Skocz do zawartości

Jak to jest z HQI czyli ile lamp do 200cm akwa


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam


Pod koniec lutego zaczynam stawianie nowego zbiornika. Nie znam jeszcze do końca jego wymiarów, gdyż wciąż się nie mogę zdecydować.

Na pewno będzie mieć 200cm szerokości. Co do pozostałych wymiarów to jak na razie myslę o 60cm głębokości i 70cm wysokości. Ale to jeszcze nic pewnego.


I teraz tak. Nie mogę sie zdecydować na oświetlenie. Moje wątpliwości i pytania:

- czy 3x70W wystarczy by oświetlić taki zbiornik

- do jakiej wysokości akwa rozsądne są t5.

- na jaką minimalną odległość powinienem ustawić lampe hqi od lustra wody (przy 70W i 150W). Jest to dla mnie bardzo ważne, gdyż za T5 przemawia kwestia pokrywy... HQI też musiałbym jakoś zabudować...

- które obudowy są stosunkowo płaskie... (dotyczy kwestii j/w).


To na razie tyle.. ale pewnie zaraz coś mi się przypomni to będę pisać...

Opublikowano

Na pewno będzie mieć 200cm szerokości. Co do pozostałych wymiarów to jak na razie myslę o 60cm głębokości i 70cm wysokości. Ale to jeszcze nic pewnego.


200 cm to ono może mieć długości to nie jest tak że stoisz przed akwa i jest ono na .... szerokie, ono jest na.. długie :) , tak samo głębokość i wysokość oznacza praktycznie to samo, ja to co napisałes powyżej to rozumiem że akwa będzie :

długie na 200 cm szerokie na 60cm i wysokie/głebokie na 70 cm



- czy 3x70W wystarczy by oświetlić taki zbiornik

- na jaką minimalną odległość powinienem ustawić lampe hqi od lustra wody ..... HQI też musiałbym jakoś zabudować...

- które obudowy są stosunkowo płaskie... (dotyczy kwestii j/w).



jeżeli faktycznie ma być wysokie/głębokie na 70 cm troche światła potrezba, z tym że na dwóch metrach to bym dał chyba dwie oprawy a nie trzy ale po 150W, ja z HQI zmieściłem się w 30 cm wolenj przestrzeni nad akwa z tym że wtedy wystepuje pewien problem z rosproszeniem świetła dlatego mam HQI ustawione tak że lapa zamontowana po lewej sieci pod katem w prawą strone a lampa po prawej śieci bardziej na lewo.

Ja stosuje obudowy przemysłowe, ale już nie pamietam producenta, maja one 9 cm grubości.

Opublikowano

mars: heh no w sumie... ;D Wczraj za półką latałem i za blatami i faktycznie zamotałem z tymi wymiarami... ;D Chociaż dla mnie "głębokość" nie oznacza wysokości akwa tylk oszerokość w Twoim rozumieniu... nie ważne. Wstepnie akwa ma mieć 200x60x70h.


Ogólnie chciałbym byście mi doradzili... wiadomo, że po podłodze rozmiar czym większy tym lepiej.. ale co z wysokością? Ogólnie panuje opinia ze Malawi powinno być niewysokie... Ale 2 metrowy baniak z taką wysokością musiałby wyglądać bosko... no i gdybym w przyszłośći myślał o naleśnikach a nie pyszczakach.. proszę napiszcie swoje zdanie na ten temat.


mars: rozumiem, że obudowa ma u ciebie około 20cm i jest z 10cm od lustra wody? Nie gotuje to wody? Oczywiście szyba musi leżeć na wzmocnieniach?

