Skocz do zawartości

Rybki pomału umierają


Rekomendowane odpowiedzi

10 godzin temu, farewell__ napisał:

Co to znaczy że woda jest RO? To źle ? można to zmienić? Czyli co mniej jedzenia sypać? Ogólnie to mam taki karmik co się włącza o określonych godzinach ale z niego raz kapnie mniej raz więcej - no niby 4 razy dziennie ale małe porcje. Wcześniej było 3 razy dziennie. Ten karmik ciężko ustawić czasami w ogóle się bardzo mało sypnie. Zazwyczaj się mniej sypnie niż więcej. 

Kolego @farewell__  niestety czego się nie tknąć to wychodzą nowe kwiatki . Problem w tym że zapewne nie wiesz co istotne i trzeba cię ciągnąć za język a i to jak pytamy o istotne sprawy to udajesz że tego nie zauważasz. Czytaj uważnie i jak stoi znak zapytania to odpowiedz .

Ja ci napiszę co ja bym na twoim miejscu zrobił a ty albo to zauważysz albo pominiesz w przekonaniu że wiesz sam  najlepiej. Jak ci piszemy że testy Zooleka są w Malawi do dópy to ty wiesz lepiej - to taki smutny przykład. :cry:

Wiem że najtrudniej przyznać się do własnego błędu tym bardziej jak naprawa wymaga nowej kasy - wymyślamy wtedy każdą teorię by się nie przyznać do błędu. No i co z tego że Zoolek pokazywał różnice przy starcie baniaka - a jaką masz pewność że nie obarczone błędem 1000%.

Tu takie OT - prośba do autora takiej małej tabelki z porównaniem wyników Zooleka i JBLa w jego kranie i jego akwarium, która już drugi raz się nie dawno przewinęła przez form ( nie mogę znależć) - Proszę jej autora by otworzył  nowy krótki temat  w dziele Woda pt  " Porównanie w Malawi testów kropelkowych JBL i Zoolek " i umieścił tą tabelkę a moderatora by pineską przypiął na początku działu - będzie łatwo skierować takich mądrali do cyfrowych wyników i może to da im coś do myślenia a może i świeżak zanim kupi te Zooleki najpierw przeczyta. sorki za zupełne OT ale chyba warto było napisać.

MOJE Sugestie ;) dziś tylko 2

1/ Bo to najszybciej wykonać - przestajesz używać automatycznego karmnika chyba że w domu bywasz raz na 3 tygodnie i wcale nie znasz ani ryb ani nie masz żadnych pewnych informacji o życiu w swoim baniaku..

Automat zupełnie nie nadaje się do dawkowania płatków a tylko do granulek i to drobnych nie zlepiających się .  Płatków albo poleci maleńko albo góra a ty nie widzisz czy wszystkie ryby pobierają pokarm albo jakaś pobiera ale ma zapadnięty brzuch - dopiero teraz to podałeś że rybki przed śmiercią właśnie takie są i mają zapadnięte brzuchy i nawet ciężko oddychają. Przedtem pisałeś że nie na żadnych objawów chorobowych - zapadnięty brzuch to objaw choroby albo zagłodzenia ryb przez akwarystę ( to u ciebie wykluczam)

Pokarm Tropical Malawi  płatki - jako standardowy pokarm dla wszystkich ryb z jeziora Malawi ( czytaj  pospolita miernota i jak wszystko co jest do wszystkiego  to jest do niczego)  nie powinien być podstawową i jedyną karmą dla ryb roślinożernych ( to też nie jest u ciebie pewne)

Przechodzisz na  ręczne karmienie  jedną szczyptą płatków i tylko 2x dziennie i w piątek  jest cały dzień głodówka czyli ścisły post ( to nie są maleńkie rybki). Zaznaczam  że jesteś w tym nieugięty nawet jak chcą wyskoczyć do ciebie z akwarium - to nie głód tylko one cię tak kochają.:D  a żrą bez pamięci aż do pęknięcia trzewi tak byś nie poczuł się urażony że nie jedzą miernoty.;)

Podstawową codzienną karmą dla twoich ryb ma być Spirulina  czy Tropicala ta Forte  albo  Spirulina firm OSI lub  którą ja używam dla tropheusów - a to ściśle roślinożerne ryby - błąd w karmie powoduje na 99% bloat.

https://www.akwarystyczny24.pl/ocean-nutrition-spirulina-flakes-1l-156g-wysokiej-jakosci-spirulina-dla-ryb-akwariowych-stymulujaca-kolory-zdrowie-i-wzrost-p-2435.html

mimo że ma 48% białka to tak lekkostrawnego że ta szczypta wystarcza rybom do pełnego rozwoju.

