Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano (edytowane)

Witam Wszystkich serdecznie.

Jestem Bartosz z Bydgoszczy.
Po wielu latach (od gorzkiej młodości) po odpaleniu dwóch akwariów 45l dla moich latorośli (akwaria low tech na ziemi ogrodowej) postanowiłem, że ja też chcę akwarium :).
Po burzliwych negocjacjach z moją druga lepszą połową - mam i ja :).

Pierwotnie (pierwsze zakupy) mialo to być akwarium low tech, duże ze skalarami.
Zakupiłem akwarium Glossy 260l oraz filtr ASAP 1250e, który miał być tylko mechanikiem.
Przez przypadek trafiłem tu i to wszystko zmieniło. Po pierwsze mega profesjonalne forum, które po nocach czytałem jak powieść Kinga, po drugie Pyszczaki są prześliczne :).
Decyzja zapadła - Pyszczaki.
Finalnie (jestem na dojrzewaniu akwarium) powstało "coś" co jest kompromisem: kosztów, ustępstw domowników, wolnego czasu (którego nie mam) oraz totalnego braku zmysłu artystycznego, brakiem czasu na szukanie wymarzonych skał czy wreszcie tym co mi się podoba a co będzie dobre dla ryb.
To "coś", wiem jest dalekie od ideału, wiele rzeczy możnabyło zrobić lepiej - ale coś jest :).

Akwarium jest wyłożone pianką aquael 5 mm oraz spienionym PVC. Na to poszły głazy i około 30kg piachu z Castoramy (płukanie to bajka ;)).

Filtracja - to kolejny kompromis, ponieważ miałem już zakupiony ASAP 1250e dokupiłem drugi - w zamyśle maja działać jako dwa mechaniko-biologi i wymuszać cyrkuację. Narazie oba mają gąbki, watę oraz Matrixa - dojrzewanie. Docelowo planuje TMBT (NO3) ale w głębi duszy mam nadzieje, że duża ilośc piasku zadziała jako 'oczysczacz' dla NO3. Żywica się nie sprawdzi - Bydgoszcz, ujecie Las Gdański i siarczany na poziomie 104 ppm (potwierdzone w wodociągach).
Zasys pierwszego kubełka - lewa strona przy dnie (przez gąbkę prefiltra), wylot po prawej skierowany ukosem i lekko w dół w stronę szyby przedniej.
Zasys drugiego - prawa strona przy dnie, wylot po lewej skierowany na tylną szybę co daje efekt fali na powierzchni.

Woda: kranówa: ph 7,6; GH 24; KH 16; NO3 - 1ppm; NO2 - 0.
Do akwarium wlałem wodę z kranu poprzez 'ustrojstwo' oraz dolałem około 20-30l wody RO (chciałem obniżyć GH do około 20).
19.12.2017 wlałem 1,1 ml WA 25% i bakterie. Na dzień dzisiejszy: NH3 (takie kropelki mam) spadło z początkowo 2-3 ppm do 0, NO2 wystrzeliło poza skalę (>1 - stan z 29.12, NO3 Około 10ppm i rośnie).  NO2 i NO3 mierzone kropelkami JBla (czasami w dzień ;)).Trzymam kciuki aby tu się nie zatrzymać.

Oświetlenie: standardowe dla Glossy 3 LEDy + dodatkowo własnoróbka LED RGB na WS2801 - powiedzmy, dla efektu wschodu/zachodu słońca dla Pyszczaków /teraz nie świece światłem białym tylko wieczorem załączam efekty świetlne.
Jarzeniówki bedą włączane jedna po drugiej i tak samo gaszone (wschód i zachód ;)).
Dodatkowo jaka ciekawostka, obok kubełków mam czujnik zalania, który po zalaniu wyłączy pompy oraz wyślę mi SMSa.

Planowana obsada: Saulosi (1+3-4) + Hara Gallireya Reet (1+3-4). Planuje zakup w Augustowie (wysyłka) /chyba, że ktoś poleci w okolicy Bydgoszczy dobre miejsce na zakupy. 

