Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano (edytowane)

WItam akwarium 500l. filtr aquel unimax 700 z uv pompka powietrza 6 w, tyle jeśli chodzi o wyposażenie.Akwarium wystartowało 5.10.2017, ryby wpuszczone po 4 godzinach(tak wiem błąd). ryby :pielęgnica pawiooka, 3Xpapuzie , sum rekini.Filtr był nowy nie wlewałem wody z starego akwarium , wkładów też nie zmieniałem na stare.Bakterie (bicrobe-lift special blend 473 ml ) były na początku wlewane zgodnie z zaleceniami producenta. Gdy No2 zaczęło skakać  podmiany co 2 dni i wlewane podwójne dawki (podmiany 20/30%) .Tak często było robione że cała butelka została wlana a jest przeznaczona na jakieś 3 tys litrów. No2 na poziomie 1 udało mi się zbić do 0,25.Rano mierząc poziom skoczyło do 1, ale teraz jest już 3,5 do 4 (wiem że to niebiezpieczne dla ryb ale apetyt ich jest aż za dobry więc chyba im nic nie jest ) Dzisiaj miałem 4/5 No2 i zrobiłem 50 % podmiany i spadło do 2 :( . Uv jest wyłączone karmione raz na 2 dni malutkie porcje światło ściemnione.I nie wiem co mam teraz zrobić :( 

 

Edytowane przez igor323
  • Smutny 1
Opublikowano

Poczytałem i tam nie jest opisany problem który opisałem wyżej. W tyg wymieniam wodę 3/4 razy baniak ma zaraz miesiąc i ciagle rośnie No2 tam w tym poradniku jest napisane że no2 rośnie gdy maleje amoniak ale ile czasu i dlaczego tak skacze ?

Opublikowano (edytowane)

Igor..z tego co napisałeś to wnioskuję ,że nie pozwalasz w swoim akwa  na start cyklu azotowego. Bo co on ruszy Ty zaraz robisz podmiany . Powinieneś oddać ryby , zrobić bez nich start cyklu azotowego zgodnie ze sztuką. Poczytaj tutaj na czym polega cykl azotowy. Jest tam bardzo dostępnie opisane . Chodzi mi o punkt START:

Jeżeli chcesz ratować ryby i przeprowadzić start cyklu azotowego z ich obecnością to zwróć się do kolegi @deccorativo . On  w takich przypadkach ze swoją cierpliwością wielu kolegom pomógł. Jeżeli będziesz robić to bez ryb to w dołączonym linku masz wszystko opisane jak to zrobić.

Edytowane przez AndrzejWalb
  • Lubię to 1
Opublikowano

ok jeszcze raz uważnie to przeczytałem.Bakterie nitryfikacyjne są w podłożu i osadzają się w filtrze kasetowym.Jeśli robię podmianę nie zabijam ich a daje im mniejsze stężenie no2 żeby mogły wystartować.Próbowałem napisać do tego użytkownika i komunikat wyświetla że nie można wysyłać.Mam testy jbl paskowe z kartą które tworzą wykresy i z nich można po części wywnioskować ze no2 rośnie a no3 jest stałe.

 

Opublikowano (edytowane)

Drogi Igorze @igor323 zrobiłeś falstart jak wielu  - najlepsza jest rada Andrzeja - bo nie torturuje ryb i najmniej kosztuje.

Jeśli wybrałeś jednak drogę tortur i kosztów i nie chcesz lub nie możesz pozbyć się ryb to ci podpowiem.

1/ Użytkownik deccorativo  jest niedostępny dla nikogo na tym forum za to jest Klubowicz @deccorativo który poza kilkoma osobami ma dostępne PW dla wszystkich.  Coś musisz przestawić w swoich ustawieniach , może @JemioloSeba zerknie i ci odetka PW.

2/ Powinienem po takim wpisie miejscowości też mieć Ciebie "gdzieś";) bo to podstawa akcji ratunkowej. Jak to na prawdę jest  wioseczka w Bieszczadach to mamy problem  logistyczny , jak duża wieś Kraków to mniejszy problem , a jak Warszawa to wsiadasz w metro i walisz do Clariasa:D ( jak wreszcie dojdzie na Grochów)  czy rozumiesz delikatną aluzję czy mam cię  dalej op....ć  za nie wpisanie miejscowości i to prawdziwej ?:D

3/ Już ci napisali że testy paskowe możesz wsadzić sobie w buty to ci pokażą rozmiar twoich stóp.

