Skocz do zawartości

Narurowiec (biolog+mechanik) do 240 litrów by luck83


luck83

Rekomendowane odpowiedzi

Przyjechała już do mnie większa część sprzętu (wszystko do instalacji pex oraz korpusy narurowe z osprzętem), czekam tylko na części od osmozy.

Zrobiłem wstępne przymiarki korpusów i pompy wraz z przyłączami do mojej szafki i już widać, że będą pierwsze korekty, tj.:

1. Przede wszystkim przy korpusach mechanicznych i biologicznych będę musiał dać tylko po jednym zaworze odcinającym na każdy korpus (pierwotnie przewidywałem dwa zawory na korpus).  W zaistniałej sytuacji zawory umieszczę przed korpusami mechanicznymi i za korpusami biologicznymi, tak, aby odciąć je od strony akwarium. Od strony pompy będą bez odcięć.

Załączam zdjęcia, na których widać, że ewidentnie nie zmieszczę korpusów z dwoma zaworami. 

DSC_0049.thumb.JPG.0696f8c5c99e9dfd4da18fae33013b38.JPG

Zatem pozostaje mi wariant j.n.:
DSC_0048.thumb.JPG.086cbd48124fd6ea04756907934559c4.JPG

 

2. Druga korekta to przeniesienie pompy z lewej komory szafki, do środkowej. Zwyczajnie nie zmieści mi się w lewej komorze ze względu na większą niż przewidywałem długość przyłączy z każdej strony pompy, oraz spore zagęszczenie podzespołów filtracji w lewej komorze.
Załączam zdjęcie ukazujące, w którym miejscu chciałbym umieścić pompę. Pompę najwygodniej będzie mi umieścić ("położyć") na półce w środkowej komorze szafki. Mam jednak w tym miejscu pytanie - czy umiejscowienie pompy na tej wysokości względem korpusów nie będzie problematyczne dla prawidłowej pracy układu filtracji? Tego na zdjęciach nie udało mi się pokazać, ale pompa miała by się znaleźć w podobnej płaszczyźnie, co wloty i wyloty z korpusów narurowych. Oczywiście pod pompę podłożę piankę absorbującą ewentualne drgania, lub po prostu ja nieco podwieszę na systemie montażowym nie przenoszącym drgań. 
Patrząc od prawej strony zdjęcia będzie część mechaniczna, później widoczna pompa, a po lewej część piologiczna z sekcją purolite i grzałką przepływową. W lewej komorze będę miał bardzo ciasno, ale już przymierzałem się i wiem, że wszystko zmieszczę zachowując swobodę dla odkręcenia korpusów, odpięcia grzałki, czy wymiany złóż w korpusach liniowych. Będę musiał jedynie zróżnicować poziom montażu korpusów biologii względem korpusów liniowych i grzałki. 

DSC_0064.thumb.JPG.bb581c311cfbcb9b5ce738fbe9fb0396.JPG

Korpusy zamontuje do ścianek szafki za pomocą dedykowanych do nich płytek montażowych.

A tu przyłącza pompy z bardziej szczegółowego ujęcia. 

DSC_0067.thumb.JPG.02f4bbffdc146ab7e321b4917b063677.JPG

DSC_0045.thumb.JPG.678f085c5954439d89bf3fb8afe25809.JPG

Gwinty śrubunka od pompy są na szczęście idealnie spasowane z gwintami redukcji 1" na 3/4" i dalej do złączki PEX 3/4" GZ x 20. Bałem się, że może być odchylenie w skoku gwintów, ale jest ok.
Uszczelnienie połączeń gwintowanych za pomocą hydraulicznej nici uszczelniającej.
 

I ostatnia kwestia w tym poście, to przedstawienie sposobu podłączenia korpusów narurowych (zdjęcie poniżej).  Oto zamysł: 

DSC_0050.thumb.JPG.299e9958bbe80de36b3caed5ed6ed48b.JPG

Parząc od dołu zdjęcia, mamy kolejno: 
- wejście rurki pex fi 20 mm do trójnika
- trójnik PEX 20/20/20 
- złączka PEX 20 x 3/4" GZ
- zawory odcinające 3/4 GZ GW przed korpusami
- korpusy narurowe 10" GW 3/4"
- wyjście z korpusów złączką pex 3/4" GZ x 20
- trójnik PEX 20/20/20
- i z trójnika rurką pex fi 20 dalej wyjście do pompy, której sposób podłączenia pokazałem na jednej z powyższych zdjęć. 
- łączenia między złączkami PEX wykonane z giętej  za pomocą sprężyny rurki pex fi 20mm.


