Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam serdecznie,

Posiadam akwarium o nietypowych wymiarach 80x30x60 cm, szkło o grubości 1cm ( względy bezpieczeństwa z uwagi na małe dzieci) pojemność ok 137l  mieści się ono w zabudowanych drzwiach pomiędzy salonem a pokojem przejściowym i jest widoczne z obu stron. Podczas remontu ok 6 lat temu już na fazie wstępnego planowania popełniłem wiele błędów. Otóż zafascynowany na tamten czas akwarystyką oraz pielęgnicami zwłaszcza Pseudotropheus Saulosi postanowiłem takie akwarium założyć, poniżej zdjęcie tuż po założeniu

590774200006d_21_01.2012172.thumb.jpg.69e5f8e542b2e9242df64dbc9c06fa7b.jpg

 

. Nad samym akwarium mam niewiele miejsca aby wykonywać podstawowe prace porządkowe czy też w znacznym stopniu je utrudniają ( prześwit ok 30 cm ). Wówczas ze względu na brak miejsca włożyłem do niego dwa filtry wewnętrzne Aquaela turbo po 750 każdy. Miałem piasek kwarcowy, kilka kamieni  i 8 rybek w tym dwa samce. Wszystko było ok do czasu zakwitu glonów itp. Ale po uporaniu się z tym wszystkim zaczął się kłopot z resztkami jedzenia oraz odchodów których już technicznie nie dałem rady odmulić. Rybki co prawda zawsze się dobrze miały ale akwarium zwłaszcza w kwestiach estetycznych już do końca tak nie wyglądało. Po namowach żony rybki oddałem do zaznajomionego sklepu zoologicznego a reszty się pozbyłem i założyłem akwarium towarzyskie z roślinkami. Obecnie akwarium jest na wygaszeniu, pozostał mi tylko jeden glonojad. I tu znów po namowach małżonki postanowiłem założyć ponownie takie akwarium, stąd też mój post aby ustrzec się przed kolejnymi problemami. 

- Kwestie oświetlenia już mam z głowy za sprawą egona44, który bardzo mi pomógł w kwestii merytorycznej, zakładam moduły samsunga GOQ z światłem białym i RGB oraz ściemniaczem LedDimmerPro

- Podłoże- Żwirek bazaltowy czarny frakcji 6- 8mm, do tego jakieś jaśniejsze kamienie, łupki czy wapienie aby nie było za ponuro. 

- W planie mam zakup filtra zewnętrznego Jbl e901 z prefiltrem HW-602, a także w związku z wyborem takiego żwiru zastosować filtr podżwirowy ssący do filtra zewnętrznego którego mi polecicie lub tłoczący ( byłbym wdzięczny za doradztwo)

Tak jak wspomniałem wcześniej popełniłem wiele błędów z samym zbiornikiem oraz jego technicznym umiejscowieniem, Chciałbym wrócić do takiego wystroju w trochę zmienionej formie. Wiele godzin spędziłem na przeglądanie i czytanie forum i szukania alternatyw dla mojego akwa. Przy takim wystroju saulosi nie mogłyby przekopywać dna ale byłyby zachowane lepsze warunki filtracyjne. 

Prosiłbym o konstruktywne podpowiedzi w tej kwestii lub nawet całkowite inne spojrzenie aniżeli moje. Jestem również za odstąpieniem od całkowitego projektu jeśli by to nie spełniało swoich funkcji.  

 

 

 

Opublikowano (edytowane)
17 minut temu, smarty napisał:

Podłoże- Żwirek bazaltowy czarny frakcji 6- 8mm, do tego jakieś jaśniejsze kamienie, łupki czy wapienie aby nie było za ponuro. 

Optycznie jest super, ale to jest kruszywo, a co za tym idzie ma ostre krawędzie. Pyszczaki kopią w piachu, więc takim "piachem" mogą uszkodzić pyski. Kup zwykły kwarcowy piach w bud markecie, lub zgarnij z piaskownkcy lub z brzegu rzeki. Nie chcesz przekopywania piachu, to daj jak najwięcej kamieni i uzupełnienie piasku jako wypełnienie.

Edytowane przez pozner
  • Dziękuję 1
Opublikowano

Faktycznie taki baniak w zamurowanych drzwiach, na dodatek dwustronny to wyzwanie bo nie ma miejsca na nic by było niewidoczne..

