Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano (edytowane)

Witam mam pytanie troszkę dziwne ale zapytam was,wodę podmieniam co tydzień w sobotę akwa240 l .Kiedy najlepiej robić testy wody ..przed podmianą ...po podmianie a może w połowie tygodnia.wiem że najlepiej robić to przy dziennym świetle do południa. czy wyniki mogą się różnić po między sobotą a środa?

Edytowane przez AndrzejWalb
Opublikowano

..jeżeli chcesz znać faktyczne parametry wody rób to przed podmianą. Wtedy też będzie Ci łatwiej określić jak duże te podmiany , jak rosną parametry itp. Po podmianie też możesz robić śmiało  bo będziesz miał całkowity obraz co się dzieje od podmiany do podmiany. Oczywiście po podmianie nie musisz robić..to bardziej dla pełnego obrazu. Na początku każdy bawi się w testy , sprawdza, poznaje wodę..Możesz nawet codziennie to robić i obserwować co i jak się zmienia w ciągu tygodnia. Potem Ci to przejdzie...ważne aby umieć wyciągać wnioski z tych pomiarów.

Opublikowano

właśnie właśnie ..moje pomiary są robione przed podmianą np w piątek ,ale tak się  zastanawiam jak wypadną po podmianie ,dziś podmiana jutro sprawdzę pozdrawiam

Opublikowano
35 minut temu, krystiann napisał:

Witam mam pytanie troszkę dziwne ale zapytam was,wodę podmieniam co tydzień w sobotę akwa240 l

W moim przekonaniu podmianki robimy pod wyniki pomiarów wody a nie wg kalendarza czyli w soboty albo niedziele.

Tak jak istnieje nadfiltracja mechaniczna tak samo istnieje nadpodmianka wody.:D Choroba ta zazwyczaj dotyka młodzianków zafascynowanych pomiarami kropelkowymi i tym co wyczytali w internecie . Występuje wtedy gdy przed podmianką mamy w baniaku NO3 - 5 ppm i mniej  a robimy podmiankę dużą bo tak jest napisane w internecie i koniecznie w sobotę.,  by po podmiance było NO3 -1 ppm .i  piszą dopiero wtedy gdy im się sinice pojawiły .  Gdy spokojnie można by utrzymywać małymi podmiankami np 10%  NO3 w granicach  > 20ppm < . lub robić je raz na 2-3 tygodnie.

Właśnie dlatego Andrzej pisze by poznać testami zmiany parametrów w twoim akwarium i do tego dostosować  system i wielkość podmiany wody , pamiętając że ryby rosną i po pół roku może się to zmienić

Wyznacznikiem robienia lub nie podmianki jest głównie wynik NO3 zmierzony przed bo wiedząc ile % wody podmieniasz i ile NO3 ma kranówa bez pomiarów po podmiance wiadomo ile będzie.

Dla przykładu gdy było w akwarium NO3 - 40ppm i zrobiłeś podmiankę 50% wody z kranu o NO3 - 1 to bez mierzenia po podmiance będzie w baniaku - NO3 -20ppm  i szkoda na to testu.

Oczywiście bywają przypadki skrajne lub tajemnicze.

Pisze do mnie kolega @mikrus2201 że od wielu tygodni  bez żadnych podmianek, złoży jonowymiennych  i roślinnego malawi z duża ilością ryb ma stale NO2 - 0,05ppm a NO3 stoi jak zaczarowane na poziomie - 10 ppm i pyta czy robić podmiankę profilaktycznie bo już się niepokoi . Woda kryształ ryby szczęśliwe że nikt im nie buja parametrami wody i bakterie też szczęśliwe że im na rympał chloru z kranu nie dawkują. Ideał.???

No tu bym w cuda nie wierzył i krytycznie spojrzał na test NO3 JBLa czy się nie trafiło nam kiedyś zamienić nakrętek na fiolkach.

Tu bym jednak zdecydował się kupić inny lepszy test NO3 - Salifert NO3 i porównać wyniki - czy nie mamy syndromu kolegi grabca ( opis w jego temacie ) .

 

 

 

 

 

 

 

  • Lubię to 1

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.