Jump to content

Z roślinnego na Malawi 240l


Mlody2316

Recommended Posts

Witam wszystkich serdecznie. Chciałem się przywitać i prosić o rady, żeby niczego nie zepsuć. Czytam forum już od jesieni i zbieram informacje ale wolę się upewnić. Będę likwidować roślinny baniak  i chciałbym jak najbardziej naturalne Malawi.

A więc głównie chodzi o biologię żeby jej nie zabić, jak będę robił porządki i ogarniał akwarium. I nie wiem jak ją utrzymać w kuble i ile może później akwarium być bez ryb w razie czego. A ryby będę chciał zamówić w Malawian (mam blisko).

Myślę że ogarnę porządki i wystrój w jeden dzień. Piasek i kamienie przygotuję wcześniej. A rybki w następnym dniu bym chciał wpuścić. 

Akwarium 120x40x50h z pokrywą Diversa. Dno i tył spienione Pcv 3mm czarne. Czym je przymocować do wewnętrznej tylnej szyby? I czy da się w miarę łatwo od kleić?

Oświetlenie narazie taśma led 6500k. W planach moduły led ze sterownikiem, jak będzie więcej czasu na wykonanie. 

Filtracja Unimax 500 z prefiltrami hw 603. Do tego na początek falowniki Tunze 6025. Jak będzie mało dołożę Turbo 1000 którego mam. W prefiltrze gąbki plus wata. W kubełku kosz Matrixa i ceramiki. A w ostatnim koszu oryginalna gąbka. 

Serpentynit i piasek kraisel.

Ustrojstwo już jest w 1 wersji. 

Testy będę ogarniał w weekend, to napiszę wyniki. 

Obsada którą planuję to: Pseudotropheus saulosi 1+4, Iodotropheus spriengerae 1+4 i Cynotilapia Hara gallireya reef 1+4. Czytam że dużo osób ma taką obsadę. Jeżeli coś zmienić to piszcie. Nie wiem tylko jak pokarm dokładnie kupić i podawać. Od razu w Malawian bym kupił. (Nie znalazłem takiego konkretnego tematu w Żywienie :-( ) 

Jeżeli o czymś zapomniałem to piszcie i pytajcie. I liczę na wyrozumiałość. Będę się starał na bieżąco uzupełniać temat i postępy. 

Pozdrawiam 

Link to comment
Share on other sites

Co do utrzymania biologii to się zupełnie nie kłopocz - ona tak przeżywa od miliardów lat.

Masz dwie opcje

1/ wyłączasz kubeł  i zdejmujesz mu głowicę z pompą - i tak otwarty może stać miesiącami bez obawy że biologia zginie. Nie wolno zostawić zamkniętego kubła bez pracującej pompy.

2/  wlewasz do wiadra 20l wody z akwarium stawiasz wyżej niż kubeł i przenosisz wszystkie węzę i włączasz i tak może chodzić aż woda z wiadra wyparuje.

 

Link to comment
Share on other sites

3 godziny temu, Mlody2316 napisał:

Obsada którą planuję to: Pseudotropheus saulosi 1+4, Iodotropheus spriengerae 1+4 i Cynotilapia Hara gallireya reef 1+4. Czytam że dużo osób ma taką obsadę. Jeżeli coś zmienić to piszcie. Nie wiem tylko jak pokarm dokładnie kupić i podawać. Od razu w Malawian bym kupił. (Nie znalazłem takiego konkretnego tematu w Żywienie :-( ) 

Mam taką samą obsadę. Zamówiłem w FishMagic i już po miesiącu od wpuszczenia saulosi odbyły tarło i samica inkubowała. Nie zobaczyłem tylko jak wypuszcza młode. pewnie poszły na karmę.

Co do żywienia używam:

O.S.I. HS Aqua Spirulina Flakes

O.S.I. HS Aqua CICHLID FLAKES

O.S.I. HS Aqua VIVID COLOR FLAKES

TROPICAL D-ALLIO PLUS

Zawsze wieczorem spirulinka a rano vivid color, chichlid lub spirulinka(co drudi dzień mięsny), d-allio na trawienie raz na tydzień z rana.

