Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Z góry przepraszam,ze stawiam znowu podobne pytanie ale chciałbym się jeszcze upewnic i poczytac mądrych propozycji.

Mianowicie chciałbym zapewnić w moim 240l akwarium najlepszą cyrkulację wody i jej napowietrzenie(bez uzycia rurki napowietrzajacej-chyba ze jest ona niezbędna?)

Posiadam filtr zewnętrzny JBL e901 i wewnętrzny Jkanimals 201.Wyloty tych filtrów usytuowane są w jednym narożniku akwarium(prawym).

Wylot filtra zewnetrznego znajduje się około 4 cm pod powierzchnią wody skierowany na przednią szybę,łamie on taflę wody.

Pytanie moje dotyczy kierunku wylotu filtra wewnetrznego,a nie chciałbym uzywac rurki napowietrzajacej(chyba ze to bedzie konieczne).Czy wylot lepiej skierować w podobnym kierunku do wylotu rurki od kubełka,czyli na przednią szybę,czy lepiej skierować na dół tylnej szyby,a może jest lepszy kierunek i kąt??Czy wylot filtra wewnetrznego tez musi łamać lustro wody czy wystarczy jak robi to wylot filtra zewnetrznego??Chciałbym ustawic optymalną cyrkulację i zapewnic dobre napowietrzanie wody.

Opublikowano

Jak wielokrotnie pisały koleżanki i koledzy nie ma jednej zasady ustawienia obiegu wody w akwarium - wszystko metodą prób i przestawiania filtrów, kierunku wylotów a nawet przestawiania kamieni - cel jest jeden - by ci nieczystości podsuwało pod zasys kubła a filtr to łykał. Jak brakuje cyrkulacji to jak piszę Agnieszka możesz nie uzyskać oczekiwanego efektu ale zacznij regulować i przestawiać by osiągnąć co napisałem. Jak ci choć jeden filtr porusza taflą wody to masz doskonałe napowietrzanie i te obawy odrzuć - kombinuj nad cyrkulacją.

Jesteśmy w dziale Osprzęt to podaj jakim osprzętem mierzysz pH w baniaku i ile go masz bo na kij ci kombinowanie z najlepszą cyrkulacją jak możliwe że ci pH brakuje bo to Jelenia Góra  a nie wiem które ujęcie wody wodociągowej.

Ryby zniosą zupełny brak cyrkulacji ale nie zniosą za niskiego pH.

Opublikowano

Akwarium ma oczywiscie długosc 120cm.Dojrzewa czwarty dzień,mierzyłem dzisiaj ph testerem Zoolek w skali 4.5-9.0  .Wzrokowo wygląda niezle,kolor próbki to ciemny zielony ale jeszcze nie niebieski,czyli w granicach ph 7,5.Akurat wodę w Jeleniej Górze mam z najlepszego dla pyszczaków ujęcia.Mam nadzieję ze za miesiąc 25kg tufu wapiennego też swoje zrobi i podniesie jeszcze ph.

Opublikowano

Jak na taki baniak to troszkę mały przepływ choćby wewnętrznej pompy. Ja w swoim akwa o długości 100cm mam AqT 2000(rzeczywisty sik z mediami to 1700l/h) + falownik RW-8 (kupiony z myślą o przyszłym większym baniaczku - narazie działa na drugim biegu) + unimax 250.

Może niektórzy powiedzą że to za wiele, ale wcale nie. Stopniowo zwiększałem filtr mechaniczny od AqT 500 aż do 2000. Rybami wcale nie rzuca po całym akwarium. Mimo tego że to dopiero podrostki, zachowują się w całym akwarium jakby woda stała w miejscu. Przy małych osobnikach problem słabej cyrkulacji jest niezauważalny, ale wraz z ich wzrostem zaczynasz dostrzegać zalegające kupki. Napowietrzania nie mam, bo wylot z kubła szarpie taflą wody i widzę że ryby mają się dobrze. A co do cyrkulacji - ja swoją ustawiłem w miarę fajnie dopiero w 5 miesiącu jak ryby podrosły i lekko przerybiłem. Powoli redukuję do docelowej obsady i jest ok. W ustawieniu dobrej cyrkulacji przestawienie kamienia nawet o  kilka milimetrów daje różnicę - to tak z mojego krótkiego doświadczenia.

