Skocz do zawartości

Przesiadka z zieleniaka na malawi


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano
7 minut temu, michalceg81 napisał:

Jeszcze mam dwa pytania co do tego filtra aquaela aqc2000 czy ten przepływ 2000l nie będzie zbyt duży w 200l?

 Czy ten piasek który posiadam 0,5-1,2 będzie bardzo pylił, nie chciałbym mieć burzy pustynnej w akwarium:)

To zawsze pytania roślinniaków którzy przesiadają się na Malawi.

Piasek o gradacji 0,5-1,5mm każdy jest dobry byle na mokro i pod oświetleniem baniakowym podobał się akwaryście.

Takie piaski kwarcowe wypłukane dobrze nie pylą a wapienne też nie pylą póki ich nie ruszysz.:D

Co do AqC2000 to on ma dwa argumenty

-  ma taki wichajster do regulacji siły wytrysku

- w komplecie ma taką łopatkę do skierowania strumienia na taflę by nią poruszać a nie mącić piasku na dnie.

pozostałych instrumentów z AqC bym nie radził używać i wybrać model N czyli new z amortyzatorami na przyssawkach.

Moim zdaniem gąbka fabryczna jest za gruba i puszcza niemal wszystko ale za to się nie zatyka .

sorki razem pisaliśmy Andrzeju

 

Opublikowano

Spokojnie Henryku:) Ja tylko dodam ,że polecam  Z AC2000  zrobić mechanika w ten sposób , który mam ja i kilku kolegów a który naprawdę sprawdza się świetnie. Zamiast gąbki dałem do AC2000 prefiltr Eheim :

https://www.google.pl/search?q=prefiltr+eheim&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjN78ncqI7YAhVEQZoKHb5yBUYQ_AUICigB&biw=1296&bih=679&dpr=1.11#imgrc=pmGuC-jLy8cqZM:

Tyle ,że wypełniony  watą akwarystyczną JBL  Symec zamiast oryginalnych gąbek . Wata gęsto. jeden taki prefiltr mam jako mechanik z AC2000  a drugi na zasysie kubełka.

..tu masz wymiary tego prefiltra:

 

Opublikowano
W dniu 15.12.2017 o 17:32, michalceg81 napisał:

W unimaxie były dwa wkłady, który z nich zostawić?
1)BioCeraMAX Pro 600 przeznaczony do filtracji biologicznej wody w akwariach słodkowodnych i morskich. 
Ma postać walców, które wykonano z porowatego tworzywa ceramicznego.

 2)ZeoMAX Plus przeznaczony do chemicznej filtracji wody w akwarium. 
Jest to specjalny żwirek wykonany ze starannie selekcjonowanego zeolitu.

Witaj!

Jako wkład biologiczny zostawiłbym tylko  BioCeraMAX Pro 600.

14 godzin temu, michalceg81 napisał:

Mam straszny ból głowy co zrobić.  Zastanawiam się czy po prostu nie zacząć wszystkiego od początku, wykorzystując tylko ten bioceraMAX. Nie mam jakiegoś ciśnienia żeby musi być już i teraz.

Jeszcze mam dwa pytania co do tego filtra aquaela aqc2000 czy ten przepływ 2000l nie będzie zbyt duży w 200l?

 Czy ten piasek który posiadam 0,5-1,2 będzie bardzo pylił, nie chciałbym mieć burzy pustynnej w akwarium:)

Osobiście na twoim miejscu zacząłbym od nowa czyli podłoże,rośliny do usunięcia.

Aquael 2000 jak najbardziej się nada na mechanika.Za mocny nie bedzie a nawet gdyby to masz w nim regulację przepływu.

Piasek będzie jak najbardziej odpowiedni.

Opublikowano

To podłoże musisz usunąć. Tez miałem kiedyś w roślinniaku podłoże i substrat JBL. Jest bardzo lekkie, nadaje się do gupików, neonkow, itp. Poza tym oddaje do wody mikro i makro, a tego się przecież chcemy pozbywać podmiankami.