To tyle :)
Poniżej kilka zdjęć - proszę o wyrozumiałość.


 

 

IMG_2019.JPG

IMG_2020.JPG

IMG_2018.JPG

IMG_2016.JPG

Edytowane przez bigu1975
Literóki
  • Lubię to 1
Opublikowano

Witaj, 

wyglada na to, że wszystko przemyślane i nic tylko czekać na ryby. Co do wystroju to ma się Tobie podobać, a z doświadczenia wiem, że im częściej będziesz zaglądał do galerii, tym większe prawdopodobieństwo, że zmienisz obecny i to nie raz ;) 

Zakup ryb - w okolicy masz np. doktora Pawlaka ;) 

Obsada fajna, powodzenia!

Opublikowano

Ja odniosę się tylko do fragmentów.

1/  Dałeś na start 2-3x za dużo WA  co skutkuje zbędnym przedłużeniem startu a częściej zatrzymaniem startu przez duży poziom azotynów NO2 które w wodzie tworzą kwas azotawy . Ten kwas zatrzymuje nitryfikację na obu etapach.

Dla tych co się im przydarzy jak tobie przedawkować WA na start - wystarczy podmienić w twoim przypadku 2/3 wody by NH4 spadło do 1ppm. W obecnym stanie nie masz już NH4 więc cały amoniak jest już po I etapie nitryfikacji w tym NO2.

Widać  że II etap ci działa więc czekamy spokojnie.

Na razie ci NO3 rośnie więc nic nie rób ale gdyby się zatrzymało - od razu rób podmiankę 50% wody. 

2/ Ciekawi mnie ten system sygnalizacji zalania.

Taki alarm  przelania wody przy podmiance oraz po tym stałego czuwania  i alarm gdy pojawi się woda pod kubłem masz w temacie Ustrojstwa post #1.

Widać z treści i fotek że z elektroniką jesteś za pan brat i to powiadomienie SMSem mi się podoba ale wyłączenie pompy już nie.

Z mojego doświadczenia wynika że 90% rozszczelnień to uszczelki na kubłach a te pracują na podciśnieniu. Wyłączenie pompy zazwyczaj powoduje zwiększenie wycieku a  to nie ten kierunek.

Ponieważ woda dalej jest zasysana do kubła to wyciek się nie zatrzyma aż cała woda do ssaka z dna nie wyleje się z akwarium - oczywiście  nie czekamy na to bo to jedyny stan gdy akwarysta musi się śpieszyć.

Może jak już musi być system antyzalaniowy i coś wyłączać to  pomyśl o dwu elektrozaworach zamykających wlot i wylot z kubła .

3/  Mieliśmy na WDA2017 taki  filtr ASAP 1250  w nonmbuniaku i sikało to zupełnie znośnie choć nie mierzyliśmy ile l/h  ale filtr nie był zagruzowany.

Po zakończeniu startu jednak bym radził wyrażną koncepcję jednego ASAP jako tylko mechanik z gąbkami i TMBT i nic więcej a drugi tylko jako biolog z 1litrem Matrixa - tylko otwierany raz na pół roku bo i tak wszystko wysypiesz na podłogę za każdym razem jak ten filtr otworzysz.:lol:

 

 

 

Opublikowano

Witaj.

Wystrój zbiornika fajny, tylko byś mógł dorzucić parę wyższych kamieni. Podoba mi się ten ład i porządek jaki panuje u Ciebie w szafce. Sam miałem tak na początku, ale teraz praktycznie co miesiąc zmieniam coś w sprzęcie i gdzieś to zatraciłem:P. Co do filtracji to obawiam się, że ten Asap co będzie u Ciebie pracował jako mechanik i po części jako cyrkulator nie da sobie po prostu rady. Oświetlenie super, a szczególnie te wschody i zachody. 

