Skocz do zawartości

Parametry w baniaku


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano
1 godzinę temu, pozner napisał:

Kolega w pierwszym poście podał właściwie parametry wody kranowej. Druga sprawa to to, że kolega robi pomiary wieczorem, przy sztucznym świetle, więc wiarygodność ich jest wątpliwa.

Zapomniałem o uzdatnieniu wody przy podmianie. Nie wiesz czym jest woda dezynfekowana przez Twoje wodociągi. Najpewniej jest to jakaś forma chloru. Wlej może przy podmianie ten Kordon wg. zaleceń na opakowaniu. Neutralizuje on ewentualny chlor zawarty w wodzie.

Pomiary byly robione w dzien i tamten ostatni uzdatniacz co dodawalem tez nautraluzuje chlor . Ale mam już kordona to dodam . Ewentualnie dodac jeszcze bakterie ? 

Opublikowano

U mnie przy starcie zbiornika NO2 długo utrzymywało się powyżej 1 po za skalą, zaczęło dopiero spadać jak podniosłem PH bufferem seachema i podmiankami wody. @deccorativo w jakimś temacie do startu radził dodać wapienie przy wysokim NO2 ale wolałem chemie akwarystyczną i tez pomogło. 

Niestety kolega ma już ryby w zbiorniku, to niech bardziej doświadczeni doradzą.

Opublikowano (edytowane)
12 godzin temu, pitik1247 napisał:

Ale mam już kordona to dodam

No nie posłuchałeś ostatniej rady głównego ratownika :huh:  ale wreszcie dałeś pierwsze lekarstwo na problem "  surowego baniaka z rybami"  - po 100 postach i co najmniej 2  tygodniach od wpuszczenia ryb do surowego baniaka..

Jeśli wlałeś Kordon AmQuel Plus w ilości dawki na całą pojemność akwarium to teraz NO2 wejdzie ci w w mierzalne zakresy  a cały amoniak NH3 ( zapamiętaj - nie ma dwu rodzi amoniaku  ) oraz cały azotyn NO2 przestanie być toksyczny dla ryb.

Dlatego tak cię cisnąłem z tym preparatem. Niestety ryby co najmniej 2 tygodnie pływały w truciznach jakimi są amoniak NH3 i azotyn NO2.

Trzeba było 100 postów i 2 tygodni byś zaczął skutecznie reagować.

Już wiesz ( co pisałem w innych takich akcjach ratowniczych i wielokrotnie)  że przy rybach w surowym baniaku NO2 to wańka wstańka. Wymieniasz nawet 100% wody a po 12h jest znowu poza skalą czyli >1ppm ( nie ten znak stawiałeś cały czas)

Nie masz zatrzymanego podkreślam znowu 2-etapowego  cyklu nitryfikacji i nigdy nie mogłeś przejść do 3ciego etapu bo go po prostu nie ma. Kreda tu więc jest zbędna bo NO3 koledze też rośnie.

I etap  - NH3+NH4 -> NO2

II etap NO2->NO3

i koniec potem zostaje akwaryście  usuwanie tego NO3 .

Działają ci oba etapy nitryfikacji ale oba za słabo by parametry wody były dostateczne.

Prośba .

Podmień 50% wody poza programem i wlej znowu Kordona na całą pojemność akwarium - trzeba się pozbywać tego uzdatniacza który stosowałeś  na początku bo jak pisałem nie wiem jak działa duet uzdatniaczy i czy wzajemnie się czasami nie dezaktywują. Teza że producenci cokolwiek powinni uzgadniać i badają poza swoimi preparatami jest bajką.

Nakręć krótki filmik i umieść tu bo widziałem 1 rybę z farfoclami na pysku a ty nie masz rozeznania kiedy ryby zachowują się naturalnie i nie mają sklejonych płetw, szybkiego oddechu, utraty naturalnych kolorów.

Filmik pozwala zobaczyć więcej niż nawet kilka fotek jednej ryby.

Czy po wlaniu Kordona zauważasz zmianę w zachowaniu ryb?

