Skocz do zawartości

325L. 130x50x50 wystrój akwa Dziubek


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam oficjalnie ;)

Akwarium jak w temacie 325 litrów, 130x50x50 ,

tło z czarnego spienionego pcv, 

Filtracja to kaseciak symetryczny z tego samego materiału co tło... W środku pompa jebao dc3000, trochę grysu koralowego, reszta ngbc i na dniach tmbt... no i kilka gąbek... Czasami włączam napowietrzacz, ale jest dość głośny i czasem tak mnie irytuje,że go odłączam...

Oświetlenie to po 6 szt modułów białych i RGB na sterowniku Romka.

Dwie grzałki 100 W.

W akwarium docelowo mają pływać

Metriaclima sp. msobo magunga,

Pseudotropheus Cyaneorhabdos Maingano, 

Pseudotropheus elongatus chewere

 

Załączam zdjęcia akwarium oraz zdjęcie kamyków które niedługo się w nim znajdą... i tu mam mały dylemat... pod piachem nie ma nic... gołe szkło i się zastanawiam czy w jakiś sposób nie wsadzić pod piach spienionego pcv? Troszkę to będzie kłopotliwe, ale lepiej teraz niż później żałować... Czy po prostu kłaść na piachu?

Aktualnie w akwarium są dwie ryby: stary Alto i wielopregi ... Pozostały po tanganice...

 

 

 

 

IMG_20170909_191119071.jpg

IMG_20170909_191108086.jpg

IMG_20170909_191058319.jpg

IMG_20170909_162737970.jpg

Opublikowano

Dziubek..to co pokazałeś to pewnie pozostałość po Tanganice.. Póki masz okazje bo nie masz ryb to zrób wszystko na spokojnie. Daj na spód spienione pcv czy też  coś innego typu kratki o których pisze egon. Zastanów się nad aranżem...Szkoda ,że nie podajesz parametrów ani powodów używania ngbc i tmbt. Jest to dział "przedstaw się" to nie będziemy pisać o szczegółach technicznych....Lepiej byłoby gdybyś umieścił zdjęcie już gotowego zbiornika z naszego biotopu bo to nie robi jakiegoś wrażenia..a potencjał masz to ciekawego aranżu.

  • Lubię to 1
Opublikowano
1 godzinę temu, egon44 napisał:

Zamiast spienionego PCV możesz dać pod kamienie kratki PCV...Chodzi mi o kratki co się daje do zlewu 

nie jest problemem co dać ... tylko jak to dać :)... 

1. wybrać cały piach w wiadro(a), włożyć "podkład" i z powrotem wsypać piach ...

2. podzielić pcv na dwie części,  zgarnąć piach na bok, położyć pierwszą część pcv i  przesunąć piach na pierwszą część, następnie położyć drugą część pcv i rozgarnąć piach na całe akwarium ... uda się to??

3. odpuścić i położyć kamyki na piachu tak jak jest...

wg mnie najłatwiejsza będzie opcja trzecia, najtrudniejsza chyba druga... a która będzie najwłaściwsza?

Opublikowano
1 godzinę temu, AndrzejWalb napisał:

Dziubek..to co pokazałeś to pewnie pozostałość po Tanganice..

tak jest...

1 godzinę temu, AndrzejWalb napisał:

Póki masz okazje bo nie masz ryb to zrób wszystko na spokojnie

tak chcę ...

1 godzinę temu, AndrzejWalb napisał:

Szkoda ,że nie podajesz parametrów ani powodów używania ngbc i tmbt. Jest to dział "przedstaw się" to nie będziemy pisać o szczegółach technicznych...

podaję, ale nie tu :), powody to ...  głównie brak czasu na częste podmiany... a może lenistwo ...

1 godzinę temu, AndrzejWalb napisał:

Lepiej byłoby gdybyś umieścił zdjęcie już gotowego zbiornika z naszego biotopu bo to nie robi jakiegoś wrażenia..a potencjał masz to ciekawego aranżu.

tak zrobię , jak tylko będzie :)

  • Lubię to 1
Opublikowano
7 godzin temu, Dziubek napisał:

nie jest problemem co dać ... tylko jak to dać :)... 