Jak w dziale Identyfikacja wkleisz zdjęcia i koledzy na 100% określą twoje gatunki ryb to otwierasz w dziale Żywienie temat dieta dla ryb  i je wymieniasz - możesz też zapytać na PW np kolegę @Mortis który zna się na karmach i dietach bardzo dobrze - na pewno ci pomoże.

 

2/ Z płaczem wyrzucasz do śmieci testy Zooleka poza tym pH i podajesz jego zakres czy 7,4-9 ???????? ( no nie odpowiedziałeś mimo że pytałem wielokrotnie) i kupujesz testy

- NO2 JBL

-NO3 Salifert lub do wyboru JBL

KH - JBL

GH - JBL

pH zakres 7,4-9  JBL albo Zoolek

Robisz pomiary

a/ wody z kranu od razu po nalaniu do szklanki

b/ wody z tej samej szklanki ale po odstaniu 24h

c/ wody w baniaku.

i w tabelce umieszczasz na forum.

Twoja woda jako czysta deszczówka lub woda RO ( reverse osmosis ) czyli po osmozie jest zupełnie pozbawiona podstawowych pierwiastków niezbędnych do życia nie tylko dla ryb ale i dla ludzi. https://en.wikipedia.org/wiki/Reverse_osmosis

Po to woda z RO musi mieć mineralizator by mogła być spożywana przez ludzi ty pijesz i twoja rodzina właściwie taką czystą RO albo destylowaną deszczówkę .

Masz wyjątkową wodę w kranie niezwykle rzadko spotykaną w Polsce  i ten filtr co jest na cały dom jest niedostateczny i dla twojej rodziny i dla twoich ryb.

Na samym dole tych ukrytych parametrów twojej kranówy wodociąg z gwiazdą zapewne umieścił informację że nie odpowiada za prawidłową mineralizację wody.

Przecież nie napiszą że woda z wodociągu nie nadaje się w tym stanie do spożycia przez ludzi , a właśnie się nie nadaje.

Jak podasz wyniki to wrócimy do tematu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, deccorativo napisał:

Tu takie OT - prośba do autora takiej małej tabelki z porównaniem wyników Zooleka i JBLa w jego kranie i jego akwarium, która już drugi raz się nie dawno przewinęła przez form ( nie mogę znależć)

...nie wiem Henryk czy o to  Ci chodziło co w linku poniżej? Jeżeli nawet nie o to, to i tak warto  przeczytać post  NR 17

 

Edytowane przez AndrzejWalb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za obszerny opis. Testy kupiłem PH mierzyłem w skali 4,5  do 9 i w skali 6 do 8. Zawsze PH koło 7.5 było. Zastosuje się do rad i zobaczymy co z tego wyjdzie. 

Co do żywienia to będzie mi potrzeba jakaś rada jak dołączyć coś do tego tropical malawi gdyż trochę tego kupiłem i szkoda tak wyżócić.  Testy tak czy inaczej zużyje - zobacze jaka różnica. 

Prawdę powiedziawszy to mam nadzieję że to będzie to NO3 gdyż przynajmniej temat wiadomo jak rozwiązać i co robić. Na razie podmieniam ostrożnie  po 40 litrów dziennie wody. Jeśli to faktycznie zakłamane testy NO3 to powinno pomóc. Na razie 3 dni pod rząd wymieniam po 40 litrów. Raczej nie zaszkodzi to rybą , nie? 

Obecnie prawie wszystkie ryby są aktywne i żwawo pływają. Jedna Pseudotropheus socolofi siedzi pod skałami od dłuższego czasu i nie je. Gdzieś od kilku dni. Brzuch ma mały nie rozdęty. Ogólnie wydaje mi się że nie są grube poza Iodotropheus sprrngerae. Z nich 2 sztuki to zawsze pierwsze do jedzenia były i wszystko wyjadały są najgrubsze. Ale chyba nie nadente. 

Pokarm kupiłem taki dokładnie:

http://allegro.pl/show_item.php?item=6037133292&snapshot=MjAxNy0wNi0xOVQwODoyMToxM1o7YnV5ZXI7ZDZhN2Y1MGY0Njc4ZjM2ZDQyMWE5Nzg4NmZiZTgzYzZjM2MyMjI0NDM0MTQ3ZjhkNzUwNDg1NDg3Yzg5ZGZjNA==

i trochę tego mam. 