Bez zakupu 4 testów kropelkowych tych firm co ci napiszę nie ma rozmowy, ale przez to że mieszkasz na księżycu nie wiem  które linki wstawić by było najszybciej bo czas jest tu kluczowy dla przeżycia twoich ryb.

Więc czekam z zapartym stolcem by szybko wstawić co gdzie masz kupić.

Ale myślę że akwarium masz dojrzałe i problem nie istnieje - to wina tych testów do pomiaru obuwia.

Edytowane przez deccorativo
Opublikowano (edytowane)

Nie mogę się pozbyć bo nikt ich nie przyjmie są duże pytałem wszystkie sklepy akwarystyczne 10 letniego suma ? Napisałem gdzieś bo dbam o prywatność , testy kropelkowe miałem i rzeczywiście spróbuje nimi zrobić test .Woda ma zapach po tych bakteriach takiej zasady czuć tak jakby te bakterie(domyślam się że to nie dobrze) przed tymi całymi pomiarami bakteriami woda miała zapach dojrzałego akwarium stwierdzam to po tym jak stał baniak 250 litrów przez 4/5 lat prowadzony zgodnie z etyką akwarysty i zapach był charakterystyczny.I przyznam ci rację z tą miejscowością ale jak wyżej napisałem. Ale to chyba nie jest taki problem ,jeśli jest to przepraszam.Zbadam wodę testami kropelkowymi marki sera i będziemy wiedzieć czy kłamią paski czy nie.

 

Znalazłem test kropelkowy tylko do NO3 i wynosi >100mg/l mimo wczorajsze podmiany wody około 50/60 %

Edytowane przez igor323
Opublikowano

Ciężko pomóc osobie, która nie chce pomocy. Z tymi testami to jak z deszczu pod rynnę..  pominę nawet porę w której zrobiłeś test. Chyba, że w twojej miejscowości "gdzieś" świeci słońce. Jakbyś miał wpisaną prawdziwą miejscowość to mógłbyś uderzyć do kogoś po dojrzałą ceramikę. A tak to patrz jak Ci zdychają rybki. Powodzenia.

  • Haha 1
Opublikowano
Godzinę temu, Wolfik napisał:

A tak to patrz jak Ci zdychają rybki. Powodzenia.


Wolfik... bardzo nieładnie to napisałeś.

6 godzin temu, igor323 napisał:

Znalazłem test kropelkowy tylko do NO3 i wynosi >100mg/l mimo wczorajsze podmiany wody około 50/60 %

..dla pewności dodam ,że wynik odczytujesz ze środkowego paska a do każdej fiolki wlewasz po 10 ml wody . Nie podejrzewam ,że nie wiesz ale często zdarzało się,że odczytywano z innego paska i wlewano 5ml wody do fiolki.

Opublikowano
8 godzin temu, igor323 napisał:

Napisałem gdzieś bo dbam o prywatność

Wpisując prawdziwą nazwę miejscowości, swoje imię z nicka które już wpisałeś :Doraz w tle IP swojego komputera i tak nie masz już prywatności. Utraciłeś w momencie podłączenia internetu.

Nicka nie zmienisz a pomóc ci będzie ciężko  nie znając na przykład parametrów twojej kranówy.

Oczywiście należy dbać o swoje bezpieczeństwo ale  przesada w obie strony jest szkodliwa. Nie prosiłem "gdziesia"  o NIP i nr konta bankowego.

Co do testów  Sera NO3 to Andrzej to przegapił:D i  radził ci doskonale ale pod test tu uznawany za wiarygodny czyli  NO3 JBLa lub Saliferta.

Przemyśl tą swoją prywatność bo Służby i tak wiedzą twoje pełne dane personalne łącznie z numerem konta bankowego.

Chciałem pomóc ale jak sam nie chcesz to trudno -  z przykrością odchodzę od temata "gdziesia":( bo gdyby dać wiarę i uwierzyć w te NO3 =100 ppm  to jesteś głęboko w szkodliwości azotanów na ryby akwariowe i tylko dlatego że to nie nasz biotop tylko sumy to nie widać po nich oznak zatrucia.

