Skocz do zawartości

Tabela dobierania grzałki do akwaium


deccorativo

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, luck83 napisał:

Mam podobną sytuację.. W domu 20 stopni, oświetlenie ledowe, alu pokrywa, cyrkulator, pompa obiegowa CO na narurowcu, grzałka Eheim Jager 150W z termostatem i przy zadanej temperaturze 26stopni, grzałka załącza się baaardzo sporadycznie. 

To Łukaszu potwierdza i wg Jagera i wg tej chińskiej tabelki że masz za dużą grzałkę i dlatego włącza się sporadycznie - powinna byc do takiego twojego akwarium  grzałka 100W - 150W bo w tym gruzowisku twoim jest tylko  max 140l wody :(.

To wyliczenie na podstawie realnego zagruzowania mbuniaków bo dla non-mbuna już jest inaczej, a dla ogólnych czy roślinnych jeszcze inaczej i tam pojemność akwarium niemal = się ilości wody .  Pamiętam ile % pojemności swojego baniaka wypełniła woda w baniaku @spiochu  bo to mierzył  - 60%  tylko 60 - 70 % u nas jest wody po odliczeniu podkładki, piasku , kamieni , grubości szyb i poziomu do wzmocnień.

Poprawiłem więc tytuł tabelki by było jasne że jak baniak 240l zagruzujemy na full od dna do pokrywy i będzie tam tylko 50l wody w szczelinach między gruzem to Jager 50W będzie za duży w baniaku 240l

Dzięki za podpowiedz.

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heniu, zawsze powtarzasz, żeby nie słuchać sprzedawców z zoologa, a sam uległeś swojemu zaprzyjaznionemu panu, który Ci o grzałkach Gold naopowiadał, ze ryby gotują. To pewnie takie same historie jak te o cieknących filtrach Eheima, itp.

Mialem już kilka tych grzałek gold i nigdy nie miałem z nimi problemu. I teraz jak na szybko dla narybku odpalalem nowy baniak 240l, to kupiłem grzalke aquael Gold 300W i działa bez zarzutów. Mało tego, chcąc sprawdzić jaki ma dokładny termostat wsadzilem 3 termometry do akwarium i okazało się, ze to dopiero jest badziewie - różnica do 4 st.C na 3 termometrach takich akwarystycznych rtęciowych, co to chyba teraz bez rtęci są. Mam na szczęście jeszcze dwie grzałki chińskie ze sterowaniem elektronicznym - chińskie,  ale różnych firm, wiesz jakie - i one pomogły mi rozwiklac zagadkę. Oba czujniki tych elektronicznych grzałek pokazywały te sama temperaturę i zgadzaly się z tym co ustawione na Goldzie. Przy okazji tego ćwiczenia sprawdzania grzałki, wykalibrowalem sobie te badziewne termometry ?

I jeszcze dodam, ze aquael zrobił kiedyś taki zewnętrzny termostat z ciągła regulacja temperatury. Kosztuje chyba ok 20zl -jakby ktoś nie miał zaufania do tego w grzałkę.

I na koniec pytanko. Jak mamy osobno grzałkę i czujnik temperatur, to lepiej żeby był przy grzałce, czy na drugim końcu baniaka? ? Wydaje mi się ze większość robi tutaj błąd i ustawia go jak najdalej od grzałki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam u siebie grzałkę Aquaela Gold i złego słowa na nią napisać nie mogę. Podgrzewa do takiej temperatury jaka jest ustawiona. Sprzedawca powie wszystko żeby klientowi wepchnąć towar, który mu nie schodzi.

 

Wysłane z mojego LG-H850 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

 

Edytowane przez AndrzejWalb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, deccorativo napisał:

To Łukaszu potwierdza i wg Jagera i wg tej chińskiej tabelki że masz za dużą grzałkę i dlatego włącza się sporadycznie - powinna byc do takiego twojego akwarium  grzałka 100W - 150W bo w tym gruzowisku twoim jest tylko  max 140l wody :(.

Czyli de facto, jeśli dobrze rozumiem, producenci grzałek podają ich moc względem litrażu brutto, czy tak? 
Widzisz Henryku, ja kupując tę grzałkę Eheim'a 150W, sugerowałem się tym, że mam baniak 240 litrów, no ale jak mówisz, odchodzi poziom do wzmocnień, piasek, kamienie i robi się sporo mniej tej wody. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, luck83 napisał:

Czyli de facto, jeśli dobrze rozumiem, producenci grzałek podają ich moc względem litrażu brutto, czy tak? 

Jeśli w ogóle podają litraż to na pewno brutto baniaka, bo nikt nie wie jak wygląda baniak Malawi nawet najnowsza książka o Malawi eksperta pokazuje fotkę  jak wygląda prawdziwe Malawi.;)

A co do Golda to wyrażnie pisałem w czasie przeszłym nawet zaznaczając "jak wszedł na rynek ten Gold to też chciałem mieć złote styki" - kolega z zoologa mnie odradzał wtedy a teraz nie wiem bo nie używam Golda.

Ale z tego co piszecie to  trzyma tą temperaturę jaką ustawiacie a nie taką jak ma Mateusz - kilka stopni wyżej i jeżdzi.

 Zapewne producent poprawił przez tyle lat.

W maju na WDA właściciel Zoofokus Pan Cezary ( importer wyrobów Jebao) też mi powiedział że rezygnuje z importu do Polski i zastąpi pompami Sicce ( i już są):D z jakiego powodu zapewne sami się domyślacie i nie chodziło o zysk tylko cierpliwości już mu brakło. Co nie znaczy że wszystkie RW się zacinają, przestają ruszać albo sterownik się psuje lub wirnik grzechocze.

