Skocz do zawartości

Pytanie do posiadaczy filtórw Sunsun z serii HW


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

A jeszcze pytanie do kolegi @luck83. Jako mechanika masz prefiltr 603. Czy stosujesz w nim standardowe gąbki czy coś modyfikowałeś? Rurkę zasysającą do kubła masz standardową czy może kupowałeś drugi komplet i coś przedłużałeś aby była tyko kilka centymetrów na piachem? Mam akwarium o ponad 10cm wyższe i boję się, że gdy zrezygnuję z rurki skimmera to zasys wyjdzie za wysoko.

Opublikowano (edytowane)

W prefiltrze 603 mam aktualnie standardowe gąbki, aczkolwiek dałem jeszcze dwie watoliny o grubości 10mm każda (wiadomo, po dociśnięciu się spłaszczają, ale grubość wyjściowa wyniosła 2x10mm). Watolina sprawiła, że szybko zniknęła mi i tak nieznaczna mleczność wody i mikrodrobinki pływające w wodzie, teraz mam idealnie klarowną.  Nadmienię, iż watoliny dałem "za" najbardziej gęstą gąbką, czyli ostatnią "na wylocie" wody z prefiltra.

Rurkę zasysającą do kubła HW-302 mam standardową, nic nie przerabiałem. Rurka zakończona jest standardowym plastikowym  koszyczkiem zasysającym, bez gąbki. Pod taflą wody włączyłem w rurkę plastikowy skimmer, który był w zestawie, co ładnie zbiera mi drobinki pływające na tafli (teraz drobinek nie mam wcale). Jak baniak dojrzeje i się ustabilizuje, to pewnie ten skimmer zdejmę, aby wzmocnić zasys tuż nad dnem przez koszyczek. 

 

Edytowane przez luck83
Opublikowano

Dla zainteresowanych tematem krótkie podsumowanie.

Zamówiłem i mam już w domu prefiltr HW-603A oraz filtr HW-304A. Po krótkich oględzinach muszę przyznać, że jak za tą kasę to w zasadzie obydwie rzeczy są ok. Co prawda tu i ówdzie można by się przyczepić do plastików ale gdy to wszystko będzie stało w zamkniętej szafce to za małe pieniądze mamy filtrację jak ta lala.

No i najważniejsze to średnice. HW-603A ma zawory 16mm a 304 18mm (taki wąż jest dostarczany wraz z filtrem). No właśnie węże. Co Chińczycy mieli na myśli dając takie węże to chyba tylko oni wiedzą.:confused: Ani tego ładnie ułożyć ani jakoś łagodnie wygiąć. No ale nic damy radę.

Pytanie jeszcze do Was. Czym zaciskacie węże? Cybanty czy opaski plastikowe? Zawsze to robiłem na cybantach ale jak pewnie wiecie ładnie to nie wygląda. Biorąc pod uwagę jakie średnice są w prefiltrze i filtrze muszę wąż dobrze zacisnąć na 16mm zaworze. Standardowe mocowanie (odkręcane) nie mieści się na wąż nawet po potraktowaniu go wrzątkiem.

Prawdopodobnie w sobotę wszystko poskładam i wtedy okaże się co ten tandem potrafi. :)

 

Opublikowano

Możesz dużo dobrego zrobić dla forum. Bardzo często właśnie taki duet polecałem, a ty możesz pomierzyć jaki to ma realny sik:D. z 55W mocy i niby 2000l/h

Zapewne dostałeś w gratisie zeolit, węgiel i biominet  jako wkłady - żaden nie jest typowym wkładem ceramicznym dla nitryfikacji choć w każdym po czasie osiedlą się bakterie. Ty zadecydujesz co do tego biologa włożysz ale ja bym wywalił wszystkie bo gąbki chyba też na out , a chyba masz ceramikę dojrzałą z akwarium. Napisz co to jest i ile tam przekładasz - gdyby dawać nowe to:

Ja bym dał 1 litr lawy wulkanicznej gradacji 2-4 cm do najniższego kosza a resztę koszy zostawił puste na następne media do usuwania NO3 i potem PO4 ale to ty zdecydujesz co dasz na start tego biologa.

W prefiltrze HW603A  chyba gąbki pozostają ewentualnie wata na wierzch.  Bardzo proszę o pomiar ile l/h taki tandem daje jak jest czysty.

Co do pozostałych pytań to bezpieczeństwo ponad pięknym wyglądem więc na pewno cybanty i takie na śrubkę by można było rozłączyć by wymienić kiedyś chińskie węże co ci się załamują na taki tani i o 50% tańszy  ssący co się nie da załamać.

Na zawory 16mm kup koszulkę termokurczliwą  i obciśnij zapalniczką 1-3 warstw kolejno by ten wąż 18mm ??? wchodził bez luzu a potem dopiero zaciśnij cybantem - wtedy cybant nie natnie węża.