 

@pitik1247 mam do ciebie żal

- że nie pisałeś prawdy o możliwości dostania tego Kordona - miał być zaraz potem w niedzielę a ostatecznie przyszedł we wtorek .

Gdybym  ja wiedział że  dostaniesz go niemal 2 tygodnie od zamówienia  miałem jeszcze inną ścieżkę ratunkową ale teraz już po ptokach ale może innych to zastanowi.

Jest taki zarejestrowany kolega - co prawda nie odzywa się od roku i nie wiadomo czy by zareagował ale jest u nas taki Bank Ratunkowy czyli Bocian Pożyczki

 

i był/jest w Wiedniu taki kolega  @Engell1   nie odzywa się od roku ale możliwe że czyta a na pewno teraz dostał maila że go wezwałem do udziału w naszym Banku.

Apeluję a wręcz żądam wpisywania prawdziwych miejscowości i uzupełniania na bieżąco  mapy użytkowników bo to się przydaje - jedno kliknięcie i widzisz kogo masz w pobliżu.

 

 

Edytowane przez deccorativo
Opublikowano (edytowane)
1 godzinę temu, deccorativo napisał:

a cały amoniak NH3 ( zapamiętaj - nie ma dwu rodzi amoniaku  ) oraz cały azotyn NO2 przestanie być toksyczny dla ryb.

Dlatego tak cię cisnąłem z tym preparatem. Niestety ryby co najmniej 2 tygodnie pływały w truciznach jakimi są amoniak NH3 i azotyn NO2.

Małe sprostowanie, ryby od dawna nie pływają w żadnym amoniaku, więc tym bardziej nie pływają w amoniaku NH3. Jest problem z azotynami, gdyż nie było czym ich zbić. AquaGuard nie zbija azotynów, a Kordon jest dopiero od poniedziałku. Kolega nie miał na co czekać. Wiedział, że Kordon będzie za tydzień i o tym napisał. Z rybami nie dzieje się nic dramatycznego. Najbardziej toksyczny związek, czyli amoniak NH3 został zneutralizowany już wiele dni temu. Teraz trzeba obniżyć poziom NO2 i kolega wczoraj dodał Kordona. Dziś zmierzy parametry i zobaczymy jak wygląda sytuacja. Ciężko jest ustabilizować sytuację w świeżym akwarium z takim przerybieniem (24 ryby o różnej wielkości). Do tego kolega miał do tej pory jeden filtr i to za mały do takiego akwarium. Od poniedziałku jest drugi filtr z dużo lepszym przepływem, więc też cyrkulacja się poprawi. Trzeba trochę czasu, żeby zobaczyć efekty.

Edytowane przez pozner
Opublikowano

Ja bym się wstrzymał z podmianą. Zbyt częste podmianki też nie są za dobre. Były 3 w ciągu 3 dni i to po 50-60%. Ja bym dodał tyko Kordona, jeśli producent nie ogranicza częstotliwości stosowania. On neutralizuje NO2. Nie znam zasad jego stosowania. Z opisu wynika, że jest neutralny dla ryb i biologii wody.

Opublikowano
14 minut temu, pozner napisał:

Ja bym się wstrzymał z podmianą. Zbyt częste podmianki też nie są za dobre. Były 3 w ciągu 3 dni i to po 50-60%. Ja bym dodał tyko Kordona, jeśli producent nie ogranicza częstotliwości stosowania. On neutralizuje NO2. Nie znam zasad jego stosowania. Z opisu wynika, że jest neutralny dla ryb i biologii wody.

Producenta zaleca nstepna dawke  po 24 h do czasu usuniecia no2 i no3 

15083524316691174282646.jpg

27 minut temu, Deadi napisał:

ooo coś się ruszyło! :)

Nie wiem jak myślą inni, ale ja bym powtórzył podmiankę + Kordon, ale zaczekaj na to co powie kolega deccorativo

Kolega @deccorativo się nie udziela w moich postach mimo ze przeprosiłem ?

