Skocz do zawartości

Przesiadka z zieleniaka na malawi


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano
7 minut temu, michalceg81 napisał:

Jeszcze mam dwa pytania co do tego filtra aquaela aqc2000 czy ten przepływ 2000l nie będzie zbyt duży w 200l?

 Czy ten piasek który posiadam 0,5-1,2 będzie bardzo pylił, nie chciałbym mieć burzy pustynnej w akwarium:)

To zawsze pytania roślinniaków którzy przesiadają się na Malawi.

Piasek o gradacji 0,5-1,5mm każdy jest dobry byle na mokro i pod oświetleniem baniakowym podobał się akwaryście.

Takie piaski kwarcowe wypłukane dobrze nie pylą a wapienne też nie pylą póki ich nie ruszysz.:D

Co do AqC2000 to on ma dwa argumenty

-  ma taki wichajster do regulacji siły wytrysku

- w komplecie ma taką łopatkę do skierowania strumienia na taflę by nią poruszać a nie mącić piasku na dnie.

pozostałych instrumentów z AqC bym nie radził używać i wybrać model N czyli new z amortyzatorami na przyssawkach.

Moim zdaniem gąbka fabryczna jest za gruba i puszcza niemal wszystko ale za to się nie zatyka .

sorki razem pisaliśmy Andrzeju

 

Opublikowano

Spokojnie Henryku:) Ja tylko dodam ,że polecam  Z AC2000  zrobić mechanika w ten sposób , który mam ja i kilku kolegów a który naprawdę sprawdza się świetnie. Zamiast gąbki dałem do AC2000 prefiltr Eheim :

https://www.google.pl/search?q=prefiltr+eheim&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjN78ncqI7YAhVEQZoKHb5yBUYQ_AUICigB&biw=1296&bih=679&dpr=1.11#imgrc=pmGuC-jLy8cqZM:

Tyle ,że wypełniony  watą akwarystyczną JBL  Symec zamiast oryginalnych gąbek . Wata gęsto. jeden taki prefiltr mam jako mechanik z AC2000  a drugi na zasysie kubełka.

..tu masz wymiary tego prefiltra:

 

Opublikowano
W dniu 15.12.2017 o 17:32, michalceg81 napisał:

W unimaxie były dwa wkłady, który z nich zostawić?
1)BioCeraMAX Pro 600 przeznaczony do filtracji biologicznej wody w akwariach słodkowodnych i morskich. 
Ma postać walców, które wykonano z porowatego tworzywa ceramicznego.

 2)ZeoMAX Plus przeznaczony do chemicznej filtracji wody w akwarium. 
Jest to specjalny żwirek wykonany ze starannie selekcjonowanego zeolitu.

Witaj!

Jako wkład biologiczny zostawiłbym tylko  BioCeraMAX Pro 600.

14 godzin temu, michalceg81 napisał:

Mam straszny ból głowy co zrobić.  Zastanawiam się czy po prostu nie zacząć wszystkiego od początku, wykorzystując tylko ten bioceraMAX. Nie mam jakiegoś ciśnienia żeby musi być już i teraz.

Jeszcze mam dwa pytania co do tego filtra aquaela aqc2000 czy ten przepływ 2000l nie będzie zbyt duży w 200l?

 Czy ten piasek który posiadam 0,5-1,2 będzie bardzo pylił, nie chciałbym mieć burzy pustynnej w akwarium:)

Osobiście na twoim miejscu zacząłbym od nowa czyli podłoże,rośliny do usunięcia.

Aquael 2000 jak najbardziej się nada na mechanika.Za mocny nie bedzie a nawet gdyby to masz w nim regulację przepływu.

Piasek będzie jak najbardziej odpowiedni.

Opublikowano

To podłoże musisz usunąć. Tez miałem kiedyś w roślinniaku podłoże i substrat JBL. Jest bardzo lekkie, nadaje się do gupików, neonkow, itp. Poza tym oddaje do wody mikro i makro, a tego się przecież chcemy pozbywać podmiankami.

Opublikowano

A ja właśnie idę w kierunku 1400l Roślinne Malawi  Decco więc uzupełniam swoją wiedzę i wspieram się wiedzą waszą  co do roślinniaków .