Czy to normalne że Iodotropheus sprrngerae mają białe pyszczki? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, farewell__ napisał:

Czy to normalne że Iodotropheus sprrngerae mają białe pyszczki? 

...normalne. To efekt kopania i walk. Zobacz na mojego samca

 

4 minuty temu, farewell__ napisał:

Pokarm kupiłem taki dokładnie:

..jak chcesz więcej się dowiedzieć na temat żywienia Twoich ryb to załóż nowy temat w dziale ŻYWIENIE.  Tam wszystkiego się dowiesz. Tylko podaj wtedy obsadę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, AndrzejWalb napisał:

...nie wiem Henryk czy o to  Ci chodziło co w linku poniżej? Jeżeli nawet nie o to, to i tak warto  przeczytać post  NR 17

Cenne archeologiczne znalezisko:D

Muszę na ciebie uważać Andrzeju - pamiętliwy to jesteś jak Prezes pamiętasz co było  4 lutego 2011 roku o godz 16:32 . :)

Widać że od wielu lat nic się nie zmieniło bo ta mała tabelka  to cosik chyba ubiegły rok  i tylko 4  wyniki potwierdzające że dalej b/z

spokojnie poczekajmy jak autor tabelki przeczyta to nas pokieruje a może i zrobi o co prosiłem - problem w tym że to chyba było takie drobne OT i dlatego tak trudno samemu znależć.

A  co do mojej słabej pamiętliwości ;)

to wpisz u wujka Googla hasło - parametry i jakość wody pitnej w Wałbrzychu

Już jesteś ważniejszy od wodociągów i  powyżej WPWiK  a jakbyś we wzmiankowanym temacie usunął te znaki cudzysłów to chyba będziesz na pierwszym miejscu  na samym czubku Googla.:D

Potem możesz w imieniu wszystkich wałbrzyskich akwarystów pisać list otwarty do Prezydenta Wałbrzycha  z prośbą o "Dobrą Zmianę" i  by na zbitą mordę wywalił cały Zarząd tego WPWiKa,  a zatrudnił na prezesa młodą kobietę- komputerowca z jajami:lol: - Prezesica  nie musi się znać na wodociągach ale musi umieć trzymać towarzystwo za mordy - czyli z zawodu musi być Prezesem.

 

 

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No sprawa jest taka że w oczekiwaniu na testy podmieniam wodę. Jedna rybka Pseudotropheus socolofi  nie je od niedzieli na pewno. Nie goni za pokarmem ma mały brzuch. Wodę podmieniam po 40 litrów dziennie. 

No i pytanie co robić? Co jej może być? Na co zwrócić uwagę. Paradoksalnie jest to jedna z większych rybek wcale nie najmniejsza i coś mi się wydaje że w ciągu kilku dni padnie. Jak zidentyfikować chorobę ? Jakieś pomysły? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybyś znał parametry wody  to byś wiedział czy podmieniać wodę czy nie podmieniać a tak działasz na pałę.

Najgorsze będzie w tym jak tak powoli wymienisz z 200% wody i jak przyjdą testy to wyniki będą doskonałe a mogły być tragiczne i właśnie powodem całego ambarasu.

Wtedy wszyscy powiedzą że choroba .

A wtedy można by zastosować Microbe Lift Herbtana i Artemiss  jedne są na pasożyty a drugie na bakterie  chorobotwórcze a w  sumie nie niszczą  biologii nitryfikacyjnej więc leje się je na przemian wprost do akwarium i nie kombinuje z odławianiem ryb , podmianą i węglem po kuracji .

Kupiłbym natychmiast i zastosował bo nie wiesz czy to złe parametry wody czy jednak choroba.

Bo jeśli to choroba to podmianami wody jej nie wyleczysz.;)

Smutne że tak mało wiesz o swoim akwarium i dopiero nieszczęście zmusza cię do działań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No mało wiem bo dopiero się uczę. Jeśli pojemność netto zbiornika to gdzieś 240 litrów. To matematycznie jeśli stężenie NO3 było duże np.  80 to jak wymienie 4 razy po 17 % ilości wody to stężenie będzie. 80 * 0.83*0.83*0.83*0.83 = 38.  Czyli reasumując podmianami wody zbiłem nie więcej niż połowę wszystkich wartości. Dziś będę miał testy to je zrobie.

