Skocz do zawartości

170x55x60


Teka

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

Mam na imię Tomek, mieszkam w Krośnie (woj. podkarpackie, jeżeli ktoś pochodzi z moich okolic, proszę o kontakt, zamęczę pytaniami :))).

Jak wielu z Was z akwarystyką mam do czynienia od dziecka, swoje obecne akwarium (85l) prowadzę od trzech lat, wygląda tak:

IMG_20171222_170625.thumb.jpg.279e5d75f71f727b8d7f707375a9698c.jpg

Nie mogę już patrzeć na rośliny i już od przynajmniej dwóch lat marzę o dużym zbiorniku. Na tapecie było black water i malawi, wygrało oczywiście malawi.

Maksymalne gabaryty akwarium na jakie w chwili obecnej mogę sobie pozwolić to 170x55x60 dl/sz/wys.

Przez ostatni rok udało mi się wykonać komodę/stelaż pod to akwarium wraz z pokrywą:

IMG_20171222_165406.thumb.jpg.9652c25b07944b0de88a6b9c90e1ac4a.jpg

 

IMG_20171222_165651.thumb.jpg.102459ac6e1361b0cf0a48ec5d19c78c.jpg

IMG_20171222_165555.thumb.jpg.88c98a6c01167c19b1018d735cfc0271.jpg

 

Na wiosnę zamawiam zbiornik i kończę oświetlenie (w tej chwili posiadam moduły led wraz ze sterownikiem).

Planowałem przedstawić się dopiero z gotowym akwarium. Pytań mam jednak tyle, że nie mogę pozwolić sobie na brak przyjemności z uczestnictwa w dyskusji na tym forum.

Moje ogólne założenia na przyszłe akwarium to:

- filtr narurowy

- non-mbuna, jako część obsady Labidochromis caeruleus z wątku:

Mam masę pytań, chciałbym móc w tym wątku zawrzeć je wszystkie.

Jako pierwsze z nich i chyba najbardziej mnie nurtujące w tej chwili to w jaki sposób przymocować wlot i wylot wody w narurowcu do akwarium? Niech to będzie pierwsze z szeregu pytań na jakie nie udało mi się znaleźć odpowiedzi pomimo buszowania po tym forum od wielu miesięcy.

Edytowane przez qntek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj na forum :) 

wygląda na to, że wszystko ładnie ogarniasz, ale skoro chcesz zadawać tu pytania na różne tematy to przeniosłem wątek do działu "Start akwarium" ;) jak już zalejesz baniak i wpuścisz ryby to pokażesz nam to w wątku "przedstaw się i swoje akwarium", a może od razu w "życie w moim akwarium"... ;) 

 

4 minuty temu, qntek napisał:

Jako pierwsze z nich i chyba najbardziej mnie nurtujące w tej chwili to w jaki sposób przymocować wlot i wylot wody w narurowcu do akwarium? Niech to będzie pierwsze z szeregu pytań na jakie nie udało mi się znaleźć odpowiedzi pomimo buszowania po tym forum od wielu miesięcy.

Ja mam luzem ;) to na tyle sztywna konstrukcja, że raczej nie trzeba tego wszystkiego jakoś dodatkowo przytwierdzać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uświadomiłem sobie, że prawdopodobnie popełniłem błąd w konstrukcji pokrywy. Otóż skleiłem ją w ten sposób, że siądzie o 40 mm niżej górnej krawędzi akwarium zupełnie nie biorąc pod uwagę wzmocnienia wzdłużnego, którego obecność wymusi niższą pozycję tafli wody.

