Skocz do zawartości

Wiarygodność testów kropelkowych NO2 JBL.


Andrzej Głuszyca

Rekomendowane odpowiedzi

19 godzin temu, darkon napisał:

Zawartość buteleczki nr 2 zaczyna zmieniać kolor dopiero po jej otwarciu, świeżo otwarta jest zawsze bezbarwna.

..dziś kupiłem ZOOLEK NO2 krople. Termin do kwietnia 2018. Tutaj buteleczka nr 2 a w niej odczynnik jest bezbarwny. Wynik w akawa 0. Czyli wyraźna różnica między JBL. Zastanawia mnie czy też z biegiem czasu  barwa odczynnika się zmieni i zacznie przekłamywać wynik? Może stąd wzięła się zła opinia  o  testach ZOOLEK NO2 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, deccorativo napisał:

Sa dwa testy Zoolek NO2  - jeden o zakresie  0-10 ppm a drugi o zakresie 0-1,5ppm i tylko ten drugi mierzy z dokładnością JBLa

A widzisz Henryk..o tym nie miałem pojęcia:) Całe życie człowiek się uczy. Ale mam ten 0-1.5 mg/l :) Ale to czysty przypadek..:) Dzięki za informację.

Henryk...i Ty to trzymałeś w  tajemnicy :) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podzielę się swoimi doświadczeniami z testami NO2.

Używałem zawsze JBL, jak się mi skończył za kupiłem Zooleka o zakresie 0-1.5mg/l. Wykonałem nim kilka testów, wyniki były rózne, 0.025 , 0.05.

Czytając różnorakie opinie o testach Zooleka zakupiłem test Salifert, który dzisiaj do mnie dotarł. Zrobiłem dzisiaj testy porównawcze i mogę potwierdzić że wskazania są identyczne.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@eazeo83..bo to jest Przemku tak ,że często powtarzamy zasłyszane ,powielane opinie i robimy tak samo. Henryk jest dociekliwy... i dlatego on znajduje uzasadnienia dla swoich tez. Jak się zastanowić to teraz mamy odpowiedź na pytanie dlaczego ZOOLEK "PRZEKŁAMUJE". Następnym razem kupię NO2 ZOOLEK  ale w innym zakresie i sam sobie naocznie to zweryfikuję aczkolwiek  wierze w to co mówi Henryk. Ale chodzi mi o to ,żebym z czystym sumieniem mógł polecić to co dziś kupiłem a nie na zasadzie ,że ktoś powiedział;) Po prostu jak dziecko..dotknę to doświadczę:)

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A pisałem dać sobie siana bo JBL jest za czuły , ale chyba znalazłem powód waszych rozterek.:D bo ja nie mam z tym problemu.

Zeby zupełnie odbiec od testów Zooleka i Saliferta a powrócić do tytułowego testu  to wklejam wam  zdjęcie.

Co prawda nie jest to pora do robienia testów i porównywania kolorów ale mam takie w łazience światło 6500K ledowe więc od biedy można cośtam  zobaczyć a ponieważ mój aparat ma funkcję "Zywe kolory" więc nawet niewielkie różnice w barwie wychwytuje.

to wam takie zdjęcie wklejam a jutro za widoku powtórzę ale nawet moje zmęczone oczy widza różnice i to wyjaśnia dlaczego Nowy test  JBL NO2 pokazuje <0,01 a ten sam test po czasie już nie pokaże nigdy tej wartości.

Na górze mój stary test z wypłowiałym kolorem skali barw na dole test nówka sklep z nie wypłowiałym kolorem skali.

widzita róznicę? wszystkie blade kolory aż do 0,2ppm się róznią.

a pisałem to nie jest laboratoryjny test tylko akwarystyczny.

20171128_163839.thumb.jpg.8ef5540a9b4a9db1adb1a8197029776d.jpg

 

 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, deccorativo napisał:

A pisałem dać sobie siana bo JBL jest za czuły

..i chyba sobie daję siana z nim.

 

45 minut temu, deccorativo napisał:

widzita róznicę? wszystkie blade kolory aż do 0,2ppm się róznią.

..akurat różnicy nie widzę :) .Tylko na 0.1 bo jest odbicie światła. Ale faktycznie..jednak jest różnica. Z tym ,że problem u mnie i innych kolegów zaczyna się na wartości .0.05.

Henryk..ale ja już świadomie rezygnuje z kropelek NO2 JBL.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, AndrzejWalb napisał:

..i chyba sobie daję siana z nim.

 

..akurat różnicy nie widzę :) .Tylko na 0.1 bo jest odbicie światła. Ale faktycznie..jednak jest różnica. Z tym ,że problem u mnie i innych kolegów zaczyna się na wartości .0.05.

Henryk..ale ja już świadomie rezygnuje z kropelek NO2 JBL.

To zanim autor zamknie temat - pozwól że dam pewne rady.

Po pierwsze obiecane zdjęcie obu skal JBLa starej wypłowiałej i nowej gdzie dalej ja i aparat foto widzimy róznicę w nasyceniu koloru żóltego co musi skutkować różnymi wynikami dla tej samej wody z akwarium w zależności na której skali postawimy komparator. Zdjęcie w świetle dziennym.