Co myśleli chinole jak dawali te rózne zawory i fi węży - proste nie pomyśleli że my z tego zrobimy taki duet filtracyjny do Malawi.:D

 

 

Opublikowano

To jedziemy po kolei.

W gratisie dostałem zeolity i inne cuda ale kompletnie nie planuje ich wykorzystać. Chcę przełożyć to na czym pracuje mój obecny biolog czyli ok. 1,5 litra Aquaelowskiego Bioceramaxa 1200 i 1600. Równo to wszystko porozkładać na wszystkich 4 koszach przy czym na najwyższym położę jeszcze oryginalną włókninę aby dodatkowo klarować wodę. W zasadzie jestem mega zadowolony, że mam 4 kosze bo w razie "w"  mogę sobie porozkładać dodatkowe absorbenty na NO3.

Prefiltr chcę zostawić oryginalny tj. wszystkie standardowe gąbki i do tego na samą górę warstwę włókniny jaką zakupiłem (10 pasków aquaszuta).

Pewnie uważacie, że skoro w HW-603 dam włókninę to już w 304 nie muszę jej montować ale odnoszę wrażenie, że ten bioceramax trochę pyli.

Wiem co miałeś na myśli pisząc o koszulkach ale myślałem żeby to zrobić następująco:

1. Usuwam nakrętkę;

2. Podgrzewam wąż;

3. Nakładam wąż aż do samego końca i w zasadzie sam wąż trzyma się na gwincie, który jest pod nakrętką.

4. Na samym końcu węża zaciskam cybant (zgodnie z radą chyba najpewniejszy).

5. Całość trzyma się tylko na gwincie. Nie za mało?

 

Godzinę temu, deccorativo napisał:

by wymienić kiedyś chińskie węże co ci się załamują na taki tani i o 50% tańszy  ssący co się nie da załamać.

A o jakim wężu myślisz? Jakieś namiary?

Zawór_HW_603.jpg

Opublikowano

Witam. Mam taki duet HW-304A + HW-602A(troszkę mniejszy od Twojego). Jak dostałem sprzęt i przyszło mi do składania to się zastanawiałem jak zamocować wąż na HW602. Nawet na gorąco nie chciał wejść pod nakrętkę. Zastrugałem końcówkę węża i na gorąco wlazł. Nic nie cieknie. Mam tylko problem bo kubełek chyba gdzieś zasysa lewe powietrze i co nim potrząsnę to leci. Uszczelki w kuble i prefiltrze posmarowałem wazeliną techniczną. Szafkę musiałem rozwiercić bo mi rurki się nie mieściły.

 

P6080018.JPG

Opublikowano

No i tu żeś kolego odkrył Amerykę jak dla mnie. O zestruganiu węża nie myślałem. A tak mniej więcej na jakim odcinku tą operację zrobiłeś? Ile nakrętka Tobie zachodzi na wąż?

Opublikowano

Zestrugałem tak około 3-4 mm, byle się wsunął pod nakrętkę, oczywiście zakładałem na gorąco. Nakrętka nachodzi tyle że dalej nie pójdzie, czyli szczelność zachowana.

Opublikowano

Moim zdaniem obaj macie żle.:D jednemu już bierze lewe powietrze a mówi że jest dobrze :(?? a drugiemu dopiero będzie brało:D

Jednemu bierze lewe powietrze bo nie ma szczelności na tych karbach końcówki 16mm a ścięcie wąża:( by weszła nasada nie daje szczelności więc to nie Ameryka - ta nakrętka ma za zadanie tylko trzy-mać wąż by sam nie spadł a nie uszczelnić. Opaska zaciskowa na gwincie robi dokładnie to samo albo puszcza wodę albo bierze lewe powietrze bo w dołkach gwintu co ci uszczelnia ???

po to hydraulik ma konopie by w gwintach uzyskać szczelność.

Nie podoba mi się te rozwiązanie i chinole pomyśleli by dać duże fi do pompy 2000l/h ale nie przewidzieli 2000l/h przez HW602/3 - bo :

jak spojrzysz w dziurkę tego zawory od 602A to jakie to jest fi?? którym realnie przeciska się a nie płynie woda?,  a jak otworzysz ten kranik to jest pełen przelot czy jeszcze wężiej w samym zaworze?

pytam bo robię taki "narurowiec"  na pompie IBO Beta 25/60 i cały pic w tym by na całej drodze wody tylko najmniejsze fi było w samej pompie, choć i tak mnie korci by w pompie też rozwiercić. ^_^

