Skocz do zawartości

Narurowiec (biolog+mechanik) do 240 litrów by luck83


luck83

Rekomendowane odpowiedzi

Z rysunkow jakie zobaczylem to spokojnie bym wcisnal na rurach 32mm. Wbrew pozorom wielkosc przy korpusach jest mniejsza niz na 25mm. Poszukaj sa napewno 2 watki jak to zrobic. Moja pompa chodzi na 1 i sik wystarczajacy zeby ogarnac 200 litrow wody netto. Nastepna filtracje tez bede robil na 32mm (nowy baniak się klei).

Wysłane z mojego LG-D855 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że w tych małych fi tkwi zasadnicza przyczyna tak silnego zdławienia pompy.

Trochę bawię się taką nową filtracją na pompie IBO Beta 25-60 więc niby silniejsza od twojej bo 3300l/h na papierze. Oceniam że przy zachowaniu zasad by nie tłumić  przepływów  powinna dać na III biegu  realny sik 2700-2800l/h z pełnymi złożami i gąbkami.

Czy to subiektywna ocena kolegów iż sik jest wystarczający do 200l wody netto to już inna sprawa - dla mnie przemawia pomiar siku z rury a nie dczucia bo kolega na odczuciu już się zawiódł. Na  pierwszym biegu łeb urywało a jak pomierzył to III wyszło 1200l/h

W moim przekonaniu nie ma znaczenia jakie gwinty mają śrubunki - liczy się tylko do dławienia przepływu to:

1/ fi wlotowe i wylotowe  pompy które  mierzone suwmiarką dla IBO Beta pokazuje fi 20mm z obu stron

2/ długość i fi przewodów wodnych z tym że po stronie ssania jest to istotniejsze

3/ ilość i średnica wewnątrz zaworów

4/ ilość kolanek ich fi a także czy są po łuku czy  90st - te od PEX wyglądają na ten najgorszy wariant.

Jeśli z pompy fi wylot jest 20mm to cała instalacja powinna być  na całej długości fi 25 mm czyli wszystko 1"  ale liczone nie po wierzchu ale wewnątrz czyli taki  pex co ma w środku 25 mm. i zawory 1" pełnoprzelotowe bo wewnątrz mają fi22mm.

Dlatego ja użyłem węża ssawno-tłocznego 25 mm i on ma te 25mm w środku a ponieważ jest zbrojony  i nie da się załamać to można go na 10cm wygiąć pod kątem 90st .

Na dowód wklejam zdjęcie grubszego węża 32mm który bez trudu na odcinku 10cm zaginam pod kątem prostym na dodatek po maksymalnym łuku jaki w tej długości da się zrobić.

20170818_121532.thumb.jpg.b3585bab27c09defe7877bb423b0ae76.jpg

Może to nie wygląda super pięknie taki wąż z cybantami ale z punktu widzenia szybkich przepływów daje najmniejsze opory.

Nie ma tu znaczenia moc i wydajność pompy bo nawet taka 7000l/h Michała  jak będzie miała choć jedno fi 12mm po stronie ssania - to sik z pomp mizerny.

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, deccorativo napisał:

Myślę że w tych małych fi tkwi zasadnicza przyczyna tak silnego zdławienia pompy.

To tylko część prawdy u siebie mam dwa kolanka, trójnik plus złączki i pompa (starego typu) sika tak, że na 3 biegu robi sporą rozpierduchę w 150 cm. Problemem u kolegi jest nie do końca przemyślana instalacja, potraktował ten projekt tak jak klejony czy zgrzewany ;). Pex ma tą zaletę że można go wyginać przez co ograniczyć ilość "kolanek" do niezbędnego minimum a sama rura ma o wiele mniejsze opory od rur w innych systemach. Dodatkowo kolega chyba tam wpiął bypas z purolite + grzałkę przepływową i wszystko wpuścił do akwa jedną rurką. Błędem jest też danie jednego wkładu 50 a drugiego 100 mikronów IMHO nie rozumiem w jakim celu.

Na pewno kolejna instalacja będzie znacznie prostsza tańsza i wydajniejsza :) . No i najważniejsze że cel został osiągnięty.

Edytowane przez eljot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, eljot napisał:

Dodatkowo kolega chyba tam wpiął bypas z purolite + grzałkę przepływową i wszystko wpuścił do akwa jedną rurką

Bypas wychodzi osobną nitką z czwórnika i wpada niezależnie rurką do akwarium.
Drugą rurką (pex) wlatuje to co z biologii.
 

1 minutę temu, eljot napisał:

Błędem jest też danie jednego wkładu 50 a drugiego 100 mikronów IMHO nie rozumiem w jakim celu.

Co radzisz zatem? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Butelkę mam 1,75 litra - chyba nie powiesz mi, że mam wziąć baniak 5 litrowy? ;)

Grzałki na razie nie montuję - aura sprzyja, więc grzać nie muszę. Zauważam, że pompa oddaje nieco ciepła (podobnie jak poprzednio Unipump Aquaela) i może ta ilość ciepła wystarczy żeby ogrzać mój zbiornik. Wstrzymam się z decyzją o montażu grzałki do jesieni.
Aktualnie mam podłączone (ale odcięte zaworkiem) same korpusy na purolite i teraz stoję przed dylematem, czy zostawić dwa korpusy liniowe, czy jeden z nich zdemontować a do drugiego zastosować purolite ile wejdzie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.