Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Póki trzymasz się osprzętu to cały czas na temat,  jak zaczniesz pisać tu o obsadzie , czy parametrach wody - to moderator albo pogoni albo wydzieli nowy temat więc pisz spoko i jako nowy możesz pisać na pw do kogo zechcesz - na pewno nikt się nie obrazi a pomoże.

Zacznij od budowy ustrojstwa bo twoje wodociągi mocno chlorują wodę, potem kup trzy testy bo te co masz nadają się do śmietnika.

wynik NH4 - 0,2 ppm to strasznie zły wynik chyba że to dopiero zalany zbiornik który startuje. Z opisu wynika że tak od dawna to ci chodzi na tym chińczyku.

potrzebny ci test kropelkowy NO2 i NO3 firmy JBL  i więcej nie trzeba z tych co masz pozostaw Zooleka KH/GH bo doskonale mierzy oraz Zoolek pH zapewne masz ogólny o zakresie 3-10 jak ci się skończy kup Zooleka pH 7,4-9 bo to jest nasz zakres pomiarowy - chyba że nie będzie to Malawi.

  • Dziękuję 1
Opublikowano (edytowane)

U mnie woda w kranie nie jest w ogóle chlorowoana. Mam JBL kropelkowy ph. Dopiero testy Zooleka do mnie kurier je przywiózł i już mam do śmieci wyrzucić? 

Edytowane przez Wolfik
Opublikowano

Jeśli coś nie działa jak należy to po co tym mierzyć :) wiele osób udowodniło, że testy Zooleka się nie nadają do niczego. 

Zanim się kupi coś w internecie to warto zasięgnąć opinii użytkowników, na naszym forum masz całe mrowie tematów w których to polecamy testy JBL do No2 i No3 :)

 

  • Dziękuję 1
Opublikowano
26 minut temu, Wolfik napisał:

Ehh szkoda. Chcialem wesprzeć nasz przemysł akwartysyczny. No ale trudno. Dziś popatrzę. Dziękuje za odpowiedzi 

O filtry pytasz i to zagraniczne a masz kubły krajowe miodzik,:D ale o te nie pytasz i nie wspierasz kraju ,  ale testy kupiłeś krajowe zamiast spytać uprzednio które są dobre i cokolwiek mierzą.

Jakiś totalny brak logiki w tych twoich posunięciach.

a to już brak wiedzy o Lubsku

46 minut temu, Wolfik napisał:

U mnie woda w kranie nie jest w ogóle chlorowoana.

Jak wejdziesz w swój Lubski wodociąg ( co i ja zrobiłem) to tam niewiele o jakości wody ale jak byk stoi że chlorownia jest i będzie użyta jak przyjdzie pora - rzecz w tym że zrobią te chlorowanie po cichutku bo zrobią jak im cola :D pojawi się w wodociągu.

chlor sam w sobie truje ryby ale jeszcze lepiej bakterie w tym nitryfikacyjne więc zawsze grożny bo pojawi się bez uprzedzenia i nie musi być w postaci takiej na węch do wyczucia. Zazwyczaj objawem jest to że po podmiance na świeżą wodę  - ryby leżą na dnie i ciężko dyszą ale czasami dopiero rano widać trupy  ( vide nasz zagraniczny rodak)

Ale nie straszę i nie demonizuję tylko tłumaczę dlaczego warto zbudować za kilkadziesiąt złotych ustrojstwo bo bezpiecznie i bez kubłowania.

Pytasz o rady ? bo jak sam lepiej wiesz to po co pytasz?

Opublikowano (edytowane)

@deccorativo Nie wiem lepiej ale jak sięgam pamięcią  bo trochę w tym mieście mieszkam to nie było nigdy chloru. No z tym, że wrazie czego chloruja to mnie zaskoczyłeś i warto się ubezpieczyć. Akwarium z filtrem grzałka piaskiem kamieniami rybami dostałem za darmo bo kolega wyprowadzał się do innego kraju. Jestem otwarty na polskie filtry kubełkowe spełniające moje wymagania więc czekam na propozycje.

Więc potrzebuje filtra zew. O litrazu 126 który też by sobie poradził przy litrazu 300. Mam filtr mechaniczny. Poprosilbym o kilka propozycji ponieważ za godzinę będę w większy mieście i będę planował kupić jakiś filtr. Do 250zl zmieszcze się? 

 

 

Edytowane przez Wolfik
Opublikowano
56 minut temu, Wolfik napisał:

@deccorativo Nie wiem lepiej ale jak sięgam pamięcią  bo trochę w tym mieście mieszkam to nie było nigdy chloru. No z tym, że wrazie czego chloruja to mnie zaskoczyłeś i warto się ubezpieczyć.