20171129_100727.thumb.jpg.2ef44f27dc3db7320712d7ef58b25fe2.jpg

To że rezygnujesz z jednego testu kolorymetrycznego na korzyść drugiego kolorymetrycznego np Zooleka jak nie widzisz jakiś kolorów jest zawsze zamianą siekierki na kije. Zamieniasz jedno nie widzenie na drugie nie widzenie.

To że masz NO2 Zooleka 0-1,5ppm też z zółtym kolorem na pierwszych kolorach nic nie zmieni - jak my chłopy nie widzimy jakiejś barwy to nie pomoże zmiana testu chyba że na taki co ma zupełnie inną skalę kolorów np nie żółtą a niebieską i akurat ten kolor dobrze widzisz.

Dlatego temat dotyczy JBLa czy jest <0,01, czy już, 0,025czy już 0,05 ppm  bo to stale ten sam kolor tylko odcień się zmienia a jak tego nie widzisz to tylko są dwie drogi.

1/ Zakup fotometru elektronicznego gdzie ci wyświetli się wynik nie w kolorze ale cyferkami , a koszt ok 200 zł jest do przyjęcia bo ważność parametru na tyle wyceniasz i nie ma co z boku podpowiadać że nie warto bo to każdego indywidualna decyzja..

2/ Uznanie faktu że niezbyt dobrze widzę jakieś kolory i testy ze skalam kolorowymi nie są dla ciebie. Wtedy dajesz sobie siana albo  idziesz po rozum do głowy i :

-  robisz fotkę z góry wklejasz na forum i prosisz o podanie wyniku koleżeństwo co dobrze ten kolor widzi.

- robisz prostą kalibrację twojej wypłowiałej skali JBLa , brązowego płynu  testu, oraz twojego nie precyzyjnego widzenia tego akurat koloru w tym przypadku odcieni żółtego.

Tylko nie popadajcie w depresję;) - jak widzicie zółte yellowy w waszych baniakach  to nie jest żle - jest doskonale i nie trzeba lecieć do okulisty.:)

Jak zrobić kalibrację waszego oka, skali i kropelek za jednym zamachem.?

Trzeba kupić w sklepie AGD butelkę wody destylowanej ( nie demieralizowanej)  koniecznie destylowanej za 4 zł/litr

20171129_110506.thumb.jpg.3369b7613b0c9d6989024c4c8e028882.jpg

Robisz normalnie wg instrukcji test NO2 dla wody destylowanej  w obu fiolkach po 5ml i stawiasz po 3minutach na skali i odszukujesz na którym polu kolory dla twojego oka się zgadzają.

Ten odczyt jest dla ciebie  zero zerowe i zaklejasz skalę poniżej tej wartości .

Dla ciebie test pokazuje zero od tego koloru bez względu co jest napisane na skali powyżej.

Jak to wypadnie dla 3 koloru i wyniku 0,05 ppm to masz bardzo mało wyblakłą skalę, mało brązowe kropelki i znaczy doskonale widzisz kolor żółty - ale zero masz przesunięte o 0,05 ppm - to na prawdę błąd pomijalny.

Andrzeju jak tak zrobisz i wykalibrujesz ten test JBLa NO2 pod swoje oko to  odzyskasz do niego zaufanie.

Na zakończenie dwa zdjęcia  dla wody destylowanej na starej wyblakłej skali gdzie moje oko widzi  zero zerowe na 0,025ppm

i na nowej nie wyblakłej skali gdzie   wynik <0,01ppm jest jeszcze niżej w kolorze czyli poniżej tego <0,01ppm.

Wynik z wyblakłej skali dla wody destylowanej która ma NO2 zero zerowe - nieco powyżej 0,025 a poniżej 0,05 ppm zobaczcie ile zero poleciało w górę .

20171129_111251.thumb.jpg.f075b92eb130c2acce7b267009a9a2a8.jpg

 

Ten sam komparator z tymi samymi fiolkami postawiony na nowej nie wyblakłej skali .

Wynik dla wody destylowanej z nowej nie wypłowiałej skali  - wynik bledszy od tego koloru czyli poniżej pierwszego koloru

20171129_111354.thumb.jpg.2f825fe0f7280725a993ae38ce4b0bec.jpg

 

Ewidentnie widać że problem nie leży w kolorze odczynników tylko w tym że z czasem kolory skali blakną i gubią swoją pierwotną barwę co skutkuje że zerozerowe przesuwa się na następne w kolejności kolory a nam się wydaje że stale w akwarium mamy podwyższone azotyny NO2.

 

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

No Henryku po takim wywodzie ,to już wymiękam!:)

Miałem sprawdzić nowe krople AndrzejWalb ,ale niestety nie miałem czasu tym się zająć...tak wyszło.

Jednak przy czyszczeniu kasety znalazłem za nią szczątki Aulonki :( gdzieś się wcisnęła i nie dała rady wyjść z pułapki ,więc to też mogła być przyczyna wysokiego NO2 u mnie jutro zrobię ponownie testy w obu baniakach i zobaczę co wykażą .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.