Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Będę śledził temat uważnie @luck83. Sam przymierzam się do akwarium ~280l, więc jeśli możesz bardzo szczegółowo i dokładnie opisywać co robisz wraz z poniesionymi na ten cel kosztami to byłbym zobowiązany. Chyba, że jest porównywalny jakościowo system filtracji mechanicznej / mechaniczono-biologicznej, by nic nie było w akwarium, a wtedy chętnie przyjmę wiedzę na PW (może encyklopedia @deccorativo mi podpowie ;) ) 
 

Opublikowano (edytowane)

@deccorativo, mówisz o kol. @michal_j i jego rozwiązaniu, jak na poniższej foto?

59724b13a5832_michaljkorpusy.jpg.7f3bbc70a21c85120e14e81cdd5970dd.jpg
 

Czy mógłbym prosić kolegę Michała o więcej szczegółów i zdjęć? :) 


@deccorativo Jeśli dobrze zrozumiałem Twoją instrukcję, to, rozkładając ją na czynniki pierwsze:

1. Za pompą miałyby być łącznie cztery korpusy - dwa na biologię i dwa na purolite;- przy czym: 

2. Dwa korpusy biologii zamontowane równolegle na dwóch wyjściach z czwórnika, przejście z nich trójnikiem i wyprowadzenie rurki do zbiornika, jako pierwszy wylot wody.

3. Na trzecim wyjściu z czwórnika zamontowany jest  kolejno:

a)  przyłącze wkręcane z gwintem zewnętrznym 3/4 " z przejściem na szybkozłączkę:
przyznam, że tu mam małą zagwozdkę - chodzi o takie przyłącze?  https://www.obi.pl/zlaczki-i-przylacza-kranowe/gardena-przylacze-europejskie-26-5-mm-g-3-4-/p/1037159 , czy inne? 

b ) szybkozłącze na wąż 3/8", pytanie jak wyżej - chodzi o szybkozłącze ogrodowe, czy inne? Jeśli inne (np. od osmozy) to albo źle szukam, albo takich nie mają w ofercie..  

c ) wężyk 3/8'": https://sklep.osmoza.pl/przewod-38-ktpe38-p-155.html 

d ) kranik 3/8" do osmozy, taki: https://sklep.osmoza.pl/zawor-bcv-0606-p-1215.html 

e) z kranika wychodzi wężyk 3/8" do złączki 3/8" na 1/4" gwint zewn.: https://sklep.osmoza.pl/zlaczka-af-mc-0604-jg-p-380.html 

f ) następnie dwa korpusy linowe 2" na Purolite, połączone szeregowo: https://sklep.osmoza.pl/obudowa-liniowa-2-p-770.html , za pomocą szybkozłączek 1/4" na przewód 3/8". Korpusy zamontowane do ścianki szafki za pomocą uchwytów https://sklep.osmoza.pl/uchwyt-kf-101-2-p-202.html 

g )  z ostatniego korpusu liniowego wyjście złączką gwint zewn. 1/4" na wąż 16 mm (5/8") - nie mogę namierzyć takiej złączki :(

h) grzałka przepływowa Hydor 300 16mm, całość jako drugi wylot wody do akwarium.

 

Będę wdzięczny za namiary na podzespoły zwłaszcza z pkt. 3a , 3b i 3g, gdyż przyznam, że tutaj mam kłopot we właściwym doborze aby wszystko było 100% niezawodne, szczelne i spasowane.
Uprzejma prośba o weryfikację całości i ewentualne korekty, bo czuję że takowe będą konieczne ..  :)

 

Edytowane przez luck83
Opublikowano

dobrze kombinujesz ale tylko technika z osmozy i PEX gwarantuje szczelność i nawet nie myśł o złaczach ogrodowych

mozesz na początek dać tylko jeden korpus liniowy 2" ale wejdzie ci tylko 0,7 l Purolite i nie ma miejsca na ewentualne PhosExy.

