Skocz do zawartości

fosforany / po4 wysokie , NO3 niskie


dero

Rekomendowane odpowiedzi

witam

nadal PO4 bez zmian (tzn po za skalą, może jest mniej ale ciężko odczytać zmianę). No3 też bez zmian (ok 2-3 ppm), przy czym jest nadal u mnie lekka podmiana wody. Jako że w kominie na dnie jest pompa, to to co wyparuje ubywa właśnie tam, więc dolewać muszę. Jak policzyłem wychodzi mniej niż  2L na dzień (troche dużo ale tak mi wyszło, raz jeszcze sprawdze w skali kilku dni). Przy czym to jest ok 50-60L na miesiąc, więc nie sądzę żeby testy zniekształcało.

Dodałem ok 100 ml Phos-Out4 dodatkowo i położyłem bliżej pompy. za 2 dni sprawdzę 

Dodatkowo nie karmię mrożonym tak czesto. W sumie 2 razy od czasu założenia posta (11 dni)

Wypłukałem też matrix i teraz jest czysty. Płukanie polegało na wrzuceniu całości do wody z filtrów, przełożenie do 2giego wiadra z wodą z akwa i wrzucenie z powrotem do kubłów. Czy mam dodawać bakterie?

Dodam że wode mam mętną od czasu zastosowania tego phos - out, niewiele ale jednak, i pojawiły mi się na szybie małe, mniej niż 1 mm robaczki. Czytałem że to dalszy skutek dojrzewania akwa, ale proszę tu o info bardziej doświadczonych.

 

 

 

Edytowane przez dero
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Testy zrobione wczoraj:

NH4 poniżej 0,025

NO2 poniżej 0,01

NO3 pomiędzy 2 a 3 

PH ok 7,4

KH 4

GH 6

PO4 wg mnie troche mniej, ale tylko pod kątem szybkości zabarwiania się na granatowo. Po 10 minutach test jest po za skalą

Zacząłem zastanawiać się co daje takie PO4, bo najlepiej przyczynę usunąć. Zmierzyłem testem wode po odstaniu w niej 4 kostek z mrożonym jedzeniem (stały aż do rozpuszczenia w kieliszku) i PO4 tam było, ale gorszą wode mam w akwa. Ta po płukaniu pokazywała kolor niebieski, moja z akwa ciemno granatowy (na teście)

zrobie jeszcze tak dzisiaj z jedzeniem płatkowym i granulatem

Nie wiem co jeszcze może dawać takie PO4....  zapewne też z odchodów i resztek w filtrze.

Co zrobić?

i czy przez próbę podniesienia poziomu NO3 bym sprawę polepszył? Pytanie dziwne...

Ale na różnych forach czytałem że prościej coś do akwa dać niż usunąć i że NO3 też powinno być wyższe. Tylko jak to zrobić?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśłi ta stała podmianka zakręcona, a stale masz w baniaku NO3 -3ppm to wygląda że masz gdzieś denitryfikację ale także jakieś ogromne żródło fosforanów, które albo nie usuwasz albo ono tak szybko przybywa.

Mierzyłeś PO4 w tym kapaniu do baniaka - może jakiś wkład węglowy masz chiński z drzewa fosforowego.:D

Nie masz gdzieś założonego filtra do pralki? albo jakiejś filtracji na cały dom.?

PhosOut4 na pewno działa ale woda musi na 200% przepływać przez złoże a nie go omijać - sprawdz i zmień na tak by mieć pewność

przy okazji podmień na nowy bo przy tak wysokich fosforanach te 300ml zapewne dawno się zapełniło i możliwe że dlatego nie działa.

Jak ci się skończy ten PhosOut4 to przejdz na atrament - ten działa rakietowo i od razu widać skutek.

Podnieść NO3 u ciebie się nie da bez coraz większych dawek  KNO3 a to nie jest naturalne u nas co innego u roślinniaków.

Musisz obniżać PO4 i nie ma innej opcji albo wywalić wszystko z komina i zerwać te demi by ci NO3 zaczęlo rosnąć ale z dwojga lepiej już to pozostawić niż stale bujać się z podmianką.

Jak dojdziesz co daje te PO4 i usuniesz to potem luzik.

