Skocz do zawartości

Cyrkulacja i napowietrzanie


Mumia70

Rekomendowane odpowiedzi

Z góry przepraszam,ze stawiam znowu podobne pytanie ale chciałbym się jeszcze upewnic i poczytac mądrych propozycji.

Mianowicie chciałbym zapewnić w moim 240l akwarium najlepszą cyrkulację wody i jej napowietrzenie(bez uzycia rurki napowietrzajacej-chyba ze jest ona niezbędna?)

Posiadam filtr zewnętrzny JBL e901 i wewnętrzny Jkanimals 201.Wyloty tych filtrów usytuowane są w jednym narożniku akwarium(prawym).

Wylot filtra zewnetrznego znajduje się około 4 cm pod powierzchnią wody skierowany na przednią szybę,łamie on taflę wody.

Pytanie moje dotyczy kierunku wylotu filtra wewnetrznego,a nie chciałbym uzywac rurki napowietrzajacej(chyba ze to bedzie konieczne).Czy wylot lepiej skierować w podobnym kierunku do wylotu rurki od kubełka,czyli na przednią szybę,czy lepiej skierować na dół tylnej szyby,a może jest lepszy kierunek i kąt??Czy wylot filtra wewnetrznego tez musi łamać lustro wody czy wystarczy jak robi to wylot filtra zewnetrznego??Chciałbym ustawic optymalną cyrkulację i zapewnic dobre napowietrzanie wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jkanimals 201

https://www.jkanimals.cz/cs/akvarijni-potreby/cerpadla/akvarijni-vnitrni-cerpadla/jk-animals/53-vnitrni-cerpadlo-jk-ip201-14090.html

 Nominalnie masz 900 + 500= 1400 l/h w praktyce mniej .Raczej za mało żeby zapewnić skuteczną cyrkulację w tym litrażu, jak przypuszczam akwarium ma 120 cm długości ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wielokrotnie pisały koleżanki i koledzy nie ma jednej zasady ustawienia obiegu wody w akwarium - wszystko metodą prób i przestawiania filtrów, kierunku wylotów a nawet przestawiania kamieni - cel jest jeden - by ci nieczystości podsuwało pod zasys kubła a filtr to łykał. Jak brakuje cyrkulacji to jak piszę Agnieszka możesz nie uzyskać oczekiwanego efektu ale zacznij regulować i przestawiać by osiągnąć co napisałem. Jak ci choć jeden filtr porusza taflą wody to masz doskonałe napowietrzanie i te obawy odrzuć - kombinuj nad cyrkulacją.

Jesteśmy w dziale Osprzęt to podaj jakim osprzętem mierzysz pH w baniaku i ile go masz bo na kij ci kombinowanie z najlepszą cyrkulacją jak możliwe że ci pH brakuje bo to Jelenia Góra  a nie wiem które ujęcie wody wodociągowej.

Ryby zniosą zupełny brak cyrkulacji ale nie zniosą za niskiego pH.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akwarium ma oczywiscie długosc 120cm.Dojrzewa czwarty dzień,mierzyłem dzisiaj ph testerem Zoolek w skali 4.5-9.0  .Wzrokowo wygląda niezle,kolor próbki to ciemny zielony ale jeszcze nie niebieski,czyli w granicach ph 7,5.Akurat wodę w Jeleniej Górze mam z najlepszego dla pyszczaków ujęcia.Mam nadzieję ze za miesiąc 25kg tufu wapiennego też swoje zrobi i podniesie jeszcze ph.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na taki baniak to troszkę mały przepływ choćby wewnętrznej pompy. Ja w swoim akwa o długości 100cm mam AqT 2000(rzeczywisty sik z mediami to 1700l/h) + falownik RW-8 (kupiony z myślą o przyszłym większym baniaczku - narazie działa na drugim biegu) + unimax 250.

Może niektórzy powiedzą że to za wiele, ale wcale nie. Stopniowo zwiększałem filtr mechaniczny od AqT 500 aż do 2000. Rybami wcale nie rzuca po całym akwarium. Mimo tego że to dopiero podrostki, zachowują się w całym akwarium jakby woda stała w miejscu. Przy małych osobnikach problem słabej cyrkulacji jest niezauważalny, ale wraz z ich wzrostem zaczynasz dostrzegać zalegające kupki. Napowietrzania nie mam, bo wylot z kubła szarpie taflą wody i widzę że ryby mają się dobrze. A co do cyrkulacji - ja swoją ustawiłem w miarę fajnie dopiero w 5 miesiącu jak ryby podrosły i lekko przerybiłem. Powoli redukuję do docelowej obsady i jest ok. W ustawieniu dobrej cyrkulacji przestawienie kamienia nawet o  kilka milimetrów daje różnicę - to tak z mojego krótkiego doświadczenia.