Ale jak Andrzej dopatrzy się tego suma to ci ten temat i tak zamknie bo to nie nasz biotop ( chyba ) więc  mi "gdziesia" nie szkoda ale  tych ryb bardzo.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Zgadza się, ale w czasie regeneracji żywica oddaje też zgromadzonym w niej brud. Założeniem podwójnej regeneracji było to, że za pierwszym razem żywica oddaje większość brudu i podlega regeneracji, a druga tura miała skupiać się już tylko na regeneracji 🙂 Ale tak jak już pisałem żadna ze stosowanych przeze mnie metod regeneracji nie dawała jakichś spektakularnych różnic więc stosowałem je naprzemiennie. 
    • A nie zostało udowodnione kilka lat temu na forum, że kolor zupy purolajtowej bierze się z odkładającego się w złożu syfu i nijak nie ma do tego czy złoże zostało prawidłowo zregenerowane czy nie?  Fsęsie, że purolite solidnie wypłukany w czystej wodzie nie będzie puszczać koloru, ale nie poradzi nic na NO3 i odwrotnie - brudny ale prawidłowo sformatowany będzie brudzić ale działać, pomijając dodatkowy niewypłukany syf.  
    • Koledzy, mam dość obojętną wodę w kranie (nigdy nie odpowiada na zaczepki) i szkło bez piasku, z dnem strukturalnym na dnie. Szukam jakiegoś medium do trwałego podniesienia pH bez sypania sody czy innych soli, ale poza kruszonym koralowcem nic nie widzę. Kiedyś było coś takiego ale ze sklepów zniknęło, więc pewnie było po prostu słabe. Może któś, cóś?  450L, 350L wody netto, filtracja FX4 i JBL 901 z grzałką przepływową.   
    • ok, dziękuję, zamówię u tego sprzedającego.
    • Żywice do zbijania NO3 używam już od ponad 6-u lat - początkowo miałem Purolite A520E a po ok roku przesiadłem się na PA202. Regularnie co 2 tygodnie staram się robić kontrolny pomiar NO3 więc mam trochę danych statystycznych (ok 200 pomiarów) 🙂 Testy robię paskami JBL proscan, które skalibrowałem sobie kropelkami JBL, a ostatnio używam jeszcze kropelek Zooklek. PA202 pracowało u mnie prawie 5 lat, po czym wymieniłem je na nowe. W starym (mniejszym) akwarium żywicę regenerowałem jak NO3 dochodziło do 20, w obecnym nowym (większym) dopiero jak przekracza 30, przy czym w starym akwarium miałem dużo mniej ryb niż obecnie 😉 .  W obu przypadkach pierwszą regenerację robiłem po 26-28 tygodniach czyli po ok pół roku. Przy regularnych cotygodniowych serwisach zużywam i podmieniam ok 120 l wody (30%), a gdy NO3 dochodzi do 30 to robię większą podmianę (ok 50%). Gdy kolejne 2 pomiary (co 2 tygodnie) pokazują 30 to planuję regenerację i oczywiście razem z nią znaczącą podmiankę wody (nawet 70%). Czas pomiędzy kolejnymi regeneracjami stopniowo malał i początkowo było to ok 20 tygodni, aż doszedłem do 12-14 tygodni. Od marca 2024 mam nową żywicę, którą regenerowałem po raz pierwszy we wrześniu. Zaskoczeniem dla mnie było to, że już po 4 tygodniach od regeneracji N03 podskoczyło do 30. Na szczęście kilka większych podmian i NO3 spadło, ale po kolejnych 4 tygodniach znowu wskoczyło na 30 i tak się już utrzymuje - dla jasności Zoolek pokazuje pomiędzy 20 a 50. Tak szybki czas po którym żywica mi się zapchała po pierwszej regeneracji wzbudził moje zaniepokojenie i stąd moja ostatnia dociekliwość i aktywność w tym wątku 🙂  Za tydzień planuję regenerację nowym sposobem, o którym pisałem poprzednio - 30 litrów solanki ok 3% (1kg soli), powolny, pojedynczy przepływ przez blok z żywicą. Zobaczymy co z tego wyjdzie 🙂 