Za wiele to ty nie pokazałeś i muszę się wszystkiego domyślać - chyba że z drugiej strony pod akwarium wyszła szafka ale to tylko domysły.

Brak zdjęć po całości z obu stron tych drzwi bo nie widzę miejsca na ten kubeł i prefiltr - czy będą stały w salonie na podłodze przy akwarium przy małych dzieciach !!! ??? - jeśli tak to wróżę że skończy się powodzią nie dlatego że zbiją szkło 10mm tylko wyciągną węże albo otworzą te filtry.

Akwarium jest tylko grubości wew 28cm i na dodatek dwustronne, bez pokrywy, z maleńką ilością wody więc zawsze problemy z parametrami i utrzymaniem ich na właściwych poziomach by rybki nie zdychały od wysokich azotanów albo glony lub sinice z racji złych proporcji NO3/PO4.

Jeśli mogę radzić to  będzie zupełnie nie spotykanie na tym forum i zapewne wielu się zdziwi albo mnie skrytykuje - ale bym spróbował tak:

1/ wpisał w swój profil miejscowość albo podał parametry wody kranowej bo tu mogą już być problemy.:(

2/ przyjął z góry obsadę do 112l czyli saulosi 1+4

3/ zupełnie bym zrezygnował z kubłów, prefiltra i tych  dwu AqC Turbo 750  ?? ( znam tylko 500 albo 1000 ) .

4/ wywaliłbym te wody sodowe :cry:czyli trzy żródła hałasu i bąbelków, wężyki i ten termometr bo wszystko wali po oczach , a grzałki nie widzę - zapewne zbędna. więc i termometr zbędny.

5/ całą filtrację mechaniczną i biologiczną oparłbym na tym czarnym żwirku 6-8mm ale tylko grubości 3cm a nie tak jak jest tego piasku nawalone teraz i filtrze podżwirowym ssącym z pompą ponad wodą 1000l/h więc tylko jedna czarna rurka w baniaku byłaby widoczna.

6/ Biologia byłaby na tym żwirku oraz na kilku porowatych wapieniach ( na pewno nie łupki)

7/ Z obu stron nad baniakiem trzeba zrobić z pcv zasłony pomalowane na kolor ścian by  światło nie raziło , pompa nie widoczna  i parowanie wody ograniczone , ale tak by można było to zdjąć do prac w baniaku.

Więcej - jak napiszesz cokolwiek o tym co masz teraz - bo wizję czego chcesz to znam.;)

 

 

 

  • Dziękuję 1
Opublikowano

Przepraszam za tak późną odpowiedź ale dzisiaj nie miałem chwili spokoju.

Akwarium obecnie jest wygaszane i nie dolewam do niego wody, mam w nim tylko rośliny i jednego glonojada (obecne oświetlenie padło), prace nad akwarium zamierzam zacząć od czwartku.  Zdjęcia poniżej.

Akwarium jest obudowane i posiada otwieraną wnękę. Od strony salonu pod akwarium chcę zrobić samodzielnie szafkę pod wymiar na filtry i inne akcesoria pod kolor obudowy. Akwarium pomiędzy ścianą posiada ok. +/- 1cm prześwitu, jest spasowane idealnie. Planuje bez rozbijania ścian zrobić wgłębienia na rurki z filtrów i wypuścić je bezpośrednio pod dolną osłoną do szafki. Oświetlenie led będzie osadzone na profilu aluminiowym o wym 79x16cm z szybą plexi delikatnie podwieszonym nad lustrem wody w celu dobrego doświetlenia wnętrza. Zasilacz oraz LedDimmerPro będą na pokrywie. Kwestia dzieci to mają już po 5 lat, jest już w miarę bezpiecznie ale niekiedy podczas głupawek do wszystkiego są zdolne.  

Odpowiedzi:

1. Mieszkam w Małopolsce, w rejonie Krzeszowic ( W krajobrazie Jury Krakowsko- Częstochowskiej)

2. Jestem jak najbardziej za taką obsadą.

3. Filtry które posiadam są Aquaela zakupione na start zbiornika o ile pamiętam 750, chodzą do dzisiaj ale je już wyrzucam, swoje przefiltrowały. Już przeanalizowałem kwestie Filtracji i na pewno będę mial dwa filtry zewnętrzne, jeden będzie jako mechanik ciągnął z filtra żwirowego stanowiący przy tym filtr biologiczny wychodzący w postaci deszczowni  ( Wydaje mi się że jakiś chińczyk by wystarczył) oraz rzeczony Jbl z prefiltrem stanowiący dodatkowy filtr biologiczny. 