Opublikowano

A ja właśnie idę w kierunku 1400l Roślinne Malawi  Decco więc uzupełniam swoją wiedzę i wspieram się wiedzą waszą  co do roślinniaków .

Dla mnie ważne jest by substrat spełnił 5 przesłanek:

- nie obniżał znacznie  pH wody

- nie wprowadzał do wody azotanów NO3

- nie wprowadzał do wody fosforanów PO4

- zawierał możliwie dużo mikro i makro elementów  bo nie zamierzam dokładać Trace Elements w płynie

- nie dał się wymieszać z piaskiem nawet jak ryby się dokopią

Wszystkie te przesłanki spełniają takie substraty umieszczone w białym zamkniętym worku z agrowłókniny  na całym dnie warstwą 1-2cm  przysypane warstwą 4cm piasku 0,8-1,2mm - mam podkład pod kamienie, a jednocześnie żyzną warstwę dla korzeni roślin- jeszcze pozostaje silne światło White Full Spectrum w ilości 0,2-0,5W/l bo o CO2 to ryby i bakterie zadbają.

https://www.akwarystyczny24.pl/jbl-aquabasis-plus-5l-substrat-pod-zwir-dla-roslin-akwariowych-p-1081.html

https://www.akwarystyczny24.pl/ebi-plant-substrate-35l-257-111086--naturalny-substrat-pod-podloze-dla-roslin-wodnych-p-5457.html

i nie zawaham się użyć w 1400l a czy kolega  wywali stary i zrobi kamienne Malawi czy jednak pozostał sentyment do Roślinnego Malawi to już jego decyzja i tu bym go za bardzo nie kierował na jedyną słuszną linię naszej partii - kamienna pustynia . Ma swój rozum więc użyje.

Reszta czy będą rośliny czy nie już tylko w pyskach naszych ryb:D

Opublikowano

Decco, w agrowłókninie, to co innego, a co innego zupełnie luzem. W ogóle to całe podłoze jbl jest bardzo delikatne - nak pamietam nazywa się Manado. Nawet małe kiryski robią niezły sajgon przepływjąc po tym podłożu, a codopiero jak się pyszczaki zaczną do substratu dokopywać.

Pozwolę sobie na małe OT, mam nadzieję, ze autor wybaczy. Ostatnio odpaliłem 240l dla narybku pysków, ale zrobiłem do niego belkę na diodach FSA + Royal blue (w innym wątku przedstawię moje spostrzeżenia) w każdym razie dałem na dno dosłownie 0,5cm piasku, a w czarnych doniczkach rośliny. 1/3 doniczki ziemia ogrodowa, reszta gruby żwir, żeby ryby mi go nie przekopały. Jest to akwa doświadczalne, mi się osobiście nie podobają te doniczki, ale rośliny rosną, ryby miedzy nimi śmigają, a jak będę musiał podrostki poodławiać, to bez masakry w akwarium po prostu wyjmę doniczki i tyle.

W swoim dużym Malawi, też mógłbyś pomyśleć o jakichś skrzynkach, czy korytkach na rośliny, które byłyby zasypane piaskiem, czy zasłonięte kamieniami, bo jak się rośliny rozrosną, to trudno to kontrolować 

