Skocz do zawartości

Renowacja filtra kasetowego - filtr podwieszany - nieprzylejony do szyby


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano (edytowane)

Po pół roku użytkowania filtr kasetowy odkleił się od szyby. Wcześniej był on od dołu przyparty do szyby kamieniem, a od góry przywiązany do pokrywy akwariowej, dzięki czemu uniknąłem prawdopodobnego zalania mieszkania. Nadszedł więc czas na małą renowację filtra. Wyjąłem go z akwarium. Zostanie on teraz rozebrany i przemyty. Biologia na czas przerwy została umieszczona w worku siatkowym w akwarium i jest omywana przez silny strumień wody z filtra zapasowego.

Ale do rzeczy. Rurka venturiego nie zdała egzaminu. Dlatego tez chcę wymienić to co na zdjęciu jak poniżej na prostą rurkę z gwintami zewnętrznymi, bez tego krócica bocznego,  . Macie może pomysł gdzie taką rurkę moge kupić, dorobić, zmajstrować. Jestem z Warszawy więc duże sklepy takie jak Castorama czy Liroy mam pod nosem.

 

DSC_5572.JPG

Edytowane przez iquitos68
Opublikowano

No to gratuluję że nie było katastrofy z kaseciakiem powieszonym na sznurku i podpartym kamieniem a na pewno nie kleiłeś do szyby Soudal All Fix bo ten nie puszcza.  Nie wiem ile razy i ja i inni pisali czym klei spienione pcv do szyb ale zawsze pisaliśmy że do klejenia spienionego pcv które będzie pod wodą  nie wolno użyć silikonu.  3 lata temu tak rozpadł się kaseciak Seby a mnie odpadło czarne tło z pcv klejone do tylnej szyby.

Nie wiem też po co chcesz go rozklejać - czyżby klej też puścił.?

Jak skleiłeś Cosmoplast500 -em to połamiesz a nie rozdzielisz.

Nie rozumiem po co ci była ta dysza venturiego a teraz rurka nagwintowana z dwu stron . Też jakiś wynalazek typu sznurek?

Może zacznij od początku i napisz jaka pompa napędza kasetę to ci koledzy co mają to od lat rozwiązane bezpiecznie ci podpowiedzą.

 

  • Lubię to 1
Opublikowano

W Castoramie znalazłem rury i łączówki stalowe/ocynkowane. Poczytałem na forum i widać, że można je zastosować w akwarystyce. Są masywniejsze od plastików więc powinny dodatkowo wygłuszać pompę. Przy okazji wyleci jedna łączówka mosiężna, która nie powinna się tu nigdy znaleźć.

DSC_5573.JPG

  • Lubię to 1
Opublikowano

Oooooo:lol:  chyba z zawodu hydraulik

Słyszałeś że najlepszy do tego jest peszel elektryczny  który formujemy po łukach  od razu od kroćca pompy aż do wylotu bez żadnego kolanka?

Zaginasz jak chcesz i polewasz wrzątkiem a peszel zapamiętuje te zagięcie . Zakończenie  które może być spłaszczony albo ucięte pod kątem przez co robi z wylatującej wody to samo co taka łopatka jaką daję np do AqC2000.też polewasz wrzątkiem

Od czasu gdy bimbrownicy zaczęli używać węży silikonowych to taki wąż np fi 16/20 albo lepiej 25/30 albo 20/25 jest wiecznym tanim  i bezkonkurencyjnym rozwiązaniem dla wylotów wody z silnych pomp ponad 2000l/h .

  • Lubię to 1
Opublikowano
12 minut temu, deccorativo napisał:

No to gratuluję że nie było katastrofy z kaseciakiem powieszonym na sznurku i podpartym kamieniem a na pewno nie kleiłeś do szyby Soudal All Fix bo ten nie puszcza.

Kaseciaka 9 miesięcy temu przykleiłem do szyby według zaleceń punktowo w kilku miejscach na brzegach klejem Soudal All Fix.