    • W akwarystyce problemem jest wiązanie DOC przez żywice. Przy stacji uzdatniania nie ma problemu. Producent określa parametry regeneracji w kolumnie, gdy DOC nie jest problemem. Warunki regeneracji pewnie są tak ustawione, żeby było dobrze (zużycie solanki, czas, efekt) a nie najlepiej (efekt?). Która metoda jest najskuteczniejsza (i co to znaczy)- trzeba zrobić eksperymenty. Pytanie czy bardziej wymagająca metoda regeneracji da na tyle wyraźny efekt, by było warto ją stosować. Myślę że najlepsza (efekt) będzie regeneracja w kolumnie z bardzo wolnym przepływem, solanką z ługiem sodowym (żrący!). Najlepiej na ciepło (do 60 stopni z ługiem). Napisz proszę o wynikach swoich eksperymentów
    • Ja od lat używam takiej owaty: https://allegro.pl/oferta/wloknina-poliestrowa-filtrujaca-owata-600-g-8994288263 Nie pyli i idealnie filtruje wodę - polecam.
    • Używam właśnie poliestrowej od innego dostawcy niż poprzednim razem bo tamten już nie ma jej w ofercie. Tamta poprzednia nie robiła mi takiej wody. Oczywiście nie można wykluczyć, że ubytek bakterii ze starej owaty właśnie to powoduje, mimo braku zmiany parametrów NO2, NO3, ale może też trafiłem na wyrób z innej chińskiej fabryczki gdzie proces produkcji jest trochę inny . Woda wygląda przez dwa -trzy dni jak by była lekko zabarwiona (zafarbowana) na na biało, a nie pływał w niej jakiś widoczny gołym okiem pył.  Chyba przy następnej wymianie  włożę wkłady sznurkowe i zobaczę co będzie się działo. Czy ktoś z Forumowiczów używa gotowych sznurkowych , jeśli tak to z jakim PPI bo pamiętam, że kiedyś używałem jakieś w miarę gęste i po kilku dniach się zapychały.
    • Sprzedawca nie ma tu znaczenia, należy zwracać uwagę na rodzaj włókniny. Silikonowe pylą, poliestrowe nie. https://allegro.pl/oferta/wloknina-tapicerska-poliestrowa-owata-sztywna-300g-12017517499
    • Jedno nie daje mi spokoju, czy na pewno dobrze regenerujemy żywice jonowymienne? Powszechnie polecana na forum i stosowana metoda regeneracji zakłada przygotowanie roztworu 10% solanki i objętości 3 x objętość żywicy, w której następnie płukane jest złoże. Patrząc jednak jak sposób regeneracji w domowych stacjach uzdatniania (opis np. https://www.filtry-do-wody.info/blog/regeneracja-zmiekczacza-wody-co-warto-wiedziec/) widzę jedną zasadniczą różnicę: w stacji uzdatniania solanka przechodzi przez złoże tylko RAZ i trafia do kanalizy a u nas żywica zwykle "kąpie się" w solance przez dłuższy czas. Przykładowo, stacja do usuwania azotanów w instalacji domowej (https://sklep.osmoza.pl/usuwanie-azotanow-global-water-nitrate-p-2240.html) zużywa do regeneracji 25l żywicy 140 l wody i 2,9 kg soli (solanka o stężeniu ok 2%) i trwa niecałą godzinę. Proporcjonalnie, do regeneracji 1 litra żywicy zużywane jest zatem ok 5,6l solanki. I teraz pytanie co jest lepsze dla żywicy i jej właściwości absorpcyjnych? Jednorazowe płukanie solanką o mniejszym stężeniu ale w większej ilości, czy długie płukanie w tej samej solance o większym stężeniu? W pierwszym przypadku wypłukujemy wszystko z zabrudzonej żywicy, a w drugim "zabrudzona" solanka wielokrotnie przepływa przez nasze złoże. Tak jak już wcześniej pisałem mam u siebie 3 litry PA202 i do regeneracji używam 6 lub 9 litrów solanki 10%. Regenerację robię na dwa sposoby: albo mieszam gorącą "zupę" w wielkim 9-o litrowym garnku (6 litrów solanki + 3 litry żywicy), albo 9 litrów letniej solanki (ok 40oC) przepycham małą pompką przez dwa szeregowo połączone HW603 z wylotem z powrotem do gara. W obu przypadkach regeneracja trwa ok godzinę. Czasami powtarzam proces regeneracji po raz drugi z nową "czystą" solanką - wtedy kolor "zupy" jest jaśniejszy 🙂  Po tym oczywiście płukanie pod kranem i z powrotem do akwa. Następnym razem planuję jednak przygotować w wiadrze 30 litrów solanki o mniejszym stężeniu i przepchnąć ją tylko raz przez całą żywicę przy wolnym przepływie (litr na minutę). Co o tym sądzicie? A może ktoś już tak robi?
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.