Opublikowano

IMHO 2x 150W Ci starczy, ale nie wiem czy w takim kloszu jak my mamy to da radę zawiesić 20cm od lustra wody...


inną rzeczą jest ta wysokość... imho nie potrzeba Ci tyle - wiem, że będziesz się przeprowadzał długo czy niedługo ale będziesz i że nie jest to końcowe akwa :lol:

ja bym brał 200x60x60h max - jak dla pyszczaków to raczej pewnie i tyle nie zajmą, a i łatwiej przeprowadzić się z tym, no i do dysków Ci pewnie też wystarczy :P

Opublikowano

1. .... faktycznie zamotałem z tymi wymiarami... ;D Chociaż dla mnie "głębokość" nie oznacza wysokości akwa tylk oszerokość w Twoim rozumieniu... nie ważne.


2. .. ale co z wysokością? Ogólnie panuje opinia ze Malawi powinno być niewysokie... Ale 2 metrowy baniak z taką wysokością musiałby wyglądać bosko...


3. mars: rozumiem, że obudowa ma u ciebie około 20cm i jest z 10cm od lustra wody? Nie gotuje to wody? Oczywiście szyba musi leżeć na wzmocnieniach?



1. ważne nie ważne, chodzi o to aby uniknąc nieporozumień, ja podałem nazwijmy to obowiązująca nomenklaturę :wink::D


2. moje akwa jest wysokie na 64 cm i nie narzekam, jak dla mnie 70 może być, zawsze wiecej wody a od przybytku głowa nie boli, inna sprawa ze wysokość jest mniej ważna przy mbunie która lubi sie trzymac podłoża, skał, ale kto wiec co będzie w przyszłości i nie mam tu na myśli naleśników tylko np non-mbuna która nawet Ci te 70 cm zagospodaruje, inna sprawa że przy tej wysokości zrobienie czegokolwiek w akwa zwłaszzca przy tylnej szybie w okolicach dna zaczyna być kłopotliwe bo ręce zaczynają się robic przykrótkie


3. W tym punkcie się nie zrozukieliśmy, więc napiszę jeszcze raz dokładniej, ja nie mam pokrywy, u mnie akwa stoi jakby w regale, tzn nad akwa są półki i coś a'la pawlacz a przestrzeń pomiędzy akwa a pierwszą półką/spodem pawlacza jest od frontu zamykana długimi dwuskrzydłowymi drzwiczkami [boki są zamkniete na stałe bo szafka pod spodem jest z tym pawlaczem połaczona płytą]

Więc jak otworzysz te drzwiczki to pomiedzy górą akwa a spodem tego pawlacza jest dokładnie 34 cm wolnej przestrzeni jesli chodzi o wysokość[przed chwila specjalnie mierzyłem :wink: ] w tej wolnej przestrzeni mam zamontowane HQI które jak pisałem sa gróbe na 9 cm ale sa pne zamontowane pod pewnym katem w stosynku do lustra wody aby lepiej rozproszyć swiatło i tak górna część leflektora od HQI jest 26 cm nad akwa a dolna część leflektora 16 cm nad akwa.

co do grzania to HQI grzeje tak czy siak, ja u siebie nie stosuje grzałek wcale nawet zimą a w lato jestem zmuszony odpalić chłodzenie

Opublikowano

Przeczytalem cala dyskusje i ja do oswietlenia takiego zbiornika dalbym spokojnie 2x70. Robilem juz proby w swoim akwarium, w poprzednim o dlugosci 150cm swiecila tylko jedna 70, i w opinii sporej liczy osbo w zupelnosci to wystarczalo. Oczywiscie duzo zalezy od wysokosci na jakiej umieszcza sie lampe, z reguly jest to okolo 40cm. Przy niskim zawieszeniu lampy korzystniejsza bylaby chyba 70, ze wzgledu na teoretycznie mniejsza ilosc wydalanego ciepla i przede wszystkim mozliwosc zainstalowania bez przerobek w normalnej 500W obudowie dostepnej w wiekszosc marketow budowlanych.

