Skocz do zawartości

Parametry wody


Invader

Rekomendowane odpowiedzi

Tak nawiasem, czy można do filtra kubełkowego włożyć np. koral (koralowiec) morski , nie wiem jak się to fachowo nazywa ,ale wygląda on dość podobnie do tego :

http://www.aquarius.ima.pl/offerdet.php?id=256 , oczywiście mówię o możliwym włożeniu nie w całości, tylko np. łamiąc jego części .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sklepie dostaniesz to jako żwor koralowy. Sprzedawany jest zazwyczaj w granulacji 1mm, 2mm, 3mm, 5mm, 10mm, 15mm i 20mm. Oczywiście do stosowania w filtrze nadają się tylko te najgrubsze, jednak w akwarium, do podłoża, można dodawać też tych najdrobniejszych. Wpływ na parametry wody oczywiście nie będzie jakiś skrajny. Nie ma się co obawiać, ża w jednej chwili ph skoczy nam do 10 :lol: . Jest to raczej stopniowy i bezpieczny sposób podwyższania ph. Swoją drogą w takim żwirze jest dość sporo muszli morskich, niektóre wyglądają na prawde fajnie (oczywiście poza akwarium :wink: ).

Należy pamiętać, że takie właściwości żwiru koralowego nie są nieskończone. W końcu wszystkie sole wpływające na ph i twardość wody zostaną wypłukane, a żwir będzie służył już tylko jako podłoże dla bakterii nitryfikacyjnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W końcu wszystkie sole wpływające na ph i twardość wody zostaną wypłukane, a żwir będzie służył już tylko jako podłoże dla bakterii nitryfikacyjnych.


To znaczy, co zostanie z koralowca po wypłukaniu ,jeśli koralowiec zbudowany jest z węglanu wapnia? Sam węglan wapnia przecież wpływa na parametry wody. Ile trwa taki proces płukania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koralowiec nie składa się z samego węglanu wpapnia, podobnie jak muszle mięczaków. Zawiera wiele soli i pierwiastków, które wpływaja różnorako na wodę.

Z chemicznego punktu widzenia węglan wapnia, nie jest wcale tak doskonale łatwo rozpuszczalny. On będzie się rozpuszczał w wodzie, ale w niezwykle wolnym tempie. Także na zaskakujące właściwości buforujące nie ma co liczyć. Ale dzięki własnie tej właściwości, można liczyć na stałe delikatne własciwości buforujące. Także proces płukania potrwa jakis dość długi czas.


Z tym koralowcem z chorwacji, to trzeba uważać, Wyparzyłbym go opłukał i jeszcze raz wyparzył, żeby uniknąć włożenia jakiś form przetrwalnikowych patogenów do akwarium, a o to łatwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bedzie reagował z wodą :) Reakcja jest zjawiskiem chemicznym, a rozpuszczanie fizycznym :) (nie bedziemy się zagłębiali, w reakcje np. z tlenkiem węgla)

Nie wiem właściwie o co Kolega pyta, on bedzie tracił swoje właściwości bardzo wolno, aż w końcu moze je stracic. Ale to proces wydaje mi sie bardzo długi. Nie takie to proste. Pewnie zdążysz zmienic akwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach



Prawda jest jednak taka, ważne żebyś utrzymywał wysokie dKh nawet wyższe niż w bajorze 8-12 stopni, Ph na poziomie od 7,5 wzwyż. Dodaj na starcie sode oczyszczoną i póżniej kontroluj te dwa parametry


Do ile podniesie się maksymalnie pH wody, po dodaniu sody oczyszczonej



Zaletą sody oczyszczonej jest to że wodorowęglan sodu w środowisku gdzie PH jest powyżej 8,4 działa jak kwas, wobec powyższego nie ma szans aby PH podniosło sie powyżej tej granicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi oto że koralowiec czy żwirek koralowy dopóki będzie w akwa albo w filtrze zawsze będzie reagował z wodą .nie zostanie wypłukany tak że będzie służył tylko jako podłoże dla bakterii nitryfikacyjnych.

Tak czy nie? :)



