Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano (edytowane)

Czesc Wam

Jestem nowy.

Czy znacie biopelet co by nie musial byc obficie natleniany? Chodzi mi o taki co się nada do kubelka - jak ceramika (cos o wlasciwosciach ceramiki ale co usuwa NO3 i PO4).

Edytowane przez klubmarek
Opublikowano
5 godzin temu, klubmarek napisał:

Czesc Wam

Jestem nowy.

Czy znacie biopelet co by nie musial byc obficie natleniany? Chodzi mi o taki co się nada do kubelka - jak ceramika (cos o wlasciwosciach ceramiki ale co usuwa NO3 i PO4).

witam tak jak Andrzej ci pisał wcześniej tego używamy i sprawdza się w 100%

 BIOPELET jest uzywany akwariach morskich o dużym przepływie ,umieszczany powonień być filtrze fluidyzacyjnym.

- Potrzebny jest silny odpieniacz, dobre napowietrzanie wody w akwarium.
- Należy utrzymać duży przepływ wody, pelety powinny być umieszczone w filtrze fluidyzacyjnym.
- Zastosowanie ozonu i UV przez złoże pigułek negatywnie wpływa na osiedlanie się bakterii na pigułkach i wydłuża czas dojrzewania filtra
- Aby uniknąć gwałtownego skoku parametrów oraz dać możliwość przystosowania się zwierząt do nowych warunków, zaleca się użycie mniejszej ilości biopeletek na początku i stopniowe ich uzupełnianie.

Opublikowano

Daj sobie spokój z biopelletami ponieważ:

  1. w kubełku pellety pozlepiają Ci się i zablokują przepływ,
  2. pellety muszą być dobrze dotlenione dlatego potrzebny jest duży przepływ wody,
  3. jeżeli biomasa będzie miała szansę oderwać się od pellet to odłoży się na innych warstwach w kubełku.

Testowałem biopellety w filtrze fluidyzacyjnym i zdają egzamin na "szóstkę" jeżeli chodzi o biologię akwarium ale ...

Akwarium słodkowodne to nie morskie i nie możesz zastosować odpieniacza do wychwytywania biomasy.

Po filtrze z biopelletami jest konieczność zastosowania filtra "cząstek stałych" do wyłapania biomasy i codzienne czyszczenie go.

Opublikowano

Pytanie nie jest o żywice jonowymienne tylko o biopolimery , a konkretne o biopellety w kubełku.

Od 2 lat stosowałem  stale duet  Purolite + biopolimer ( najpierw NGBC a potem w to miejsce TMBT a nawet RIB biopelet ) wpisz te skróty w "szukaj " i czytaj.

Co prawda nie w kubełku ale w kaseciaku o realnym przepływie 1600l/h z dwu pompek Hydor Pico 1200  ale pod względem przepływu przez biopolimer nie ma tu różnicy - wkładasz w worku z siatki na warzywa z Lidla równo na całej powierzchni kosza by nie grzechotało i czekasz miesiąc aż ruszy stale z przepływem ponad 1000l/h ( są takie kubły co tyle dają z rury).

W moim przekonaniu nie ma na razie nic lepszego od biopolimerów w usuwaniu NO3 i PO4 w słodkiej wodzie wszak pod warunkiem realnego przepływu a nie papierowego przez kubeł co najmniej 1000l/h oraz wpuszczeniem tam świderków które zjadają to co u morskich usuwa odpieniacz białek. Oraz obsada ryb świderkożerna lub kilka Helenek które zrobią to samo.

W ten sposób osiągasz lewitację ryb z NO3 3-7 ppm  na zawsze a Purolite A520E tylko klaruje ci wodę do nieprzytomności.

Tak miałem przez kilka lat ale już nie mam 70 tropheusów ( zaznaczam że to ryby stadne ) w 300l wody i takimi parametrami przy lewitacji ryb.

W nowym projekcie 1400l to powtórzę a nawet zrobię krok naprzód.:D Zrobię naturalną denitryfikację niskotlenową w prażoku z prawdziwym przepływem 4000l/h  na 750ml Brightwell Xport NO3 Cubes , ale chwyt ze świderkami powtórzę bo  te kostki też ktoś musi obierać ze śluzu i biomasy.

 

.

