Skocz do zawartości

Zarastające węże


rafalniski

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio zmieniałem filtr z Fluvala 305 na Ikolę 600 Maxx i pozostawiłem nieczyszczone od 3 lat węże, są nieprzezroczyste, ale podejrzewam, że niczym nie zarosły, mam 30 cm łącznik miedzy korpusem z prefiltrem a wlotem z przezroczystego węża i jest czyściutki niezarośnięty niczym też od 3 lat. Pierwszy raz tak mi się trafiło, wcześniej węże zarastały i po 8-9 miesiącach trzeba było je czyścić.

Edytowane przez darkon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak miałem fluvala 305 przez chyba 6 lat albo dłużej to czyściłem ze 2 x węże,pierwszy raz po chyba pół roku do roku może tak dla sprawdzenia ile tam będzie mułu i za wiele się nie wyczyściło od taki lekki osad brązowy,potem drugi raz po roku może tak dla sprawdzenia i tak samo nie wiele tego syfu było i potem już długo długo nie czyściłem tych węży bo i kłopot to wyciągać wszystko,tylko wylot czyściłem i tyle,uznałem że przez to że są nieprzeźroczyste,dlatego nie zarastają bo nie mają światła. Dwa,trzy lata temu zmieniłem filtr na JBL-a i miałem obawy co będzie się działo jak założę te węże gumowe i do teraz nic nie robię,jeszcze ich nie czyściłem,woda leci jak szalona,widać przy końcówkach że jakiś osad tam jest. Mam węże w otulinie z pianki to reszty nie widać a i światło tam nie dociera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poniżej filmik z farfoclami wewnątrz węża (w 7 sekundzie wyłączam filtr i potem w 20 sekundzie znowu go włączam)

 

1 godzinę temu, troad napisał:

pytanie powinno brzmieć jak Ty to robisz że Tobie zarasta ;).
Coś masz nietypowe? Ciekawe co to?

Generalnie żadnych udziwnień nie mam :)
Akwarium: Aquael Glossy 260l, 120x40x63;   
Filtracja: Aquael Unimax 500 (w środku ok 1 litr Aquael BioCeraMax 1600 rozłożone w 4 koszach) + 2 prfiltry HW-602A (oryginalne gąbki + włóknina).
Cyrkulacja: Jebao RW-4
Obsada (do redukcji):  Chindongo Saulosi, Iodotropheus Sprengerae, Cynotilapia Zebroides Jalo Reef, Pseudotropheus Cyaneorhabdos Maingano
Parametry wody (testy kropelkowe JBL): PH: 7,5, KH: 5, GH: 10, NH4: 0,05-0,1, NO2: 0,1-0,2, NO3: 10-20

Glonów w akwarium praktycznie nie mam

20171229_101701.thumb.jpg.b4a2b80be793ed5c0951f3e670b72370.jpg

Woda krystalicznie czysta:
20180103_191125.thumb.jpg.ce652c9210cdc296a87bdc00c1b1a503.jpg

Wszystkie filtry w szafce pod akwarium:
20180103_180034.thumb.jpg.63db872a2a0b4b4c953f940422810dca.jpg

Wszystkie węże w czarnych peszelach:
20180103_180003.thumb.jpg.af61aa8815fd84a1761a144790aedc11.jpg

Brązowe glony na wylocie z filtra:
20180103_180207.thumb.jpg.9e101dbcdbb71f5306860e49c1dc4bb0.jpg

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem jeszcze raz Twój pierwszy post bo myślałem że jakoś drastycznie spada Ci przepływ.
Z tego co piszesz to masz przepływ ok. 700l/min. Czy on się jakoś dramatycznie różni przed i po czyszczeniu węży?
Jeśli nie to olej to. Akwarium masz super, parametry też, woda kryształ więc chyba nie ma powodu do zmartwień
Może  wewnątrz węży rosną krasnorosty (one lubią silny nurt wody), z tym ze dziwne że przy braku światła.
Ja bym poczekał może ustali się jakaś równowaga i nie będzie dalej zarastać.

Edytowane przez troad
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, troad napisał:

Przeczytałem jeszcze raz Twój pierwszy post bo myślałem że jakoś drastycznie spada Ci przepływ.
Z tego co piszesz to masz przepływ ok. 700l/min. Czy on się jakoś dramatycznie różni przed i po czyszczeniu węży?

Gdy węże są czyste to łączny przepływ z dwóch węży mam ok 1350l/h (ok 700l/h na wąż) , miesiąc temu przy zatkanych wężach miałem połowę tego czyli łączny przepływ ok 700 l/h (ok 350l/h na wąż). Jak widać jest o co walczyć :)

42 minuty temu, troad napisał:

Może  wewnątrz węży rosną krasnorosty (one lubią silny nurt wody), z tym ze dziwne że przy braku światła.

Też o tym myślałem, ale krasnale zazwyczaj są ciemne a u mnie są prawie przeźroczyste. Węże przez tydzień były bez peszeli - może to wystarczyło żeby coś się zalęgło?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi zarastały węże jak często grzebałem w dnie. Gdy zaprzestałem to widziałem jak z węża odpadały kawałki tego czegoś. Z tym że ja mam wąż przezroczysty a to w środku było koloru brązowego. Oczywiście wszystko znalazło się w kubełku (unimax 250), ale po jego czyszczeniu wąż jest czysty a kubeł śmiga bez zarzutu.