Nie mam jakiegoś sztywnego harmonogramu, trochę improwizuję a co do pory to różnie(z rana) czasami 1 posiłek nawet o 15. 

Link to comment
Share on other sites

Witaj!

5 godzin temu, Mlody2316 napisał:

Filtracja Unimax 500 z prefiltrami hw 603. Do tego na początek falowniki Tunze 6025. Jak będzie mało dołożę Turbo 1000 którego mam. W prefiltrze gąbki plus wata. W kubełku kosz Matrixa i ceramiki. A w ostatnim koszu oryginalna gąbka. 

Na twój litraż spokojnie jako złoże biologiczne wystarczy kosz matrixa choć nie jest to regułą i możesz zostawić również ceramikę...

Obsada jest ok ? 

Edited by egon44
Link to comment
Share on other sites

 • 2 weeks later...

Z braku czasu trochę powoli szkło...

Ale udało się zalać w niedzielę wieczorem, woda lekko mętna/mleczna jeszcze jest. 

Dodałem 2 ampułki Prodibio Biodigest. Mam jeszcze 3?

Weszło ok 190l + 20l kubełek. I cały worek kreisel.

Czekam żeby zrobić testy przez dzień bo albo jestem wcześnie rano i nie ma czasu albo całkiem wieczorem :-S 

DSC_0216.thumb.JPG.25dc986c12e64f202852c9808622bbfc.JPG

DSC_0214.thumb.JPG.91ba3fe79bb89b09b0021be74f706fb6.JPG

DSC_0215.thumb.JPG.dc1ea61d3ab31920cf5d9f2feb3f0c21.JPG

I proszę o ocenę jak to wygląda. 

Edited by Mlody2316
Link to comment
Share on other sites

W moim przekonaniu wygląda dobrze a nie spotkałem gościa coby wypłukał Kreisela na lewitację wody, więc spokojnie w zakresie mleczności czekaj.

Natomiast nie czekaj z dodaniem pożywki dla tych wlanych już bakterii nitryfikacyjnych Prodibio bo tam nie mają nic do jedzenia więc zdychają z głodu.

One jedzą wyłącznie amoniak NH3   i azotyny NO2  i to im wlej.

Chyba że w kuble jest ceramika z roślinniaka to wpuszczaj ryby.

Edited by deccorativo
Link to comment
Share on other sites

Aranżacja ładna!

6 godzin temu, Mlody2316 napisał:

Jest kosz ceramiki i kosz Matrixa 

Tak jak Henryk pisze jeśli złoże pracowało w akwarium roślinnym(?)to możesz wpuszczać ryby ale dla pewności zmierz jeszcze parametry wody w zbiorniku...

Link to comment
Share on other sites

Ceramika ponad rok była a Matrix ok 2-3 miesięcy. 

Zrobiłem tylko test na no2 i na moje oko idealnie 0.05. Jutro rano powinienem mieć kobietę to powtórzę i postaram się zrobić resztę testów.

Dużo pracy ostatnio i czas ucieka strasznie :-( 

Link to comment
Share on other sites

Mlody dwa parametry wody w akwarium w twoim przypadku są ważne przed wpuszczeniem ryb.

pH o wyniku 7,4 lub wyżej ale zmierzone testem kropelkowym firm Zoolek lub JBL wyłącznie i koniecznie takim o zakresie 7,4-9

temperatura wody 24-26 C :D

jak spełniasz te oba warunki to wpuszczaj ryby tylko tu też jest mój warunek.