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • @tom77 witaj. Na podstawie Twojego dość szerokiego postu dobierałem obsadę Z tymi toniowcami jest problem jak sam zauważyłeś bo ciężko kupić i Borley M i VG. Nic w tej obsadzie nie musi być "must have". Jak każdy amator poszedłem w wygląd. Janusz akwarystyka musi mieć kolorowo.  Mam jeszcze 2-3 miesiące więc zbieram opinie.  Twierdzisz że będzie problem z wielosamcowoscia przy 5 gatunkach a ja rozważam jeszcze jakiegoś małego kilera do eliminacji narybku. Nie wiem tylko co przez to rozumiesz ? Że ciężko będzie o wybarwienia jednego czy dwóch samców czy może wręcz żadnego ?  W ogóle jako doświadczony akwarysta przy takiej obsadzie po ile ryb (docelowo) i w jakich proporcjach samiec-samica wpuscilbys do baniaka.  Pytałem o to w Malawi Polska na FB i dostałem odpowiedź że ok 50 ryb co moim zdaniem jest dużym przegienciem tylko że mi to może się tylko coś wydawać a takie przerybienie pozwoli na rozkład agresji.  
    • A mierzyłaś wodę z innych źródeł dla porównania?  I jak się trzyma obsada po tygodniu?  
    • Copadichromis borleyi Mbenji ma opinię najspokojniejszego wśród C. borleyi. Może ze względu na długie płetwy brzuszne. Wydaje mi się, że ryzyko niewybarwienia się Copadichromis sp.„virginalis gold” jest mniejsze niż ryzyko podgryzania przez yellowki długich płetw brzusznych C. borleyi Mbenji. Moje C. sp.„virginalis gold” zaskakiwały mnie większą asertywnością niż się spodziewałem. Choć i tak pewnie jednak będą na dole hierarchii, bo yellowki to jednak mbuna (choć adoptowana), L. albus jest asetrywniejszy niż np. L. sp.”red cap”, a Placek i Otopharynx są jednak znacznie większe. I miałbyś ryby o kształcie „wydłużonym toniowym”, a nie trzeci gatunek „dość masywny” (jeśli C. borleyi Mbenji, bo są jeszcze Placek i Otopharynx).Niestety w ostatnich latach trudno o C. sp. „virginalis gold” wysokiej jakości (relatywnie dużo żółtego i dobrze ciemna reszta). Generalnie myślę, że wybrałeś zgraną ekipę, ani kilerów, ani bardzo spokojne gatunki. Pewności oczywiście nie ma, bo to żywe stworzenia. Wielosamcowość w pięciu gatunkach jest moim zdaniem niemożliwa. Częściowo ryby same zdecydują. Częściowo zdecydujesz Ty (w funkcji swoich upodobań). 5 gatunków wielosamcowo, nawet w akwa 200x80cm to ………, ale sam zobaczysz.🙂 Odnośnie yellow – w swoim głównym akwarium 200x80cm zawsze stosowałem zasadę selekcji, że zostawiałem „szczurki” (trochę skarłowaciałe, dobrze wybarwione samce) i jakąś samicę, albo dwie. Dlaczego? Bo yellow z non-mbuną zawsze da sobie radę. Jednak to mbuna. A w drugą stronę, jeśli przydarzy się osobnik agresywny, bo będzie ganiał słabszą non-mbunę (a tego nie chcemy). Osobiście chodzi mi o komfort moich L. sp.”red cap”. Ale odbiegliśmy od tematu. Mając 70cm wysokości zbiornika, warto zróżnicować karmienie – dla grzebaczy dłonią granulki przy dnie, dla toniowych zaraz później wolno tonący płatkowy. Ale to na marginesie, bo to dział obsadowy. Zróżnicowane zachowania wymagają zróżnicowanego karmienia.  Wszystko powyżej to tylko moje zdanie. Powodzenia w hodowli.🙂
    • U mnie są w 540l, na razie jest spokój ale jak to u pyszczaków mbuna sytuacja może się zmienić z dnia na dzień.
    • @PawełB bo to nie takie proste. Ja mam copadichromis fire crest, czyli odmiana barwna virginalis i w tej chwili są słabo wybarwione a są 4 samce. W poprzednim akwarium było z tym znacznie lepiej. Muszę przetestować podniesienie temperatury. Ostatnio po takim zabiegu dostały kolorów na jakiś czas, ale potem znowu obniżyłem i po jakimś czasie zbladły.
    • Tu taka sprzeczność bo w takim szerokim wątku na tym forum dotyczacym obsady 200cm non mbuna autor pisze że ten gatunak z toniowców daje najwieksze szanse na kilka wybarwionych samcow.  No problem jest z tymi toniowcami bo jak ładny np  C. Kadango Red Fin to agresywny. Choć tu też zdania podzielone.  
    • No nie wiem u mnie samiec wybił  wszystkich swoich pobratymców. Fakt miałem wtedy 240l, w większym może by było inaczej.
    • Powód 1 - mniejsza agresja  Powód 2 - brak problemu z narybkiem, który w mojej obsadzie non mbuna jako jedyny przeżywał chowiąc się między kamieniami. Tu  dużo zależy od wystroju, u mnie było kilka zakamarków między kamieniami niedostępnych dla dorosłych 😉. Oczywiście dla wielu to może być zaleta. 
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.