3ab

https://sklep.osmoza.pl/zlaczka-af-mc-0608-jg-p-378.html

w dziale Akcesoria -Pozostałe masz przyjście 3/4 na 1/2

przejście z techniki osmozy na wężyk akwarystyczny 16mm

20170722_084518.thumb.jpg.ecbe79dab61b3dc78635495dce2f2974.jpg

 

Opublikowano (edytowane)
Dnia 22.07.2017 o 08:54, deccorativo napisał:

dobrze kombinujesz ale tylko technika z osmozy i PEX gwarantuje szczelność

 

Dnia 22.07.2017 o 18:14, michal_j napisał:

najprostszy chyba będzie pex (bez klejenia)

Taki też mam zamiar, będę robił najprawdopodobniej na systemie pex-skręcany + komponenty od osmozy.  
Piszę "najprawdopodobniej", ponieważ sposób budowy systemu przyjęty przez kolegę @marcin73m może nie zmieścić się do mojej szafki, w której mam niedemontowalne środkowe przegrody pionowe i szufladę, więc będę musiał się przebijać przez te przegrody z instalacją. Myślę, że robię chyba tak, ze poczekam na pompę którą już zamówiłem, zamówię korpusy i zaaranżuję ich rozmieszczenie w szafce. Na podstawie ich rozstawu i absorpcji przestrzeni szafki dobiorę ostatecznie system do wykonania instalacji rurkowej.

Czy znacie sklep z tanimi korpusami, czy po prostu szukać w necie tam gdzie najtaniej? np. alledrogo, itp? 

Edytowane przez luck83
Opublikowano

Kupuj kupuj i opisuj co do czego i jak się nazywa. Ja jeszcze mogę chwilę poczekać a zmałpuję od Ciebie ten fragment purolite grzałka i do zbiornika ;)

Opublikowano (edytowane)

Nie chcę Cię martwić, ale ze względu na mój rozpoczynający się za 3 dni zasłużony (a co!) urlop, do tematu powrócę około 10 sierpnia, zaś sama realizacja i uruchomienie pewnie pod koniec sierpnia ;)
Więc jeśli masz tyle czasu z czekaniem na małpowanie, to spoko ;)


Szanowni koledzy, @deccorativo @stan @michal_j czy macie doświadczenie z systemem pex skręcanym? 
Być może ktoś z pozostałych Malawistów może się wypowiedzieć? Wszelka wiedza będzie cenna.
Precyzując pytanie, chodzi mi o to, czy bezpieczniej jest stosować gięcie rur pex za pomocą dedykowanej sprężyny, czy lepiej  wyeliminować gięcia i w ich miejsca zastosować kolanka w systemie pex? Chodzi mi o te odcinki instalacji, gdzie obecne są wszelkie "łuki"  np. przejścia przez otwór z szafki, czy chociażby obiegi wokół korpusów. 
Z drugiej strony, czy kąt prosty załamania strumienia wody nie ogranicza przepływu względem łuku rury (opory) ? 
Czytałem opinie, że źle wygięta rura pex może pęknąć.. Nie wiem na ile jest to zgodne z tzw. naszą rzeczywistością "akwarystyczną", tj. w obiegu zasilanym - w moim przypadku - pompą IBO Beta 25-40/180 ciśnienie robocze wyniesie zaledwie 1 MPa, podczas gdy w domowej instalacji wodociągowej ciśnienie jest znacznie wyższe. 


Mam również problemy z:
1. .. przyłączeniem rury pex 20mm do pompy IBO Beta 25-40 z gwintem 1 1/2 ", -> tzn. podchodzę od korpusów mechanicznych do pompy rurą pex 20mm i ... co dalej?  Jak to szczelnie podłączyć?
2. .. przejściem z rury pex 20mm do techniki osmozy -> podobnie jak wyżej, tj, z czwórnika pex wychodzę w kierunku korpusów na purolite rurą pex 20mm i... jak /czym przejść w osmozę? 

Będę wdzięczny za pomoc w rozwiązaniu w/w.
 

