Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Póki trzymasz się osprzętu to cały czas na temat,  jak zaczniesz pisać tu o obsadzie , czy parametrach wody - to moderator albo pogoni albo wydzieli nowy temat więc pisz spoko i jako nowy możesz pisać na pw do kogo zechcesz - na pewno nikt się nie obrazi a pomoże.

Zacznij od budowy ustrojstwa bo twoje wodociągi mocno chlorują wodę, potem kup trzy testy bo te co masz nadają się do śmietnika.

wynik NH4 - 0,2 ppm to strasznie zły wynik chyba że to dopiero zalany zbiornik który startuje. Z opisu wynika że tak od dawna to ci chodzi na tym chińczyku.

potrzebny ci test kropelkowy NO2 i NO3 firmy JBL  i więcej nie trzeba z tych co masz pozostaw Zooleka KH/GH bo doskonale mierzy oraz Zoolek pH zapewne masz ogólny o zakresie 3-10 jak ci się skończy kup Zooleka pH 7,4-9 bo to jest nasz zakres pomiarowy - chyba że nie będzie to Malawi.

  • Dziękuję 1
Opublikowano (edytowane)

U mnie woda w kranie nie jest w ogóle chlorowoana. Mam JBL kropelkowy ph. Dopiero testy Zooleka do mnie kurier je przywiózł i już mam do śmieci wyrzucić? 

Edytowane przez Wolfik
Opublikowano

Jeśli coś nie działa jak należy to po co tym mierzyć :) wiele osób udowodniło, że testy Zooleka się nie nadają do niczego. 

Zanim się kupi coś w internecie to warto zasięgnąć opinii użytkowników, na naszym forum masz całe mrowie tematów w których to polecamy testy JBL do No2 i No3 :)

 

  • Dziękuję 1
Opublikowano
26 minut temu, Wolfik napisał:

Ehh szkoda. Chcialem wesprzeć nasz przemysł akwartysyczny. No ale trudno. Dziś popatrzę. Dziękuje za odpowiedzi 

O filtry pytasz i to zagraniczne a masz kubły krajowe miodzik,:D ale o te nie pytasz i nie wspierasz kraju ,  ale testy kupiłeś krajowe zamiast spytać uprzednio które są dobre i cokolwiek mierzą.

Jakiś totalny brak logiki w tych twoich posunięciach.

a to już brak wiedzy o Lubsku

46 minut temu, Wolfik napisał:

U mnie woda w kranie nie jest w ogóle chlorowoana.

Jak wejdziesz w swój Lubski wodociąg ( co i ja zrobiłem) to tam niewiele o jakości wody ale jak byk stoi że chlorownia jest i będzie użyta jak przyjdzie pora - rzecz w tym że zrobią te chlorowanie po cichutku bo zrobią jak im cola :D pojawi się w wodociągu.

chlor sam w sobie truje ryby ale jeszcze lepiej bakterie w tym nitryfikacyjne więc zawsze grożny bo pojawi się bez uprzedzenia i nie musi być w postaci takiej na węch do wyczucia. Zazwyczaj objawem jest to że po podmiance na świeżą wodę  - ryby leżą na dnie i ciężko dyszą ale czasami dopiero rano widać trupy  ( vide nasz zagraniczny rodak)

Ale nie straszę i nie demonizuję tylko tłumaczę dlaczego warto zbudować za kilkadziesiąt złotych ustrojstwo bo bezpiecznie i bez kubłowania.

Pytasz o rady ? bo jak sam lepiej wiesz to po co pytasz?

Opublikowano (edytowane)

@deccorativo Nie wiem lepiej ale jak sięgam pamięcią  bo trochę w tym mieście mieszkam to nie było nigdy chloru. No z tym, że wrazie czego chloruja to mnie zaskoczyłeś i warto się ubezpieczyć. Akwarium z filtrem grzałka piaskiem kamieniami rybami dostałem za darmo bo kolega wyprowadzał się do innego kraju. Jestem otwarty na polskie filtry kubełkowe spełniające moje wymagania więc czekam na propozycje.

Więc potrzebuje filtra zew. O litrazu 126 który też by sobie poradził przy litrazu 300. Mam filtr mechaniczny. Poprosilbym o kilka propozycji ponieważ za godzinę będę w większy mieście i będę planował kupić jakiś filtr. Do 250zl zmieszcze się? 

 

 

Edytowane przez Wolfik
Opublikowano
56 minut temu, Wolfik napisał:

@deccorativo Nie wiem lepiej ale jak sięgam pamięcią  bo trochę w tym mieście mieszkam to nie było nigdy chloru. No z tym, że wrazie czego chloruja to mnie zaskoczyłeś i warto się ubezpieczyć.