Dla mnie ważne jest by substrat spełnił 5 przesłanek:

- nie obniżał znacznie  pH wody

- nie wprowadzał do wody azotanów NO3

- nie wprowadzał do wody fosforanów PO4

- zawierał możliwie dużo mikro i makro elementów  bo nie zamierzam dokładać Trace Elements w płynie

- nie dał się wymieszać z piaskiem nawet jak ryby się dokopią

Wszystkie te przesłanki spełniają takie substraty umieszczone w białym zamkniętym worku z agrowłókniny  na całym dnie warstwą 1-2cm  przysypane warstwą 4cm piasku 0,8-1,2mm - mam podkład pod kamienie, a jednocześnie żyzną warstwę dla korzeni roślin- jeszcze pozostaje silne światło White Full Spectrum w ilości 0,2-0,5W/l bo o CO2 to ryby i bakterie zadbają.

https://www.akwarystyczny24.pl/jbl-aquabasis-plus-5l-substrat-pod-zwir-dla-roslin-akwariowych-p-1081.html

https://www.akwarystyczny24.pl/ebi-plant-substrate-35l-257-111086--naturalny-substrat-pod-podloze-dla-roslin-wodnych-p-5457.html

i nie zawaham się użyć w 1400l a czy kolega  wywali stary i zrobi kamienne Malawi czy jednak pozostał sentyment do Roślinnego Malawi to już jego decyzja i tu bym go za bardzo nie kierował na jedyną słuszną linię naszej partii - kamienna pustynia . Ma swój rozum więc użyje.

Reszta czy będą rośliny czy nie już tylko w pyskach naszych ryb:D

Opublikowano

Decco, w agrowłókninie, to co innego, a co innego zupełnie luzem. W ogóle to całe podłoze jbl jest bardzo delikatne - nak pamietam nazywa się Manado. Nawet małe kiryski robią niezły sajgon przepływjąc po tym podłożu, a codopiero jak się pyszczaki zaczną do substratu dokopywać.

Pozwolę sobie na małe OT, mam nadzieję, ze autor wybaczy. Ostatnio odpaliłem 240l dla narybku pysków, ale zrobiłem do niego belkę na diodach FSA + Royal blue (w innym wątku przedstawię moje spostrzeżenia) w każdym razie dałem na dno dosłownie 0,5cm piasku, a w czarnych doniczkach rośliny. 1/3 doniczki ziemia ogrodowa, reszta gruby żwir, żeby ryby mi go nie przekopały. Jest to akwa doświadczalne, mi się osobiście nie podobają te doniczki, ale rośliny rosną, ryby miedzy nimi śmigają, a jak będę musiał podrostki poodławiać, to bez masakry w akwarium po prostu wyjmę doniczki i tyle.

W swoim dużym Malawi, też mógłbyś pomyśleć o jakichś skrzynkach, czy korytkach na rośliny, które byłyby zasypane piaskiem, czy zasłonięte kamieniami, bo jak się rośliny rozrosną, to trudno to kontrolować 