 

 

Opublikowano

Używałem TMBT, który usytuowany był w pierwszym od góry koszu filtra JBLe1501 Greeneline i działało świetnie. Woda była klarowniejsza niż przed użyciem, parametry trzymała bardzo dobrze, do akwarium nic mi się nie przedostawało, w filtrze nic się nie lepiło, a sam specyfik działał koło półtora roku startując mniej więcej 3 tygodnie od zainstalowania w filtrze. Dodałem 1 litr na 300 litrów brutto pojemności akwarium.

Opublikowano
16 minut temu, Sacrum napisał:

Jakąś zasadnicza różnica miedzy TMBT a Xport cubed w przypadku użycia ich do kubełka jest?

Wysłane z Tapatalk
 

Jest zasadnicza ;) 1l TMBT na baniak 300l  a   Xport NO3 Cubes  tylko 250ml na baniak 400l .

 

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Dawno się nic nie działo w tym temacie, a to z powodu mojej choroby. Która mnie dopadła w czerwcu zaczęło się, od przeziębienia potem zapalenie płuc i tak mnie trzymało praktycznie do końca sierpnia. Nie ruszałem się właściwie z łóżka i schudłem ponad 20 KG do tej pory nie wiem co mnie tak uczuliło. Więc moje prace ograniczyły się tylko do karmienia, ale ryby przetrwały moją nie dyspozycje bez problemu. Teraz od kilku dni obserwuje mnóstwo młodzików za równo żółtych jak i pomarańczowych. 
    • Obsada: Aulonocara fire fish + Aulonocara ob marmalade Polecicie dietę? Hodowca (z Żor) polecił mi Discus red booster granules dla lepszego wybarawnienia.
    • Ooo... mam blisko do kolegi, 1,5h drogi i oglądanie na żywo 😉
    • Tło jest kosmiczne! Jak byś chciał to mogę Ci przywieźć do Częstochowy kilkanaście sztuk Tramitichromis intermedius kambiri (jestem w każdy poniedziałek) . Mają około 1-1,5 cm. Oczywiście za darmo  
    • Rewelacyjnie wygląda nowa odsłona👍 wszystko się ze sobą ładnie zgrywa. Tło chyba wyszło z pod ręki AquaDan? Sądząc po aranżacji celujesz raczej w non mbune🙂
    • @ziemniak Świetnie to wygląda, ta duża ilość roślin na górze też. 👍 Doniczki nie przeszkadzają w obsłudze akwarium, stojąc na szybach nakrywkowych? Jeśli jest nieco miejsca z tyłu nad akwarium, to pomyślałbym o dorobieniu 1-2 niewielkich modułów do przyklejenia na ścianę, jakby przedłużenia skał ponad powierzchnię wody - moim zdaniem wyglądałoby obłędnie. I hydroponikę zrobiłbym na całej długości, tak jak masz teraz te rośliny. 😀 Takie korytko, coś jak u mnie, no ale trzeba by robić pokrywę. P.S. Zdjęcia znad jeziora, w stopce - też świetne. 💪
    • Tło zarośnie glonami i będzie wyrywać z butów. Super. Kto robił Ci tło, czy to dzieło Twoich rąk? 
    • Wody mniej ponieważ tło swoje zajmuje ale powiem tylko jedno słowo - Pięknie 🤩
    • Żółte cały wieczór siedzą w ławicy w jednym rogu. Ciekawe, czy boją się jakiegoś tarłowca, czy coś im innego przeszkadza.
    • Nowa odsłona akwarium 260x55x70h (~1001 litrów) Wody weszło około 670 litrów, czyli około 100 litrów mniej niż w poprzedniej wersji. Tym razem za filtrację odpowiada komin o wymiarach 15x40 cm wypełniony gąbkami 10-30 PPI oraz kształtkami K1. W środku pompa Jebao DCP-2500. Oświetlenie bez zmian, dwie belki LED po 260 cm z modułami RGB i 11.000 k.  Więcej osprzętu nie ma. Całość w szczycie doby to pobór około 30 W. Grzałki nie mam, bo zimą temperatura rzadko spada poniżej 22 stopni. Zrezygnowałem z pokrywy. Akwarium jest przykryte sekcjami szyb nakrywowych, na których w tylnej części położyłem doniczki z roślinami. W przyszłości planuję w rogu hydroponikę. Płótno nad akwarium kupiłem w tym roku nad brzegiem jeziora. Mam szczerą nadzieję, że wykonał go lokalny artysta. Nałożyłem go na ramkę z listewek. Obsada to dalej niewiadoma.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.