Skocz do zawartości

Pytanie do posiadaczy filtórw Sunsun z serii HW


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

A jeszcze pytanie do kolegi @luck83. Jako mechanika masz prefiltr 603. Czy stosujesz w nim standardowe gąbki czy coś modyfikowałeś? Rurkę zasysającą do kubła masz standardową czy może kupowałeś drugi komplet i coś przedłużałeś aby była tyko kilka centymetrów na piachem? Mam akwarium o ponad 10cm wyższe i boję się, że gdy zrezygnuję z rurki skimmera to zasys wyjdzie za wysoko.

Opublikowano (edytowane)

W prefiltrze 603 mam aktualnie standardowe gąbki, aczkolwiek dałem jeszcze dwie watoliny o grubości 10mm każda (wiadomo, po dociśnięciu się spłaszczają, ale grubość wyjściowa wyniosła 2x10mm). Watolina sprawiła, że szybko zniknęła mi i tak nieznaczna mleczność wody i mikrodrobinki pływające w wodzie, teraz mam idealnie klarowną.  Nadmienię, iż watoliny dałem "za" najbardziej gęstą gąbką, czyli ostatnią "na wylocie" wody z prefiltra.

Rurkę zasysającą do kubła HW-302 mam standardową, nic nie przerabiałem. Rurka zakończona jest standardowym plastikowym  koszyczkiem zasysającym, bez gąbki. Pod taflą wody włączyłem w rurkę plastikowy skimmer, który był w zestawie, co ładnie zbiera mi drobinki pływające na tafli (teraz drobinek nie mam wcale). Jak baniak dojrzeje i się ustabilizuje, to pewnie ten skimmer zdejmę, aby wzmocnić zasys tuż nad dnem przez koszyczek. 

 

Edytowane przez luck83
Opublikowano

Dla zainteresowanych tematem krótkie podsumowanie.

Zamówiłem i mam już w domu prefiltr HW-603A oraz filtr HW-304A. Po krótkich oględzinach muszę przyznać, że jak za tą kasę to w zasadzie obydwie rzeczy są ok. Co prawda tu i ówdzie można by się przyczepić do plastików ale gdy to wszystko będzie stało w zamkniętej szafce to za małe pieniądze mamy filtrację jak ta lala.

No i najważniejsze to średnice. HW-603A ma zawory 16mm a 304 18mm (taki wąż jest dostarczany wraz z filtrem). No właśnie węże. Co Chińczycy mieli na myśli dając takie węże to chyba tylko oni wiedzą.:confused: Ani tego ładnie ułożyć ani jakoś łagodnie wygiąć. No ale nic damy radę.

Pytanie jeszcze do Was. Czym zaciskacie węże? Cybanty czy opaski plastikowe? Zawsze to robiłem na cybantach ale jak pewnie wiecie ładnie to nie wygląda. Biorąc pod uwagę jakie średnice są w prefiltrze i filtrze muszę wąż dobrze zacisnąć na 16mm zaworze. Standardowe mocowanie (odkręcane) nie mieści się na wąż nawet po potraktowaniu go wrzątkiem.

Prawdopodobnie w sobotę wszystko poskładam i wtedy okaże się co ten tandem potrafi. :)

 

Opublikowano

Możesz dużo dobrego zrobić dla forum. Bardzo często właśnie taki duet polecałem, a ty możesz pomierzyć jaki to ma realny sik:D. z 55W mocy i niby 2000l/h

Zapewne dostałeś w gratisie zeolit, węgiel i biominet  jako wkłady - żaden nie jest typowym wkładem ceramicznym dla nitryfikacji choć w każdym po czasie osiedlą się bakterie. Ty zadecydujesz co do tego biologa włożysz ale ja bym wywalił wszystkie bo gąbki chyba też na out , a chyba masz ceramikę dojrzałą z akwarium. Napisz co to jest i ile tam przekładasz - gdyby dawać nowe to:

Ja bym dał 1 litr lawy wulkanicznej gradacji 2-4 cm do najniższego kosza a resztę koszy zostawił puste na następne media do usuwania NO3 i potem PO4 ale to ty zdecydujesz co dasz na start tego biologa.

W prefiltrze HW603A  chyba gąbki pozostają ewentualnie wata na wierzch.  Bardzo proszę o pomiar ile l/h taki tandem daje jak jest czysty.