Edytowane przez luck83
  • Dziękuję 1
Opublikowano
13 godzin temu, luck83 napisał:

Nie chcę Cię martwić, ale ze względu na mój rozpoczynający się za 3 dni zasłużony (a co!) urlop, do tematu powrócę około 10 sierpnia, zaś sama realizacja i uruchomienie pewnie pod koniec sierpnia ;)
Więc jeśli masz tyle czasu z czekaniem na małpowanie, to spoko ;)


Szanowni koledzy, @deccorativo @stan @michal_j czy macie doświadczenie z systemem pex skręcanym? 

Niestety nigdy na tym systemie nie pracowałem. 

Opublikowano
13 godzin temu, luck83 napisał:

IBO Beta 25-40 z gwintem 1 1/2

Musisz dać przejściówkę 1 1/2 na 3/4 cala i montujesz PEX przez złączkę (20mm mają gwinty 3/4 cala). Podobnie musisz znaleźć przejściówkę z 3/4 cala na taką która pasuje do osmozy.

Złączki z gwintem zewnętrznym https://pex.pl/p/47/351/zlaczka-pex-20x3-4-gz-skrecana-zlaczki-pex-skrecane-ksztaltki-i-zlaczki-pex.html

lub wewnętrznym https://pex.pl/p/47/449/zlaczka-prosta-pex-gw-mufa-20x1-2-skrecana-zlaczki-pex-skrecane-ksztaltki-i-zlaczki-pex.html

Opublikowano

nie spotkałem przejściówki do osmozy pod wężyk 3/8" inne niż gwinty zewnętrzne lub wewnętrzne ale 1/2"

na 3/4" chyba nie ma.

Uważaj Śrubunek oryginalny od IBO jest 6/4" na 1" i ma gwint o niestandardowym skoku  zastosuj ten oryginalny śrubunek i przejście redukcję z GZ1" na GZ3/4" a do tego te złaczki co wskazał Darek.