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Ja w 375l używam dwóch jvp-132 - jeden do napędu kaseciaka, drugi do zamiatania. Poza kolorem bez uwag
    • Mała aktualizacja Udało się zainstalować hydroponikę. To znaczy samą instalację. Pod kątem roślin jeszcze sprawa nie jest zamknięta. Zapał przy tym projekcie nieco mi opadł odkąd przeczytałem, że woda w hydroponice powinna mieć pH na poziomie 5,5-6,5. Liczę mimo wszystko, że rośliny jako tako będą sobie radziły. Kupiłem skrzydłokwiata, philodendrona i jakąś peperomię  Mam jeszcze zielistkę i epipremnum. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Chwilowo próbuję w hydroponice ukorzenić odcięte pędy epipremnum.  - wlot do doniczek  - wylot z doniczek - całość umieszczona w pokrywie - doniczki zalane wodą i wypełnione gąbkami - tak się prezentuje całość obecnie (nie zdążyłem jeszcze wsadzić roślin do doniczek)   Kilka zdjęć obywateli mojego baniaczka   - Dominujący samiec Stigmatochromis Tolae. Chwilowo największy "byk" w akwarium. Ma około 15cm. - Nimbochromis Polystigma - jeden z dwóch ujawnionych samców. Już ładnie zaczyna "łapać" niebieski kolorek   - Nimbochromis Polystigma - jedna z samiczek - Exochochromis Anagenys - jeszcze nie znam płci osobników. - Dimidiochromis Strigatus - jedna z dwóch samic - Protomelas Mbenji Thick Lips - płeć jeszcze nie znana   A na koniec najmłodszy mieszkaniec czyli malutki Dimidiochromis Strigatus  Zaobserwowałem dwie sztuki  Wątpię żeby przeżyły, ale kto wie. Na razie bardzo dobrze kryją się w tej niewielkiej ilości szczelin jakie mają do dyspozycji.    
    • Mam od paru lat Tunze 6085 Tunze Turbelle Nanostream 6085 (4025167608506) • Cena, Opinie • Pompy cyrkulacyjne 17291245623 • Allegro Dla mnie jest idealny w 200cm. Dla Ciebie się nie nadaje bo nie ma regulacji mocy. Dlaczego piszę - wcześniej miałem kilka chińskich - ich trwałość wynosiła średnio pół roku. Może teraz jest inaczej, ale jakbym miał zmieniać to na pewno kupiłbym Tunze. Nawet jeśli teraz jest chiński (bo tego nie wiem)
    • Ja używam od lat taki Tunze https://allegro.pl/oferta/tunze-turbelle-nanostream-6055-10787582038 i dla mnie nie ma lepszego. Mam go w 576l. Jest cichy, wydajny i ma regulację. Ale żeby nie było kolorowo, to ma jedną wadę. Pokrętła w sterowniku są podświetlane od spodu niebieskimi diodami, nawet fajnie to wygląda. Diody emitują oprócz światła również ciepło i pod wpływem tego ciepła po jakimś czasie, plastik z którego są wykonane pokrętła kruszeje i pękają mocowania do potencjometrów i masz po regulacji😂 Oczywiście nie do końca. Nadal można regulować za pomocą małego, płaskiego śrubokręta. Na szczęście producent dziwnym trafem przewidział taką sytuację i w sprzedaży są dostępne oryginalne pokrętła https://allegro.pl/oferta/tunze-rotary-cnobs-7090-102-pokretla-do-kontrolera-11838292596 być może już z innego plastiku (nie wiem, nie sprawdzałem). Czy kupiłbym go drugi raz pomimo tej wady? Obiema ręcami i nogyma ...TAK.
    • Tą Tunze miałem w 720l , też bym go polecał jako niezawodny sprzęt.
    • Używałem Tunze 6045 w 500l (170cm długie) Jak dla mnie to był nawet za mocny ale jako, że ma regulację nie było to problemem. Cichy i energooszczędny. Mocowanie na magnes. Regulacja - czego chcieć więcej?
    • Cześć wszystkim. Szukam cyrkulator do swojego 375, chciał bym kupić mocniejszy żeby móc użyć w przyszłość w większym akwarium( jest taki plan) zależy mi żeby był cichy oraz wydajny.  Jeśli ktoś ma doświadczenie z tunze lub eheim proszę o opinie
    • Moje już ma 9 lat, nadal bez problemu, jedynie rys więcej Wysłane z mojego Pixel 6 Pro przy użyciu Tapatalka
    • Spoina raczej na wykończeniu. Skłaniałbym się ku zmianie zbiornika, zwłaszcza że to kontrowersyjny Wromak Przyklejać się nie opłaca.
    • Mniej niż 18 , tak naprawdę bałbym się zalewać już to akwarium.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.