Skocz do zawartości

Moje Malawi nr 2 - 120x40x50 - 240 litrów


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Dzieki za zwrócenie uwagi. 
Na zdjęciu w poście wyżej sa takie półki odstające od ścianki z łupków - tych półek nie będę robił, bo faktycznie w takim położeniu moga stwarzać zagrożenie dla ryb.
Będę robił płaską ściankę z uwypukleniami i może jakimś efektem 3d.

Opublikowano (edytowane)

Czy macie doświadczenie z którąś z poniższych świetlówek LED:

1.  Aquael 16W Marine LED T8 30W/T5 39W 85-90cm 10000k - morska
https://www.clarias.pl/aquael-16w-marine-led-t8-30wt5-39w-85-90cm-10000k-morska-p-19564.html 

2. Aquael 16W Actinic LED T8 30/T5 39W 85-90cm 20000k - morska
https://www.clarias.pl/aquael-16w-actinic-led-t8-30t5-39w-85-90cm-20000k-morska-p-19567.html 

Pokrywę będę miał rzecz jasna długą na 120cm, więc do środka wejdzie mi świetlówka o maksymalnej długości pewnie nie większej niż 110cm. Bezpiecznie chcę kupić długość 85-90cm. Poniżej zdjęcie pokrywy od spodu z ukazaniem sposobu montażu świetlówek. pokrywa.png.24ece77bd37d193235bec4caa9539a0a.png


Oświetlenie akwarium chcialbym "załatwić" dwiema świetlówkami LED. Mam natomiast problem w ich odpowiednim doborze, stad moje pytanie o w/w produkty.
Chyba, że zamiast świetlówek w/w można zastosować inne? Czytałem post m.in. kol. Egon'a, ale nie znam się na elektryce/elektronice i nie chcę iść w 'samodzielne zrób to sam' w przypadku oświetlenia. Interesują mnie gotowe rozwiązania.
Z góry dziękuję za pomoc.

 

Edytowane przez luck83
Opublikowano

Jeśli musi być gotowiec i to ma być Malawi a nie solniczka z morskimi koralikami to na pewno nie te co wybrałeś  Aquael Marina LEDDY. i Actinic

Jeśli już decydujesz się na te rozwiązanie ale pamiętaj - bez możliwości zrobienia świtu i zmierzchu oraz bez niebieskiego nocnego - a fee kolego.

Kup jedną LEDDY SUNNY + LEDDY PLANT bo COLOR nie robią . Jak nałożysz obie charakterystyki widmowe na siebie - wyjdzie prawie to co my robimy z modułów czyli RGBW albo RGB +W

Opublikowano
23 minuty temu, deccorativo napisał:

Kup jedną LEDDY SUNNY + LEDDY PLANT

Leddy Sunny mam w obecnym baniaku, może uda mi się ją dopasować.
Plant muszę kupić.

Którą w związku z powyższym powinienem dać do przodu, a którą na tył?

Opublikowano (edytowane)

Sam zastanawiam się nad tymi Retrofitami. Są do wyboru 4 rodzaje:

- Sunny - 6500k;

- Plant - 8000k;

- Marine - 10000k;

- Actinic - 20000k;

Ja w swojej pokrywie standardowo miałem dwie sztuki sunny i będę je wymieniał. Barwa 6500k nie odda Tobie kolorów. Zastanawiam się nad 1x Marine i 1x Plant. Nie wiem jaką będziesz miał obsadę ale 10000k ładnie wybarwi niebieskie a np. czerwone lub żółte to już musisz zjechać do 8000k.

Tak jak wspominałem zastanawiam się nad nimi poważnie ale obecnie moim numerem jeden są świetlówki. Wiem, że LEDy dają bliki itp. (chociaż ja w swojej ledowej świetlówce żadnych nie widzę) ale co świetlówka to świetlówka. Mam w planach zakupić:

1x Sylvania Aquastar lub Hagena Power Glo

1x Sylvania Grolux

Dlaczego? Powód jest trywialny. Większa możliwość dobrania tego co nam odpowiada. Niby mam to samo z Retrofitów Aquaela ale sam nie wiem czy to nie pic na wodę z tymi Kelvinami. Można zdecydować się na moduły i ewentualnie sterownik ale cały czas myślę czy właśnie na tym mi zależy. Niby wschody i zachody czyli full wypas ale ja tam wolę włączyć światło i od razu widzieć piękno ryb.

Poniżej masz filmik jak to świeci. Nie są to co prawda retrofity a leddy slim jednak diody podejrzewam te same. Według mnie połączenie tych dwóch modeli bardzo ładnie uwypukla kolory.

No i jeszcze jedna rzecz. Cały czas mnie zastanawia czemu by nie brać przykładu jeśli chodzi o oświetlenie od morszczaków? Przecież tam paleta barw koralowców oraz ryb jest potężna i po dobraniu odpowiedniego oświetlenia pięknie to wszystko wybarwia. W Malawi się utarło, że tak wysokie Kelviny wcale nie są takie super.

I jeszcze wersje 6500k i 8000k.

 

Edytowane przez Gość
Opublikowano (edytowane)
31 minut temu, Jerry_jerry napisał:

Nie wiem jaką będziesz miał obsadę

Na 100% będę miał:
- Saulosi
- Maingano

Do ostatecznej decyzji zostawiam jeszcze:
- Rdzawe lub Hara.