A ja ani na jotę tobie nie wierzę:D

Wierzę do czego przyznają się same twoje wodociągi

cytuję z ich strony internetowej

2. Stacje uzdatniania wody.
 
Gl. Górna dla m. Lubska:
 
Woda pobierana ze studni wierconych za pomocą pomp głębinowych tłoczona jest przez filtry ciśnieniowe pospieszne do zewnętrznej sieci wodociągowej. Urządzenia do uzdatniania wody (filtry) zainstalowane są w budynku stacji wodociągowej, zlokalizowanym na terenie ujęcia wody. Poniżej przedstawiono krótkie charakterystyki techniczne poszczególnych urządzeń:
  • Filtry ciśnieniowe - do uzdatniania wody przeznaczonych jest 5 filtrów pospiesznych o łącznej wydajności Qn=355 m3 / h. Wydajność ta pozwala na właściwe uzdatnienie wody.
  • Terenowy zbiornik wyrównawczy - Zbiornik ten wybudowany w okresie międzywojenny, zlokalizowany jest w odległości ok. 2 km od ujęcia na rzędnej 122,0 m npm. Składa się z dwóch komór - kołowej i pierścieniowej - ustawionych względem siebie centrycznie o pojemności 250 m3 każda. Obecnie zbiornik pracuje jako przepływowy – zbocznikowany, stabilizując ciśnienie w sieci.
  • Dezynfekcja wody - Po przejściu przez filtr woda okresowo poddawana jest dezynfekcji za pomocą 3 % podchlorynu sodowego - NaCl. Podchloryn dawkowany jest bezpośrednio do kolektora tłoczonego za filtrami za pomocą chloratora C- 52 o wydajności max 0,19 dm3 / min. Maksymalnie ciśnienie wytwarzane przez pompę chloratora wynosi 0,6 MPa.

koniec cytata

chyba że kłamiesz i nie mieszkasz w Lubsku tylko np w Dłużku:D bo tam nie chlorują wody jak kilka wsi tam zatruje colą :Dsię to nie ma problemu - wprowadzi się zakaz picia wody przejdzie na piwo i wódkę , sprzeda Stoperan i po problemie.

Jak podajesz dostałeś akwarium z rybami w spadku .

Moja rada - przedstaw się w takim dziale wklej fotki baniaka i co tam pływa oraz jak to wygląda, nie zaczynaj od dokupywania ryb tylko zrób remanent obsady w odpowiednim dziale bo zapewne nie znasz nazw gatunków a koledzy z fotek w odpowiednim dziale ci pomogą i przy okazji wytkną wszystkie błędy hodowlane poprzednika.

Sam potem zadecydujesz co zostawiasz co zmieniasz a zakup nowych ryb to na samym końcu tej drogi.

O jedno cię proszę  - z daleka od pobliskich zoologów i ta zasada obowiązuje tak z zakupem ryb jak i najmniejszej pierdoły do baniaka Malawi .

Opublikowano

Wolfik jak już wspomniałem HW 302A używam w 240l a słyszałem że jako biolog spokojnie da radę nawet w 450l.
Możesz też dokupić mocniejszą wersję za jakieś 200 zł z przesyłką
http://www.allegro.pl/ShowItem2.php?item=6818383365
Po co wydawać nie wiadomo jak duże pieniądze jak za niewielki koszt można mieć dobry filterek

Wysłane z mojego LG-H850 przy użyciu Tapatalka

  • Dziękuję 1
Opublikowano

@BezprymBezprymi tak zamierzam zrobić. Niedugo zaloze temat oddzielny ze zdj zbiornika opisem jakie mm preparaty itd. Bezsensu jest zakladac ciagle to nowy oddzielny. Posłucham rady kolegi wyzej