Opublikowano
ja bym brał 200x60x60h max - jak dla pyszczaków to raczej pewnie i tyle nie zajmą, a i łatwiej przeprowadzić się z tym, no i do dysków Ci pewnie też wystarczy :P

A skąd te domysłu że nie zajma ?ja mam 200x60x60 i pływają po całej wysokości. pewnie jak by było i metr wysokie to też by pływały.

A co z przeprowadzka to współczuję juz i z 200x60x60 toż to już niezła waga no i nieporęczna do manewrowania przy przeprowadzce.


Co do HQI też mam tylko dwie lampy i w całości oświetlaja cały zbiornik

Opublikowano

No dobra... makok... Przekonałeś mnie... Nie będe świrował i tak jak napisałeś... to jest akwa przejściowe... postanowone że będzie 150x60x60.


I teraz moje pytania. Znowu wracamy do kwestii HQI... Mam problem z decyzją czy t5 czy hqi. Bo z jednej strony super światełko ale brak pokrywy. Z drugiej śliczna pokrywa ale jarzeniówki.... ehh...


Czego szukam:

Rrozwiązania umożliwiającego zamontowanie HQi najlepiej 2x70W (do 150cm optymalne? Czy lepiej 1x150?) w obudowie lub ewentualnie takiej obudowy (gotowa lub do zamówienia gdzieś) która uniemożliwi mi dostawanie się światła na zewnątrz akwa.


Nie chce poświaty światła poza akwarium....


Jak sprawują się tego typu kwestie?:


http://www.sklepmalawi.pl/index.php?d=produkt&id=1048


Czy światło z nich będzie na cały pokój? Troche drogie... ale ładne ;D



P.S: Jak możecie to podrzućcie linki do rozwiązań, gdzie ktoś ma HQi i je jakoś sobie zabudował...

Opublikowano

masz...