Reasumując z matematycznego punktu widzenia wystarczy że dzisiejsze testy pomnożę razy dwa i będę miał wartości jakie były przed podmianami wody. NO2 i NO3 rozpuszczają się równomiernie w wodzie. 

Czy jak choroba atakuje to atakuje pojedyncze sztuki  czy raczej wszystkie na raz lub kilka sztuk na raz. To co mnie jeszcze zastanawia to czy nie mam za dużo rybek. Turaj na forum jest napisane że ryba powinna mieć 15-20 litrów. Ja mam akwarium 151x51x33 (254 l). Jak odejmie się grubość szyb piasek i górne 5 cm powietrza to mam jakieś 190 l wody. No są jeszcze kamienie. Ale dzieląc te 190 l wody /23 rybki to mam gdzieś 8 l na rybkę.  Czy nie mam przeludnionego akwarium? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomiary wody dziś: Nh3 (zolotek) 0, No2 (zlotek i jbl )= 0. NO3 zolotek =10, JBL =1. PH =7 lub 7.2 w skali 6-8 (zoolotek). Co2 =6 (zolotek) o2 (jbl)=8. GH =3 (jbl) KH=10 (jbl). 

Niestety testu No2 jbl kupiłem uzupełnienie i nie miałem skali. Zrobiłem zgodnie z instukcją na stronie i porównałem z wodą z kranu. Choć kolor nie jest jasno żółty ale obie butelki wyglądały tak samo. Patrząc na skalę w necie wygląda raczej na 0. Raczej w kranowej wodzie nie może być większego od 0 n02 ? Skąd by się brało? 

Wynika z tego że test zooloteka na NO3 zawyża wynik (wyszło 10 ) a JBL wyszło 1.  Nawet jeśli zolotek zawyża wynik to wskazania są w miarę ok. Gdyż było 20 a przez podmiany zeszło do 10 czyli dokładnie o 50% czyli tak jak powinno z teoretycznego wzoru. Przed podmianami NO3 wg JBL pewnie było by 2. Odczyt z JBL mi nie pasuje w ogóle tutaj. Gdyż mam przyrost glonów zielonych. Gdyby było tak niskie N03 to pewnie by nie było przyrostu glonów w ogóle. Czy nie? 

Jedyne co jest niepoprawne to GH bo jest 3 i chyba za niskie. 

Pseudotropheus socolofi  dalej pływa słabo i nie je. Praktycznie ryba siedzi na piasku lub w kryjówce cały czas. Nie kołysze się na boki. Po prostu siedzi. Oddycha nie szybko raczej normalnie. Może to faktycznie jakiś pasożyt lub bakteria? Może coś mocniejszego na forach wymianiają różne mocniejsze leki.

Co poradzicie? 

Czy zastosować jak sugerujecie:  Microbe Lift Herbtana i Artemiss ? 

Edytowane przez farewell__
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, farewell__ napisał:

Jedna rybka Pseudotropheus socolofi  nie je od niedzieli na pewno. Nie goni za pokarmem ma mały brzuch.

Jeśli ma mały brzuch, to nie jje dłużej. Możesz zastosować te preparaty Microbe Lift, ale obawiam się, że temu socolofi już nie pomożesz. Te preparaty są skuteczne w początkowym stadium choroby (jeśli u Ciebie jest choroba). Sens może być profilaktyczny dla reszty ryb.

8 godzin temu, farewell__ napisał:

Czy jak choroba atakuje to atakuje pojedyncze sztuki  czy raczej wszystkie na raz lub kilka sztuk na raz.

Może atakować pojedyncze ryby. Wszystko zależy od choroby lub ogólnie powodów takich objawów.