Co do pozostałych pytań to bezpieczeństwo ponad pięknym wyglądem więc na pewno cybanty i takie na śrubkę by można było rozłączyć by wymienić kiedyś chińskie węże co ci się załamują na taki tani i o 50% tańszy  ssący co się nie da załamać.

Na zawory 16mm kup koszulkę termokurczliwą  i obciśnij zapalniczką 1-3 warstw kolejno by ten wąż 18mm ??? wchodził bez luzu a potem dopiero zaciśnij cybantem - wtedy cybant nie natnie węża.

Co myśleli chinole jak dawali te rózne zawory i fi węży - proste nie pomyśleli że my z tego zrobimy taki duet filtracyjny do Malawi.:D

 

 

Opublikowano

To jedziemy po kolei.

W gratisie dostałem zeolity i inne cuda ale kompletnie nie planuje ich wykorzystać. Chcę przełożyć to na czym pracuje mój obecny biolog czyli ok. 1,5 litra Aquaelowskiego Bioceramaxa 1200 i 1600. Równo to wszystko porozkładać na wszystkich 4 koszach przy czym na najwyższym położę jeszcze oryginalną włókninę aby dodatkowo klarować wodę. W zasadzie jestem mega zadowolony, że mam 4 kosze bo w razie "w"  mogę sobie porozkładać dodatkowe absorbenty na NO3.

Prefiltr chcę zostawić oryginalny tj. wszystkie standardowe gąbki i do tego na samą górę warstwę włókniny jaką zakupiłem (10 pasków aquaszuta).

Pewnie uważacie, że skoro w HW-603 dam włókninę to już w 304 nie muszę jej montować ale odnoszę wrażenie, że ten bioceramax trochę pyli.

Wiem co miałeś na myśli pisząc o koszulkach ale myślałem żeby to zrobić następująco:

1. Usuwam nakrętkę;

2. Podgrzewam wąż;

3. Nakładam wąż aż do samego końca i w zasadzie sam wąż trzyma się na gwincie, który jest pod nakrętką.

4. Na samym końcu węża zaciskam cybant (zgodnie z radą chyba najpewniejszy).

5. Całość trzyma się tylko na gwincie. Nie za mało?

 

Godzinę temu, deccorativo napisał:

by wymienić kiedyś chińskie węże co ci się załamują na taki tani i o 50% tańszy  ssący co się nie da załamać.

A o jakim wężu myślisz? Jakieś namiary?

Zawór_HW_603.jpg

Opublikowano

Witam. Mam taki duet HW-304A + HW-602A(troszkę mniejszy od Twojego). Jak dostałem sprzęt i przyszło mi do składania to się zastanawiałem jak zamocować wąż na HW602. Nawet na gorąco nie chciał wejść pod nakrętkę. Zastrugałem końcówkę węża i na gorąco wlazł. Nic nie cieknie. Mam tylko problem bo kubełek chyba gdzieś zasysa lewe powietrze i co nim potrząsnę to leci. Uszczelki w kuble i prefiltrze posmarowałem wazeliną techniczną. Szafkę musiałem rozwiercić bo mi rurki się nie mieściły.

 

P6080018.JPG

Opublikowano

No i tu żeś kolego odkrył Amerykę jak dla mnie. O zestruganiu węża nie myślałem. A tak mniej więcej na jakim odcinku tą operację zrobiłeś? Ile nakrętka Tobie zachodzi na wąż?

Opublikowano

Zestrugałem tak około 3-4 mm, byle się wsunął pod nakrętkę, oczywiście zakładałem na gorąco. Nakrętka nachodzi tyle że dalej nie pójdzie, czyli szczelność zachowana.

Opublikowano

Moim zdaniem obaj macie żle.:D jednemu już bierze lewe powietrze a mówi że jest dobrze :(?? a drugiemu dopiero będzie brało:D

Jednemu bierze lewe powietrze bo nie ma szczelności na tych karbach końcówki 16mm a ścięcie wąża:( by weszła nasada nie daje szczelności więc to nie Ameryka - ta nakrętka ma za zadanie tylko trzy-mać wąż by sam nie spadł a nie uszczelnić. Opaska zaciskowa na gwincie robi dokładnie to samo albo puszcza wodę albo bierze lewe powietrze bo w dołkach gwintu co ci uszczelnia ???

po to hydraulik ma konopie by w gwintach uzyskać szczelność.