DSC_5242.thumb.JPG.9de2e8ddf46d079d9c544b458c781df3.JPG.047a09e9d1341e772b0c2c8b44326efe.JPG

Podczas pracy tak dużego kaseciaka poziom wody w nim obniżał się mocno, a to powodowało - wiadomo- zapadanie(wyginanie) się ścianek do środka. Czyli ciągle działała siła na miejsca klejone (to jest dużyyy kaseciak). W końcu miejsca klejone zaczęły się odklejać, a tylna ściana kaseciaka ostatecznie wygieła się pod naporem wody z zewnątrz. Gdyby nie kamień i dodatkowe zabezpieczenie sznurkiem było by niemiło.

Teraz właśnie kombinuję jak kaseciak ponownie przymontować do baniaka. Wstępnie chcę go przykleić za pomocą odpowiednio dociętych kawałków spienionego PCV do wzmocnienia bocznego jakie mam na prawej szybie akwariowej.

Przy okazji. Tak przechowuję biologię:

DSC_5574.thumb.JPG.32ec4bce9a6db2c61a112b24efd1ed04.JPG

Opublikowano

Ja mam u siebie zrobiony wylot z pompy tak samo jak na filmiku, który podrzucił @egon44, czyli rurki i kolanka PCV. Kupowane w Obi.

Sprawdza się to bardzo dobrze już od prawie 2 lat. A zmontowanie tego to chwila. Łatwo jest także to wszystko rozłączyć do czyszczenia.

  • Lubię to 1
Opublikowano
12 minut temu, iquitos68 napisał:

Podczas pracy tak dużego kaseciaka poziom wody w nim obniżał się mocno,

 

To masz duży ale błędnie rozwiązaną konstrukcję kaseciaka nie dostosowaną do tej pompy.  Pytanie po co tak duży kaseciak ?

Owszem w komorze pompy zawsze spada poziom wody ale nawet przy zapchanej gąbce przy prawidłowej konstrukcji nie powinien spaść więcej jak 3-5cm a to nie wygina pcv.

Cóś tu nie jest dobrze przemyślane,

 najczęstszy błąd to zbyt małe szczeliny wlotowe oraz za mały przelot dolny albo wepchnięte złoża do okna przelotu dolnego.

Raczej zacznij od budowy nowego kaseciaka pod pompęTunze ??????? l/h .

Pomogę  w prawidłowej konstrukcji  oraz jak wygląda punktowe klejenie kaseciaka do szyby  klejem Soudal All Fix nie Turbo - to jest napisane na tej tubie.

Dzięki Agnieszko:)

  • Lubię to 1
Opublikowano
Teraz, suricade napisał:

Rysunek pomocniczy "klejenie punktowe".

sposob-nakladania-kleju-zaprawy-na-plyty

No właśnie. Kleić czy nie kleić? Obserwowałem swój filtr podczas jego odklejania. Na sam koniec, gdy był przyklejony do akwarium tylko w dwóch punktach z jednej strony stał się niemal niesłyszalny. Drgania nie były przenoszone na szybę.

4 minuty temu, deccorativo napisał:

Owszem w komorze pompy zawsze spada poziom wody ale nawet przy zapchanej gąbce przy prawidłowej konstrukcji nie powinien spaść więcej jak 3-5cm a to nie wygina pcv

No właśnie miałem o tym pisać. Za gąbką mam małe spadki poziomu wody, rzędu 1-3 cm. Ale problemem jest to złoże biologiczne. Ono bardzo mocno hamuje mi przepływ (10cm lub więcej). To jest ta wersja kaseciaka z ruchomą przegrodą pomiędzy komorą pompy a komorą gąbki. 