Jak to zostało kiedyś bardzo mądrze powiedziane - "cierpliwość cnotą akwarysty" - teraz to wiem :)

Co do startu na WA jak był zrobiony wg "podręcznika" to w moim przypadku można było wpuszczać ryby w 14 dniu. Mam nadzieję że i Tobie się uda. Powodzenia

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Pardon, zagalopowałem się. 😬
    • Od razu ucinam wszelkie dyskusje na temat wspomnianych ryb czy proponowania koledze obsady w tym temacie. Przypominam, jesteśmy w dziale DIY.
    • Też miałem 120 cm akwarium, więc baw się dobrze i poznawaj biotop, 
    • Właśnie. To nie temat, jakich wiele tu na forum, że nowicjusze opisują planowane zbiorniki z przekonaniem, że "większy nie wejdzie do salonu", po czym reszta przekonuje, że da się, delikwent stawia takowy i jest wdzięczny i zadowolony. 😉 Trudno, jest jak jest, przecież nie będziemy koledze kazać przestawiać ścian, zwalić wylanej płyty i zamurować otworu, bo zbiornik mógłby być większy. Oczywiście, aż prosiło się o taki na etapie projektowania domu. Inna sprawa, to niech rzuci kamieniem ten, kto nie zaczynał od 240-tki. 😁 Może faktycznie na piętrze (albo i na tym samym poziomie) stanie za jakiś czas 1000 litrów i jeszcze zadziwi wszystkich. 👍 Nie jest też tak, moim zdaniem, że nic nie da się wpuścić do takiego akwarium. @Lema pewnie jeszcze trochę zejdzie, zanim odpalisz zbiornik, mam np. do oddania harem niedużej i ciekawej rybki, jaką jest Labidochromis Perlmutt. Jeśli chodzi o wysokość akwarium, nie szalej, bo światło otworu w ścianie ma niecały metr, będzie Ci trudno serwisować zbiornik.  Chyba, że jako podstawę zamówić płytę ze sklejki, ale o wymiarze 130x50 cm i zrobić akwarium wystające o 10 cm od obu narożnych ścian. Pomyśl, może to jest dobry kierunek, ale nie wiem, jak z bezpieczeństwem i ciągami komunikacyjnymi przy ścianach. Zabudowa akwarium od góry też musiałaby być wysunięta o te 10 cm. Moim zdaniem mogłoby to dać ciekawy efekt bryły szkła i wody wystającej ze  ściany; serwis byłby łatwiejszy, niż gdyby szyby były zlicowane ze ścianami.
    • Co do wielkości, to strzeliłeś sobie w kolano. Taki baniak mocno ogranicza Ci możliwość doboru obsady i spotka Cię to, co w Malawi najmniej fajne. Wykastrowana obsada, problemy z agresją nawet wśród najspokojniejszych mbuna, bo łagodnych nie ma. O rybach z grupy non mbuna możesz zapomnieć przy takich wymiarach. Nie gniewaj się, brutalnie, ale takie są fakty. Ćwiczę ten biotop jakiś czas i wielkość zbiornika jest lekarstwem na wszystkie problemy, jakie się pojawiają. "Zaczynanie małymi kroczkami" w tej konkretnej sytuacji jest błędem. Złe założenie, które przynosi więcej szkody niż pożytku. I nie musisz na nas robić wrażenia wymiarami zbiornika. To nie konkurs na największe akwarium. Powinieneś stworzyć zbiornik, w którym ryby będą się czuły dobrze, bo tylko w taki sposób Ty będziesz z niego zadowolony. Inna sytuacja, jak wbijasz akwarium do ciasnego mieszkania. Tutaj kompromisy wielkościowe są uzasadnione i zrozumiałe.  Ale jak komponujesz akwarium  z nowo budowanym domem, to taki mały zbiornik jest błędem i tyle. Tak myślę, czysto subiektywnie😉 Szukanie litrażu w podnoszeniu wysokości nie ma sensu. Dla ryb niewielka korzyść, a Ty będziesz miał znacznie utrudnioną pielęgnację zbiornika. Jeżeli ma to mieć sens to zwiększaj powierzchnię dna.