Nie podoba mi się te rozwiązanie i chinole pomyśleli by dać duże fi do pompy 2000l/h ale nie przewidzieli 2000l/h przez HW602/3 - bo :

jak spojrzysz w dziurkę tego zawory od 602A to jakie to jest fi?? którym realnie przeciska się a nie płynie woda?,  a jak otworzysz ten kranik to jest pełen przelot czy jeszcze wężiej w samym zaworze?

pytam bo robię taki "narurowiec"  na pompie IBO Beta 25/60 i cały pic w tym by na całej drodze wody tylko najmniejsze fi było w samej pompie, choć i tak mnie korci by w pompie też rozwiercić. ^_^

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Czyli mniej więcej tak jak myślałem🙂   Wiem, czytałem od deski do deski wielokrotnie... Ale ja nie jestem małym chemikiem😉 myślałem, że to co robiłem wystarczy, no niestety życie zweryfikowalo... Czekam, nic innego nie zostało. Może dla pewności kupię jakaś używana pompę obiegową i zrobię ten filtr. Dzięki raz jeszcze!👍
    • Ja mam wolną Jebao DCP 2500. Jak coś namieszam, to fitr piankowy oparty o dno (nie mam piasku, tylko pcv na dnie; jak piasek, to można korek od dołu...)) dociśnięty wlotem pompy od góry. W pompie wymienione amortyzatory na przyssawki - przyklejone do szyby. Sposób nie ważny, istotne by przepuścić wodę przez filtr... A co do biologii... to dojrzewała u mnie w wiaderku  przez  miesiące na karmie I NH3/NO2- (https://forum.klub-malawi.pl/topic/25309-projekt-akwarium-280x60x60-pokrywa-filtr-szafka/?do=findComment&comment=371935. ) Przy starcie akwa wrzuciłem medium do filtra + cukier + fosforany +  Nh4Cl, NaNO2 i brud z dna wiaderka. Po pewnym czasie (godziny ?) zmętniało... i po 3-4 tygodniach zrobiło się klarowniej, ale nie idealnie.  Potrzeba czasu...   
    • Mam nieużywany korpus 10" z filtra RO, mam jeszcze Pata Mini ale raczej nie jest to "wydajna głowica"😉 co można by było dobrać do tego i jak ogóle ma to działać? Głowica tłoczyła by wodę przez korpus mam rozumieć, nie wiem czy moja wyobraźnia działa dobrze😉
    • Wrzucam raz jeszcze. VID_20250404_102632.mp4   Mam nadzieję, że teraz będzie widział 
    • Nie widzę twoich filmików. Nie wiem czy przyczyna leży po mojej czy Twojej stronie. Zakładam , że po mojej bo nikt nic na ten temat nie napisał.
    • Dziękuję za cenne rady. Nie pozostaje mi chyba nic innego niż czekać jak polecacie. Jedno mnie zastanawia z N03 było ono praktycznie niewykrywalne od samego początku. Wynik max 2. Tłumaczyłem to sobie tym, iż  azotany są pochłaniane na bieżącą przez bakterie które się cały czas namnażają bo mają ku temu dobre warunki (chodzi o powierzchnię na 70l kształtek). Jeżeli kolonia ma gdzie się rozwijać, to robi to do osiągnięcia max powierzchni jaką jej zapewnimy. Taka moja teoria apropo niewykrywalnych NO3. Biologię praktycznie przeniosłem z innego zbiornika dodając jeszcze na start brud z gąbek. Miałem jedną przygodę ze skokiem N02 ucząc się dozować karmienie (pisałem o tym wcześniej) a tak to, do tej pory woda była w miarę klarowna. Skąd to nagłe zachwianie biologii teraz po czasie, jeżeli żadne zmiany nie zostały wprowadzone. Pierwotniaki teraz? Kurcze trochę nie chce mi się wierzyć...( Oczywiście nikogo nie krytykuję, po prostu jestem mocno zdziwiony) Znaczyło by to, że cykl jest jeszcze nie zamknięty? Idąc tym roku myślenia wypadałoby wyciągnąć żywice i grzecznie czekać na dojrzenie zbiornika? Zalane było ok 3 mc temu, ryby pływają 2 mc. Biologia dalej nie hula? Dla mnie mega dziwna sprawa. Wrzucam jeszcze filmik na którym dokładniej widać to zmętnienie: VID_20250404_102632.mp4  