koniecznie idz w sprężynę do gięcia łuków a nie kolanka.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Witam, ja od początku krótkiej przygody z cyrkulatorami miałem Eheim stream On 6500+. Najpierw w 300l a później w500l. Regulacja jest uboga ale szczerze mówiąc w niczym mi to nie przeszkadzało. Jeśli wycelujesz nieco bardziej w górę czy w dół to już zmienisz ogólny prąd wody. Obecnie mam w 500l podobnego Eheima 9500+ i jedzie na maksa. Woda pięknie się rusza, żadnej pralki. Ryby oczywiście duże i w ogóle ich to nie rusza. Wycelowany trochę w górę mocno natlenia wodę. Także tafla wody jest u mnie brutalnie poruszona.  Miałem dwa mniejsze tunze i chyba miałem pecha. Jeden wibrował po tygodniu i go oddałem a drugi wytrzymał z pół roku i był bardzo głośny. Też się go pozbyłem.  Ogólnie woda lekko płynie, ryby mają subtelny ruch, kupy wszystkie płyną idealnie do zasysu. Eheimy używam piąty rok jakoś.  Oczywiście jak jest całkowita cisza w salonie, ryby nie chlupia a za oknem nie jedzie Harley Davidson to słychać delikatnie cyrkulator.  Kiedyś w modelu 6500 padł wirnik, tzn był głośny i tuż przed końcem 3 letniej gwarancji dostałem nowy cyrkulator. Oczywiście żeby woda się ruszała kupiłem tanio nowy 9500 i tak został. A 6500 czeka w pudełku. Ryby mówią że wolą 9500 😁  
    • @darianus dobre wieści 🙂 może w takim razie jakoś wypali ten projekt 😉 ja posiłkowałem się taką stroną internetową: https://stacjaplantacja.pl/jak-przeniesc-rosline-do-hydroponiki/
    • U mnie skrzydłokwiaty dobrze sobie radzą w hydroponice przy ph ponad 7. Możesz podać źródło z info że ph powinno być niskie?
    • Dzień dobry,    chciałbym prosić o pomoc w identyfikacji glonów. Na środku mam wapien który zarósł jakoś pierwszy. Kolejne kamienie zarośnięte w ok tydzień czasu. Rośliny mam sztuczne.    nie wiem czy to okrzemki, brunatnice czy może jakaś dziwna wersja sinic? 
    • Ja w 375l używam dwóch jvp-132 - jeden do napędu kaseciaka, drugi do zamiatania. Poza kolorem bez uwag
    • Mała aktualizacja Udało się zainstalować hydroponikę. To znaczy samą instalację. Pod kątem roślin jeszcze sprawa nie jest zamknięta. Zapał przy tym projekcie nieco mi opadł odkąd przeczytałem, że woda w hydroponice powinna mieć pH na poziomie 5,5-6,5. Liczę mimo wszystko, że rośliny jako tako będą sobie radziły. Kupiłem skrzydłokwiata, philodendrona i jakąś peperomię  Mam jeszcze zielistkę i epipremnum. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Chwilowo próbuję w hydroponice ukorzenić odcięte pędy epipremnum.  - wlot do doniczek  - wylot z doniczek - całość umieszczona w pokrywie - doniczki zalane wodą i wypełnione gąbkami - tak się prezentuje całość obecnie (nie zdążyłem jeszcze wsadzić roślin do doniczek)   Kilka zdjęć obywateli mojego baniaczka   - Dominujący samiec Stigmatochromis Tolae. Chwilowo największy "byk" w akwarium. Ma około 15cm. - Nimbochromis Polystigma - jeden z dwóch ujawnionych samców. Już ładnie zaczyna "łapać" niebieski kolorek   - Nimbochromis Polystigma - jedna z samiczek - Exochochromis Anagenys - jeszcze nie znam płci osobników. - Dimidiochromis Strigatus - jedna z dwóch samic - Protomelas Mbenji Thick Lips - płeć jeszcze nie znana   A na koniec najmłodszy mieszkaniec czyli malutki Dimidiochromis Strigatus  Zaobserwowałem dwie sztuki  Wątpię żeby przeżyły, ale kto wie. Na razie bardzo dobrze kryją się w tej niewielkiej ilości szczelin jakie mają do dyspozycji.    
    • Mam od paru lat Tunze 6085 Tunze Turbelle Nanostream 6085 (4025167608506) • Cena, Opinie • Pompy cyrkulacyjne 17291245623 • Allegro Dla mnie jest idealny w 200cm. Dla Ciebie się nie nadaje bo nie ma regulacji mocy. Dlaczego piszę - wcześniej miałem kilka chińskich - ich trwałość wynosiła średnio pół roku. Może teraz jest inaczej, ale jakbym miał zmieniać to na pewno kupiłbym Tunze. Nawet jeśli teraz jest chiński (bo tego nie wiem)
    • Ja używam od lat taki Tunze https://allegro.pl/oferta/tunze-turbelle-nanostream-6055-10787582038 i dla mnie nie ma lepszego. Mam go w 576l. Jest cichy, wydajny i ma regulację. Ale żeby nie było kolorowo, to ma jedną wadę. Pokrętła w sterowniku są podświetlane od spodu niebieskimi diodami, nawet fajnie to wygląda. Diody emitują oprócz światła również ciepło i pod wpływem tego ciepła po jakimś czasie, plastik z którego są wykonane pokrętła kruszeje i pękają mocowania do potencjometrów i masz po regulacji😂 Oczywiście nie do końca. Nadal można regulować za pomocą małego, płaskiego śrubokręta. Na szczęście producent dziwnym trafem przewidział taką sytuację i w sprzedaży są dostępne oryginalne pokrętła https://allegro.pl/oferta/tunze-rotary-cnobs-7090-102-pokretla-do-kontrolera-11838292596 być może już z innego plastiku (nie wiem, nie sprawdzałem). Czy kupiłbym go drugi raz pomimo tej wady? Obiema ręcami i nogyma ...TAK.
    • Tą Tunze miałem w 720l , też bym go polecał jako niezawodny sprzęt.
    • Używałem Tunze 6045 w 500l (170cm długie) Jak dla mnie to był nawet za mocny ale jako, że ma regulację nie było to problemem. Cichy i energooszczędny. Mocowanie na magnes. Regulacja - czego chcieć więcej?
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.