Jump to content

Inkubujaca samica maingano


Rafal1978

Recommended Posts

Witam wszystkich.

Moja samica inkubowala pierwszy raz, oczywiście się nie powiodło, zjadła je ? po 2 tygodniach a pomogła jej w tym druga samica która z nią często walczyła po zgaszeniu światła na noc.

I tu moje pytanie : czy to możliwe ze samica będzie atakować inkubujaca samice, czy po prostu mam słabo wybarwionego 2 samca. Miał ktoś kiedyś taka akcję ? ?

 

Link to comment
Share on other sites

Troszkę małe to akwarium na Maingano Rafale, dużo masz ryb ? masz zapewnione kryjówki ?

Ja to po prawdzie powiem, że fajnie jak się pierwszy raz rodzą maluchy, fajnie jak drugi i trzeci, ale jak Ci zacznie tej młodzieży przybywać to w pewnym momencie aż byś pomógł aby te starsze zjadły te młode ;) także może nie trzeba się martwić na zapas, skoro natura sobie tak sprawnie reguluje przyrost.

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@MatiK - nie mam ich tak długo, dopiero 4 miesiące i powiem ze są nieobliczalne i są wszędzie ?. Inkubujaca samica miała się gdzie schować, ma tez swój kawałek akwarium którego broni przed reszta, chyba ze samiec wypłynie ze swojej groty na harce to tylko wtedy ustępuje miejsca 

@Pleziorro - wiem akwarium jest za małe 90/35/40/50 ale póki co muszę się nim cieszyć,  Obsada akwarium :

1x3 Yellow

1x3 maingano lub 2x2 

na 100% są dwie samice maingano ponieważ druga inkubuje 2 dzień 

kryjówek maja raczej dosyć, na początku tak nie było wiec dołożyłem kamieni 

mam jeszcze 100/40/50 ale muszę zbudować jeszcze szafkę wtedy będę mógł podmienić baniak i będą miały troszkę więcej miejsca.

Wylawiac inkubujacej samicy nie miałem zamiaru chce to zostawić naturze 

Edited by Rafal1978
Link to comment
Share on other sites

Aha, taki baniaczek. No to nie masz się co dziwić. Maingano to dzikusy i nie musisz mnie w tym uświadamiać, miałem je w trochę większym akwarium ;) jak są w takiej klatce to praktycznie nie ma szans na spokój. Drugie akwarium też jest dla nich za małe moim zdaniem... Dla Yellow tym bardziej, a trzymanie w tej kostce dwóch gatunków to trochę przesada. Zweryfikuj proszę obsadę bo szkoda tych ryb.

Edited by MatiK
Link to comment
Share on other sites

No ja myślałem że to 100x40x50 masz obecnie, a to troszkę mało dla Maingano, one rosną dość duże, przydała by im się swoboda. 

Mówisz, że ryby mają 4 miesiące, jeśli będziesz miał fart to przetrwają, jednak w tak małej przestrzeni jest duże ryzyko, ponieważ Maingano bywa mega agresywny. Dobrym przykładem będzie kolega @spiochu u którego w dwumetrowym baniaku bodajże dwuletni maingano się wściekł i zaczął mordować... 

U mnie też mniej więcej po półtora roku samiec alfa dokonał egzekucji na najsłabszym, ciężkie pobicie zakończone zgonem (akwa 195x60x57), także agresja w baniaku u Ciebie może narastać a przeżywalność maluchów będzie znikoma :)

 

ps. pisalem razem z Mateuszem, ale skoro napisałem to puszczam w świat ;)

Link to comment
Share on other sites

Ok podziękował

czy tak czy siak nie zrezygnuje z maingano, zmienię baniak na 100/40/50 na początek a przy małym przemeblowaniu może się da gdzies wcisnąć 120/50/50 ( planowany zakup w przyszłym roku ) mam nadzieje ze do tego czasu przeżyją 