1. wybrać cały piach w wiadro(a), włożyć "podkład" i z powrotem wsypać piach ...

2. podzielić pcv na dwie części,  zgarnąć piach na bok, położyć pierwszą część pcv i  przesunąć piach na pierwszą część, następnie położyć drugą część pcv i rozgarnąć piach na całe akwarium ... uda się to??

3. odpuścić i położyć kamyki na piachu tak jak jest...

wg mnie najłatwiejsza będzie opcja trzecia, najtrudniejsza chyba druga... a która będzie najwłaściwsza?

Wiesz nie chcę walić OT w tym temacie(tutaj się tylko przedstawiamy) bo zaraz jakiś moderator nas pogoni :) (no chyba że poprosisz go aby twój temat przeniósł do ''podstaw'')

Ale...

Jeśli nie chcesz wybierać całego piachu z zbiornika to 2 opcja będzie najlepsza moim zdaniem więc bez problemu się z tym uporasz w godzinkę bez obijania ;) 

Oczywiście wodę musisz spuścić przynajmniej to wysokości piasku biorąc pod uwagę wyporność PCV w wodzie...

 

Opublikowano
34 minuty temu, egon44 napisał:

Wiesz nie chcę walić OT w tym temacie(tutaj się tylko przedstawiamy) bo zaraz jakiś moderator nas pogoni :) (no chyba że poprosisz go aby twój temat przeniósł do ''podstaw'')

Jak wsadzę kamyki to może mi będzie potrzeba zmian w aranżacji :)...

To może ja bym poprosił o przeniesienie do działu Tło, podłoże, dekoracje, ... 

Z góry dzięki :)

Opublikowano (edytowane)

    ...możesz to ogarnąć bardzo sprawnie i szybko. Rozumiem ,że te dwie rybki z Tanganiki znikną z Twojego akwa? Jeżeli tak to odlej wodę tyle ile możesz a resztę wylej. Wyjmij piasek , włóż PCV w całości  lub  w dwóch kawałkach gdyby wzmocnienie poprzeczne przeszkadzało .Ustaw kamienie , nasyp piasku wlej starą wodę i nalej kranówy . Dobrze by było gdybyś tę kranówę lał przez węgiel. Wlej dwie ampułki prodibio biodigest ( nie musisz do filtra ). Można do wody w okolicach zasysu. Tych bakterii nie przedawkujesz  a bardzo Ci pomogą szybko odzyskać równowagę w akwa. Nie będzie to restart. Bakterie  nitryfikacyjne siedzą przede wszystkim w piasku ( podłożu) i w filtrze ( wkłady) A tego nie będziesz zmieniać dlatego nie musisz obawiać się ,że robisz restart do zera. W sumie to tylko wymiana wody. W/w bakterie powinny zapobiec temu ,że będziesz miał pierwotniaki. A jeżeli nawet to kwestia kilku dni i same znikną bez żadnych kombinacji. Parametry już na drugi dzień powinny być takie ,że śmiało będziesz mógł wpuszczać ryby. Zrób to póki masz okazję..później nie będziesz musiał sobie tym zawracać głowy. Kiedyś też tak zrobiłem dokładnie jak opisałem gdy zmieniałem żwirek na piasek:) . Nawet jak teraz nie będziesz stawiać kamieni na podkładki to jednak warto mieć coś na dnie.

Zmętnienie spowodowane mieszaniem piasku zniknie Ci do dnia następnego.

Edytowane przez AndrzejWalb
Opublikowano (edytowane)
Dnia 10.09.2017 o 10:41, AndrzejWalb napisał:

...możesz to ogarnąć bardzo sprawnie i szybko.

tak zrobię :) trochę nie wiem w którym wątku pisać ... 

może zmienię temat , znaczy dodam słowo wystrój ... i ten będzie o wystroju, a tamten o wodzie ...