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Dziękuję za pomoc , postanowiłem do tych karm , które już mam , czyli do : Tropical Spirulina Forte 36% i Tropical Pro Defence S, dokupić Tropical D-Allio plus (będę podawał raz w tygodniu ), oraz Hikari Vibra Bites . No i może przetestuję też Aller Futura ex. , zobaczymy czy i u mnie , będzie ona równie chętnie zjadana przez ryby. I jeszcze taka karma, jak Naturefood Supreme Plant M, stosował ktoś ?
    • Dlatego od dawna obsadę dobieram pod względem kolorów a nie żywienia.
    • @Tomasz78 Na to wygląda. 
    • @triamond skoro jeden pokarm dla wszystkich to znaczy że dobieranie obsady zgodnej żywieniowo to mit.
    • @Tomasz78 Wygląda na to, że trudno taką obsadę znaleźć, jeśli chodzi o skład karmy. Temat już dyskutowany w długich wątkach (wraz ze źródłami):  https://forum.klub-malawi.pl/topic/25045-jak-dobieracie-diete-dla-swoich-ryb/ https://forum.klub-malawi.pl/topic/26433-roślinożercy-a-mięsożercy-różnice-w-układzie-pokarmowym-jak-i-czym-karmić-dyskusja-ogólna 'Mięsożercy' gorzej tolerują nadmiar węglowodanów od 'wszystkożerców'. Karma nie ma znaczenia, o ile ma dużo białka (w tym nie za dużo nie pełnych roślinnych), i trochę tłuszczu. Pielęgnice są wszystkożerne. Pielęgnice Jeziora Malawi są blisko ze sobą spokrewnione, wyewoluowały z kilku gatunków i się specjalizowały w młodym ewolucyjnie (1-2 mln lat) jeziorze. Nie było czasu na pełną specjalizację. Mają żołądki, zęby gardłowe, przewód pokarmowy o średniej długości, z  pewnymi różnicami gatunkowymi i jedzą co się da. Niektóre znalazły swoje nisze ekologiczne z danym typem pokarmu, ale doskonale poradzą sobie na innym, jeśli będzie trzeba. Za krótko i brak presji ewolucyjnej, by stracić zdolność jedzenia wszystkiego, szczególnie że poziom wody i warunki się zmieniały wielokrotnie (a więc i pewnie rodzaj dostępnego pokarmu). Peryfiton jest wysokobiałkowy (55%), niskowęglowodanowy (10%? jeśli chodzi o strawne węglowodany) i absurdem jest traktować peryfitonożerców, jako  roślinożerców i karmić je węglowodanami z karm roślinnych o niskiej zawartości białka, tylko dlatego, że i glony i rośliny są zielone. To prowadzi do bloat. No i karmy akwarystyczne/hodowlane są przetworzone. To coś innego niż w naturze.  
    • Tego nie wie nikt.  Zależy od układu skał, przebiegu filtracji, pokarmów, ryb itp itd Jeżeli z czasem będziesz miał problem to dokupisz i tyle Polecam Tunze 6045
    • Podłącze się jeśli można z pytaniem. Czy do moich 300 L jak będzie Malawi potrzebny mi cyrkulator? Jako filtr mam JBL e1502 i napowietrzacz w obecnym(pustym jeszcze akwarium ale zalanym).
    • Witam Czy ktoś kto ma Malawi korzysta może z worków SZAT jako medium filtracyjne? Bo mam kupione, jeszcze nie użyte, z myślą o poprzednum roślinnym i zastanawiam się czy nie włożyć tej żywicy do filtra. Podobno świetnie obniża to No3. Tak przynajmniej twierdził facet który zajmuje się hodowlą paletek. Ale czy moge to użyć również do Malawi?  
    • Skoro jeden pokarm jest dobry dla wszystkich ryb to jak ma się do tego obsada niepasująca żywieniowo...
    • Testowałem różne pokarmy i ostatecznie zdecydowałem się na pozostanie przy pokarmie polecanym między innymi przez @triamond czyli Aller Futura w granulacji 0,9-1,6mm. Następnym razem tylko kupię w tej większej granulacji  Pokarm rewelacyjny wg mnie. Jak ryby zaczęły na nim żerować to teraz po wrzuceniu czegokolwiek innego jedzą jakby się na mnie obraziły  
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.