Skocz do zawartości

Brak prądu co robić ? Pilne !


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano (edytowane)

Witam. Potrzebuje pilnej pomocy.

Po 24h odzyskałem zasilenie. Już w południe podmieniłem 20% wody

Teraz chodzi napowietrzacz.

Narurowiec wyłączony, i pytanie czy gąbki i biologię wypłukać w wodzie z akwa czy w kranówie ? Czy po wypłukaniu uruchomić filtracje od razu ? Co z trującymi związkami po braku tlenu w złożach bakterii ?

500L + filtr narurowy. Możliwość ciągłej podmiany wody.

Edytowane przez sniadypl
Opublikowano (edytowane)

JA bym wypłukał biologię w wodzie z akwa i ją wylał (te wodę). Zostawił napowietrzanie i ustawił tą ciągłą podmianę wody na 2-3l/h. I się nie martwił, ona załatwi jakiekolwiek skoki, a biologia się zregeneruje. I zostawił napowietrzanie.

Edytowane przez makok
  • Lubię to 1
Opublikowano

U mnie też problemy z prądem że względu na wichury. 5h narurowiec nie działał. Nie płukałem złóż póki co wszystko ok.

Wysłane z mojego Samsung Galaxy S8 przy użyciu Tapatalka

Opublikowano
2 minuty temu, eazeo83 napisał:

U mnie też problemy z prądem że względu na wichury. 5h narurowiec nie działał. Nie płukałem złóż póki co wszystko ok.
 

Kiedyś już miałem sytuacje że nie było prądu 12h . Po załączeniu się filtracji ryby zaczęły się dusić. Dopiero po kilku godzinach jak wróciłem - podmiana wody + napowietrzanie i życie wróciło do normy.

Opublikowano

Dlatego dobrze jest mieć na kilku bateriach od epapierosa (tych takich dużych paluszkach) małą pompkę powietrzną na sterowniku, że jak siądzie zasilanie to zapodaje bąbelki. Niby w malawi nikt nie ma, ale jak masz ryb za 2-3 tysie to taka inwestycja ma sens. ;)

Opublikowano (edytowane)

Coraz częściej zdarzają się  wielogodzinne awarie z powodu wichur a niedługo i zimy.

Takie moje podpowiedzi na przyszłość bo przechodziłem nawet taki brak prądu przez 2 tygodnie.

Zupełnie bezpieczne są filtracje na sumpie i kaseciaku ponieważ są stale otwarte i tam nie powstają strefy niskotlenowe w złożach a nawet jak powstaną niewielkie ilości siarkowodoru to się on natychmiast ulatnia z wody bo to gaz. Stale następuje wymiana gazowa powietrze-woda i nic grożnego nie nastąpi nawet przez wiele dni bez prądu.

Gdy to się robią tygodnie ręcznie co kilkanaście godzin przelewamy  ze 20 litrów wody z akwarium do sumpa i z powrotem, a w kaseciaku najprościej ze wszystkich filtracji - przelewamy wodę z akwarium do komory pompy - to najlepsza filtracja odporna na brak prądu. Co prawda woda płynie odwrotnie niż zwykle i syf wraca do baniaka ale i gąbka i ceramika są stale natlenione. Jak ruszy pompa to wszystko w mig ogarnie.

We wszystkich systemach pozostaje kwestia utrzymania temperatury by nie spadła poniżej 20 C - tak od 22C zauważam reakcję ryb że maja za zimną wodę.

We wszystkich rodzajach filtracji przez pierwsze 6h braku prądu nie ma tragedii i nie trzeba nic robić natomiast jak dalej nie ma prądu trzeba działać.

Najgorzej jest w kubłach i narurowcach ponieważ to zamknięte szczelne układy na długich wężach czy rurach więc  biologia zużywa tlen a wydziela CO2 natomiast tak po 12-24h z procesów rozkładu zanieczyszczeń organicznych przy braku tlenu bakterie gnilne produkują siarkowodór który jest silnie trujący dla ryb ale pierwsze zabije całą biologię w kuble lub korpusach. A jak ruszy pompa i wyleci na baniak to zatruje ryby.

Co robimy po 6h braku prądu.

1/ Wyjmujemy wtyczki z gniazdka by pompy nie ruszyły gdy włączą prąd a wtedy gdy my ocenimy że można je uruchomić.

2 / Zdejmujemy pokrywę z baniaka bo nie ma napowietrzania wody i pozostaje tylko wymiana gazowa powietrze-woda w akwarium

3/ Odpinamy węże i otwieramy kubeł i unosimy głowicę by tlen docierał do gąbek i ceramiki i tak pozostawiamy z wodą

4/ W narurowcu zamykamy zawory i tak samo odkręcamy kubki korpusów z mechanika i biologa by nie zabić biologii

Po włączeniu prądu dokręcamy wszystko i najlepiej pierwsze litry wody z filtracji zlewamy do wiadra .

Kiedyś miałem taką awarię że przez 2 tygodnie nie było prądu u mnie. Wiecie co najbardziej bolało - martwy smartfon bo z kaseciakiem dawałem radę.  Wodę z baniaka podgrzewałem w garnku wstawionym do kominka.