Czy do w/w mielibyście jakieś uwagi, czy mogę zacząć powoli to składać w całość? :) 
 

6 godzin temu, Midran napisał:

Nie wiem czy to ważne ale czy zamówiłeś zawory ze śrubunkami, chyba że ten system rurowy jest rozłączalny i jakoś go idzie nastawiać po złożeniu.

Zawory mam bez śrubunków, ale ich odległość od ścianki szafki, jak i od sufitu szafki pozwoli na bezproblemowe operowanie nimi.
System rurowy jest rozłączalny, ale będę tak robił, aby rozłączania unikać. 

Edytowane przez luck83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak tak doczytałem do połowy posta, to już stwierdzilem że wodociągi robisz. Ja swojego narurowca upchalem w małej ciasnej szawce. Zaprojektowalem sobie całość w sketchupie i już na etapie projektowania wyszły pewne błędy. Polecam. Nie kombinowałem z ilością zaworów i teraz już wiem że 2 są zbędne, czyli 3 stykną (przed mechanikami, przed biologią, przed purolite). Czym wiecej kombinujesz tym wieksze problemy a to jest proste jak budowa cepa. Pompa bedzie oki, ja mam u siebie 25-60 i jedzie na jedynce.

Nie wiem skąd pomysł na pex jak klejenie to bułka z masłem. Osobiście bał bym się że woda bedzie się przeciskać przez ten cały system.

 

Wysłane z mojego LG-D855 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, luck83 napisał:

1. Przede wszystkim przy korpusach mechanicznych i biologicznych będę musiał dać tylko po jednym zaworze odcinającym na każdy korpus (pierwotnie przewidywałem dwa zawory na korpus).  W zaistniałej sytuacji zawory umieszczę przed korpusami mechanicznymi i za korpusami biologicznymi, tak, aby odciąć je od strony akwarium. Od strony pompy będą bez odcięć.

 

i bardzo dobrze ;) 

Wejścia możesz zrobić dwa (mam tak aktualnie i super się sprawdza) czyli odpada ci jeden trójnik; dalej dajesz trójnik do pompy;  z pompy czwórnik dwa do biologii i jeden bypas (gdybyś wybrał trójnik i czwórnik z jednym gwintem zewnętrznym zaoszczędziłbyś dwie złączki które aktualnie przykręciłeś do pompy ) ; później z korpusów trójnik i do akwa. 

Aha pompę daj na dolnej półce. 

Edytowane przez eljot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 11.08.2017 o 20:20, eljot napisał:

Wejścia możesz zrobić dwa (mam tak aktualnie i super się sprawdza)

Wówczas zasys z tych obu wejść ustawić tuż przy dnie, czy np. jeden zasys dać przy dnie a drugi w połowie wysokości zbiornika, bądź pod taflą? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powoli zaczyna być widać efekty pracy :)
Niestety okazało się, że nie uda mi się połączyć korpusów giętymi w łuk rurkami (mimo dokładnego i powolnego gięcia za pomocą sprężyny, rurki "lamaly" się przy kącie 70-90 stopni, a bez takich kątów nie zmiescilbym korpusów do niewielkiej komory szafki), tym samym musiałem zastosować kolanka.
Poniżej foto zespołu filtracji mechanicznej. 4e702d9099f7708230a8f013b67b0040.jpg

Wysłane z mojego E6653 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na moje oko kolanka mają przekrój taki sam jak złączki/trójniki pex więc i tak już przepływ mam mniejszy niż bez zastosowania różnej maści złączek.

O ile rurka pex ma wewnętrzną średnicę 15mm to już przy przy przejściu przez złączke robi się 12mm.

 

Próbowałem prościej, bez tych kolanek, ale tak jak pisalem wyżej, nie byłem w stanie upchac tego w małej szafce i rurki się przelamywaly.

Edytowane przez luck83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak to wygląda bo zamontowaniu.