http://www.allegro.pl/item294069504_super_lampa_hqi_2x150_wat.html


ja jestem zwolennikiem hqi... chociaż po pewnym czasie używania otwartego bym je zabudował... razi w pokoju - może 2x70W nisko nie będzie tak jak moje, ale ja moim gwarantuję wzrost hydroponiki... ogólnie skłaniam się ku rozwiązaniu cezarixa... bardzo fajnie, poręcznie i z głową... na nowe akwa pójdzie kopia jego pokrywy...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Dla mnie non-mbuna to jest zagadka. Niby parametry wody w kranie idealne, w akwarium również, ale może jednak coś jest w wodzie co testy nie wykrywają? U mnie każde podejście do non-mbuny kończyło się fiaskiem.
    • Ja mam najtańsze kształtki z polecenia @triamond. Używam ich statycznie i teraz przy restarcie akwarium fajnie zaszły brudem. Na samym K1 i różnej gradacji gąbkach, bez waty woda kryształ na długości 260 cm.
    • Przerabiałem te media. Ten produkt był skuteczny, dość mocno podbijał PH - u mnie o ok. 0,5. Pomyśl o Seachem Malawi/Victoria Buffer - podnosi silnie pH oraz KH nie podnosząc GH.
    • Przy tej wielkości szkła najdroższy jest transport. Ja bym popytał po miejscowych lepszych sklepach - może któryś współpracuje z myciokiem, erybką lub podobnymi. Brałbym z 10. Kiedyś była akcja, że 240 pękały przy wzmocnieniach. Były właśnie robione z 8
    • Te ryby są nieprzewidywalne, ale u mnie nigdy jeden samiec się nie sprawdzał. Nie ważne w jakim litrażu. Dla przykładu teraz mam auratusa 4+4 (dwa potężne samce plus dwa to tacy chłopcy do bicia), samice spokojnie noszą młode do tego stopnia, że mam inwazję młodych. Na pewno agresję u nich rozkładają inne samce i temperatura, bo nie używam grzałki (w akwarium zimą mam ok 22 'C, a latem 26 'C).
    • Zabawa z żywicą a502ps: https://forum.klub-malawi.pl/topic/21578-jak-używać-purolite-a520e/page/13/#elControls_394430_menu Zwiększyłem podmianę wody do 7,7l/h (140% tygodniowo). Fosforany po tygodniu spadły do 0,8ppm. Przez tydzień pracował dodatkowo filtr 1 mikron na drugiej pompie. Woda czysta, ale przy ciemnym pokoju - widoczna mgiełka w skupionych stożkach światła z ledów wzdłuż akwarium. Wystarczy zapalić światło w pokoju by  znikła. Najwyraźniej to granica związana z samą wodą kranową (nadal idzie przez filtr ceramiczny, który powinien wyciąć wszystko powyżej 0,3 mikrometra) i filtracją biologiczną/karmą. W planach pozostawienie większej podmiany niż 1,2 l/h (20% tygodniowo przez ostatni rok).
    • Nasz klubowy kolega Timi klei dobre akwaria -Akwaria.pro Przy tym wymiarze, co Ty zamierzasz kupić, to od kogo byś nie kupił, to będzie dobrze. Oczywiście o ile ktoś ma doświadczenie w klejeniu akwari
    • Cześć. Od jakiegoś czasu myślę nad nowym akwarium - 120x40x50, z tym że tutaj (dla mnie) już zaczynają się schody - ciężko jest mi znaleźć jakąś zaufaną firmę, do tej pory patrzyłem i najbardziej zaufany wydaje mi się Myciok, z tym że szukając po internecie byłem w stanie znaleźć różne opinie - na tym forum głównie pozytywne i wystawione nie aż tak dawno temu, więc możliwe że jest u tej firmy lepiej niż było, ale byłem w stanie też znaleźć opinie nie aż tak przychylne więc na dwoje babka wróżyła (jak dla mnie). Dodatkowym pytaniem dla mnie jest tutaj czy szyba 8mm będzie wystarczająca, ale to nie jest tutaj aż tak ważne. Do tej pory byłem w miarę przychylny akwaplastowi (ze względu na cenę), ale przemyślałem i w razie nieszczelności mógłbym mieć małą powódź w pokoju, czego wolałbym oczywiście uniknąć. Z góry dzięki za jakieś nakierowanie, bo rzeczywiście ciężko mi jest spośród firm na naszym rynku wybrać, a co do Mycioka już kiedyś słyszałem pozytywne opinie więc może rzeczywiście zamówienie akwarium u niego wyszłoby najlepiej.
    • Moja a502ps coś nie działa. A502e usuwała żółtawą barwę wody. Ta nie. Może sprzedawca się pomylił ?  Jak u Was ? EDIT: Sprzedawca wyklucza pomyłkę ze względu na kolor żywicy. Być może słaby przepływ przez żywicę, jak pływa w ruchomym złożu. Wrzuciłem do solanki. Zobaczymy co z tego wyjdzie... EDIT2: Po kilku godzinach w solance przesypałem połowę do drugiej skarpety (luźniejsze upakowanie żywicy) i po wypłukaniu, obie skarpety do filtra. Już działa. Subtelne żółtawe zabarwienie widoczne po długości zbiornika zniknęło po 12 h. Zakładam, że przepływ przez żywicę był za słaby. Stężona solanka po regeneracji - prawie czysta. Przy wydajnej filtracji (fluidyzator K1 40l z gąbką 30ppi na pompie) - ta różnica w zabarwieniu to jedyny benefit stosowania tej żywicy. Woda nie jest bardziej klarowna niż bez.
    • Zgadza się, ale w czasie regeneracji żywica oddaje też zgromadzonym w niej brud. Założeniem podwójnej regeneracji było to, że za pierwszym razem żywica oddaje większość brudu i podlega regeneracji, a druga tura miała skupiać się już tylko na regeneracji 🙂 Ale tak jak już pisałem żadna ze stosowanych przeze mnie metod regeneracji nie dawała jakichś spektakularnych różnic więc stosowałem je naprzemiennie. 
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.