Edytowane przez Dziubek

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Wody mniej ponieważ tło swoje zajmuje ale powiem tylko jedno słowo - Pięknie 🤩
    • Żółte cały wieczór siedzą w ławicy w jednym rogu. Ciekawe, czy boją się jakiegoś tarłowca, czy coś im innego przeszkadza.
    • Nowa odsłona akwarium 260x55x70h (~1001 litrów) Wody weszło około 670 litrów, czyli około 100 litrów mniej niż w poprzedniej wersji. Tym razem za filtrację odpowiada komin o wymiarach 15x40 cm wypełniony gąbkami 10-30 PPI oraz kształtkami K1. W środku pompa Jebao DCP-2500. Oświetlenie bez zmian, dwie belki LED po 260 cm z modułami RGB i 11.000 k.  Więcej osprzętu nie ma. Całość w szczycie doby to pobór około 30 W. Grzałki nie mam, bo zimą temperatura rzadko spada poniżej 22 stopni. Zrezygnowałem z pokrywy. Akwarium jest przykryte sekcjami szyb nakrywowych, na których w tylnej części położyłem doniczki z roślinami. W przyszłości planuję w rogu hydroponikę. Płótno nad akwarium kupiłem w tym roku nad brzegiem jeziora. Mam szczerą nadzieję, że wykonał go lokalny artysta. Nałożyłem go na ramkę z listewek. Obsada to dalej niewiadoma.
    • Dlatego zastanów się czy faktyczne musisz  zmieniać. Teoretycznie im filtr ma większą wydajność , większy pobór mocy itp. tym będzie bardziej głośny. Ale to tylko teoria  bo może się zdarzyć , że ten o mniejszej mocy itp. może okazać się głośniejszy bo np. wirnik jest źle dopasowany i bije na ośce. Spójrz na to jeszcze z innej strony a mianowicie czy planujesz zmieniać akwa na większe?  Jeżeli tak to bym śmiało brał ten który będzie dedykowany do ewentualnego nowego litrażu.  Nikt Ci nie da 100% gwarancji , że konkretny filtr będzie cichy.  Zasugeruj się opiniami na ich temat ale ryzyko zawsze będzie. Ostatecznie zawsze można wyciszyć szafkę i znajdziesz tutaj kilka tematów o tym jak to zrobić.
    • Witam. W moim akwarium 214 litrów mam JBL-a e901 i ten filtr pracuje już 10 lat. Filtr jest sprawny i nigdy z nim nic złego się nie działo. Chcę go zmienić i pytanie czy przejść na nowszy model JBL e902 czy może zastosować większy JBL e1502 zleży mi też na poziomie głośności aby był cichy bo akwarium stoi w sypialni. 
    • Dla mnie non-mbuna to jest zagadka. Niby parametry wody w kranie idealne, w akwarium również, ale może jednak coś jest w wodzie co testy nie wykrywają? U mnie każde podejście do non-mbuny kończyło się fiaskiem.
    • Ja mam najtańsze kształtki z polecenia @triamond. Używam ich statycznie i teraz przy restarcie akwarium fajnie zaszły brudem. Na samym K1 i różnej gradacji gąbkach, bez waty woda kryształ na długości 260 cm.
    • Przerabiałem te media. Ten produkt był skuteczny, dość mocno podbijał PH - u mnie o ok. 0,5. Pomyśl o Seachem Malawi/Victoria Buffer - podnosi silnie pH oraz KH nie podnosząc GH.
    • Przy tej wielkości szkła najdroższy jest transport. Ja bym popytał po miejscowych lepszych sklepach - może któryś współpracuje z myciokiem, erybką lub podobnymi. Brałbym z 10. Kiedyś była akcja, że 240 pękały przy wzmocnieniach. Były właśnie robione z 8
    • Te ryby są nieprzewidywalne, ale u mnie nigdy jeden samiec się nie sprawdzał. Nie ważne w jakim litrażu. Dla przykładu teraz mam auratusa 4+4 (dwa potężne samce plus dwa to tacy chłopcy do bicia), samice spokojnie noszą młode do tego stopnia, że mam inwazję młodych. Na pewno agresję u nich rozkładają inne samce i temperatura, bo nie używam grzałki (w akwarium zimą mam ok 22 'C, a latem 26 'C).
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.