Możesz spróbować zapobiegawczo z tymi preparatami Microbe Lift i obserwować ryby. Jeśli sytuacja się uspokoi, to dobrze, jeśli nie, to zastosujesz coś mocniejszego. Może to być stan chorobowy, a może padają Ci po prostu najsłabsze sztuki i po tym sytuacja się uspokoi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Po co Ci aż 4 komory w sumpie? 3 w zupełności wystarczą, 1 - gąbki, 2 - ceramika, K1 etc... 3 - pompa. Gąbki w pierwszej komorze wstaw odwrotnie niż na rysunku czyli od dołu 10ppi na nią 20ppi i na wierzch włóknina, 30ppi wylatuje bo będzie Ci się to szybko zapychać. W takiej konfiguracji jak napisałem filtracja mechaniczna odbywa się na włókninie i ją wymieniasz raz lub dwa razy w tygodniu. Gąbek nie musisz wtedy długo ruszać i gdy zbierze się w nich szlam będziesz miał dodatkowe medium biologiczne. Włóknina tylko poliestrowa, inne pylą https://allegro.pl/oferta/wloknina-tapicerska-poliestrowa-owata-sztywna-300g-12017517499 Możesz oczywiście użyć JBL Symec (kto bogatemu zabroni) czy innych wat akwarystycznych, ale te tapicerskie wychodzą o niebo taniej i co najważniejsze sprawdzają się. Pod gąbki i media w 2 komorze koniecznie daj kratki rastrowe, są dostępne z dystansami lub bez, wtedy możesz do niej przymocować trytytkami kawałki rurek PVC. Chodzi o to żeby pod mediami zostawić przestrzeń dla swobodnego przepływu. Jak słusznie zauważył @darianus gąbka z przegrody wylatuje. I żadnych łączonych narurowców i dwóch pomp w sumpie, znudziła Ci się sucha podłoga w mieszkaniu? Teraz odnośnie budowy rurki przelewowej, nic nie wspomniałeś co to ma być, mam tylko nadzieję, że to będzie działać na zasadzie syfonu (jest tego sporo na necie). Niezależnie jaki rodzaj wybierzesz to i tak sugeruję zbudować komin. U mnie to działa, skleiłem ze spienionego PCV "pudełko" otwarte od góry z grzebieniem na dwóch krawędziach i umocowałem w rogu akwarium. Rura przelewowa ssie wodę z tego pudełka/komina i w przypadku braku prądu, do sumpa zrzuci Ci tylko to co ponad krawędzią grzebienia plus pojemność komina. Komina nie musisz robić do samego dna akwarium. Przelew zbudowałem taki jak na poniższym filmie. Zmieniłem tylko wymiary rur, dostosowując je do własnych potrzeb. Z tego co pamiętam to rura ssąca i dalej ta co wpada do sumpa to 25mm, a ta najszersza to 75mm. Wszystko bez problemu do kupienia na Allegro. Takie zwiększenie wymiarów dało mi dużo większy przepływ niż pokazany na filmie. Dokładnie jaki, nie wiem nie mierzyłem. W każdym razie pompa Jebao DCP-6500 pracuje na 70% to chyba nieźle. Działa to u mnie już 3 lata, bez przerwy i nie raz zdarzały się wyłączenia prądu. Mogę potwierdzić, że jest to bezpieczne tylko trzeba wszystko dobrze policzyć i wykonać z głową. Poniżej do obejrzenia mój film z testów. Wykorzystałem tam pompę DCP - 2500 bo akurat taką miałem pod ręką. Powodzenia  (film ma 1.3 GB i może się dość długo ładować, ale cierpliwość cnotą akwarysty☝️🤣) 20220814_184535.mp4    
    • No właśnie dlatego to wszystko tak nakreśliłem, choć i tak jest trochę po łebkach, żeby wyeliminować wszystkie błędy. Niekoniecznie musi to być 45. Trochę się kierowałem tym, żeby ta gąbka zbierała przed pompa ostatnie syfki. Ale może jej tam nie być albo jakaś większą gradacja. Nie pomyślałem, że kubełki działają pod sporym ciśnieniem to przepchać wodę przez 45 nie problem. Tu jest inaczej
    • Nie znam się na sumpach ale zaciekawiła mnie ta gąbka ppi 45 włożona pionowo między przegrody. Nie obawiasz się zbyt dużych oporów przepływu?
    • Mam tylko test6 6 in 1 niestety Kh 120 mg/L pH 7.8 Twardość 500 mg/L Chlor 0 - 0,5 NO3 - poniżej 25 NO2 - 0   
    • Zrób test wody i podaj tu go do tematu 