Oczywiście, że zostanie wypłukany ale zanim się to stanie będzie bardzo przydatny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Ja myślę, że nie inflacja i nie covid, tylko moda. W niedzielę byliśmy w Hali EXPO w Łodzi na Egzotycznych Zwierzętach. Ludzie przy stoiskach co wchwilę wydawali setki złotych na kupno różnych gadów i zwierząt oraz akcesoriów. Akwarystyka cieszyła się słabym zainteresowaniem w porównaniu zresztą. Gekony sprzedawały się jak ciepłe bułeczki.
    • Na szybkie odbicie bym nie liczył. Jak się wykruszą mali i średni rzetelni  hodowcy, znikną stada zarodowe przyzwoite jakościowo i dostęp do tańszych ryb, to ciężko będzie o nowych zapaleńców. Starczy poczytać forum, raczej niewielu zaczyna od dużych zbiorników i z pełną świadomością inwestuje większą kasę w obsadę. To raczej metoda małych kroczków, niewielki zbiornik, poszukiwanie ryb "po taniości". Potem , ci poważnie zarażeni bakcylem idą dalej, ale ciężko się będzie zarazić, bo nie będzie czym. W Niemczech obserwuję identyczną sytuację. Kilka lat temu wyszukałem sobie parę hodowli w okolicy gdzie mieszkam, albo obok których przejeżdżam regularnie. Tak w promieniu 250 km. było ich +/-  10. Od dużych, cieszących się renomą, poprzez średniaków do garażowo piwnicznych, często nieoficjalnych, takich bez szyldu i kasy fiskalnej. Ale można było trafić ciekawe, fajne jakościowo ryby często naprawdę w rozsądnych cenach. Teraz zostały 3 z czego dwie wyraźnie straciły na polocie i jakość oraz asortyment poleciały na łeb.  Szczerze, to trupem wieje i obawiam się że długo nie pociągną. I jeden ostry gracz, który ma ogromny wybór i ryby naprawdę top, asortyment ciągle się rozwija, ale ceny zdecydowanie wysokie.  Czyli niebawem będzie tak, że albo drogo, albo wcale. Zakładam, że osoby zaczynające przygodę z Malawi raczej odpuszczą, niż jak pisał  @TomekT kupią obsadę na raty. Tak, że przynajmniej na razie wielkich szans na to, że popularność Malawi będzie rosła nie widzę. 
    • Jakoś śrubunki trzeba będzie włożyć ( i mieć do nich dostęp ? ) ... 32000l/h   ok.  4 sztuki po 2 cale (https://aquariumscience.org/index.php/14-5-piping/) lub więcej mniejszych, na to siatka o oczkach mniejszych niż K1  Gąbka 5ppi ? i zasypać K1. Wyjąć łatwo - pływa. Rewizje ? 
    • Tylko pytanie jak taki komin obsługiwać  U mnie po obu stronach są szyby, ale z jednej strony szyba jest o metr krótsza więc w tym rogu może być duży komin. Zrobię chyba podłogę pod akwarium bez wylewki. Dopytam się jeszcze szpeców jak oni to widzą. Zamiast ogrzewać podłogę, to zrobię sobie wężownice w komorze sumpa, zaoszczędzę 10cm i wtedy sump mógłby mieć 35-40cm i będzie do wszystkiego sensowny dostęp. Muszę sobie zaprojektować tego sumpa i policzyć ile zmieści się tam mediów. Jeżeli filtracja miałby być w kominie, to bez jakiegoś okna rewizyjnego nie ma opcji, bo jak coś w tracie się uszkodzi i nie będzie do tego dostępu, to będzie poważny problem.
    • Widać to dobrze po aktywności forumowej 2-3 lata wstecz. No i ciekawe, o ile finalnie większe będą rachunki za prąd od lipca, to będzie też ważny czynnik. Obyś miał rację.
    • Kilka myśli z rana.... Spiętrzenie na grzebieniu (powierzchnia spływu bez zębów) możesz oszacować tutaj: http://irrigation.wsu.edu/Content/Calculators/Water-Measurements/Rectangular-Contracted-Weir.php Grzebień można wyciąć laserem z pcv - u mnie jest 2mm ząb, 5 mm przerwy (żeby zmniejszyć spiętrzenie, firmowe bardziej podnoszą wodę). Aby uzyskać 4x przepływ (8000 l netto)x 4razy/h potrzeba przy takim grzebieniu i spiętrzeniu 2 cm...   231 cm bieżących grzebienia ! To komin narożny 115 na 115 cm. Zmieści się do niego kilka x więcej  medium niż do całego sumpa... Dla spiętrzenia  3 cm ... to komin 45x45 cm.... Jakieś 250 litrów mediów w kominie. (K1?).. tyle co wejdzie do sumpa uwzględniając spadki i rezerwę w komorze pompy na spływ i start po spływie, gdy poleci do kanalizacji. Nad sumpem musi być przestrzeń żeby wcisnąć pompę. Mniej potrzeba przy pompie na zewnątrz. Przepływ przez filtr warunkuje maksymalną skuteczność filtracji....
    • Jak większość rzeczy... trzeba zapłacić... pokłosie covid itp inflacja zabija hobby i to nie od dziś,  ale mam nadzieję, że to sinusoida i boom na Malawi wróci z większą siłą...pożyjemy zobaczymy...
    • 150 50 50 dziś bym zrobił dłuższe, ale tylko dla roślin w sumpie. Mam stałą automatyczną podmianę i to w zupełności wystarcza... przy takiej wielkości zbiornika jako biologia działa wszystko więc moim zdaniem to tylko dla pewności i spokoju ducha 😉
    • No też mi się tak wydaje, że taka proporcja jest dla zbiorników do 1000L, później przestaje mieć zasadność. @crav jakie masz wymiary sump'a u siebie?
    • A w Tan-Mal trzeba będzie chyba kupować na raty. 😲
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.