Skocz do zawartości

Zbiornik z rybami z grupy Utaka


Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,
zwracam się o pomoc do doświadczonych członków forum. Jestem na początku drogi akwarystycznej, jednak wstępnie mam jako taki zarys swojego przyszłego zbiornika, dodam, że aktualnie nie posiadam akwarium.
 Założenie jest jedno, ma być to zbiornik z rybami z grupy Utaka. 

Pojemność: 375 l
Wymiary: 150/ 50/ 50
Filtracja: Duży filtr zewnętrzny ( 60 l ) 
Oświetlenie: HQI 150 W
Podłoże: Bazalt ( 10l), żwir kwarcowy ( 45l). piach ( ok. 50l)- granulacja 1mm, żwir koralowy ( 5l)
Dekoracja- serpentynit/ zamaskowany piaskowiec
Rośliny: Vallisneria

Obsada:
1. Placidochromis electra ( 2+3)
2. Otopharynx lithobates Zimbawe Rock (1+3)
3. Protomelas teonidatus Boadzulu "Red" (1+4)

W dużej mierze zarysy projektu oparłam o wiedzę zaczerpniętą z tego forum, to tylko zarys, który z pewnością wymaga modyfikacji. Największy problem miałam z wyborem obsady oraz z wybraniem ilości, co do samej mechaniki akwarium również mam wiele wątpliwości. Czy filtr jest odpowiedni, czy oświetlenie jest prawidłowe? Czy wśród ryb z grupy Utaka mogą być sumowate? ( to pytanie z innej beczki :) ) Jak przedstawia się kosztorys takiego planu?
Z góry dziękuję za każdą wskazówkę/ odpowiedź, moja wiedza odnośnie akwarystyki nie jest duża, a od dawna marzy mi się zbiornik Malawi. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witamy serdecznie na forum :D Co do obsady nie wypowiem się bo to nie moja działka. Jak wyobrażasz sobie sobie rozmieszczenie kilku rodzajów podłoża? Rybki i tak rozkopią Ci wszystko. Podasz nazwę filtra, który chcesz zastosować? Co do oświetlenia myślę, że jest to zbyt mocne światło. Na jakiej wysokości chcesz mieć żarnik?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej jeden rodzaj podłoża czyli np. Piach. Również poleciłbym Ci jeden rodzaj kamienia. Zajrzyj do naszej galerii.  Akwaria z jednolitymi skałami prezentują się po prostu lepiej. Według moich wyliczeń z takim mocnym oświetleniem wychodzi Ci 0.45w/L netto. To już dobry low-tech :D.  Powtarzam, że nie jestem specem od oświetlenia. Niech się bardziej doświadczeni koledzy wypowiedzą. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj!

Miałem HQI 150W w zbiorniku 150x60x60 w innym biotopie i wyglądało to pięknie, ale rogi zbiornika były zarośnięte wielką Vallisnerią gigantea i przez to zbiornik był zacieniony. Jeśli nie planujesz roślin, to 70W w zupełności wystarczy. 

Jeśli planujesz jeden filtr zewnętrzny, to powinien być wydajny. Masz już coś na oku? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.12.2017 o 17:24, Karolina234 napisał:

Czy filtr jest odpowiedni, czy oświetlenie jest prawidłowe?

O filtrze, poza jego pojemnością, napisałaś niewiele więc ciężko cokolwiek napisać, pojemność to nie wszystko ;) ja bym Ci proponował filtr narurowy zamiast wszelkich kubłów.

Światła planujesz zdecydowanie za dużo, tak jak napisał Przemek, te 70W ze spokojem wystarczy. 

Kamienie i piach tak jak napisał Wolfik raczej jeden rodzaj ;) 

 

W dniu 28.12.2017 o 17:24, Karolina234 napisał:

Czy wśród ryb z grupy Utaka mogą być sumowate? ( to pytanie z innej beczki :) )

Możesz kupić jakiegoś Synodontisa. Niestety ten nasz, malawijski - Niassae rośnie za duży do Twojego zbiornika.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dziękuje za każdą odpowiedź i rady, co do filtracji postanowiłam postawić ( po przeczytaniu wielu wątków) na:

- Aquael Turbo 2000- wewnętrzny

- HW 303- biolog

- cyrkulator JVP- 102

Co do narurowców- nie mam zielonego pojęcia na temat samej budowy, projektowania i instalacji, więc wolę nie ryzykować, natomiast będę wdzięczna za jakąś alternatywę filtracji zewnętrznej, gdzie nie będę musiała umieszczać filtra we wnętrzu zbiornika ;)

Podłoże planuje jednak jednolite, zapewne postawie na piach. Natomiast chcę umieścić jakiś zielony akcent, dlatego planuję Vallisnerię lub Anubiasy.

Obawiam się jeszcze o jedną kwestię. Mianowicie obsada, którą wybrałam. 

Obsada:
1. Placidochromis electra ( 2+3)
2. Otopharynx lithobates Zimbawe Rock (1+3)
3. Protomelas teonidatus Boadzulu "Red" (1+4)

Nie wiem jak dobrać ilość poszczególnych gatunków, czy wyżej wymienione, byłyby odpowiednie w takim stosunku ilościowym?

 

cZ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

22 minuty temu, Karolina234 napisał:

Obawiam się jeszcze o jedną kwestię. Mianowicie obsada, którą wybrałam. 

Protomelas t. b + Placidochromis e. to nie do końca dobre zestawienie. Miałem te ryby razem i nie było to miłe doświadczenie, nie mogłem tych ryb "pogodzić" ze sobą, nawet trzykrotne próby zmiany samców Protomelasa kończyły się fiaskiem, Placidochromis miał już uczulenie;). Protomelas to piękna ryba i bardzo chciałem  by pływała w moim zbiorniku ale poddałem się, ostatecznie Protomelasy musiały zmienić akwarium ( wolałem placki :))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.