A ja ani na jotę tobie nie wierzę:D

Wierzę do czego przyznają się same twoje wodociągi

cytuję z ich strony internetowej

2. Stacje uzdatniania wody.
 
Gl. Górna dla m. Lubska:
 
Woda pobierana ze studni wierconych za pomocą pomp głębinowych tłoczona jest przez filtry ciśnieniowe pospieszne do zewnętrznej sieci wodociągowej. Urządzenia do uzdatniania wody (filtry) zainstalowane są w budynku stacji wodociągowej, zlokalizowanym na terenie ujęcia wody. Poniżej przedstawiono krótkie charakterystyki techniczne poszczególnych urządzeń:
  • Filtry ciśnieniowe - do uzdatniania wody przeznaczonych jest 5 filtrów pospiesznych o łącznej wydajności Qn=355 m3 / h. Wydajność ta pozwala na właściwe uzdatnienie wody.
  • Terenowy zbiornik wyrównawczy - Zbiornik ten wybudowany w okresie międzywojenny, zlokalizowany jest w odległości ok. 2 km od ujęcia na rzędnej 122,0 m npm. Składa się z dwóch komór - kołowej i pierścieniowej - ustawionych względem siebie centrycznie o pojemności 250 m3 każda. Obecnie zbiornik pracuje jako przepływowy – zbocznikowany, stabilizując ciśnienie w sieci.
  • Dezynfekcja wody - Po przejściu przez filtr woda okresowo poddawana jest dezynfekcji za pomocą 3 % podchlorynu sodowego - NaCl. Podchloryn dawkowany jest bezpośrednio do kolektora tłoczonego za filtrami za pomocą chloratora C- 52 o wydajności max 0,19 dm3 / min. Maksymalnie ciśnienie wytwarzane przez pompę chloratora wynosi 0,6 MPa.

koniec cytata

chyba że kłamiesz i nie mieszkasz w Lubsku tylko np w Dłużku:D bo tam nie chlorują wody jak kilka wsi tam zatruje colą :Dsię to nie ma problemu - wprowadzi się zakaz picia wody przejdzie na piwo i wódkę , sprzeda Stoperan i po problemie.

Jak podajesz dostałeś akwarium z rybami w spadku .

Moja rada - przedstaw się w takim dziale wklej fotki baniaka i co tam pływa oraz jak to wygląda, nie zaczynaj od dokupywania ryb tylko zrób remanent obsady w odpowiednim dziale bo zapewne nie znasz nazw gatunków a koledzy z fotek w odpowiednim dziale ci pomogą i przy okazji wytkną wszystkie błędy hodowlane poprzednika.

Sam potem zadecydujesz co zostawiasz co zmieniasz a zakup nowych ryb to na samym końcu tej drogi.

O jedno cię proszę  - z daleka od pobliskich zoologów i ta zasada obowiązuje tak z zakupem ryb jak i najmniejszej pierdoły do baniaka Malawi .

Opublikowano

Wolfik jak już wspomniałem HW 302A używam w 240l a słyszałem że jako biolog spokojnie da radę nawet w 450l.
Możesz też dokupić mocniejszą wersję za jakieś 200 zł z przesyłką
http://www.allegro.pl/ShowItem2.php?item=6818383365
Po co wydawać nie wiadomo jak duże pieniądze jak za niewielki koszt można mieć dobry filterek

Wysłane z mojego LG-H850 przy użyciu Tapatalka

  • Dziękuję 1
Opublikowano

@BezprymBezprymi tak zamierzam zrobić. Niedugo zaloze temat oddzielny ze zdj zbiornika opisem jakie mm preparaty itd. Bezsensu jest zakladac ciagle to nowy oddzielny. Posłucham rady kolegi wyzej