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Od lewa do prawa fajny pomysł. Kiedyś próbowałem coś takiego zrobić i nie udało mi się. Okazało się że mam za krótki baniak do symulacji takiego wschodu i zachodu albo za mało dałem ledów. Wysłane z mojego RMX3301 przy użyciu Tapatalka
    • Odnoszę się tylko do akwarium 180cm Jak chcesz połączyć L. Perlmutta, który dorasta raptem do 11cm. Z mdokami, które w moim akwarium samce mają po 18cm? Jeżeli chcesz coś w jasnym żółtym , złotym ubarwieniu, to zamiast Labidochromisów, proponuję nimbochromis venustus. A z mdoki są bardzo problematyczne w utrzymaniu ich w zdrowiu, oczywiście moim zdaniem i piszę tutaj tylko o moim doświadczeniu z tymi rybami. Pierwszy raz kupiłem stado 12ryb, po krótkim czasie zostało kilka szt. Które przeżyły do max rozmiarów. Później postanowiłem odbudować stado. Kupiłem kolejne kilkanaście rybek i wpuściłem do akwarium przejściowego, aby tam podrosły - padały jak muchy i po pewnym czasie nie zostało z nich nic. Nie poddałem się i długo szukając kupiłem kolejne 8szt. Takich odchowanych 8cm. (Ryby z Holandii) Aby je wpuścić od razu do dużego akwarium. Po 2mc z 8szt. Zostało mi 3szt i pływają do dzisiaj z 5 starszymi dorosłymi mdokami. Nie wiem, może tylko u mnie, ale te ryby są bardzo wrażliwe. Aby uzupełnić niebieski kolor w akwarium - samce i samice niebieskie, kupiłem stado cyrtocara moori. Kolorem tułowia nie odbiegają od ndok, lepiej pływają, bo mają temperament i przede wszystkim -nie zdychają. W dużym akwarium aktualnie pływa 5szt. Takich około 12cm. Dokupiłem też 16szt małych rybek, takich 3cm. Które aktualnie pływają samodzielnie w przedszkolu 200l mają już około 5-6cm i dalej rosną, w dodatku ani jedna z 16szt nie padła. Podrosną do około 8cm i wpuszczę je do reszty obsady. Ogólnie ryby z gatunków non - mbuna wolno rosną, a już cyrtocara wybitnie wolno rośnie. Do 0.5cm miesięcznie. W dodatku nie każdemu, podoba się garb tłuszczowy na czole tych ryb. Mi akurat się podoba.
    • Zgadza się, ale ja miałem na myśli początkujący z naszym biotopem.
    • Zdecydowanie, 3 to za dużo do Twojego akwarium. Skoro piszesz, że wolałbyś mniejsze gatunki, a więcej osobników, to na pewno odpada Acei, również dlatego, że po prostu rośnie za duży na ten litraż. Do Saulosi dobrym towarzystwem w Twoim zbiorniku byłby np. Labidochromis Perlmutt, fajna i ciekawa rybka. Możesz spróbować też że wspomnianym przeze mnie Maingano.  Dwa gatunki po 10-12 sztuk maluchów i celować w dwa haremy, po jednym z każdego gatunku.
    • Dziękuję za rady, jeśli zostanę przy 2 gatunkach, po ile sztuk może zostać? Czy 3 to już za duża liczebność?  
    • @Bartek_De założyłem że jak ktoś miał do czynienia "latami" z akwarystyką to już nie jest początkujący 😉😃
    • Też mi się tak wydaje, może Maingano do towarzystwa Saulosi, jeśli pozostać przy niebieskim?
    • Najprawdopodobniej w tak małym akwarium i źle dobranej obsadzie ryba jest nękana ewentualnie odczuwa pogarszanie się parametrów wody .  Masz ryby z różnych biotopów. Co się zmieniło? Zmieniło się to , że ryby dorosły , zmieniły się też parametry wody bo nie wierzę aby Twoja filtracja była właściwa patrząc na ten filterek. Tak jak napisał @yaroryby dorosły w złych warunkach i  się po prostu męczą  bo zmieniły się parametry i ubyło im miejsca .  Poczytaj wskazany link i zastanów się czy na pewno chcesz tak trzymać ryby i z jakiego biotopu. Nie chcesz się zrazić to działaj .
    • Poczytałem , poobserowałem, wziąłem też pod uwagę ryby, które mam w swoich zbiornikach.  Z uwagi że posiadam zbiorniki, w których posiadam młode  rdzawe, maingano, perlmutty, cynotilapie zebroides cobue (100x50x50 do likwidacji jeśli postawie 180cm) oraz w 120x50x50 copadichromis trewavasae lupingu oraz yellowy. To ostatecznie u mnie będą 2 akwaria. 120x50x50 oraz w/w 180x50x50.   Z uwagi że w 120cm mam copadichromis trewavasae lupingu wraz z yellowem od ponad 2 lat pora na jakieś zmiany. Nie ukrywam że z yellowami jestem już od blisko 4 lat i mi się przejadły. Także widzę 2 rozwiązania: -OPCJA 1 W 120x50x50 Zostawić copadichromisa trewavasae lupingu F1 dopuścić np. Labidochromis perlmutt (pasuje pod kątem żywieniowym) w miejsce yellowa.   A w 180x50x50 zrobić mbuniaka np. ze stadkiem acei luwala lub itungi. Do tego dokupić sobie "szefa" protomelasa steveni taiwan reef oraz z 2 gatunki mbuny pośród ryb: cynotilapia, maingano , rdzawy lub kolejne marzenie (Metriaclima msobo lub Fainzilberi)    - OPCJA 2  W 120x50x50 zrobić typową mbunę pośród rdzawego maingano cynotilapii.   W 180x50x50 zakupić placidochromisa mdoke white lips + aulonocare i np. dorzucić pasującego żywieniowo Labidochromisa perlmutta czyli zrobić non mbuniaka ale... wtedy muszę też sprzedać copadichromisy z 300l.  
    • No dobrze ale co się zmieniło co się dzieje tej rybce   
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.