W jakiej odległości od górnej krawędzi akwarium mogę się spodziewać, że takie wzmocnienie będzie u mnie i jaka powinna być minimalna głębokość na jaką pokrywa powinna nasunąć się na akwarium by po jego zalaniu tafla wody była niewidoczna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Teka zmienił(a) tytuł na 170x55x60

Dzisiaj zamówiłem zbiornik w erybce. Generalnie trochę mnie zmartwili gdy poprosiłem o wycenę mojego baniaka. O taką samą ofertę prosiłem rok temu i jakie było moje (niestety nie miłe) zaskoczenie gdy cena okazała się być wyższa o 400 zł w stosunku do ubiegłorocznej :(

Na szczęście udało się wydębić 10% rabatu, a w dodatku prawdopodobnie uda mi się sprzedać moje stare akwarium wraz zresztą szpargałów.

Planowałem zamówić zbiornik dopiero w lutym, tak żeby ok marca go dostać jednak po przeczytaniu ile kolega @deccorativo musi czekać na swój zbiornik i jakie mają kolejki postanowiłem ustawić się w niej nieco wcześniej :). Napisali mi, że realny czas oczekiwania to 1,5 miesiąca, będzie zatem jak znalazł.

Dokończyłem już prawie belkę na modułach samsunga, mam 21 modułów 11000K i 14 RGB, teraz wydaje mi się, że trochę dużo ale dzięki sterownikowi leddimmer ustawie sobie wszystko tak jak chce. Pozostało mi tylko zamocować w trochę lepszy sposób kabel zasilający do belki, próbowałem go przykleić do profila co w rezultacie nie wyszło za ładnie, popracuję nad tym jeszcze.

IMG_20180118_223723.thumb.jpg.0de2c792a66bac737c156c2f731f8d0d.jpg

IMG_20180118_223645.thumb.jpg.5e932cec0bba5d0d1f2cd85b117fd547.jpg

 

W pierwszym poście pisałem o swoich ogólnych założeniach: non-mbuna i narurowiec. Po głębszej analizie tematu filtracji i podsumowaniu kosztów budowy systemu na filtrach narurowych postanowiłem wykonać jednak kaseciaka w wersji turbo, koszt jednak dużo mniejszy. Może kiedyś, teraz gdy nic nie mam i wszystko muszę kupić, myśl o tym ile jeszcze przede mną mnie paraliżuje ;)