4. Brzęczyki wywaliłem już dawno. W akwarium obecnie jest grzałka i termometr, zobaczymy jak to z tym będzie.

5. Nie wiem tylko ile tego żwiru sypać ? oraz kwestia jakiej marki wybrać sam filtr podżwirowy ?

6. Kwestie filtracji biologicznej wolę wspomóc na drugim filtrze, nie chcę powtórki z rozrywki.

7. Te kwestie są już rozwiązane. 

Przepraszam, że nie cytowałem kolegi ale uwierzcie że nie umiem. Chyba już starej daty jestem i kwestie komputerowe a zwłaszcza forumowe są dla mnie enigmatyczne :) 

Ktoś coś jeszcze podpowie lub rzuci jakiś inny pomysł na projekt?

 

Galaxy S4 945.jpg

Galaxy S4 946.jpg

Opublikowano

Też się uczyłem jak wklejać zdjęcia i cytować innych.

Masz dwie możliwości.

Ustawiasz kursor tu gdzie chcesz wkleić cytat w nowym poście który sam piszesz , jedziesz do postu który chcesz cytować i na dole masz "Cytuj" klikasz i cały post już masz tam gdzie był kursor.

Możesz też nacisnąć na mysz i zaznaczyć część wypowiedzi którą chcesz cytować a po chwili nad zaznaczonym tekstem pojawi się "Cytuj" jeśli nie nastąpi to naciskasz na prawy klawisz myszy i wtedy cytuj się pojawia.i na to klikasz.

Ad Rem.

Moja propozycja była bez rujnacji tych ścian pod akwarium i kucia rowka pod węże .

Cała filtracja była oparta na jednym filtrze podżwirowym , złożu biologii w żwirze i kamieniach porowatego wapienia.

 

Jeśli chcesz robić filtrację na kubłach to filtr podżwirowy jest zbędnym a nawet nie wskazanym.

Wtedy dajesz typowy piasek gradacji 0,8-1,2mm Kreisel 099 z marketu budowlanego ( dobrze wypłukany 10x)  warstwa tylko 4cm i 2-3 kamienie tworzące grotę np  po środku.

Natomiast filtrację robisz na kuble HW303A za 200 zł + na ssaniu dajesz kubek Multikani800 z dwiema gąbkami w środku - taką fabryczną i taką HD.

bez żadnych tam deszczowni powrót po powierzchni by ruszało taflą wody. Tem filtr ma 1400l/h więc na prawdę to na pusto sika 1000l/h a jak mu dasz po stronie ssania tego Multikani to tak z 800l/h będzie realnie wylatać, a to do 137l chwacit. Nic więcej nie robisz tylko do kubła dajesz 1l ceramiki w najniższy kosz a dwa pozostałe rezerwujesz na mądre złoża do usuwania  NO3 i PO4 i klarowania wody  np.Purolite A520E ( masz temat suricade - Agnieszki)

Światełko też z zasilaczem i sterownikiem na pokrywie grozi że wpadnie do wody - jakoś to trzeba otwierać , lepiej dłuższy kabelek 5cio żyłowy a elektronikę obok kubła pod akwarium.

Napisz wreszcie z jakiego wodociągu masz wodę w kranie i tą miejscowość wpisz w swój profil.

Zacznij zabawę od zakupu trzech testów : Zoolek pH koniecznie zakres 7,4-9 a nie inny

JBL NO2 oraz JBL NO3 i od zbudowania w zależności od wyniku NO3 w kranie takiego ustrojstwa wg tego tematu

 

 

Opublikowano
2 godziny temu, deccorativo napisał:

Jeśli chcesz robić filtrację na kubłach to filtr podżwirowy jest zbędnym a nawet nie wskazanym.

Potwierdzę to co Henryk tutaj napisał. A problem będzie polegać na tym ,że będzie Ci się często zatykać i w momencie kiedy będziesz musiał wymienić wkład  filtrujący to czeka Ciebie  całkowita demolka w akwa z wyjęciem wszystkiego ze środka. Osobiście też odradzam te rozwiązanie.