    • Dziękuję za wszystkie odpowiedzi i zainteresowanie się tematem. Odpowiadając na pytania odnośnie czy będzie to malawi, to tak, taki jest właśnie plan. Z tego co wiem, to w tym biotopie chodzi o jak największą powierzchnię dna. Niestety, ale nie mogę zwiększyć powierzchni podstawy. Na prawo od akwarium jest ściana nośna, które wolałbym nie naruszać, a za akwarium jest wąska ścianka z gazobetonu, podtrzymująca wylane nadproże nad akwarium. Wewnątrz tego wąskiego murka zatopiłem pręty, żeby całość wzmocnić. Jedyny kierunek w jaki mogę iść to do góry, ale też nie ma co przesadzać bo później zacznie widać środek spiżarni oraz będzie utrudniony dostęp do dna. Wy to widzicie z innej perspektywy - ograniczenia jednak są, muszę rzeźbić w tym co mam na tą chwilę. Co do wielkości i tego, że na początku popełniłem błąd to może i macie racje, ale wolę zaczynać małymi kroczkami. Nie wiem jak to się finalnie skończy. Oby bakcyl pozostał. Planuję z czasem urządzić swoje biuro na drugiej kondygnacji i tam będę miał pole do popisu. Akwarium 120x40x60 na Was pewnie wrażenia nie robi, ale na mnie już tak. Widziałem podobne kiedyś u znajomych i strasznie mi się to spodobało. Akwarium zacznie się na około 122cm, do tego wysokość 60cm to już się robi 182cm, a to dosyć wysoko według mnie. Czy może jednak warto iść do góry? Co do tematu sumpa, przelewu itp. to macie racje - lepiej zrobić na zewnątrz i nie zabierać przestrzeni już z tak małego akwarium. Rozumiem, że przez to jestem skazany na akwarium na zamówienie. Jesteście w stanie polecić firmę/osobę, która się specjalizuje w takich tematach? Wolałbym coś sprawdzonego. Najważniejsza informacja, która została wyjaśniona na tak wczesnym etapie, czego się bardzo cieszę, to właśnie te otwory w płycie betonowej. Całe szczęście nie będę musiał ich robić. Dziękuję za porady.   @yaro Płyta granitowa to takie trochę na szybko wybrane rozwiązanie. Muszę się rozeznać cenowo jak to wygląda. Rozważę płytę meblową albo coś podobnego, a pod akwarium gąbeczka, to wiem   @TomekT Widzę, że kolega z Torunia, także rzut beretem. 😛 Dzięki za pomysł z żywicą, jest spoko, ale wymaga szalowania itd. Wolałbym mimo wszystko kupić coś twardego i sztywnego, co mogę jedynie przykleić na klej i wypoziomować delikatnie młoteczkiem. Sklejka wodoodporna brzmi bardzo spoko. Już miałem z takimi do czynienia i są naprawdę bardzo solidne.  
    • Słuszna uwaga☝️Zakładamy jednak, będąc na forum o tematyce Malawi, że będzie to właśnie ten biotop.
    • Uprzejmie założyłem, że tak. 😉 @Lema Najpewniej tak będzie, że szybko akwarium "skurczy" się i będziesz żałował, że nie zaprojektowałeś większego, jak pisali wyżej koledzy. Nie ma już możliwości np. odchudzenia tego słupa, by weszło chociaż 50 cm szerokości akwarium? Pisałeś, że kucie i rozwalanie w granicach rozsądku Ci nie straszne. 😉
    • Również o tym pomyślałem, ale nie o pudełku przelewowym, a o kominie zewnętrznym jak na filmie poniżej. Tyle, że w tym przypadku odpada kupno w sklepie, akwarium trzeba robić na zamówienie, a komin musiałby być na tylnej szybie. Ogólnie projekt fajny, ale jednak, podzielając zdanie @pulpet, nie przemyślany. Mając (prawie) nieograniczone możliwości stawiasz najmniejszy możliwy baniak pod Malawi. Powodzenia  
    • Nie warto, jednak nie rezygnował bym z sumpa, a komin bym zrobił poza akwarium. Z tyłu jako pudełko przelewowe. Po za tym nie wiemy czy to ma być malawi
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.