj kilka tematów o tym jak to zrobić.
    • Witam. W moim akwarium 214 litrów mam JBL-a e901 i ten filtr pracuje już 10 lat. Filtr jest sprawny i nigdy z nim nic złego się nie działo. Chcę go zmienić i pytanie czy przejść na nowszy model JBL e902 czy może zastosować większy JBL e1502 zleży mi też na poziomie głośności aby był cichy bo akwarium stoi w sypialni. 
    • Dla mnie non-mbuna to jest zagadka. Niby parametry wody w kranie idealne, w akwarium również, ale może jednak coś jest w wodzie co testy nie wykrywają? U mnie każde podejście do non-mbuny kończyło się fiaskiem.
    • Ja mam najtańsze kształtki z polecenia @triamond. Używam ich statycznie i teraz przy restarcie akwarium fajnie zaszły brudem. Na samym K1 i różnej gradacji gąbkach, bez waty woda kryształ na długości 260 cm.
    • Przerabiałem te media. Ten produkt był skuteczny, dość mocno podbijał PH - u mnie o ok. 0,5. Pomyśl o Seachem Malawi/Victoria Buffer - podnosi silnie pH oraz KH nie podnosząc GH.
    • Przy tej wielkości szkła najdroższy jest transport. Ja bym popytał po miejscowych lepszych sklepach - może któryś współpracuje z myciokiem, erybką lub podobnymi. Brałbym z 10. Kiedyś była akcja, że 240 pękały przy wzmocnieniach. Były właśnie robione z 8
    • Te ryby są nieprzewidywalne, ale u mnie nigdy jeden samiec się nie sprawdzał. Nie ważne w jakim litrażu. Dla przykładu teraz mam auratusa 4+4 (dwa potężne samce plus dwa to tacy chłopcy do bicia), samice spokojnie noszą młode do tego stopnia, że mam inwazję młodych. Na pewno agresję u nich rozkładają inne samce i temperatura, bo nie używam grzałki (w akwarium zimą mam ok 22 'C, a latem 26 'C).
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.