Mają to być ryby z uznanej hodowli takie czyste genetycznie a nie stado kundli z najbliższego zoologa dobrane wg kolorów - bo zaraz zaczniesz 3 nowe tematy - identyfikacji - obsady - diety i do czego ta kolejna ryba może być podobna.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Do sumpa zaglądamy co dwa dni, żeby skarpetę filtracyjną wymienić na czystą. Jak uzbiera się kilka wrzucam do pralki na jakiś krótki program z płukaniem. Poza tym nic więcej w sumpie nie dotykam. Troszkę słychać k1 i przelew wody przez przegrodę w filtrze. Sump jest przykryty szybami w 3/4 . Odparowaną wodę dolewam ze e zbiornika przy sumpie.
  • Ja mam narurowca w 500l więc się wypowiem 3xmechanik, 2xchemia, 3xbiologia. Obecnie na pompie 20/40 na II biegu Zużycie 18W i totalna cisza to największe zalety tej maszynerii. Dodatkowo wbudowana grzałka łazienkowa sprawdza się bez problemów. W mechanikach stosuję owatę i sprawdza się nawet do 3 tygodni przy dość dużej obsadzie mbuny. Mam wbudowany kranik którym spuszczam i dopuszczam wodę. U mnie sprawdza się to wszystko bardzo dobrze Przy nowym akwarium zrobiłbym sumpa. Dlatego, że po pierwsze łatwiej go obsłużyć jak pisał Bartek a i można upchnąć w niego więcej wkładów. Minusem chyba jest głośność i prądożerność pomp. Jednak w tym aspekcie muszą wypowiedzieć się użytkownicy.  
  • Dzięki za opinie! Właśnie chyba czytałem Twój wpis na forum, w którym napisałeś, że miałeś narurowca i po 12 latach byś drugi raz się nie zdecydował. Ale nie było tam żadnych argumentów co nie pasowało.   Wkłady mechaniczne do narurowca zrobił bym sobie z owaty, na rurkach po wkładach sznurkowych co obniżyło by koszty i pomogło szybciej zmieniać wkład (pomysł kolegi z tego forum). Jednakże mam świadomość powierzchni filtracyjnej sumpa. Najbardziej obawiam się właśnie wilgoci w szafce oraz ewentualnej awarii co przy otwartym układzie skończy się powodzią...    A co do powierzchni filtracyjnej. Przy takiej "siedemsetce" planowałem 4 korpusy mechaniczne i 8 korpusów biologii (w układzie 4 rzędy po 2 korpusy). Jakiej objętości sump byłby odpowiedni do takiego szkła? 
  • Jako użytkownik obu tych filtracji wtrącę swoje trzy grosze. Opiszę po krótce wady i zalety. Zalety narurowca: Jak wspomniałeś kompletna cisza. Wysoka wydajność oraz sprawność. Z tego co się orientuję, mamy do wyboru 3 wydajności pomp: ~2800l/h, ~3400l/h, ~4200l/h Wartości w przybliżeniu, ponieważ producenci i sprzedawcy różnie podają. To akurat można by uznać za wadę, biorąc pod uwagę całą gamę pomp stricte akwarystycznych i bogaty przekrój ich wydajności. Dostępność gotowych wkładów o różnym stopniu filtracji. Łatwość obsługi (wymiany wkładów) Wady narurowca: Wysoki koszt wykonania takiej instalacji. Ogromny nakład pracy przy budowie instalacji. Do wyboru tylko 3 wydajności pomp c. o. Częstotliwość wymiany wkładów mechanicznych (sznurkowych) co generuje koszty. Zalety sumpa: Dodam, że są to moje spostrzeżenia ze stosunkowo krótkiego czasu użytkowania. Bezobsługowość. Raz na 2 tygodnie wymieniam o-watę, która leży na gąbkach w komorze zrzutu, co zajmuje mi jakieś 30 sekund. Bardzo duża powierzchnia biologiczna. Brak ograniczeń jeśli chodzi o zastosowanie złoża biologicznego. Duży wybór pomp akwarystycznych i ich wydajności. Cisza. Tak, sump też może być cichy. Wszystko zależy jak sobie go zaprojektujesz. Łatwy dostęp do złóż filtracyjnych. W każdej chwili