Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Dzień dobry,
zwracam się o pomoc do doświadczonych członków forum. Jestem na początku drogi akwarystycznej, jednak wstępnie mam jako taki zarys swojego przyszłego zbiornika, dodam, że aktualnie nie posiadam akwarium.
 Założenie jest jedno, ma być to zbiornik z rybami z grupy Utaka. 

Pojemność: 375 l
Wymiary: 150/ 50/ 50
Filtracja: Duży filtr zewnętrzny ( 60 l ) 
Oświetlenie: HQI 150 W
Podłoże: Bazalt ( 10l), żwir kwarcowy ( 45l). piach ( ok. 50l)- granulacja 1mm, żwir koralowy ( 5l)
Dekoracja- serpentynit/ zamaskowany piaskowiec
Rośliny: Vallisneria

Obsada:
1. Placidochromis electra ( 2+3)
2. Otopharynx lithobates Zimbawe Rock (1+3)
3. Protomelas teonidatus Boadzulu "Red" (1+4)

W dużej mierze zarysy projektu oparłam o wiedzę zaczerpniętą z tego forum, to tylko zarys, który z pewnością wymaga modyfikacji. Największy problem miałam z wyborem obsady oraz z wybraniem ilości, co do samej mechaniki akwarium również mam wiele wątpliwości. Czy filtr jest odpowiedni, czy oświetlenie jest prawidłowe? Czy wśród ryb z grupy Utaka mogą być sumowate? ( to pytanie z innej beczki :) ) Jak przedstawia się kosztorys takiego planu?
Z góry dziękuję za każdą wskazówkę/ odpowiedź, moja wiedza odnośnie akwarystyki nie jest duża, a od dawna marzy mi się zbiornik Malawi. :)

Opublikowano

Witamy serdecznie na forum :D Co do obsady nie wypowiem się bo to nie moja działka. Jak wyobrażasz sobie sobie rozmieszczenie kilku rodzajów podłoża? Rybki i tak rozkopią Ci wszystko. Podasz nazwę filtra, który chcesz zastosować? Co do oświetlenia myślę, że jest to zbyt mocne światło. Na jakiej wysokości chcesz mieć żarnik?

Opublikowano

Czyli jeżeli chodzi o podłoże, najlepiej sam piach? 
Co do strony technicznej to liczę na pomoc, to mój pierwszy tak duży zbiornik, więc każda sugestia będzie dla mnie istotna  :)

Opublikowano

Najlepiej jeden rodzaj podłoża czyli np. Piach. Również poleciłbym Ci jeden rodzaj kamienia. Zajrzyj do naszej galerii.  Akwaria z jednolitymi skałami prezentują się po prostu lepiej. Według moich wyliczeń z takim mocnym oświetleniem wychodzi Ci 0.45w/L netto. To już dobry low-tech :D.  Powtarzam, że nie jestem specem od oświetlenia. Niech się bardziej doświadczeni koledzy wypowiedzą. 

Opublikowano

Witaj!

Miałem HQI 150W w zbiorniku 150x60x60 w innym biotopie i wyglądało to pięknie, ale rogi zbiornika były zarośnięte wielką Vallisnerią gigantea i przez to zbiornik był zacieniony. Jeśli nie planujesz roślin, to 70W w zupełności wystarczy. 

Jeśli planujesz jeden filtr zewnętrzny, to powinien być wydajny. Masz już coś na oku? 

Opublikowano

Tak jak napisałam wyżej planuję mieć zbiornik biotopowy, co do wszelakiego sprzętu typu ( filtry, oświetlenie) licze na pomoc z forum, ponieważ mam małą więdzę na ten temat .

Opublikowano
W dniu 28.12.2017 o 17:24, Karolina234 napisał:

Czy filtr jest odpowiedni, czy oświetlenie jest prawidłowe?

O filtrze, poza jego pojemnością, napisałaś niewiele więc ciężko cokolwiek napisać, pojemność to nie wszystko ;) ja bym Ci proponował filtr narurowy zamiast wszelkich kubłów.

Światła planujesz zdecydowanie za dużo, tak jak napisał Przemek, te 70W ze spokojem wystarczy. 

Kamienie i piach tak jak napisał Wolfik raczej jeden rodzaj ;) 

 

W dniu 28.12.2017 o 17:24, Karolina234 napisał:

Czy wśród ryb z grupy Utaka mogą być sumowate? ( to pytanie z innej beczki :) )

Możesz kupić jakiegoś Synodontisa. Niestety ten nasz, malawijski - Niassae rośnie za duży do Twojego zbiornika.

 

 

  • 2 tygodnie później...
Opublikowano

Dziękuje za każdą odpowiedź i rady, co do filtracji postanowiłam postawić ( po przeczytaniu wielu wątków) na:

- Aquael Turbo 2000- wewnętrzny

- HW 303- biolog

- cyrkulator JVP- 102

Co do narurowców- nie mam zielonego pojęcia na temat samej budowy, projektowania i instalacji, więc wolę nie ryzykować, natomiast będę wdzięczna za jakąś alternatywę filtracji zewnętrznej, gdzie nie będę musiała umieszczać filtra we wnętrzu zbiornika ;)

Podłoże planuje jednak jednolite, zapewne postawie na piach. Natomiast chcę umieścić jakiś zielony akcent, dlatego planuję Vallisnerię lub Anubiasy.

Obawiam się jeszcze o jedną kwestię. Mianowicie obsada, którą wybrałam. 

Obsada:
1. Placidochromis electra ( 2+3)
2. Otopharynx lithobates Zimbawe Rock (1+3)
3. Protomelas teonidatus Boadzulu "Red" (1+4)

Nie wiem jak dobrać ilość poszczególnych gatunków, czy wyżej wymienione, byłyby odpowiednie w takim stosunku ilościowym?