To co rośnie to zapewne jakiś rodzaj glonu. Mierzyłeś może PO4 w akwarium? Bo NO3 masz przyzwoite dla ryb a jak PO4 będzie zbyt niskie albo za wysokie to wtedy mogą (nie muszą, ale mogą) dziać się cuda

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, mareckee napisał:

To co rośnie to zapewne jakiś rodzaj glonu. Mierzyłeś może PO4 w akwarium? Bo NO3 masz przyzwoite dla ryb a jak PO4 będzie zbyt niskie albo za wysokie to wtedy mogą (nie muszą, ale mogą) dziać się cuda

Nie mierzyłem bo nie mam tego tego testu, ale wiem do kogo się uśmiechnąć :)  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Że szkła... małe akwarium z otworami na 3 rury obsmarkalem pianka i okleiłem styropianem... na to ceresit 
    • @crav z czego budowałeś u siebie komin?
    • W najbliższą sobotę (29 czerwca) około południa planuje ,,wycieczkę" po ryby do Sebastiana z Tanganika Konin - jestem już umówiony na konkretną godzinę.  Może ktoś z Warszawy lub okolic chcę się zabrać bo ma w planach uzupełnienie obsady lub inne swoje powody (zobaczenie hodowli czy rozejrzenie się za rybami ,,na przyszłość"). Termin dość bliski, ale jak coś proszę pisać tutaj lub w wiadomości prywatnej na forum.
    • Zobacz na tym forum https://klub-tanganika.pl/forum/
    • Wertykalny by zrobił, ale będę na niego patrzył tylko jak będę wchodził do akwa 😁 Mam tam jakiś metr wysokości.
    • A jak wysoko będziesz tam miał. W wyobraźni zobaczylem na pozostałych 3 ścianach, ogród wertykalny zasilany oczywiście wodą z baniaka. Poza fajnym efektem uzyskasz w ten sposób dodatkową filtrację. Jedyny minus to to, że tylko Ty będziesz to oglądał😉
    • Tutaj jest trochę inna sytuacja, bo zbiornik jest z betonu i nad zbiornikiem mam przestrzeń, którą będę się do niego dostawał (wyłączona zamknięta przestrzeń do której będzie dostęp tylko z jednej strony). Jak będę robił izolację w zbiorniku, to zrobię też całą górę więc samo skraplanie nie jest mi straszne, ale chętnie odzyskałbym to gorące, wilgotne powietrze, które będzie się nad wodą gromadziło.
    • Cześć. Na sam początek chciałbym zaznaczyć, że mam już jakieś doświadczenie w hodowli ryb w akwarium - od plus minus 6-7 lat interesuję się tym mniej lub bardziej, jednak nigdy nie miałem akwarium z rybami z Malawi lub Tanganiki - co zresztą powinno przykuć moją uwagę dużo wcześniej ze względu na to, jak twardą wodę mam w kranie - nie jestem teraz w stanie przytoczyć z pamięci parametrów, a zrobić testu nie jestem w stanie ponieważ mam najprawdopodobniej przeterminowane testy, ale wiem, że generalnie pH, kH i gH jest bardzo wysoko. Po napisaniu wstępu przejdę do problemu z którym się spotykam - mam akwarium 80cm x 40 cm x 40 cm - (długość x szerokość x wysokość) i chciałbym zagospodarować je głównie dla muszlowców - nie chciałbym doprowadzić do "przepełnienia" akwarium rybami, a samemu nie byłem w stanie znaleźć innych współtowarzyszy muszlowców (w postaci innej niż ryby) w naturze. Akwarium chciałbym urządzić jak najbardziej zgodnie z naturą, filtracja będzie kubełkowa - kubełek całkiem sporej pojemności i przeznaczony do akwarium dużo większego - na stronie producenta jest napisane że do +- 300-400l akwarium. Nie jestem w stanie zdecydować się na to, jaki gatunek z grupy muszlowców chciałbym hodować w akwarium - jest ich dosyć sporo a samemu nie umiem znaleźć źródła, gdzie mógłbym w prosty i czytelny sposób porównać to, jakie warunki potrzebują do życia. Akwarium z tego, co zdążyłem się dowiedzieć, powinno być w miarę wystarczające pod względem litrażu, a dokładniej rzecz biorąc pod względem wielkości dna, bo głównie o to tutaj się wszystko rozbija - tak jak w przypadku pyszczaków czy pielęgnic. W każdym bądź razie, z góry dziękuję za jakiekolwiek nakierowanie na to, co mógłbym zrobić, jak urządzić akwarium czy jakie muszlowce mógłbym w swoim akwarium hodować, a także przepraszam, jeżeli gdzieś na tym forum taki temat się już przewijał.
    • Kiedyś policzyłem parowanie i przy 25 stopniach (temp. powietrza i zbiornika - akwarium nieogrzewane; odkryte 20 cm pokrywy; efekt podobny jak przy zdjętej) i wilgotności 37% (zima) - było to ok. 180 g/h. Przy 4,5x większej powierzchni u ciebie nie przekroczy 0,8 kg /h. Przy zamkniętej pokrywie wewnątrz zintegrowanej pokrywy pleśniało - wolę wymianę tego powietrza. U mnie to podniesienie wilgotności wewnątrz domu  ok. 10 %. Parowanie tej wody to moc ok 120W !
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.