    • Jeżeli chcesz sprawdzić czy to pierwotniaki to nic nie rób a same znikną. Jeżeli nie znikną to znaczy , że problem leży w tym co wyżej koledzy napisali.
    • Wg mnie pierwotniaki, NO3 niewykrywalne? A powinno być. Duża wymiana wody powoduje klarowność, a potem zmętnienie ponownie wraca. Dla mnie to typowy objaw braku sprawnie działającej biologii. Nie martwił bym się w tej chwili o klarowność, uważał bym na parametry, nie podmieniał wody ponad miarę, a nawet przez chwilę w ogóle. Jak zacznie pojawiać się NO3 , podejrzewam, że zbiornik zacznie się klarować i pierwotniaki zaczną się wycofywać.
    • Możesz spróbować filtr piankowy 1 mikron + wydajna głowica. Jeśli zmętnienie nie ustąpi, to prawdopodobnie jest pochodzenia mineralnego - czyli coś może z modułów się uwalniać o rozmiarach poniżej 1 mikron. Jeśli filtr będzie się szybko zapychał (minuty) i klarowność będzie się poprawiała, to mogą być to bakterie/pierwotniaki lub coś powyżej 1 mikrona. Moduły też mogą uwalniać jakąś pożywkę dla bakterii... Z drugiej strony to dopiero 6 tygodni prawdziwego "życia" ....  biologia potrzebuje miesięcy aby wszystko grało. Może trzeba poczekać...
    • Prośba o pomoc, skończyły mi się pomysły😕 Chodzi mianowicie o przejrzystość wody a konkretnie o jej brak. Z nieznanych mi przyczyn od jakiś 2-3 tygodni walczę z mętna wodą. Nie jest to stan który występuje od początku zalania, pojawił się niedawno. Po całkowitym dojrzeniu zbiornika, woda była w miarę klarowna. Co najdziwniejsze nie zmieniło się nic jeżeli chodzi o dokładanie czegoś nowego, zmianę pokarmu czy cokolwiek innego w zbiorniku z czym mógłbym powiązać ten stan rzeczy... VID_20250331_135859.mp4 Zmętnienie wody jest w kolorze białym, widoczne normalnie gołym okiem jakby falowało w toni wodnej. Na początku myślałem, że to pierwotniaki jak przy świeżo zalanym zbiorniku. No ale nie jest to możliwe patrząc na testy wody.NO2, NO3, PO4 niewykrywalne. Woda dobrze natleniania przez sump. Biologia działa normalnie. Pokarm aller futura oraz spirulina forte podawane przez karmnik, znika w 15 sekund.  Dołożyłem do sumpa watę filtracyjną/owatę polecaną kiedyś już u nas oraz mała głowice filtra ze ściereczka z mikrofibry w zbiorniku idąc w stronę zanieczyszczenia mechanicznego. Nie pomaga. Również w zbiorniku znajduje się litr węgla aktywnego (został zalany dwukrotnie wrzątkiem). Też nie pomaga. Jedyną rzeczą jest podkręcenie podmiany wody i po ok 1,5 dnia jest w zbiorniku klarowna lecz po powrocie do kropelkowania staje się po 2 dniach znowu mleczna. Próbowałem w odstępach czasu już 3 razy i problem nadal wraca. Od wczoraj rana wrzuciłem litr żywicy PA202 luźno w pończochach do sumpa. Na razie brak zauważalnej różnicy. Prawie skończyły mi się pomysły😕 Mam jeszcze jeden ale mam nadzieję, że to nie to. Zacząłem podejrzewać moje skały DIY. Wykonane z cementu( atest BHP do kontaktu z wodą pitną) siatki rabatowej, waty szklanej oraz farb śnieżki również atest BHP do zabawek dla dzieci. Co tu może puszczać do wody? Wszystko wyschło bardzo dobrze zanim wylądowało w zbiorniku oraz wcześniej było odmoczone. Nagle zaczęło puszczać syf do wody? Po 2 miesiącach od zalania? Jak już coś to chyba powinno odrazu?  Ktoś, coś, jakieś pomysły? Na szczęście zmętnienie nie wpływa na zachowania ryb. Ale jak patrzę na akwarium to płakać się chce...    
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.