Jump to content

Żwir rzeczny czy kwarc ze sklepu


Jakie podłoże do Malawi?  

3 members have voted

  1. 1. Jakie podłoże do Malawi?

    • Czarny bazalt(jak na zdjęciu)
      0
    • biały kwarc ze sklepu
    • żwir rzeczny pozyskany indywidualnie w strumieniu/rzece
    • żwir ze żwirowni
      0

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

Witam, 

mam dylemat, ponieważ zastosowałem wczoraj czarny bazalt do akwarium malawi, spotkałem się z dużą ilością krytyki i porad. Proszę o opinie czy ten bazalt jest ok. Mam możliwość pozyskania żwiru rzecznego oraz oczywiście kupno kwarcu ze sklepu. Prosiłbym o jak największą ingerencje w temacie oraz udziału w ankiecie. 

 

 

Dziękuję 

22007463_1521026861277381_2982895393114474034_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

......decydując się na podłoże w naszym biotopie musisz brać pod uwagę nie tylko względy estetyczne ale i zachowania naszych ryb. A jak wiadomo pyszczaki namiętnie kopią w podłożu to wychodząc naprzeciw tym zachowaniom dajmy im taką możliwość:) Bazalt,który widać na zdjęciu nie pozwoli im na to a już na pewno na przesiewanie przez oskrzela. I to jest jedyne przeciwwskazanie na jego zastosowanie. Moja sugestia to piasek kwarcowy lub żwirek rzeczny ewentualnie piasek wymieszany z żwirkiem.

Białego piasku nie polecam ze względów estetycznych. Może daj w ankiecie :piasek?  Bez określenia barwy.

Edited by AndrzejWalb
Link to comment
Share on other sites

4 minuty temu, makos15@gmail.com napisał:

Piasek bez określenia barwy tzn?

..po prostu piasek 0.8 - 1.2 mm. Bo nie chodzi tu o kolor bo to kwestia gustu a o piasek gradacji 0.8 - 1.2 mm. Taka gradacja jest odpowiednia z dwóch powodów:  nie "kurzy" w wodzie i pysie śmiało mogą taki piasek brać do pyska kopiąc w nim. Wpisz : piasek 0.8 - 1.2 mm. Kolor to drugorzędna sprawa  i jak pisałem tylko estetyczna.

Link to comment
Share on other sites

Oczywiście nie robiąc oft jeszcze pytanie jak zmienię podłoże i zbiornik dojrzeje chciałbym do niego dać rybki z wyrazistym kolorem mniejsze gatunkowo(np saulossi) ale również z 2-4 sztuki większych ryb (+/-do 25cm) czy są jakieś gatunki ryb które pasują do tych skromnych 300l? Oczywiście ankieta dalej aktualna.

Wysłane z mojego myPhone_L_Line przy użyciu Tapatalka

Link to comment
Share on other sites

autor - ankieta jest do chrzanu i daje nam wyłącznie  wybór między dżumą a cholerą  więc nie licz na głosowanie.

W ogóle głosowanie w kwestiach estetyki i gustu  nie ma sensu bo gust ma każdy swój jak każdy na swoją d... i głosowanie kto ma ładniejszą  jest nie na miejscu.

Andrzej ci napisał delikatnie naprowadzając na właściwy kurs w Malawi.;)

Usuń wszystkie żwiry a daj kolorowe piaski rzeczne, niedorzeczne i sklepowe, ale wszystkie gradacji 0,8 do 1,5mm  powyżej 2mm nie wychodz.:D więc u nas w Malawi nie ma nazwy żwir.

 

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.