można coś dodać lub zabrać. Stały poziom wody w akwarium. Woda odparowuje tylko z sumpa. To skrót myślowy, oczywiście z akwarium również paruje, ale pompa cały czas utrzymuje równy poziom wody w akwarium dlatego woda znika tylko z sumpa. Wady sumpa: Jak do tej pory, nie zauważyłem. No może poza zajętym miejscem w szafce. Ale pewnie jako wadę trzeba uznać parującą wodę i wilgoć w szafce. Można to ograniczyć przykryciem sumpa. Na pewno trzeba zadbać o dobrą wentylację szafki. Ja nie mam tylnej zabudowy stelaża więc nie mam z tym problemu.
  • Dziękuję za informacje. Wkłady narazie płukać bez wymiany czy częściowo podmieniać? Czy wodę do podmiany mam uzdatniać Esklarin Tropicala + łyżeczka sody oczyszczonej?  
  • Super! Dzięki za pomoc z tematem. Tam napisałem gdyż temat był najbliższy temu co początkowo chciałem zrobić.    Mam nadzieję, że ktoś się odezwie. Czasu jeszcze duuuuużooo
  • @Marcin P. Twój post wydzieliłem jako nowy temat. Tamten rzeczywiście dotyczył tylko filtracji narurowej. W ten sposób będzie można swobodnie wypowiadać się na temat obu filtracji. Mam nadzieję, że nie masz mi za złe tytułu? Jeśli masz własną propozycję to oczywiście go zmienię, tymczasem uznajmy go za roboczy.
  • Uważam, iż temat skał został wyczerpany. W związku z tym i aby ograniczyć kolejne, emocjonalne komentarze, zamykam.
  • Cześć! Powoli planuje elementy swojego nowego akwarium, które będzie startowane w nowym domu. Będzie to szkło 240x60x50h cm. O ile stelaż, obicie szafki, pokrywa czy oświetlenie nie stanowi dla mnie problemu o tyle kwestia filtracji już tak. Do tej pory miałem akwaria roślinne, towarzyskie, krótka przygoda z malawi, a od dłuższego czasu pielegnice amerykańskie. Od samego początku w głównym zbiorniku używany był kubełek Aquael Ultramax 2000 i w 100% wystarczał. W środku standardowe gąbki i jedno piętro ceramiki pozwalały utrzymać klarowną wodę i zdrowe ryby. Planując dużo większy i dość długi zbiornik nie będę już chciał korzystać z kubełka. Filtr kasetowy również mnie nie interesuje, gdyż nie będę zajmował miejsca w akwarium filtrem "wewnętrznym". Pod uwagę biorę jedynie sump i filtrację narurową. I tu pojawia się dylemat... Byłem zdecydowany na filtr narurowy, ze względu na ciszę, mniej zajętego miejsca, znacznie mniejszą ilość wody w obiegu (filtr+akwarium) i brak wilgoci ze względu na zamkniecie układu. Jednakże przeglądając grupy, fora i rozmawiając z akwarystami okazuje się, że zdecydowana większość z nich mając duże akwaria korzysta z sumpa. W argumentacji słyszę, że jest to zwyczajnie tańsze, bardziej efektywne, łatwiejsze w obsłudze i montażu rozwiązanie. Powierzchnia filtracyjna owszem, jest znacznie większa ale co ma więcej plusów? Czy hałas i wilgoć da się jakoś weliminować? Prośba do osób mających doświadczenie z jednym i drugim rodzajem filtracji. Dajcie znać jakie są wasze realne odczucia. Z czego przesiedliście się na co? Wiem, że piszę w temacie narurowców i wypowiedzi większości będą nieobiektywne, dlatego bardzo zależy mi na jak największej ilości informacji od użytkowników sumpów! Liczę ma Waszą pomoc.
  • Chłopak nie wiedział, że Bartek jest moderatorem. Zaczyna i nie do końca widzi różnicę między Tanganiką i Malawi. Ja też wiem tylko, ze Tanganika to muszle:D Zaraz Mikołaj, święta....piękna pogoda za oknem, bądźmy w dobrych humorach 😘 
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.