Skocz do zawartości

filtracja 375L


marekmax77

Rekomendowane odpowiedzi

We Fluvalu mam 1litr matrixa, mam jeszcze litr nieużywanego, więc się akurat nada.

Po dołożeniu bioceramax1600 i kolejnej porcji matrixa (oraz wywaleniu ceramiki) do fluvala( filtruje od dołu czyli kolejność od dołu)

gąbka - bioceramax1600 litr - matrix litr - matrix litr  

 

Unimax700 mam w nim od góry 2 kosze fabrycznej gąbki (jednakowej gradacji). Ma 5 koszy i filtruje od góry, kolejność od góry:

gąbka - gąbka - dokupić gąbki? - wata / włóknina - węgiel + (purigen mam 250ml leży nieużywany)

Ten filtr ma prawie 3 litry pojemności na kosz więc czy jest sens wrzucania więcej jak litr węgla aktywnego? oraz co z pustym miejscem, TBMP litr czy dwa... lub grys koralowy ?

Edytowane przez Sacrum
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, Sacrum napisał:

We Fluvalu mam 1litr matrixa, mam jeszcze litr nieużywanego, więc się akurat nada.

Po dołożeniu bioceramax1600 i kolejnej porcji matrixa (oraz wywaleniu ceramiki) do fluvala( filtruje od dołu czyli kolejność od dołu)

gąbka - bioceramax1600 litr - matrix litr - matrix litr  

Po raz kolejny piszę.

Nie wkładamy do akwarium wszystkiego tego co mamy pod ręką. Wkładamy tylko to i tylko tyle by to miało sens i cel.

Tak niedobór jak i nadmiar szkodzi.

Nie tylko ja ale i kilku innych kolegów udowodniło że dojrzałe akwarium z naszym rybami spokojnie obejdzie się bez  żadnej ceramiki - wystarcza powierzchnia jaką dają gąbki i piasek w akwarium by biologia była doskonała czyli z NO2 poniżej 0,05ppm. Tak więc te złoża jakie dajemy w postaci ceramiki w różnych cenach ma na celu jedynie dywersyfikację złóż by była biologia w 3 a nie w 2 miejscach i jak przyjdzie na ciebie choroba to co najmniej jedno albo dwa z nich wyjmiesz i uratujesz biologię jakby trzeba by dać Bactofore S - tak samo wyjmiesz ceramikę a nawet gąbki jak i węgiel oraz żywice jonowymienne tudzież biopolimery. Bo na czas leczenia klarowność wody idzie w kąt.

 

Masz biologię 4ro letnią i  wyrażnie ci napisałem ile masz włożyć ceramiki i jaką . w Sumie ma być litr bo to już jest na baniak nie 375l tylko na 500l  ( ta 1600 jest 2x lepsza od Matrixa więc ją liczy się podwójnie bo zamiast 700m2 zlitra daje 1600m2 z litra.powierzchni dla bakterii.

A dlaczego nie więcej - bo żeby włożć np TMBT to trzeba mieć realny a nie papierowy sik z kubła 1000l/h  wtedy zaskoczy jak dasz za mało albo za wolny sik to muli wodę i działa na pół gwizdka.  Jak napakujesz gruzu po zęby w kubeł to nie masz miejsca i sik mocno zwolniony.

 

Godzinę temu, Sacrum napisał:

Unimax700 mam w nim od góry 2 kosze fabrycznej gąbki (jednakowej gradacji). Ma 5 koszy i filtruje od góry, kolejność od góry:

gąbka - gąbka - dokupić gąbki? - wata / włóknina - węgiel + (purigen mam 250ml leży nieużywany)

Wystarcza jedna gąbka grubości 5cm + wata 

węgiel dajesz jak chcesz a Purigen  jak leży w szafce to nie pracuje i nie zarabia na następny Purolite A520E .:D

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego @Sacrumnapiszę Tobie jak ja bym na Twoim miejscu zrobił a co z tym poczniesz to już od Ciebie zależy.