pozdrawiam i do usłyszenia 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Przy którychś zakupach kupiłem na zaś AQUASAN IMMUNO Zooleka. Daję co prawda połowę zalecanej dawki po podmianie, ryby zdrowe, więc czysto profilaktycznie i nie mogę stwierdzić, czy pomaga, ale na bank nie zaszkodził. 🙂
  • DCP - ile, z ciekawości? 🙂
  • U mnie na 1000l - 40l K1 w panelu z boku akwarium jako jedyna filtracja. Brak filtracji mechanicznej.  Napędzane Jebao dcp  na 30% mocy - pobiera 12,5W. Woda super. Podmiana: ciągła przez kroplownik  (teraz 1l/h). Wodę mam pociągniętą 2 pomieszczenia dalej do kanalizacji. Obsługa akwarium to tylko przetarcie szyb raz na 3 miesiące i napełnienie karmnika.
  • Hej, Easy -Life Voogle. Nie wiem, czy działa, czy kolejna woda ze "świętego źródełka" , ale podobno podnosi kondycję. Ja sam, u schyłku innych odmian akwarystyki wyleczyłem tym paskudną ranę na boku skalara (kilka miesięcy próbowałem wszystkiego). Może zbieg okoliczności, ale zacząłem to lać i się wciągnęło. Podpowiedział mi to jeden z hodowców pyszczakow, jako wzmacniacz dla ryb pobitych i samic wymęczonych po inkubacji. Nawet kiedyś pytałem tu na forum czy znane i działa, ale bez echa. Wiara czyni cuda, więc nie upieram się, że jakiś super środek, ale faktycznie  przy spadkach kondycji jakby podnosił witalność  u ryb.  Wg. mnie pomaga, a na pewno nie szkodzi😉
  • Dobrze , że ryby coraz zdrowsze. Co to za preparat na wzmocnienie? 
  • W takim litrażu nie trzeba podmieniać wody co tydzień. Ja w moim 1050l podmieniam wodę raz na parę miesięcy, jak mi się przypomni, co prawda mam też blok purolite. Filtracja oparta na jednej kasecie zabudowanej w tło. Pompa DCP 3000 ustawiona na 90%. Dodatkowo narurowiec do krystalizacji wody 3 wkłady sznurkowe połączone równolegle - obsługuje to pompa ibo, która pracuję na pierwszym biegu 8watt. Sznurki wymieniam jak przepływ wody spada - raz na miesiąc, może 2 i wszystko hula jak należy . Tak wygląda woda podmieniana ostatnio w wakacje 
  • Akwa wróciło do normy prawie. Ryby powyłaziły z dziur i zachowują się w miarę normalnie. Może ciut bardziej płochliwe, trochę posklejane płetwy u niektorych, ale jakoś to wyglada. Idzie w dobrą stronę. Leje preparat na wzmocnienie polecony przez jednego z kolegów. Nie widzę od dwóch dni samca rdzawego. Tak z autopsji ten akurat gatunek zawsze był u mnie wrażliwy na wszelkie problemy. Kiedyś przy dużym skoku temperatury mocno odchorowaly, jako jedyne z obsady. Baniak mocno zagruzowany, może gdzieś siedzi i się wyliże. Jak nie wylezie, to go jutro będę szukał. Testy na chlor nic w kranówce nie pokazują. Albo inne skażenie, albo sobie wylosowalem kiepski moment na podmiane.
  • Pozwole się nadpisać i podsumować krótko nad poprzednim postem - może jakiejś zabłąkanej w internatach osobie się przyda (jest tego dużo, ale nie tak łatwo czasem trafić)   Zgodnie z radą wszystkich powyżej odpuściłem zakupy stacjonarne. Wykręciłem numer do p. Jacka z Zor (pielegniceafrykanskie.pl). Pełna profeska - nie szczędził czasu na rozmowę, doradził, opowiedział. Nie będę nadzbyt się rozpisywał, ale rzadko spotykana inicjatywa. Telefon o 17.25 w niedziele, o 22.30 odebrałem maluchy w Piasecznie (okolice Warszawy - znajomy[klient] p. Jacka jeździ co niedzielę). 32szt. Saulosi. Jestem mega zadowolony Diskus'a odwiedziłem, ale zrezygnowałem z zakupów. Może dla bardziej doświadczonej osoby ok, ale dla mnie jako amatora, jak przeczytałem na jednym baniaku z narybkiem "Saulosi + Zebra Manda", to już nawet nie podejmowałem próby pytania po czym je rozpoznają - wyszedłem  Odwiedziłem też akwarystyczny w którym kupiłem poprzednie Saulosi (czyt. samiec Red Red). Pan(ten sam od którego kupowałem rok wcześniej) dalej w zaparte, że to Samica - może Coral (bo nie ma ciemnych pasów).  Temat do zamknięcia. Dziękuję jeszcze raz wszystkim. 
  • Cześć @BlackAdder_Pl Moje 900 l filtruję za pomocą gąbek schowanych za tłem. Napędzam jedną pompą obiegową i od roku nie wyczyściłem ani razu filtra, jedynie podmieniam wodę. A dlaczego tak? Miałem filtr kasetowy i właśnie czyszczenie kasety 1-2/tydzień było dla mnie uciążliwe. W ramach eksperymentu schowałem pocięte gąbki za tłem (miałem w poprzednim baniaku i teraz tło na całą długość akwarium. Wynik był więcej niż zadowalający. Teraz za tłem mam 55-60 l. pociętych gąbek o różnej gradacji (głównie ppi 10). Woda o dużym stopniu krystaliczności (nie jest to może poziom jak po użyciu żywic, ale całość wygląda naprawdę dobrze). Chemia również bez zastrzeżeń. Pzdr. Rysiek.
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.