Pozdrawiam

Opublikowano (edytowane)

Deccorativo,

Po pierwsze dziękuje :)

1. Przedawkowanie WA - w Twoim szablonie jest napisane 1 ml na każde 200l wody. Ja netto mam gdzieś 220l i dałem 1,1 ml. Ale z chemią jestem na bakier i być może źle zrozumiałem. Mógłbyś proszę wskazać błąd? /chciałbym zrozumieć do końca/

2. Elektronika to moje chobby a w całym mieszkaniu mam taką moją inteligencję w sterowaniu. Jest to serwer linuxowy z zainstalowanym kombajnem do obsługi i sterowania Domoticz. Sam czujnik zalania to Fibaro flood sensor, który komunikuje się z Domoticzem radiowo - interfejs Z-Wave. Ten sam domoticz steruje też gniazdkami, które widzisz na zdjęciu. Każdy odbiornik mogę włączyć zdalnie ale też ustawić o której ma się załączyć lub wyłączyć sam, mogę też definiować różne działania na podstawie zdarzeń z czujników (w tym zalania).
I oczywiście masz rację, co do wyłączenia pomp w przypadku zalania - nic to raczej nie da. Dopóki docelowo nie zrobię tego co proponujesz - nie jest to najlepsze rozwiązanie. Może jedynie w jakimś tam scenariuszu zmniejszy to ciśnienie wody i kupie więcej czasu. Kluczowe dla mnie jest powiadomienie :).

3. Myślę, że Twoja propozycja /jak zawsze :)/ to doskonały pomysł. Powiedz proszę czy mając drugi ASAP jako biolog z Matrixem ale bez żadnej filtracji /prócz prefiltra/ nie będzie mi po prostu wachlował brudnej wody czy może jednak dać jednak tylko gąbkę?

 

Pozdrawiam,
Bartosz

51 minut temu, Mynio Akwa napisał:

Witaj.

Wystrój zbiornika fajny, tylko byś mógł dorzucić parę wyższych kamieni. Podoba mi się ten ład i porządek jaki panuje u Ciebie w szafce. Sam miałem tak na początku, ale teraz praktycznie co miesiąc zmieniam coś w sprzęcie i gdzieś to zatraciłem:P. Co do filtracji to obawiam się, że ten Asap co będzie u Ciebie pracował jako mechanik i po części jako cyrkulator nie da sobie po prostu rady. Oświetlenie super, a szczególnie te wschody i zachody. 

Pozdrawiam

Dziękuje :)

Tak moje kamienie mogłyby być wyższe. Jak czytam wyżej pewnie będę to zmieniał nie raz. Póki co musi tak zostać - cierpliwość mojej drugiej połowy jest na wyczerpaniu. Za każdym razem jak podciągam rękawy... no cóż lepiej nie pisać. Obsługa akwarium musi zostać ograniczona do minimum :).

Pozdrawiam,
Bartosz

Edytowane przez bigu1975
literówki
Opublikowano

Panowie ja tylko przypomnę, że jest to dział „Przedstaw się i swoje akwarium” ;) jak chcecie dyskutować na tematy techniczne to mogę wydzielić posty, lub przenieść cały temat do innego działu.

Opublikowano
14 minut temu, MatiK napisał:

Panowie ja tylko przypomnę, że jest to dział „Przedstaw się i swoje akwarium” ;) jak chcecie dyskutować na tematy techniczne to mogę wydzielić posty, lub przenieść cały temat do innego działu.

Przepraszam zagalopowałem się... Myślałem, że przy takiej dyskusji właśnie lepiej się poznamy :).

Zależy mi na odpowiedzi w temacie przedawkowania WA - zapytam może w dziale Woda :).