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Od lewa do prawa fajny pomysł. Kiedyś próbowałem coś takiego zrobić i nie udało mi się. Okazało się że mam za krótki baniak do symulacji takiego wschodu i zachodu albo za mało dałem ledów. Wysłane z mojego RMX3301 przy użyciu Tapatalka
    • Odnoszę się tylko do akwarium 180cm Jak chcesz połączyć L. Perlmutta, który dorasta raptem do 11cm. Z mdokami, które w moim akwarium samce mają po 18cm? Jeżeli chcesz coś w jasnym żółtym , złotym ubarwieniu, to zamiast Labidochromisów, proponuję nimbochromis venustus. A z mdoki są bardzo problematyczne w utrzymaniu ich w zdrowiu, oczywiście moim zdaniem i piszę tutaj tylko o moim doświadczeniu z tymi rybami. Pierwszy raz kupiłem stado 12ryb, po krótkim czasie zostało kilka szt. Które przeżyły do max rozmiarów. Później postanowiłem odbudować stado. Kupiłem kolejne kilkanaście rybek i wpuściłem do akwarium przejściowego, aby tam podrosły - padały jak muchy i po pewnym czasie nie zostało z nich nic. Nie poddałem się i długo szukając kupiłem kolejne 8szt. Takich odchowanych 8cm. (Ryby z Holandii) Aby je wpuścić od razu do dużego akwarium. Po 2mc z 8szt. Zostało mi 3szt i pływają do dzisiaj z 5 starszymi dorosłymi mdokami. Nie wiem, może tylko u mnie, ale te ryby są bardzo wrażliwe. Aby uzupełnić niebieski kolor w akwarium - samce i samice niebieskie, kupiłem stado cyrtocara moori. Kolorem tułowia nie odbiegają od ndok, lepiej pływają, bo mają temperament i przede wszystkim -nie zdychają. W dużym akwarium aktualnie pływa 5szt. Takich około 12cm. Dokupiłem też 16szt małych rybek, takich 3cm. Które aktualnie pływają samodzielnie w przedszkolu 200l mają już około 5-6cm i dalej rosną, w dodatku ani jedna z 16szt nie padła. Podrosną do około 8cm i wpuszczę je do reszty obsady. Ogólnie ryby z gatunków non - mbuna wolno rosną, a już cyrtocara wybitnie wolno rośnie. Do 0.5cm miesięcznie. W dodatku nie każdemu, podoba się garb tłuszczowy na czole tych ryb. Mi akurat się podoba.
    • Zgadza się, ale ja miałem na myśli początkujący z naszym biotopem.
    • Zdecydowanie, 3 to za dużo do Twojego akwarium. Skoro piszesz, że wolałbyś mniejsze gatunki, a więcej osobników, to na pewno odpada Acei, również dlatego, że po prostu rośnie za duży na ten litraż. Do Saulosi dobrym towarzystwem w Twoim zbiorniku byłby np. Labidochromis Perlmutt, fajna i ciekawa rybka. Możesz spróbować też że wspomnianym przeze mnie Maingano.  Dwa gatunki po 10-12 sztuk maluchów i celować w dwa haremy, po jednym z każdego gatunku.
    • Dziękuję za rady, jeśli zostanę przy 2 gatunkach, po ile sztuk może zostać? Czy 3 to już za duża liczebność?  
    • @Bartek_De założyłem że jak ktoś miał do czynienia "latami" z akwarystyką to już nie jest początkujący 😉😃
    • Też mi się tak wydaje, może Maingano do towarzystwa Saulosi, jeśli pozostać przy niebieskim?
    • Najprawdopodobniej w tak małym akwarium i źle dobranej obsadzie ryba jest nękana ewentualnie odczuwa pogarszanie się parametrów wody .  Masz ryby z różnych biotopów. Co się zmieniło? Zmieniło się to , że ryby dorosły , zmieniły się też parametry wody bo nie wierzę aby Twoja filtracja była właściwa patrząc na ten filterek. Tak jak napisał @yaroryby dorosły w złych warunkach i  się po prostu męczą  bo zmieniły się parametry i ubyło im miejsca .  Poczytaj wskazany link i zastanów się czy na pewno chcesz tak trzymać ryby i z jakiego biotopu. Nie chcesz się zrazić to działaj .
    • Poczytałem , poobserowałem, wziąłem też pod uwagę ryby, które mam w swoich zbiornikach.  Z uwagi że posiadam zbiorniki, w których posiadam młode  rdzawe, maingano, perlmutty, cynotilapie zebroides cobue (100x50x50 do likwidacji jeśli postawie 180cm) oraz w 120x50x50 copadichromis trewavasae lupingu oraz yellowy. To ostatecznie u mnie będą 2 akwaria. 120x50x50 oraz w/w 180x50x50.   Z uwagi że w 120cm mam copadichromis trewavasae lupingu wraz z yellowem od ponad 2 lat pora na jakieś zmiany. Nie ukrywam że z yellowami jestem już od blisko 4 lat i mi się przejadły. Także widzę 2 rozwiązania: -OPCJA 1 W 120x50x50 Zostawić copadichromisa trewavasae lupingu F1 dopuścić np. Labidochromis perlmutt (pasuje pod kątem żywieniowym) w miejsce yellowa.   A w 180x50x50 zrobić mbuniaka np. ze stadkiem acei luwala lub itungi. Do tego dokupić sobie "szefa" protomelasa steveni taiwan reef oraz z 2 gatunki mbuny pośród ryb: cynotilapia, maingano , rdzawy lub kolejne marzenie (Metriaclima msobo lub Fainzilberi)    - OPCJA 2  W 120x50x50 zrobić typową mbunę pośród rdzawego maingano cynotilapii.   W 180x50x50 zakupić placidochromisa mdoke white lips + aulonocare i np. dorzucić pasującego żywieniowo Labidochromisa perlmutta czyli zrobić non mbuniaka ale... wtedy muszę też sprzedać copadichromisy z 300l.  
    • No dobrze ale co się zmieniło co się dzieje tej rybce   
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.