    • Witam, Mam akwarium (240L) z 10 młodymi Saulosi od około miesiąca. Od 2 dni zauważyłem większą aktywność ryb. Pływają ławicą wzdłuż frontowej ściany akwarium lub w górę i dół obok grzałki (znajduje się na bocznej ściance).  Dwa dni temu nic nie robiłem specjalnego z akwarium, pokarm też bez zmian (jedzą normalnie i są wiecznie głodne). Rybki są młode, dopiero dwa samce się przebarwiają.  Czy powinienem się martwić ? czego to może być oznaka ? 
    • Witam. Jestem nowy na forum i serdecznie wszystkich pozdrawiam. Przeglądałem sieć i natrafiłem na ten temat, a że jest u mnie bardzo świeży i w niedalekiej przyszłości szykują się u mnie zmiany, postanowiłem tutaj poszukać pomocy. Aktualnie mam zbiornik 300L brutto (klasyk 120x50x50) w wersji ogólnej. Czyli roślinki, skalary i kilka drobniejszych gatunków. Ale tak jak napisałem powyżej, szykują się u mnie zmiany i w wersji słodkowodnej poważnie rozważam opcje Malawi i w nieco większym rozmiarze 450L. Wtedy akwarium już będzie z kominem, ale w chwili obecnej nie ma i niżej wyjaśniam jaki jest plan co do aktualnego zbiornika. Chciałbym przerobić filtrację. Teraz mam dwa kubełki: Ultramax2000 z dwoma prefiltrami narurowymi i Ultra 900 z prefiltrem HW-603. Sprawdzają się super, ale biorąc pod uwagę plany, chciałbym pójść w stronę sumpa. Zdobyłem dodatkowy zbiornik 160L brutto, który włożę do szafki pod akwarium (mam stelaż z zabudową, więc jest wolna przestrzeń przez całą długość akwarium). Rozmiary 100x40x40. Pomyślałem, że zbiornik jest wystarczająco duży, że mogę sobie wydzielić ze 40L na "akwarium" a resztę poprzedzielać przegrodami na sumpa. Jeśli to zrobię to zostanie mi na sumpa mniej więcej 75x40x40 czyli jakies 120L brutto. Najchętniej bym zostawił moje narurowce, ale nie spotkałem się z hybrydą narurowca z sumpem, więc pójdą pewnie do likwidacji. Będzie to konieczne z jeszcze jednego powodu. Akwarium nie ma komina ani zewnętrznego ani wewnętrznego. Będę budował rurkę przelewową i tak wyprowadzę wodę z akwarium. Przy zostawionych narurowcach musiałbym zastosować dwie pompy w sumpie: na wlocie żeby pociągnąć wodę czy to przez narurowca, czy bez niego i na wylocie. Ale czy to się sprawdzi? Można na rurce wlotowej w akwarium na odpowiednim poziomie zrobić otwory, które zapowietrzą układ gdyby pompa na wylocie się wyłączyła lub obie. Ale czy układ dwóch pomp się sprawdzi? Są ze sterownikami i można ustawić na wlocie i na wylocie osobne przepływy. W budowie sumpa chciałbym się wzorować na poprawionym na niebiesko projekcie z postu #23. Tylko nie robiłbym osobnej wąskiej przegrody na wlot, tylko łącznie 4 komory po około 16cm oddzielone podwójnymi przegrodami dwoma 2cm i jedną ostatnią 3cm z gąbką(przepływ najpierw dół, potem góra). Sporo informacji, mam nadzieję w miarę wyczerpujących, ale czy wszystko co ważne zapisałem - nie wiem.  Bardzo Was proszę o pomoc i  pchnięcie w odpowiednim kierunku. Wiem, że sporo kombinacji i być może złego myślenia, ale gdzie mam szukać pomocy jak nie tutaj... pozdrawiam  
    • Hej Demasoni bym sobie odpuścił, ponieważ to nie jest łatwy gatunek. Ja bym Ci zaproponował Metriaclime ....... MC przysłowiowe "ciapki" Gdzie samiec jest niepowtarzalny a samiczki akceptowalne  
    • Po kilku latach chyba 5 czy 6 przeżedziła mi się obsada i z 8-10 sztuk każdego gatunku z jakim startowałem zostało: 1+0 msobo, 1+2 acei + 3x mlodzież, 0+1 yellow, 0+2 chizumulae chizumulu, potem doszły jeszcze saulosi, których teraz jest 1+1 + 3x mlodzież. Czy dużym hardcorem byłoby dołożenie jakiegoś niebieskiego gatunku, np. demasoni? Akwa 160x40x50. Nie wiem ile dokladnie żyją pyszczaki, ale msobo, yellow i chizumulu będą u mnie pływały do końca, natomiast nie zamierzam uzupełniać już tych gatunków. Docelowo na kolejne lata miałyby być: acei, saulosi i właśnie coś nowego niebieskiego? 
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.