Nauczony przez wielu proszę o fotkę wyniku testu na PO4 w komparatorze na skali oraz drugą fotę z fiolką z boku.

Mozesz też mi wysłać wodę z akwarium w słoiku na mocz do badań takim z apteki tylko dobrze zakręć.

Adres ci wysyłam na PW.

Edytowane przez deccorativo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

woda do akwa leci z ustrojstwa. jedyne co nie jest z instrukcji to wąż do prysznica:] (nie było linka gdzie kupić :P:P)

wodę na podmiane zbadałem, wynik poniżej zaraz obok wyniku z akwa. Jest to zdjęcie po minucie od zrobienia testu. szkoda nawet to wkładać do kompaktora z wodą czystą. Po kilku minutach test na wode z ustrojstwa bez zmian.

2gie zdjęcie to test wody z akwa (po 1-2 minutach, chyba szkoda czekać dalej)

3cie takie z pianą u góry to jest test po wrzuceniu do kieliszka ok 30ml pół  łyżeczki mixu granulatu i płatków OSI (10 min moczenia). Test wypadł bardzo podobnie do wody po płukaniu kostek z jedzeniem mrożonek z IT. Takie coś mi wpadało do akwa, ale czy mogłoby wywołać takie stężenie? może razem z odchodami itp tak....?

Albo powodem jest słaba podmiana wody? bo jak mam podmieniać wg NO3 to praktycznie bez podmian:] i do tej pory od wpuszczenia ryb (ok 2 miesiące) podmieniłem ok 40% w sumie. 

Jedyne czego do tej pory nie czyściłem to wszytskich gąbek z komina. Ale tam są gąbki z dużymi dziurami tak żeby był dobry przepływ i brudne nie są, nad nimi jest owatolina którą wymieniam co 1-2 tyg

Może ten phos out dam dam do narurowca? wyjme jeden matrix i tym zasypie, to przepływ będzie. Bo komin jest szeroki to może woda go opływa troche, tzn nie na 200%. Jutro to ogranę

Tylko i tak nie rozwiązuje to porblemu na dłuższą metę. wodę mam mętną od jakiegoś czasu (kilka dni po stosowaniu mrożonek była mniej krytaliczna, ale po tym phos out jest ogólnie średnia) chociaż klarowność można na później zostawić

A i od ok 2 tygodni zaobserwowałem brązowe glony na kamieniach . Może to normalne bo akwa mam od niedawna, ale informuje co się dzieje

Jakieś sugestie?

Wodę poślę. 

/// takie pytanie po edycji, w sumie ponowne. Czy dodawanie NH4 (amoniaku) w bardzo małej ilości, np 1 ml na 1500L wody, nie zwiększy nitryfikacji a tym samym nie pomoze w usuwaniu fosforanów? Czy bakterie nitryfikacyjne usuwają fosfor?

 

Edytowane przez dero
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.01.2018 o 23:14, dero napisał:

Woda prawie krystaliczna. Dno akwarium czyste (jest piasek który ryby na tyle przekopią że filtr wszystkie kloce wciagnie)

 

W dniu 8.01.2018 o 23:14, dero napisał:

W akwa brak glonów (widocznych)

Ryby zachowują się ok. 

Czemu przeszkadzało Ci to wysokie PO4? Jaki negatywny wpływ miało na Twoje akwarium?

Czy teraz jest lepiej, czy gorzej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasadne pytanie z tym przeszkadzaniem po4.... mi nie przeszkadzało skoro wszytsko funkcjonuje ok. Tylko zbyt wysoki poziom grozi glonami lub gorzej sinicami a nie chcialbym do tego doprowadzic. Dlatego proby zeby fosforany zmniejszyc. No chyba ze uwazacie ze taki poziom nie jest czyms ryzykownym to bede normalnie wode podmienial i dzieki temu bedzie ich niewielki spadek ale i tak poziom bedzie wysoki.  Generalnie jestem za tym zeby sprobowac je zwalczyć na dluzsza mete.

Źródła ich nie znalazlem. Oprocz mrozonek nie plukanych i twgo ze namaczalem jedzenie przed wrzuceniem do akwa. Ale chyba w przypadku suchego pokarmu "wrzucanie" fosforanow jest nie uniknione

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.