  • Posty

    • Przy którychś zakupach kupiłem na zaś AQUASAN IMMUNO Zooleka. Daję co prawda połowę zalecanej dawki po podmianie, ryby zdrowe, więc czysto profilaktycznie i nie mogę stwierdzić, czy pomaga, ale na bank nie zaszkodził. 🙂
    • DCP - ile, z ciekawości? 🙂
    • U mnie na 1000l - 40l K1 w panelu z boku akwarium jako jedyna filtracja. Brak filtracji mechanicznej.  Napędzane Jebao dcp  na 30% mocy - pobiera 12,5W. Woda super. Podmiana: ciągła przez kroplownik  (teraz 1l/h). Wodę mam pociągniętą 2 pomieszczenia dalej do kanalizacji. Obsługa akwarium to tylko przetarcie szyb raz na 3 miesiące i napełnienie karmnika.
    • Hej, Easy -Life Voogle. Nie wiem, czy działa, czy kolejna woda ze "świętego źródełka" , ale podobno podnosi kondycję. Ja sam, u schyłku innych odmian akwarystyki wyleczyłem tym paskudną ranę na boku skalara (kilka miesięcy próbowałem wszystkiego). Może zbieg okoliczności, ale zacząłem to lać i się wciągnęło. Podpowiedział mi to jeden z hodowców pyszczakow, jako wzmacniacz dla ryb pobitych i samic wymęczonych po inkubacji. Nawet kiedyś pytałem tu na forum czy znane i działa, ale bez echa. Wiara czyni cuda, więc nie upieram się, że jakiś super środek, ale faktycznie  przy spadkach kondycji jakby podnosił witalność  u ryb.  Wg. mnie pomaga, a na pewno nie szkodzi😉
    • Dobrze , że ryby coraz zdrowsze. Co to za preparat na wzmocnienie? 
    • W takim litrażu nie trzeba podmieniać wody co tydzień. Ja w moim 1050l podmieniam wodę raz na parę miesięcy, jak mi się przypomni, co prawda mam też blok purolite. Filtracja oparta na jednej kasecie zabudowanej w tło. Pompa DCP 3000 ustawiona na 90%. Dodatkowo narurowiec do krystalizacji wody 3 wkłady sznurkowe połączone równolegle - obsługuje to pompa ibo, która pracuję na pierwszym biegu 8watt. Sznurki wymieniam jak przepływ wody spada - raz na miesiąc, może 2 i wszystko hula jak należy . Tak wygląda woda podmieniana ostatnio w wakacje 
    • Akwa wróciło do normy prawie. Ryby powyłaziły z dziur i zachowują się w miarę normalnie. Może ciut bardziej płochliwe, trochę posklejane płetwy u niektorych, ale jakoś to wyglada. Idzie w dobrą stronę. Leje preparat na wzmocnienie polecony przez jednego z kolegów. Nie widzę od dwóch dni samca rdzawego. Tak z autopsji ten akurat gatunek zawsze był u mnie wrażliwy na wszelkie problemy. Kiedyś przy dużym skoku temperatury mocno odchorowaly, jako jedyne z obsady. Baniak mocno zagruzowany, może gdzieś siedzi i się wyliże. Jak nie wylezie, to go jutro będę szukał. Testy na chlor nic w kranówce nie pokazują. Albo inne skażenie, albo sobie wylosowalem kiepski moment na podmiane.
    • Pozwole się nadpisać i podsumować krótko nad poprzednim postem - może jakiejś zabłąkanej w internatach osobie się przyda (jest tego dużo, ale nie tak łatwo czasem trafić)   Zgodnie z radą wszystkich powyżej odpuściłem zakupy stacjonarne. Wykręciłem numer do p. Jacka z Zor (pielegniceafrykanskie.pl). Pełna profeska - nie szczędził czasu na rozmowę, doradził, opowiedział. Nie będę nadzbyt się rozpisywał, ale rzadko spotykana inicjatywa. Telefon o 17.25 w niedziele, o 22.30 odebrałem maluchy w Piasecznie (okolice Warszawy - znajomy[klient] p. Jacka jeździ co niedzielę). 32szt. Saulosi. Jestem mega zadowolony Diskus'a odwiedziłem, ale zrezygnowałem z zakupów. Może dla bardziej doświadczonej osoby ok, ale dla mnie jako amatora, jak przeczytałem na jednym baniaku z narybkiem "Saulosi + Zebra Manda", to już nawet nie podejmowałem próby pytania po czym je rozpoznają - wyszedłem  Odwiedziłem też akwarystyczny w którym kupiłem poprzednie Saulosi (czyt. samiec Red Red). Pan(ten sam od którego kupowałem rok wcześniej) dalej w zaparte, że to Samica - może Coral (bo nie ma ciemnych pasów).  Temat do zamknięcia. Dziękuję jeszcze raz wszystkim. 
    • Cześć @BlackAdder_Pl Moje 900 l filtruję za pomocą gąbek schowanych za tłem. Napędzam jedną pompą obiegową i od roku nie wyczyściłem ani razu filtra, jedynie podmieniam wodę. A dlaczego tak? Miałem filtr kasetowy i właśnie czyszczenie kasety 1-2/tydzień było dla mnie uciążliwe. W ramach eksperymentu schowałem pocięte gąbki za tłem (miałem w poprzednim baniaku i teraz tło na całą długość akwarium. Wynik był więcej niż zadowalający. Teraz za tłem mam 55-60 l. pociętych gąbek o różnej gradacji (głównie ppi 10). Woda o dużym stopniu krystaliczności (nie jest to może poziom jak po użyciu żywic, ale całość wygląda naprawdę dobrze). Chemia również bez zastrzeżeń. Pzdr. Rysiek.
  • Topics

  • Images

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.