Opublikowano

Moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem w przypadku kolegi będzie mocniejszy kubełek(2000l/h) z prefiltrem mechanicznym który oszczędzi zbędne otwieranie kubełka w celu czyszczenia złoża tak jak już to zresztą napisali koledzy powyżej...

Do kubełka dałbym tylko 0,5l-1l ceramiki(ten 1l to i tak będzie z nadwyżką) a potem ewentualnie purolite a520e do obniżania NO3 oraz klarowania wody...

 

Opublikowano

Wykonałem badanie wody kranowej testu Zooleka które mają 5-6 lat (możliwe zakłamanie)

NO2 - 0,2 mg/l

NO3 - 0- 5 mg/l

PH - w zakresie ogólnym 7,5 w zakresie szczegółowym ok 7,8

Opublikowano

Co do testów to zakup sobie JBL kropelkowe (NO2,NO3,oraz pH z zakresu skali 7.4-9.0) 

Te trzy testy to podstawa w które warto się zaopatrzyć...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Możem ale nie musi. @Pikczer widzisz tu blat?
    • No. Po wspólnych ustaleniach z rodziną doszliśmy do porozumienia - akwarium będzie stało w salonie, i najprawdopodobniej wymiarowo będzie wyglądało następująco: 200 cm długości, 80 szerokości i 60 wysokości. Czeka mnie pewnie sporo czytania żeby jakoś w miarę dobrze zgrać obsadę, z tatą zastanawiamy się generalnie nad mbuną (najbardziej podobają nam się rumowiska skalne/generalnie miejsca gdzie jest dużo skały) tata ma już z nią doświadczenia sporo, w przeciwieństwie do mnie, ale na pewno jeszcze zdążę się wiele dowiedzieć bo jeszcze jestem całkiem młody :). Także tak, dzięki za nakierowanie generalnie bo na pewno wyjdzie to dla pyszczaków na duży plus, a takie akwarium jak już zostało tutaj słusznie zauważone będzie piękną ozdobą salonu.
    • Jasne, macie racje, myślałem sobie nad tym i rzeczywiście nie ma co się z tym wszystkim spieszyć, finalnie akwarium najprawdopodobniej będzie w salonie bo u mnie w pokoju miejsca jest trochę, ale nie na tyle żeby móc postawić bardzo duże akwarium. Bardzo wam dziękuję za porady, bo uświadomiliście mi parę rzeczy . Tapatalkowane.
    • Koledzy podpowiadają Ci o maksymalizacji akwarium, uwierz mi, że mam akwarium 300 cm i do dzisiaj żałuję, że nie zrobiłem większego, bo mam miejsce. Gdyby go nie było i wcisnął bym na styk, nawet gdyby było to 200 cm to nie miał bym do siebie pretensji. Co do stelaża, blatu i innych ważnych rzeczy. Jeżeli ma to być w salonie, musi być to estetyczne i współgrać z całością. U mnie 3 tony stoi na meblu. Oczywiście mebel nie jest z IKEI ani z żadnej sieciówki, zrobiłem go pod zamówienie, a stolarz wiedział co robi. Pieniądze też są bardzo ważne, ale robienie czegoś , a potem poprawianie, bo coś się nie podoba, kosztuje dużo więcej. Ja swoje akwarium stawiałem 2 lata, zbieranie funduszy, czekanie na to co chcę. Dziś uważam, że warto, dozbierać kasę, przemyśleć wszystkie aspekty akwarystyczne, takie jak wielkość akwarium, sposób filtracji, podmiany wody itp. A moje o 60 cm za małe akwarium wygląda na szybko, tak.
    • Skoro to nie jest na 10cm gruby blat z prawdziwego orzecha włoskiego albo dębu to czy musisz koniecznie od niego zaczynać? Wyobraź sobie, że nie masz tego blatu i wtedy spróbuj obrać plan i wylicz to co chcesz. Ja wiem że ten blat też kosztuje ale przy takiej inwestycji nie ma sensu, aby się wszystko kręciło dookoła tego blatu, to nie Słońce.  Stelaż i akwarium najważniejsze elementy. Zobacz na ile wystarcza fundusze i to kalkuluj.  No i najważniejsze, odpowiedz sobie na pytanie: czy podoba mi się ten blat? Uwierz mi, że nawet jeśli nie jesteś pedantem to ten widoczny pod akwarium blat może szczypać w oczy, zawsze, każdego dnia.  Umiesz spawać? A Twój Tata umie? Idealny moment aby wspólnie zrobić stelaż pod akwarium. Jeśli masz taką możliwość to ją wykorzystaj.  Pamiętaj, że zarówno ja jak i większość tutaj ludzi absolutnie się nie mądrzy tylko są to zazwyczaj przytaczane własne doświadczenia i niekiedy wpadki.  Dobra, czas na kawę