Fluval 406 - biolog

- prefiltr gąbkowy zostawiasz;

- masz jeszcze 4 kosze na ceramikę i tutaj bym zrobił następująco tj. 1 litra działającego matrixa plus 0.5 litra Bioceramaxa 1600 zmieszał razem i równo podzielił na 4; wsypujesz to wszystko i dzięki temu każdy z koszy ma tylko lekko dno przykryte a przepływ pozostaje na super poziomie;

 

Unimax 700

- do górnego kosza zamawiasz i tniesz na wymiar gąbkę 30ppi 5cm grubości;

- 2 kosz od góry cienka warstwa waty JBLa;

- 3 kosz 0.5 litra matrixa;

- 4 kosz cienka warstwa waty JBLa;

Dzięki temu Unimax ma porządny sik ale jednocześnie mechanik z niego jak ta lala. 0.5 litra matrixa to tylko taki zapas.

 

Oczywiście możesz wierzyć w te metry czyli 700 i 1600 ale to tylko chwyt marketingowy bo nikt tego nigdy nie sprawdził - no może poza producentami. ;) Amerykanie obstają, że pół litra Matrixa wystarczy na 200 litrów ale  musisz pamiętać, że to Amerykanie. Tam nie potrafią jeździć z ręczną skrzynią biegów więc niby pół litra wystarczy ale sam amerykański Fluval produkuje FXy o dużej pojemności więc z tym starczaniem to tak  nie do końca.

Na wyjmowanie ceramiki i działanie tylko na samych gąbkach masz czas. Twój baniak dopiero startuje więc nijak się ma do tych co już śmigają kilka lat. Tam to nawet wyłączenie filtra nie spowoduje armagedonu. Ty na początek musisz to wszystko wypracować więc coś do osiedlenia bakterii musisz mieć z jednoczesnym zachowaniem zdrowego rozsądku czyli nie pakować filtrów na maxa.

Takie jest moje zdanie ale ostatecznie to Ty musisz się zdecydować. Pamiętaj, że na początek więcej nie zawadzi. Redukować jest łatwiej. Powodzenia.;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Jerry_jerry napisał:

Unimax 700

- do górnego kosza zamawiasz i tniesz na wymiar gąbkę 30ppi 5cm grubości;

- 2 kosz od góry cienka warstwa waty JBLa;

- 3 kosz 0.5 litra matrixa;

- 4 kosz cienka warstwa waty JBLa;

Dzięki temu Unimax ma porządny sik ale jednocześnie mechanik z niego jak ta lala. 0.5 litra matrixa to tylko taki zapas.

Mała uwaga z mojej strony...

Jeśli Unimax 700 ma służyć tylko jako typowy mechanik to nie dawał bym do niego matrixa...

Reszta bez zmian...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Jeszcze jedna kombinacja mi chodzi po głowie do 150x50x50

Zrezygnuję z Unimax 700 - 4 rurki które już uważam za minus i ciężka kobyła z niego do noszenia :P

Filtracja jaka mi niedawno się "urodziła":

Fluval 406 jako biolog (1450 l/h)

Aquael Circulator 1000 + gąbka ~20ppi jako mechanik

Circulator jvp-102 (5000 l/h)

 

Wszystko w/w mam na stanie, nic nie muszę kupować. JVP-102 kupiłem kiedyś w przypływie emocji - jak kobita buty ;) i tak leży.

Wkładów biologicznych mam do wyboru do koloru: Matrix 2litr, Bioceramax 1600 1litr, zwykłej ceramiki 3-4 litr, lawy 8-16mm 2 litry. We Fluvalu 406 zmieści się 4 litry w 4 koszach - 50% tego pewnie wystarczy.

Ograniczę ilość rurek w środku, czyszczenie mechanika AeC1000 jakoś przeboleje.

Jak myślicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam takie same akwarium  i Ac 1000 jest za słaby  jako mechanik. Proponuje zrób kaseciaka.  Możesz włozyc  rurę  ssąca  od fluvala  + AC 1000. Będziesz  miał  wtedy  film mechaniczny o przepływie  około  2400 l/h . I dodatkowo  prefiltr do biologa.  Lub wykorzystaj jvp 102 w turbo kaseciaku plus fluval  jako biologiczny. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Sacrum napisał:

Aquael Circulator 1000 + gąbka ~20ppi jako mechanik

..tak jak pisałeś później mozesz zrobić mechanika a AC 2000 tyle ,że zamist gąbki możesz dać prefiltr Eheim ,który spełni rolę mechanika. Tyle ,że zamiast oryginalnych warto dać wtedy watę JBL

https://www.google.pl/search?q=prefiltr+eheim&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwiJ7f2qtoLXAhWBJ1AKHfYrCTAQ_AUICigB&biw=1296&bih=679#imgrc=pPzb_TwSWXIbYM:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.