Ale do rzeczy. Postanowiłem wciągnąć w mój projekt także żonę i chciałem by pokazała mi w galerii forum, które akwaria jej się podobają. Zdecydowanie bardziej podobały jej się zbiorniki z mbuną i większą ilością skał i tłem strukturalnym. Ja chyba też jednak bardziej w te stronę bym poszedł. Tutaj właśnie chcę się poradzić, otóż dla mbuny powinienem akwarium bardziej zagruzować i pojechać z kamieniami stosunkowo wysoko. W zbiorniku o wysokości 60 cm jednak taki kamień powiedzmy na 50 cm to spore bydle. Poradźcie mi proszę, jak wysoko spróbować wyciągnąć kamienie? Zamierzam zrobić tło strukturalne i chodzi mi po głowie przy tej okazji zrobić także kilka większych modułów kamieni.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Hej @hilux, malowałem emaliami akrylowymi Altaxu z atestem do zabawek, ale przedtem pokryłem piankę zaprawą cementową. Sama pomalowana pianka faktycznie wyglądałaby kijowo, nie mówiąc już o degradacji w wodzie.
    • Poprzednia obsada wróciła do sklepu, za takie pieniądze jakie sobie za nią policzą raczej będzie dobrze traktowana. Czas na porządki pod nową ekipę. Najpierw sterylizacja, 20 litrów wybielacza na godzinę przy działających filtrach (FX4 i JBL e901), potem dwie wymiany wody, której na szczęście w Irlandii jest pełno a dla plebsu jest darmowa.   Po odsączeniu wody i wywaleniu podłoża zostało samo tło i resztki silikonu, którymi przyklejony był styrodur. To zostawiłem żeby schło, trzeciego dnia zza tła zaczęły wyłazić robale, które przeżyły wybielacz ale szukały wody. Szóstego dnia ich już nie ma.  Następny krok to docinanie tła na dno. Mam już oryginalne juwelowskie, środek tylnej ściany ma inny kolor, bo tam się glony gnieździły. Zaleję to jeszcze raz perhydrolem dla pewności po tym jak baniak wyschnie do końca.  Samo tło Juwela jest absurdalnie drogie, ale skoro miałem je już na tylnej ścianie a dwa panele kupiłem po taniości to bez sensu było nie wykorzystać. Dociąłem do giętego frontu, brakujący kawałek z lewej załatam juwelowskim tłem na ten ich filtr - kosztuje połowę tego co cały panel, razem ma 36cm szerokości a ta dziura po lewej ma tylko 30cm.  Potem zacznie się jazda z maskowaniem łączeń, bo gwałcą przez oczy. Myślałem o silikonie posypanym piaskiem, ale tam jest zbyt dużo miejsca, więc chyba zostaje pianka montażowa i potem pomalowanie jej farbami akrylowymi. Przerabiał to może ktoś? EDIT: @TomekT Ty operowałeś pianką montażową przy tym tle ale potem pomalowałeś emalią a nie akrylem. Nie miałeś problemów z bąblami w piance po jej docięciu?   
    • Ja miałem podobnie, bo akwarium blisko drzwi do salonu i kobita narzekała, że ludzie będą sobie o nie głowy rozbijać (bo wszyscy nasi goście są niewidomi, wiadomo 🤓), udało mi się ją przekonać baniakiem z giętą przednią szybą.  Faktycznie optycznie zajmuje mniej miejsca jak się zza winkla patrzy, może to jest opcja dla Ciebie? 
    • Witaj Jest to obudowa/korpus Obudowa GW-E-L2 Tutaj masz linki do zestawu jaki kupowałem: https://sklep.osmoza.pl/obudowa-gw-e-l2-p-1390.html https://sklep.osmoza.pl/przewod-czarny-14-gw-14-bk-p-630.html https://sklep.osmoza.pl/kolanko-kp14p14-p-1595.html https://sklep.osmoza.pl/zlaczka-zp14gz14-p-1461.html https://sklep.osmoza.pl/zawor-bv-zp14p14-p-1445.html https://sklep.osmoza.pl/kolanko-kp14gz14-p-166.html 2 korpusy oraz mini hyroponikę napędza pompka Hydor PICO Evolution 250
    • Hej @Vrzechu, to zdaje się są obudowy liniowe jak tutaj, pewnie wielu z nas przez tę stronę kupowało korpusy filtrów do budowy ustrojstw do podmianek. 😉
    • Cześć Bastian! ✋ Gdzie zakupiłeś pojemniki na żywicę? Jak to się fachowo nazywa?  
    • Witam Dość dawno mnie nie było ale nie za dużo się działo, no może po za małą zmianą obsady. Placidochromis phenochilus Mdoka  8 szt. wielkość od 4-12 cm Placidochromis phenochilus 1 szt. Tanzania Lupingu 6 cm Labidochromis caeruleus 12 szt. (chyba) wielkość od 4-10 cm Lethrinops sp. GOLD Harbour Island 1+1 wielkość 9-10 cm Nimbochromis venustus 3 szt. wielkość 4-6 cm Placidochromis sp. "Johnstoni Solo" 5 szt. wielkość 4-6 cm Nimbochromis livingstonii  1 szt. wielkość  12-14 cm Jeśli chodzi o ceramikę to w zbiorniku jest: Maxspect Bio-Media Nano-Tech Bio-Sphere 2kg Maxspect Nano-Tech Clear Cube 8szt. Maxspect Bio-Media Nano-Tech Bio-Block 2szt. Uzupełniłem dwa rodzaje żywicy Purolite A520E oraz PA202 Nowe gąbki oraz włóknina oraz mała zmiana aranżacji VWZA7425.MOV  
    • Cześć. Olek  z Gliwic. Dopiero zakładam akwarium. Zbiornik 375L już kupiony...tyle i aż tyle pozdrawiam 
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.