    • Mogłem z tą grubością polecieć za mocno, za co przepraszam. Sprawdziłem przed chwilą i wyszło że ma 4 cm grubości, no miary w oczach to ja nie mam ;/. I tak, jest z płyty wiórowej.
    • Coo -Blat 10cm grubości? Jeszcze takiego nie widziałem z płyty drewnianej - wiórowej? Czy coś źle zrozumiałem?
    • Jak masz blat dwa metry to nie bierz akwarium 120cm. Miałem mniejsze i też takie 120 no i sobie były. Niby ładne. A teraz mam nieco większe 180cm i spod 50cm i przód 60cm. Mimo że skromne to na żywo robi na wszystkich wrażenie, bo jest "wielkie". Może nie gigant ale je widać w salonie.  Pomyśl nad stalowym stelażem. Ja chciałem nauczyć się spawać, bo taki miałem kaprys. Kupiłem więc materiały i chińską dobrą, wygodną spawarkę. Fajna zabawa a wyszło wszystko jakieś 70% tego co bym zapłacił za gotowca. Mocna, stabilna konstrukcja, która rozkłada ciężar i już. Przez 2lata ze sklejki miałem obudowę bo brakowało lasy ale i tak było estetycznie. Teraz mam obudowany spod pod wzór mebli. Nie wszystko na raz. Ale posłuchaj wszystkich powyżej i nie bierz akwarium 120cm, bo to na gupiki się nadaje tylko.  A jak sobie wstawisz takie 180 czy 200cm (albo większe ) to zapewniam Cię, że każdy (i Ty też) chociaż w myślach zawsze na widok tego akwarium będzie mówił : ale ku... fajne wielkie akwarium:)  A jak wstawisz 120cm to będą ( i Ty też) mówić: o jest akwarium, z rybkami, woda nawet chlupie sobie, no fajne...
    • Dobieranie akwarium do rozmiaru blatu to trochę dziwny pomysł.  Ale jeśli masz miejsce na akwarium 200x50 to nawet nie zastanawiaj się nad 120x40x50, bo po kilku miesiącach stwierdzisz, że jest za małe i będziesz sobie pluł w brodę, że nie postawiłeś większego. Sprawdź jak duże akwarium możesz zmieścić w pokoju. Potem poprzesuwaj meble, żeby weszło większe. Potem pomyśl czy wszystkie meble są naprawdę potrzebne, sprzedaj te zbędne (budżet wzrośnie), poprzestawiaj znowu te które zostały, żeby zrobić więcej miejsca. Ścian na razie nie burz (to przyjdzie później, jak złapiesz bakcyla), blat olej i celuj w takie szkło i stelaż jakie tam wciśniesz.  Jeśli nie mieszkasz w zabytkowej kamienicy to stropem się nie przejmuj, akwarium 500l waży tyle co dwóch Amerykanów stojących obok siebie, stropy się pod nimi nie zawalają. Jeśli Twój tata się o nie martwi to możesz podłożyć płytę pod stelaż żeby lepiej rozłożyć obciążenie podłogi. Fajnie, że pytasz i szukasz rozwiązań, to dobrze wróży na przyszłość. Jeśli jednak zdecydujesz się na 120x40x50 to bierz tego Juwela o którym pisał @Bartek_De, też od niego zaczynałem - solidny zestaw na początek, służył mi lata bez żadnych problemów.       
    • Różnica w cenie spora. Ale możesz wziąć pod uwagę zamontowanie jednego wzmocnienia poprzecznego . Ja tak zrobiłem gdy pękło moje. Trochę to może komplikować 'grzebanie" w akwa ale niespecjalnie . To tylko kwestia włożenia tła w przyszłości  ale i z tym można sobie poradzić.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.