Opublikowano

Jest dedykowany temat nikogo innego jak deccorativo na temat „super szybkiego startu na WA”, tam pewnie jest już nawet niejedna odpowiedź na podobne do Twoich watpliwości ;) 

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Wody mniej ponieważ tło swoje zajmuje ale powiem tylko jedno słowo - Pięknie 🤩
    • Żółte cały wieczór siedzą w ławicy w jednym rogu. Ciekawe, czy boją się jakiegoś tarłowca, czy coś im innego przeszkadza.
    • Nowa odsłona akwarium 260x55x70h (~1001 litrów) Wody weszło około 670 litrów, czyli około 100 litrów mniej niż w poprzedniej wersji. Tym razem za filtrację odpowiada komin o wymiarach 15x40 cm wypełniony gąbkami 10-30 PPI oraz kształtkami K1. W środku pompa Jebao DCP-2500. Oświetlenie bez zmian, dwie belki LED po 260 cm z modułami RGB i 11.000 k.  Więcej osprzętu nie ma. Całość w szczycie doby to pobór około 30 W. Grzałki nie mam, bo zimą temperatura rzadko spada poniżej 22 stopni. Zrezygnowałem z pokrywy. Akwarium jest przykryte sekcjami szyb nakrywowych, na których w tylnej części położyłem doniczki z roślinami. W przyszłości planuję w rogu hydroponikę. Płótno nad akwarium kupiłem w tym roku nad brzegiem jeziora. Mam szczerą nadzieję, że wykonał go lokalny artysta. Nałożyłem go na ramkę z listewek. Obsada to dalej niewiadoma.
    • Dlatego zastanów się czy faktyczne musisz  zmieniać. Teoretycznie im filtr ma większą wydajność , większy pobór mocy itp. tym będzie bardziej głośny. Ale to tylko teoria  bo może się zdarzyć , że ten o mniejszej mocy itp. może okazać się głośniejszy bo np. wirnik jest źle dopasowany i bije na ośce. Spójrz na to jeszcze z innej strony a mianowicie czy planujesz zmieniać akwa na większe?  Jeżeli tak to bym śmiało brał ten który będzie dedykowany do ewentualnego nowego litrażu.  Nikt Ci nie da 100% gwarancji , że konkretny filtr będzie cichy.  Zasugeruj się opiniami na ich temat ale ryzyko zawsze będzie. Ostatecznie zawsze można wyciszyć szafkę i znajdziesz tutaj kilka tematów o tym jak to zrobić.
    • Witam. W moim akwarium 214 litrów mam JBL-a e901 i ten filtr pracuje już 10 lat. Filtr jest sprawny i nigdy z nim nic złego się nie działo. Chcę go zmienić i pytanie czy przejść na nowszy model JBL e902 czy może zastosować większy JBL e1502 zleży mi też na poziomie głośności aby był cichy bo akwarium stoi w sypialni. 
    • Dla mnie non-mbuna to jest zagadka. Niby parametry wody w kranie idealne, w akwarium również, ale może jednak coś jest w wodzie co testy nie wykrywają? U mnie każde podejście do non-mbuny kończyło się fiaskiem.
    • Ja mam najtańsze kształtki z polecenia @triamond. Używam ich statycznie i teraz przy restarcie akwarium fajnie zaszły brudem. Na samym K1 i różnej gradacji gąbkach, bez waty woda kryształ na długości 260 cm.
    • Przerabiałem te media. Ten produkt był skuteczny, dość mocno podbijał PH - u mnie o ok. 0,5. Pomyśl o Seachem Malawi/Victoria Buffer - podnosi silnie pH oraz KH nie podnosząc GH.
    • Przy tej wielkości szkła najdroższy jest transport. Ja bym popytał po miejscowych lepszych sklepach - może któryś współpracuje z myciokiem, erybką lub podobnymi. Brałbym z 10. Kiedyś była akcja, że 240 pękały przy wzmocnieniach. Były właśnie robione z 8
    • Te ryby są nieprzewidywalne, ale u mnie nigdy jeden samiec się nie sprawdzał. Nie ważne w jakim litrażu. Dla przykładu teraz mam auratusa 4+4 (dwa potężne samce plus dwa to tacy chłopcy do bicia), samice spokojnie noszą młode do tego stopnia, że mam inwazję młodych. Na pewno agresję u nich rozkładają inne samce i temperatura, bo nie używam grzałki (w akwarium zimą mam ok 22 'C, a latem 26 'C).
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.