Skocz do zawartości

Start biologii WA Kubeq


Kubeq

Rekomendowane odpowiedzi

NO3 Ci stoi, bo NO2 stoi. Gdyby NO2 zaczęło spadać, to zaczęło by rosnąć NO3. Ja bym poczekał jeszcze kilka dni. Jeśli nic się nie zmieni, to bym podmienił część wody i dodał bakterii. Wygląda jakby coś przyblokowało te bakterie przetwarzające azotyny. Albo wręcz je zniszczyło.

Edytowane przez pozner
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki panowie za podpowiedzi. Wykonam podmiankę i pomiary ponownie po podmianie.

Z racji pracy i natłoku innych zajęć nie wiem czy dam radę jeszcze dzisiaj.

Jak nie zdarzę  dziś to w poniedziałek dopiero będę działał, mam nadzieję że taka zwłoka nie zaszkodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z dwóch źródeł mam taki oto opis działania tych bakterii:

"Z powodu tego, że szczepy bakterii rozmnażają się różnym tempie, może dojść do niebezpieczeństwa zachwiania równowagi między nimi. Aby tego uniknąć należy stosować środek raz na dwa tygodnie (1 ampułka)"

Może tu trzeba szukać przyczyn.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się wygospodarować trochę czasu i zrobiłem 50% podmiankę.

Pomiary po podmiance kształtują się tak :

NH4 <0.05

NO2: 1,0

NO3 : 20

Zrobiłem przy okazji test kranówki na NO3 i wykazało 1,0 także tutaj bez zmian.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od lat obserwuję starty nowych baniaków często na pw albo na maila bo jest do mnie w moim profilu . Piszą ludzie z wielu innych biotopów i to zatrzymanie procesu dojrzewania następuje w każdej metodzie startu - były przypadki jak z @Olobolo na siki  gdzie  ruszyło w 5 dniach palenia wody lampą UV a jak nasikał i lał Seachem Stability codziennie - ogóle nie ruszyło bo czegoś było za dużo , było przy starcie na szczyptę karmy czy mrożonkę artemii poza jedną metodą  " na rybkę" ale to dlatego że w naszych litrażach w ogóle parametrycznie startu nie widać, więc nie wiadomo czy się też zatrzymuje i czy w ogóle baniak dojrzały.

Nie znam powodu tego zatrzymywania bo występuje losowo bez wyrażnych oznak czy to szablon z WA czy inna metoda i na tych czy innych bakteriach i tylko widać że zatrzymuje  najczęściej II etap nitryfikacji czyli przemianę NO2 -> NO3 ale także potrafi łącznie zatrzymać I etap gdzie pozostaje jakiś poziom NH4 i nie spada.

Myślę że powód jest w czymś w wodzie co przyszło wraz z degradacją środowiska bo 50 lat wstecz tego nie było - no ale i szalenie czułych testów wody też nie było.

Podmianka 50% wody i wlanie nowej porcji bakterii ale takich bez pożywki odblokowuje  biologię i rusza dalej już szybko.

@Kubeq  wlej jeszcze ampułkę Prodibio i  wiem że to cię irytuje ale jesteś pierwszym który przy szablonie WA i przy NO3 w kranie 1ppm i starcie z WA 0,8ppm osiągnął w akwarium NO3 = 40ppm nic więcej nie dając . Z powietrza taka ilość pożywki się nie znalazła by bakterie wyprodukowały tyle azotanów.

Ale już nie drążę tylko biegniemy do zakończenia twojego startu baniaczka.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wleje bakterie jak tylko je dostanę bo paczka w drodze. Zobaczymy czy coś w między czasie się zmieni. Myślę że najpóźniej we wtorek będę je miał.

Chyba że podjechałbym do erybki jutro te od morszczaków kupił(bacterya czy jakoś tak), tylko czy ma to sens tak mieszkać, czy już przy prodibio lepiej zostać ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdemu dotychczas radziłem podmiankę nawet 100% wody i ampułkę Prodibio Biodigest i pomagało. Możliwe że wystarczy tylko podmianka by odblokować proces - do wtorku poczekaj przecież się nie pali ani woda się na podłogę nie wylewa.

Będzie nowe doświadczenie - czy wystarczy sama podmianka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem dziś rano pomiary kontrolne żeby zobaczyć czy coś się zmieniło zanim dodam bakterie.

Wyniki delikatnie się zmieniły(konsultowane z żoną, bo dla mnie te kolory obok siebie się prawi nie różnią :D) ale bez dodania bakterii chyba nie ruszą dalej .

               po podmiance 50 %(26.05.)         dziś 30.05

NH4                       <0.05                               <0,05

NO2:                        1,0                                   0,9*

NO3 :                        20                                   30*

 

* uśredniono

Zaczynam się zastanawiać czy może też błędem nie jest że nie napowietrzam dodatkowo poza ruchem tafli ?

Brzęczka nie mam, w temacie o starcie chyba nie był polecany jak mus ale wiem że gdzieś czytałem że się dodatkowo napowietrza na czas dojrzewania.

 

Edytowane przez Kubeq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.