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Mogłem z tą grubością polecieć za mocno, za co przepraszam. Sprawdziłem przed chwilą i wyszło że ma 4 cm grubości, no miary w oczach to ja nie mam ;/. I tak, jest z płyty wiórowej.
    • Coo -Blat 10cm grubości? Jeszcze takiego nie widziałem z płyty drewnianej - wiórowej? Czy coś źle zrozumiałem?
    • Jak masz blat dwa metry to nie bierz akwarium 120cm. Miałem mniejsze i też takie 120 no i sobie były. Niby ładne. A teraz mam nieco większe 180cm i spod 50cm i przód 60cm. Mimo że skromne to na żywo robi na wszystkich wrażenie, bo jest "wielkie". Może nie gigant ale je widać w salonie.  Pomyśl nad stalowym stelażem. Ja chciałem nauczyć się spawać, bo taki miałem kaprys. Kupiłem więc materiały i chińską dobrą, wygodną spawarkę. Fajna zabawa a wyszło wszystko jakieś 70% tego co bym zapłacił za gotowca. Mocna, stabilna konstrukcja, która rozkłada ciężar i już. Przez 2lata ze sklejki miałem obudowę bo brakowało lasy ale i tak było estetycznie. Teraz mam obudowany spod pod wzór mebli. Nie wszystko na raz. Ale posłuchaj wszystkich powyżej i nie bierz akwarium 120cm, bo to na gupiki się nadaje tylko.  A jak sobie wstawisz takie 180 czy 200cm (albo większe ) to zapewniam Cię, że każdy (i Ty też) chociaż w myślach zawsze na widok tego akwarium będzie mówił : ale ku... fajne wielkie akwarium:)  A jak wstawisz 120cm to będą ( i Ty też) mówić: o jest akwarium, z rybkami, woda nawet chlupie sobie, no fajne...
    • Dobieranie akwarium do rozmiaru blatu to trochę dziwny pomysł.  Ale jeśli masz miejsce na akwarium 200x50 to nawet nie zastanawiaj się nad 120x40x50, bo po kilku miesiącach stwierdzisz, że jest za małe i będziesz sobie pluł w brodę, że nie postawiłeś większego. Sprawdź jak duże akwarium możesz zmieścić w pokoju. Potem poprzesuwaj meble, żeby weszło większe. Potem pomyśl czy wszystkie meble są naprawdę potrzebne, sprzedaj te zbędne (budżet wzrośnie), poprzestawiaj znowu te które zostały, żeby zrobić więcej miejsca. Ścian na razie nie burz (to przyjdzie później, jak złapiesz bakcyla), blat olej i celuj w takie szkło i stelaż jakie tam wciśniesz.  Jeśli nie mieszkasz w zabytkowej kamienicy to stropem się nie przejmuj, akwarium 500l waży tyle co dwóch Amerykanów stojących obok siebie, stropy się pod nimi nie zawalają. Jeśli Twój tata się o nie martwi to możesz podłożyć płytę pod stelaż żeby lepiej rozłożyć obciążenie podłogi. Fajnie, że pytasz i szukasz rozwiązań, to dobrze wróży na przyszłość. Jeśli jednak zdecydujesz się na 120x40x50 to bierz tego Juwela o którym pisał @Bartek_De, też od niego zaczynałem - solidny zestaw na początek, służył mi lata bez żadnych problemów.       
    • Różnica w cenie spora. Ale możesz wziąć pod uwagę zamontowanie jednego wzmocnienia poprzecznego . Ja tak zrobiłem gdy pękło moje. Trochę to może komplikować 'grzebanie" w akwa ale niespecjalnie . To tylko kwestia włożenia tła w przyszłości  ale i z tym można sobie poradzić.
    • Część. Powiem Ci szczerze, przemyśl to jeszcze... 240l. to jest niezbędne minimum jeżeli chodzi o ten biotop. 2 gatunki aby panował względny spokój. Max 3 kolory ryb. Większość z nas to przerabiała. Postawisz zbiorniki i za chwilkę będziesz żałował wydanych pieniędzy bo akwarium bardzo szybko się optycznie skurczy... Pomyśl o salonie, tam jak postawisz 200x50 to nacieszy oczy wszystkich domowników i gości🙂 Kasę można dozbierać i postawić coś bardziej sensownego. Nie nawiam na siłę, tylko opowiadam z własnego doświadczenia😉  Życzę powodzenia!
    • Jasne, też fakt, mogłem szybciej wszystko opisać. Generalnie po rozmowach z tatą doszliśmy do tego że najlepiej by było zostać przy tych 240l, tata nie jest pewny czy strop by uciągnął jakieś większe punktowe obciążenie, a w tej sprawie wolę zaufać. Akwarium dla mnie najlepiej jakby stało w moim pokoju, więc nie jestem zbyt skory żeby stało na parterze. Co do budżetu, to mogę wydać maksymalnie 2.5 tysiąca, chociaż oczywiście dobrze by było gdyby wyszło mniej. Blat ma wymiary 2m długości na 50 cm szerokości. Wysłane z mojego SM-A125F przy użyciu Tapatalka
    • Od tego powinieneś zacząć planowanie. Przede wszystkim, ile możesz wygospodarować miejsca na akwarium i jaki masz na to budżet? Blat 10cm spokojnie wytrzyma, może masz kogoś znajomego, który wyspawa Ci stelaż pod ten blat. Jakie wymiary ma ten blat? A jak nie stelaż to na pewno taniej wyjdzie postawienie 3 cokołów z bloczków betonowych lub cegieł, na tym oprzeć blat i dorobić drzwiczki. Wszystko zależy od tego na co możesz sobie pozwolić. A jeszcze dobrze byłoby znać nośność stropu jeśli mieszkasz na piętrze. Jest wiele znaków zapytania, my możemy tylko gdybać...
    • Wiem że dobrze by było brać większe, z tym że szczerze bałbym się bo nie wiem do końca jaką nośność może mieć blat na którym chce to akwarium położyć - 240l, nawet ze skałami to nie jest właśnie np 400l + skały, a blatu raczej nie zamierzam wyrzucać. Nie wiem na ile to moja przezorność a na ile faktycznie może być niebezpiecznie, ale wolę dmuchać na zimne. Największym problemem by pewnie było znaleźć nogi do tego blatu które by to uciążenie zniosły, bo blat jest całkiem słusznej grubości - około 10 centymetrów. Wysłane z mojego SM-A125F przy użyciu Tapatalka
    • Skoro ma być 10mm to lepiej brać większe np 450l, litraż dwa razy większy a grubość szyby ta sama. Jeśli interesuje Cię malawi to ważna jest wielkość zbiornika, im większe tym lepsze choć nie każdy może sobie pozwolić na ogromny litraż to jednak różnica między 240l a 450l jest bardzo duża, masz przede wszystkim większy wybór gatunków, więcej ryb, mniej strat z powodu agresji.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.