Wtedy postanowiłem się zabezpieczyć i mam to - wystarczą 3 rzeczy

Pompka Hydor Pico 1000-1200 7W

panel słoneczny 12V 10W  z regulatorem i żelowym akumulatorem 12V ( stale stoją dwa naładowane)

przetwornica samochodowa 12V/230V  + gniazdo USB 5V do ładowania telefonów - wiecie że to USB jest w tym całym nieszczęściu najważniejsze jak możesz choć jeden telefon w okolicy uruchomić.

http://allegro.pl/przetwornica-12v-230v-samochodowa-napiecia-200w-1-i6500185227.html

http://allegro.pl/bateria-sloneczna-panel-solarny-10w-12v-regulator-i6775559944.html

nie będzie to chodziło cała dobę ale w ciągu dnia nawet przy pochmurnej pogodzie i telefony naładuje i wodą w baniaku pokręci.

 

 

Edytowane przez deccorativo
  • Lubię to 9

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Dziękuję za pomoc , postanowiłem do tych karm , które już mam , czyli do : Tropical Spirulina Forte 36% i Tropical Pro Defence S, dokupić Tropical D-Allio plus (będę podawał raz w tygodniu ), oraz Hikari Vibra Bites . No i może przetestuję też Aller Futura ex. , zobaczymy czy i u mnie , będzie ona równie chętnie zjadana przez ryby. I jeszcze taka karma, jak Naturefood Supreme Plant M, stosował ktoś ?
    • Dlatego od dawna obsadę dobieram pod względem kolorów a nie żywienia.
    • @Tomasz78 Na to wygląda. 
    • @triamond skoro jeden pokarm dla wszystkich to znaczy że dobieranie obsady zgodnej żywieniowo to mit.
    • @Tomasz78 Wygląda na to, że trudno taką obsadę znaleźć, jeśli chodzi o skład karmy. Temat już dyskutowany w długich wątkach (wraz ze źródłami):  https://forum.klub-malawi.pl/topic/25045-jak-dobieracie-diete-dla-swoich-ryb/ https://forum.klub-malawi.pl/topic/26433-roślinożercy-a-mięsożercy-różnice-w-układzie-pokarmowym-jak-i-czym-karmić-dyskusja-ogólna 'Mięsożercy' gorzej tolerują nadmiar węglowodanów od 'wszystkożerców'. Karma nie ma znaczenia, o ile ma dużo białka (w tym nie za dużo nie pełnych roślinnych), i trochę tłuszczu. Pielęgnice są wszystkożerne. Pielęgnice Jeziora Malawi są blisko ze sobą spokrewnione, wyewoluowały z kilku gatunków i się specjalizowały w młodym ewolucyjnie (1-2 mln lat) jeziorze. Nie było czasu na pełną specjalizację. Mają żołądki, zęby gardłowe, przewód pokarmowy o średniej długości, z  pewnymi różnicami gatunkowymi i jedzą co się da. Niektóre znalazły swoje nisze ekologiczne z danym typem pokarmu, ale doskonale poradzą sobie na innym, jeśli będzie trzeba. Za krótko i brak presji ewolucyjnej, by stracić zdolność jedzenia wszystkiego, szczególnie że poziom wody i warunki się zmieniały wielokrotnie (a więc i pewnie rodzaj dostępnego pokarmu). Peryfiton jest wysokobiałkowy (55%), niskowęglowodanowy (10%? jeśli chodzi o strawne węglowodany) i absurdem jest traktować peryfitonożerców, jako  roślinożerców i karmić je węglowodanami z karm roślinnych o niskiej zawartości białka, tylko dlatego, że i glony i rośliny są zielone. To prowadzi do bloat. No i karmy akwarystyczne/hodowlane są przetworzone. To coś innego niż w naturze.  
    • Tego nie wie nikt.  Zależy od układu skał, przebiegu filtracji, pokarmów, ryb itp itd Jeżeli z czasem będziesz miał problem to dokupisz i tyle Polecam Tunze 6045
    • Podłącze się jeśli można z pytaniem. Czy do moich 300 L jak będzie Malawi potrzebny mi cyrkulator? Jako filtr mam JBL e1502 i napowietrzacz w obecnym(pustym jeszcze akwarium ale zalanym).
    • Witam Czy ktoś kto ma Malawi korzysta może z worków SZAT jako medium filtracyjne? Bo mam kupione, jeszcze nie użyte, z myślą o poprzednum roślinnym i zastanawiam się czy nie włożyć tej żywicy do filtra. Podobno świetnie obniża to No3. Tak przynajmniej twierdził facet który zajmuje się hodowlą paletek. Ale czy moge to użyć również do Malawi?  
    • Skoro jeden pokarm jest dobry dla wszystkich ryb to jak ma się do tego obsada niepasująca żywieniowo...
    • Testowałem różne pokarmy i ostatecznie zdecydowałem się na pozostanie przy pokarmie polecanym między innymi przez @triamond czyli Aller Futura w granulacji 0,9-1,6mm. Następnym razem tylko kupię w tej większej granulacji  Pokarm rewelacyjny wg mnie. Jak ryby zaczęły na nim żerować to teraz po wrzuceniu czegokolwiek innego jedzą jakby się na mnie obraziły  
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.