325d033e907b5bbf61dcc5f776adefbb.jpg

 

Podłączenie pompy:

83b04b31e7f502f0ee248e858c9e7c7f.jpg

 

A tutaj nieskończona jeszcze sekcja biologiczna z bypassem do purolite i grzałki (grzałka będzie na tylnej ściance).
Na razie jest to próbne rozmieszczenie w komorze szafki, gdyż jest bardzo mało miejsca w dużo do upchania :)

9edbcd8ea6d483d6bae3ed20f53de66b.jpg

Edytowane przez luck83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Że szkła... małe akwarium z otworami na 3 rury obsmarkalem pianka i okleiłem styropianem... na to ceresit 
    • @crav z czego budowałeś u siebie komin?
    • W najbliższą sobotę (29 czerwca) około południa planuje ,,wycieczkę" po ryby do Sebastiana z Tanganika Konin - jestem już umówiony na konkretną godzinę.  Może ktoś z Warszawy lub okolic chcę się zabrać bo ma w planach uzupełnienie obsady lub inne swoje powody (zobaczenie hodowli czy rozejrzenie się za rybami ,,na przyszłość"). Termin dość bliski, ale jak coś proszę pisać tutaj lub w wiadomości prywatnej na forum.
    • Zobacz na tym forum https://klub-tanganika.pl/forum/
    • Wertykalny by zrobił, ale będę na niego patrzył tylko jak będę wchodził do akwa 😁 Mam tam jakiś metr wysokości.
    • A jak wysoko będziesz tam miał. W wyobraźni zobaczylem na pozostałych 3 ścianach, ogród wertykalny zasilany oczywiście wodą z baniaka. Poza fajnym efektem uzyskasz w ten sposób dodatkową filtrację. Jedyny minus to to, że tylko Ty będziesz to oglądał😉
    • Tutaj jest trochę inna sytuacja, bo zbiornik jest z betonu i nad zbiornikiem mam przestrzeń, którą będę się do niego dostawał (wyłączona zamknięta przestrzeń do której będzie dostęp tylko z jednej strony). Jak będę robił izolację w zbiorniku, to zrobię też całą górę więc samo skraplanie nie jest mi straszne, ale chętnie odzyskałbym to gorące, wilgotne powietrze, które będzie się nad wodą gromadziło.
    • Cześć. Na sam początek chciałbym zaznaczyć, że mam już jakieś doświadczenie w hodowli ryb w akwarium - od plus minus 6-7 lat interesuję się tym mniej lub bardziej, jednak nigdy nie miałem akwarium z rybami z Malawi lub Tanganiki - co zresztą powinno przykuć moją uwagę dużo wcześniej ze względu na to, jak twardą wodę mam w kranie - nie jestem teraz w stanie przytoczyć z pamięci parametrów, a zrobić testu nie jestem w stanie ponieważ mam najprawdopodobniej przeterminowane testy, ale wiem, że generalnie pH, kH i gH jest bardzo wysoko. Po napisaniu wstępu przejdę do problemu z którym się spotykam - mam akwarium 80cm x 40 cm x 40 cm - (długość x szerokość x wysokość) i chciałbym zagospodarować je głównie dla muszlowców - nie chciałbym doprowadzić do "przepełnienia" akwarium rybami, a samemu nie byłem w stanie znaleźć innych współtowarzyszy muszlowców (w postaci innej niż ryby) w naturze. Akwarium chciałbym urządzić jak najbardziej zgodnie z naturą, filtracja będzie kubełkowa - kubełek całkiem sporej pojemności i przeznaczony do akwarium dużo większego - na stronie producenta jest napisane że do +- 300-400l akwarium. Nie jestem w stanie zdecydować się na to, jaki gatunek z grupy muszlowców chciałbym hodować w akwarium - jest ich dosyć sporo a samemu nie umiem znaleźć źródła, gdzie mógłbym w prosty i czytelny sposób porównać to, jakie warunki potrzebują do życia. Akwarium z tego, co zdążyłem się dowiedzieć, powinno być w miarę wystarczające pod względem litrażu, a dokładniej rzecz biorąc pod względem wielkości dna, bo głównie o to tutaj się wszystko rozbija - tak jak w przypadku pyszczaków czy pielęgnic. W każdym bądź razie, z góry dziękuję za jakiekolwiek nakierowanie na to, co mógłbym zrobić, jak urządzić akwarium czy jakie muszlowce mógłbym w swoim akwarium hodować, a także przepraszam, jeżeli gdzieś na tym forum taki temat się już przewijał.
    • Kiedyś policzyłem parowanie i przy 25 stopniach (temp. powietrza i zbiornika - akwarium nieogrzewane; odkryte 20 cm pokrywy; efekt podobny jak przy zdjętej) i wilgotności 37% (zima) - było to ok. 180 g/h. Przy 4,5x większej powierzchni u ciebie nie przekroczy 0,8 kg /h. Przy zamkniętej pokrywie wewnątrz zintegrowanej pokrywy pleśniało - wolę wymianę tego powietrza. U mnie to podniesienie wilgotności wewnątrz domu  ok. 10 %. Parowanie tej wody to moc ok 120W !
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.