Jak to zostało kiedyś bardzo mądrze powiedziane - "cierpliwość cnotą akwarysty" - teraz to wiem :)

Co do startu na WA jak był zrobiony wg "podręcznika" to w moim przypadku można było wpuszczać ryby w 14 dniu. Mam nadzieję że i Tobie się uda. Powodzenia

 

Opublikowano

Dziekuję za cenne uwagi.Na razie będę działał na sprzęcie który mam,a zobaczę jak to bedzie działało z obsadą.Mam nadzieję ze nie będzie az tak zle.Dzieki jeszcze raz.Pozdrawiam.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Dziękuję za pomoc , postanowiłem do tych karm , które już mam , czyli do : Tropical Spirulina Forte 36% i Tropical Pro Defence S, dokupić Tropical D-Allio plus (będę podawał raz w tygodniu ), oraz Hikari Vibra Bites . No i może przetestuję też Aller Futura ex. , zobaczymy czy i u mnie , będzie ona równie chętnie zjadana przez ryby. I jeszcze taka karma, jak Naturefood Supreme Plant M, stosował ktoś ?
    • Dlatego od dawna obsadę dobieram pod względem kolorów a nie żywienia.
    • @Tomasz78 Na to wygląda. 
    • @triamond skoro jeden pokarm dla wszystkich to znaczy że dobieranie obsady zgodnej żywieniowo to mit.
    • @Tomasz78 Wygląda na to, że trudno taką obsadę znaleźć, jeśli chodzi o skład karmy. Temat już dyskutowany w długich wątkach (wraz ze źródłami):  https://forum.klub-malawi.pl/topic/25045-jak-dobieracie-diete-dla-swoich-ryb/ https://forum.klub-malawi.pl/topic/26433-roślinożercy-a-mięsożercy-różnice-w-układzie-pokarmowym-jak-i-czym-karmić-dyskusja-ogólna 'Mięsożercy' gorzej tolerują nadmiar węglowodanów od 'wszystkożerców'. Karma nie ma znaczenia, o ile ma dużo białka (w tym nie za dużo nie pełnych roślinnych), i trochę tłuszczu. Pielęgnice są wszystkożerne. Pielęgnice Jeziora Malawi są blisko ze sobą spokrewnione, wyewoluowały z kilku gatunków i się specjalizowały w młodym ewolucyjnie (1-2 mln lat) jeziorze. Nie było czasu na pełną specjalizację. Mają żołądki, zęby gardłowe, przewód pokarmowy o średniej długości, z  pewnymi różnicami gatunkowymi i jedzą co się da. Niektóre znalazły swoje nisze ekologiczne z danym typem pokarmu, ale doskonale poradzą sobie na innym, jeśli będzie trzeba. Za krótko i brak presji ewolucyjnej, by stracić zdolność jedzenia wszystkiego, szczególnie że poziom wody i warunki się zmieniały wielokrotnie (a więc i pewnie rodzaj dostępnego pokarmu). Peryfiton jest wysokobiałkowy (55%), niskowęglowodanowy (10%? jeśli chodzi o strawne węglowodany) i absurdem jest traktować peryfitonożerców, jako  roślinożerców i karmić je węglowodanami z karm roślinnych o niskiej zawartości białka, tylko dlatego, że i glony i rośliny są zielone. To prowadzi do bloat. No i karmy akwarystyczne/hodowlane są przetworzone. To coś innego niż w naturze.  
    • Tego nie wie nikt.  Zależy od układu skał, przebiegu filtracji, pokarmów, ryb itp itd Jeżeli z czasem będziesz miał problem to dokupisz i tyle Polecam Tunze 6045
    • Podłącze się jeśli można z pytaniem. Czy do moich 300 L jak będzie Malawi potrzebny mi cyrkulator? Jako filtr mam JBL e1502 i napowietrzacz w obecnym(pustym jeszcze akwarium ale zalanym).
    • Witam Czy ktoś kto ma Malawi korzysta może z worków SZAT jako medium filtracyjne? Bo mam kupione, jeszcze nie użyte, z myślą o poprzednum roślinnym i zastanawiam się czy nie włożyć tej żywicy do filtra. Podobno świetnie obniża to No3. Tak przynajmniej twierdził facet który zajmuje się hodowlą paletek. Ale czy moge to użyć również do Malawi?  
    • Skoro jeden pokarm jest dobry dla wszystkich ryb to jak ma się do tego obsada niepasująca żywieniowo...
    • Testowałem różne pokarmy i ostatecznie zdecydowałem się na pozostanie przy pokarmie polecanym między innymi przez @triamond czyli Aller Futura w granulacji 0,9-1,6mm. Następnym razem tylko kupię w tej większej granulacji  Pokarm rewelacyjny wg mnie. Jak ryby zaczęły na nim żerować to teraz po wrzuceniu czegokolwiek innego jedzą jakby się na mnie obraziły  
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.