Seachema importuje od wielu lat i tej firmy się trzyma więc nie chodzi tu o odradzanie jednego a wpychanie drugiego  tylko o tendencje w postępach technologii produkcji grzałek akwarystycznych.:D

A słuchać trzeba wszystkich i wnioski samemu wysnuwać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja od zawsze stosuję grzałki AQUAELa i te stare faktycznie często się psuły tzn. świeciła się kontrolka że grzałka grzeje a nie grzała (w sumie lepiej ze w tą stronę ?)... Goldy jeszcze nigdy mnie nie zawiodły i służą mi już kilka ładnych  lat ☺ Do obecnego zbiornika 450l również zakupiłem grzałkę AQUAEL Gold 300W ale z racji że uruchomiłem akwarium w sierpniu nie wkładałem grzałki i tak leży w szafce do tej pory gdyż mając w mieszkaniu temperaturę ok 22 stopni a w akwarium 2 filtry AQUAEL TURBO 2000 i oświetlenie led utrzymuje mi się temperatura na poziomie 26-27 stopni... ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Że szkła... małe akwarium z otworami na 3 rury obsmarkalem pianka i okleiłem styropianem... na to ceresit 
    • @crav z czego budowałeś u siebie komin?
    • W najbliższą sobotę (29 czerwca) około południa planuje ,,wycieczkę" po ryby do Sebastiana z Tanganika Konin - jestem już umówiony na konkretną godzinę.  Może ktoś z Warszawy lub okolic chcę się zabrać bo ma w planach uzupełnienie obsady lub inne swoje powody (zobaczenie hodowli czy rozejrzenie się za rybami ,,na przyszłość"). Termin dość bliski, ale jak coś proszę pisać tutaj lub w wiadomości prywatnej na forum.
    • Zobacz na tym forum https://klub-tanganika.pl/forum/
    • Wertykalny by zrobił, ale będę na niego patrzył tylko jak będę wchodził do akwa 😁 Mam tam jakiś metr wysokości.
    • A jak wysoko będziesz tam miał. W wyobraźni zobaczylem na pozostałych 3 ścianach, ogród wertykalny zasilany oczywiście wodą z baniaka. Poza fajnym efektem uzyskasz w ten sposób dodatkową filtrację. Jedyny minus to to, że tylko Ty będziesz to oglądał😉
    • Tutaj jest trochę inna sytuacja, bo zbiornik jest z betonu i nad zbiornikiem mam przestrzeń, którą będę się do niego dostawał (wyłączona zamknięta przestrzeń do której będzie dostęp tylko z jednej strony). Jak będę robił izolację w zbiorniku, to zrobię też całą górę więc samo skraplanie nie jest mi straszne, ale chętnie odzyskałbym to gorące, wilgotne powietrze, które będzie się nad wodą gromadziło.
    • Cześć. Na sam początek chciałbym zaznaczyć, że mam już jakieś doświadczenie w hodowli ryb w akwarium - od plus minus 6-7 lat interesuję się tym mniej lub bardziej, jednak nigdy nie miałem akwarium z rybami z Malawi lub Tanganiki - co zresztą powinno przykuć moją uwagę dużo wcześniej ze względu na to, jak twardą wodę mam w kranie - nie jestem teraz w stanie przytoczyć z pamięci parametrów, a zrobić testu nie jestem w stanie ponieważ mam najprawdopodobniej przeterminowane testy, ale wiem, że generalnie pH, kH i gH jest bardzo wysoko. Po napisaniu wstępu przejdę do problemu z którym się spotykam - mam akwarium 80cm x 40 cm x 40 cm - (długość x szerokość x wysokość) i chciałbym zagospodarować je głównie dla muszlowców - nie chciałbym doprowadzić do "przepełnienia" akwarium rybami, a samemu nie byłem w stanie znaleźć innych współtowarzyszy muszlowców (w postaci innej niż ryby) w naturze. Akwarium chciałbym urządzić jak najbardziej zgodnie z naturą, filtracja będzie kubełkowa - kubełek całkiem sporej pojemności i przeznaczony do akwarium dużo większego - na stronie producenta jest napisane że do +- 300-400l akwarium. Nie jestem w stanie zdecydować się na to, jaki gatunek z grupy muszlowców chciałbym hodować w akwarium - jest ich dosyć sporo a samemu nie umiem znaleźć źródła, gdzie mógłbym w prosty i czytelny sposób porównać to, jakie warunki potrzebują do życia. Akwarium z tego, co zdążyłem się dowiedzieć, powinno być w miarę wystarczające pod względem litrażu, a dokładniej rzecz biorąc pod względem wielkości dna, bo głównie o to tutaj się wszystko rozbija - tak jak w przypadku pyszczaków czy pielęgnic. W każdym bądź razie, z góry dziękuję za jakiekolwiek nakierowanie na to, co mógłbym zrobić, jak urządzić akwarium czy jakie muszlowce mógłbym w swoim akwarium hodować, a także przepraszam, jeżeli gdzieś na tym forum taki temat się już przewijał.
    • Kiedyś policzyłem parowanie i przy 25 stopniach (temp. powietrza i zbiornika - akwarium nieogrzewane; odkryte 20 cm pokrywy; efekt podobny jak przy zdjętej) i wilgotności 37% (zima) - było to ok. 180 g/h. Przy 4,5x większej powierzchni u ciebie nie przekroczy 0,8 kg /h. Przy zamkniętej pokrywie wewnątrz zintegrowanej pokrywy pleśniało - wolę wymianę tego powietrza. U mnie to podniesienie wilgotności wewnątrz domu  ok. 10 %. Parowanie tej wody to moc ok 120W !
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.