 

cZ

Opublikowano

 

 

22 minuty temu, Karolina234 napisał:

Obawiam się jeszcze o jedną kwestię. Mianowicie obsada, którą wybrałam. 

Protomelas t. b + Placidochromis e. to nie do końca dobre zestawienie. Miałem te ryby razem i nie było to miłe doświadczenie, nie mogłem tych ryb "pogodzić" ze sobą, nawet trzykrotne próby zmiany samców Protomelasa kończyły się fiaskiem, Placidochromis miał już uczulenie;). Protomelas to piękna ryba i bardzo chciałem  by pływała w moim zbiorniku ale poddałem się, ostatecznie Protomelasy musiały zmienić akwarium ( wolałem placki :))

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Ja w 375l używam dwóch jvp-132 - jeden do napędu kaseciaka, drugi do zamiatania. Poza kolorem bez uwag
    • Mała aktualizacja Udało się zainstalować hydroponikę. To znaczy samą instalację. Pod kątem roślin jeszcze sprawa nie jest zamknięta. Zapał przy tym projekcie nieco mi opadł odkąd przeczytałem, że woda w hydroponice powinna mieć pH na poziomie 5,5-6,5. Liczę mimo wszystko, że rośliny jako tako będą sobie radziły. Kupiłem skrzydłokwiata, philodendrona i jakąś peperomię  Mam jeszcze zielistkę i epipremnum. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Chwilowo próbuję w hydroponice ukorzenić odcięte pędy epipremnum.  - wlot do doniczek  - wylot z doniczek - całość umieszczona w pokrywie - doniczki zalane wodą i wypełnione gąbkami - tak się prezentuje całość obecnie (nie zdążyłem jeszcze wsadzić roślin do doniczek)   Kilka zdjęć obywateli mojego baniaczka   - Dominujący samiec Stigmatochromis Tolae. Chwilowo największy "byk" w akwarium. Ma około 15cm. - Nimbochromis Polystigma - jeden z dwóch ujawnionych samców. Już ładnie zaczyna "łapać" niebieski kolorek   - Nimbochromis Polystigma - jedna z samiczek - Exochochromis Anagenys - jeszcze nie znam płci osobników. - Dimidiochromis Strigatus - jedna z dwóch samic - Protomelas Mbenji Thick Lips - płeć jeszcze nie znana   A na koniec najmłodszy mieszkaniec czyli malutki Dimidiochromis Strigatus  Zaobserwowałem dwie sztuki  Wątpię żeby przeżyły, ale kto wie. Na razie bardzo dobrze kryją się w tej niewielkiej ilości szczelin jakie mają do dyspozycji.    
    • Mam od paru lat Tunze 6085 Tunze Turbelle Nanostream 6085 (4025167608506) • Cena, Opinie • Pompy cyrkulacyjne 17291245623 • Allegro Dla mnie jest idealny w 200cm. Dla Ciebie się nie nadaje bo nie ma regulacji mocy. Dlaczego piszę - wcześniej miałem kilka chińskich - ich trwałość wynosiła średnio pół roku. Może teraz jest inaczej, ale jakbym miał zmieniać to na pewno kupiłbym Tunze. Nawet jeśli teraz jest chiński (bo tego nie wiem)
    • Ja używam od lat taki Tunze https://allegro.pl/oferta/tunze-turbelle-nanostream-6055-10787582038 i dla mnie nie ma lepszego. Mam go w 576l. Jest cichy, wydajny i ma regulację. Ale żeby nie było kolorowo, to ma jedną wadę. Pokrętła w sterowniku są podświetlane od spodu niebieskimi diodami, nawet fajnie to wygląda. Diody emitują oprócz światła również ciepło i pod wpływem tego ciepła po jakimś czasie, plastik z którego są wykonane pokrętła kruszeje i pękają mocowania do potencjometrów i masz po regulacji😂 Oczywiście nie do końca. Nadal można regulować za pomocą małego, płaskiego śrubokręta. Na szczęście producent dziwnym trafem przewidział taką sytuację i w sprzedaży są dostępne oryginalne pokrętła https://allegro.pl/oferta/tunze-rotary-cnobs-7090-102-pokretla-do-kontrolera-11838292596 być może już z innego plastiku (nie wiem, nie sprawdzałem). Czy kupiłbym go drugi raz pomimo tej wady? Obiema ręcami i nogyma ...TAK.
    • Tą Tunze miałem w 720l , też bym go polecał jako niezawodny sprzęt.
    • Używałem Tunze 6045 w 500l (170cm długie) Jak dla mnie to był nawet za mocny ale jako, że ma regulację nie było to problemem. Cichy i energooszczędny. Mocowanie na magnes. Regulacja - czego chcieć więcej?
    • Cześć wszystkim. Szukam cyrkulator do swojego 375, chciał bym kupić mocniejszy żeby móc użyć w przyszłość w większym akwarium( jest taki plan) zależy mi żeby był cichy oraz wydajny.  Jeśli ktoś ma doświadczenie z tunze lub eheim proszę o opinie
    • Moje już ma 9 lat, nadal bez problemu, jedynie rys więcej Wysłane z mojego Pixel 6 Pro przy użyciu Tapatalka
    • Spoina raczej na wykończeniu. Skłaniałbym się ku zmianie zbiornika, zwłaszcza że to kontrowersyjny Wromak Przyklejać się nie opłaca.
    • Mniej niż 18 , tak naprawdę bałbym się zalewać już to akwarium.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.