Skocz do zawartości

fosforany / po4 wysokie , NO3 niskie


dero

Rekomendowane odpowiedzi

16 minut temu, dero napisał:

Tylko zbyt wysoki poziom grozi glonami lub gorzej sinicami a nie chcialbym do tego doprowadzic.

A czy doprowadziłeś? Nie, nie doprowadziłeś. Jest wiele czynników powodujących wykwit sinic, a wysokie PO4 jest tylko jednym z tych powodów. Samo w sobie nie doprowadzi do ich wykwitu. Tak Ty, jak i kol. pablojogi jesteście tego przykładami. Takich przykładów pewnie znalazłoby się więcej. Na wykwit sinic może mieć również wpływ oświetlenie, temperatura, natlenienie i ruch wody i pewnie dużo innych czynników, o których nie wiemy, bo ich nie badamy. Sinice atakują świeże, niedojrzałe akwaria. Tak samo jak okrzemki, czy pierwotniaki. Dlaczego? Bo pewnie takie jałowe, niedojrzałe akwarium temu sprzyja. Dojrzały ekosystem takich warunków nie daje i w takich akwariach sinic, okrzemek czy pierwotniaków się nie widzi, co nie znaczy, że ich nie ma.

Zabrałem głos w tym temacie, bo miałeś fajnie funkcjonujące akwarium, a teraz robi się z nim coś dziwnego. No i zaczynasz mieć dziwne pomysły (wlanie amoniaku). Daj sobie na luz z tym PO4. Jak będziesz miał sinice, to wtedy będziesz się martwił. Ale wtedy samo zbicie PO4 nie pomoże. Z tych samych powodów, o których napisałem wcześniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym amoniakiem to pisałem że nawet dla mnie dziwne jest to, ale coś takiego wyczytałem gdzieś, a ponoć nie ma głupich pytań;)

Ok więc nie będę tak myślał o tych fosforanach skoro nie tylko ja je mam takie wysokie. Ale tamat samej wody tzn co się dalej podzieje opisze. Jak narazie to nie ma już tego phos out, wg mnie nie ruszył zabardzo poziomu PO4, albo było tak wysokie że zmiany nie widać. Wode mam nadal mętną. Jak z tym poradzić?

Jutro powinienem znaleźć chwile to zleje troche wody do wiadra, dam tam ten phos out na dzień i zobaczę czy coś rusza (dam najpierw ten stary , jak nie ruszy to dam świeży z paczki)

A i jedna rzecz której wcześniej nie napisałem. Zauważyłem brązowy nalot jakiś tydzień temu na górze kamieni. Jest on tylko w miejscach 5-10cm od lusta wody (mam kilka kamieni wysokich) może już to wcześniej było.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, dero napisał:

Z tym amoniakiem to pisałem że nawet dla mnie dziwne jest to, ale coś takiego wyczytałem gdzieś, a ponoć nie ma głupich pytań;)

Nie wiem gdzie to wyczytałeś, ale chyba źle wyczytałeś. Jeśli nie da rady obniżyć fosforanów, podnosi się poziom azotanów...ale nie przez podanie amoniaku.

20 minut temu, dero napisał:

Wode mam nadal mętną. Jak z tym poradzić?

Na razie nic nie rób. Niech wszystko się ustabilizuje. Rób to co zawsze robi się przy akwarium, czyli rób podmianki gdy NO3 będzie za wysokie. Całą resztę sobie odpuść.  Woda powinna się z czasem znowu wyklarować. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

witam po miesiącu

wodę w akwarium mam nadal bez zmian. Czyli No3 małe, PO4 wysokie

Sprawdzone to było przez ichtiologa który wodę zbadał. Tak samo @deccorativo potwierdził poziom NO3. Generalnie zjawisko dziwne ze względu na niskie  NO3, tzn przy moich małych podmianach nadal nisko.

Wymieniłem więc część gąbek w filtrze (może mniej bakterii...?) na  żwir dolomitowy (PH mam nadal ok 7 ) i szukam powodu wysokich fosforanów. Wyjąłem część grysu koralowego, dałem do wiadra i za kilka dni sprawdzę poziom PO4

Dodatkowo do akwarium dodałem MICROBE- LIFT 8.5 pH BUFFER żeby podnieść PH,. Zalecenie ichtiologa było żeby PH podnieść (soda lub preparat)

Dzięki czemu udało się usunąć mętność wody . Dalej karmie mrożonką i suchym (rano suche, później mrożonka) ale woda jest prawie klarowna, pomimo że PH prawie nie ruszyło (2gi dzień dodaję ok 1/4 dawki zeby nie było gwałtownego skoku)

Co wyjdzie to opiszę za jakiś czas

Edytowane przez dero
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Sacrum dobrze kombinuje, odstaw mrożonki i po 2 tygodniach sprawdź czy bardzo przybywa PO4. Ryby po zjedzeniu mięska w odchodach wydalają zawarty w nim fosfor. Albo zrób tak jak ja przy mięsożernej Tanganice, nie badaj PO4 i będziesz miał spokój.

Wytapatalkowane

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, darkon napisał:

Albo zrób tak jak ja przy mięsożernej Tanganice, nie badaj PO4 i będziesz miał spokój.
 

Co przy niskim No3 może spowodować, wysyp sinic. 

Gwarancji nie ma, ale takie parametry często do tego doprowadzają. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.