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Wody mniej ponieważ tło swoje zajmuje ale powiem tylko jedno słowo - Pięknie 🤩
    • Żółte cały wieczór siedzą w ławicy w jednym rogu. Ciekawe, czy boją się jakiegoś tarłowca, czy coś im innego przeszkadza.
    • Nowa odsłona akwarium 260x55x70h (~1001 litrów) Wody weszło około 670 litrów, czyli około 100 litrów mniej niż w poprzedniej wersji. Tym razem za filtrację odpowiada komin o wymiarach 15x40 cm wypełniony gąbkami 10-30 PPI oraz kształtkami K1. W środku pompa Jebao DCP-2500. Oświetlenie bez zmian, dwie belki LED po 260 cm z modułami RGB i 11.000 k.  Więcej osprzętu nie ma. Całość w szczycie doby to pobór około 30 W. Grzałki nie mam, bo zimą temperatura rzadko spada poniżej 22 stopni. Zrezygnowałem z pokrywy. Akwarium jest przykryte sekcjami szyb nakrywowych, na których w tylnej części położyłem doniczki z roślinami. W przyszłości planuję w rogu hydroponikę. Płótno nad akwarium kupiłem w tym roku nad brzegiem jeziora. Mam szczerą nadzieję, że wykonał go lokalny artysta. Nałożyłem go na ramkę z listewek. Obsada to dalej niewiadoma.
    • Dlatego zastanów się czy faktyczne musisz  zmieniać. Teoretycznie im filtr ma większą wydajność , większy pobór mocy itp. tym będzie bardziej głośny. Ale to tylko teoria  bo może się zdarzyć , że ten o mniejszej mocy itp. może okazać się głośniejszy bo np. wirnik jest źle dopasowany i bije na ośce. Spójrz na to jeszcze z innej strony a mianowicie czy planujesz zmieniać akwa na większe?  Jeżeli tak to bym śmiało brał ten który będzie dedykowany do ewentualnego nowego litrażu.  Nikt Ci nie da 100% gwarancji , że konkretny filtr będzie cichy.  Zasugeruj się opiniami na ich temat ale ryzyko zawsze będzie. Ostatecznie zawsze można wyciszyć szafkę i znajdziesz tutaj kilka tematów o tym jak to zrobić.
    • Witam. W moim akwarium 214 litrów mam JBL-a e901 i ten filtr pracuje już 10 lat. Filtr jest sprawny i nigdy z nim nic złego się nie działo. Chcę go zmienić i pytanie czy przejść na nowszy model JBL e902 czy może zastosować większy JBL e1502 zleży mi też na poziomie głośności aby był cichy bo akwarium stoi w sypialni. 
    • Dla mnie non-mbuna to jest zagadka. Niby parametry wody w kranie idealne, w akwarium również, ale może jednak coś jest w wodzie co testy nie wykrywają? U mnie każde podejście do non-mbuny kończyło się fiaskiem.
    • Ja mam najtańsze kształtki z polecenia @triamond. Używam ich statycznie i teraz przy restarcie akwarium fajnie zaszły brudem. Na samym K1 i różnej gradacji gąbkach, bez waty woda kryształ na długości 260 cm.
    • Przerabiałem te media. Ten produkt był skuteczny, dość mocno podbijał PH - u mnie o ok. 0,5. Pomyśl o Seachem Malawi/Victoria Buffer - podnosi silnie pH oraz KH nie podnosząc GH.
    • Przy tej wielkości szkła najdroższy jest transport. Ja bym popytał po miejscowych lepszych sklepach - może któryś współpracuje z myciokiem, erybką lub podobnymi. Brałbym z 10. Kiedyś była akcja, że 240 pękały przy wzmocnieniach. Były właśnie robione z 8
    • Te ryby są nieprzewidywalne, ale u mnie nigdy jeden samiec się nie sprawdzał. Nie ważne w jakim litrażu. Dla przykładu teraz mam auratusa 4+4 (dwa potężne samce plus dwa to tacy chłopcy do bicia), samice spokojnie noszą młode do tego stopnia, że mam inwazję młodych. Na pewno agresję u nich rozkładają inne samce i temperatura, bo nie używam grzałki (w akwarium zimą mam ok 22 'C, a latem 26 'C).
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.