Tym samym rozważałem właśnie jedno źródło światła o barwie 10000K, ale nie mam pewności co do drugiego źródła, tj. czy barwa 6500K czy jednak postawić na 8000K.

Edytowane przez luck83
Opublikowano (edytowane)

Ja w swoim planuję saulosi i rdzawe dlatego też rozważam dwie opcje:

1. 1x Marine (10 000k) + 1x Plant (8000k)

2. 1x Sylvania Aquastar (10 000k) + 1x Sylvania Grolux (8500k)

10 000k pod samce Saulosi a 8000k ledowe tudzież 8500k świetlówkowe pod samice saulosi oraz rdzawe.

Oba te połączenia są podobne tzn. mają podobne barwy dlatego jeszcze nie podjąłem ostatecznej decyzji co wybiorę. Boję się tego co już napisałem czyli nie wiem czy w przypadku ledów liczba Kelvinów nie jest picem i fotomontażem. Próbowałem tam gdzie mieszkam czyli w Gdańsku znaleźć gdzieś w sklepie wersję Marine ale max co mają to wersję Plan. Co prawda mogę zakupić przez internet i w razie czego odesłać ale odsyłam na własny koszt a tego wolę uniknąć. Co innego zakupić przez neta ale wiedzieć co się kupuje bo gdzieś to widziałem na żywo a tak brać w ciemno to trochę strach. zresztą na żywo widziałem Planta i też za wiele nie wiem bo w sklepie tak te różne światła się mieszają, że niewiele można się dowiedzieć. To co miałem w standardzie czyli Sunny też inaczej się prezentowało w akwarystycznym jednak nie miało to dla mnie żadnego znaczenia bo od razu wiedziałem, że to co dostaje w standardzie będę zmieniał na coś pod Malawi.

U mnie baniak dopiero wystartował więc zanim dojrzeje to już coś wykombinuję.:cool:

Edytowane przez Gość
Opublikowano

Napewno tańsza opcja to zrobienie belki samemu z modułów led a to żadna filozofia przykleić moduły do profilu, polutować kabelki i podłączyć do sterownika i zasilacza

Wysłane z mojego LG-H850 przy użyciu Tapatalka


Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Rewelacyjnie wygląda nowa odsłona👍 wszystko się ze sobą ładnie zgrywa. Tło chyba wyszło z pod ręki AquaDan? Sądząc po aranżacji celujesz raczej w non mbune🙂
    • @ziemniak Świetnie to wygląda, ta duża ilość roślin na górze też. 👍 Doniczki nie przeszkadzają w obsłudze akwarium, stojąc na szybach nakrywkowych? Jeśli jest nieco miejsca z tyłu nad akwarium, to pomyślałbym o dorobieniu 1-2 niewielkich modułów do przyklejenia na ścianę, jakby przedłużenia skał ponad powierzchnię wody - moim zdaniem wyglądałoby obłędnie. I hydroponikę zrobiłbym na całej długości, tak jak masz teraz te rośliny. 😀 Takie korytko, coś jak u mnie, no ale trzeba by robić pokrywę. P.S. Zdjęcia znad jeziora, w stopce - też świetne. 💪
    • Tło zarośnie glonami i będzie wyrywać z butów. Super. Kto robił Ci tło, czy to dzieło Twoich rąk? 
    • Wody mniej ponieważ tło swoje zajmuje ale powiem tylko jedno słowo - Pięknie 🤩
    • Żółte cały wieczór siedzą w ławicy w jednym rogu. Ciekawe, czy boją się jakiegoś tarłowca, czy coś im innego przeszkadza.
    • Nowa odsłona akwarium 260x55x70h (~1001 litrów) Wody weszło około 670 litrów, czyli około 100 litrów mniej niż w poprzedniej wersji. Tym razem za filtrację odpowiada komin o wymiarach 15x40 cm wypełniony gąbkami 10-30 PPI oraz kształtkami K1. W środku pompa Jebao DCP-2500. Oświetlenie bez zmian, dwie belki LED po 260 cm z modułami RGB i 11.000 k.  Więcej osprzętu nie ma. Całość w szczycie doby to pobór około 30 W. Grzałki nie mam, bo zimą temperatura rzadko spada poniżej 22 stopni. Zrezygnowałem z pokrywy. Akwarium jest przykryte sekcjami szyb nakrywowych, na których w tylnej części położyłem doniczki z roślinami. W przyszłości planuję w rogu hydroponikę. Płótno nad akwarium kupiłem w tym roku nad brzegiem jeziora. Mam szczerą nadzieję, że wykonał go lokalny artysta. Nałożyłem go na ramkę z listewek. Obsada to dalej niewiadoma.
    • Dlatego zastanów się czy faktyczne musisz  zmieniać. Teoretycznie im filtr ma większą wydajność , większy pobór mocy itp. tym będzie bardziej głośny. Ale to tylko teoria  bo może się zdarzyć , że ten o mniejszej mocy itp. może okazać się głośniejszy bo np. wirnik jest źle dopasowany i bije na ośce. Spójrz na to jeszcze z innej strony a mianowicie czy planujesz zmieniać akwa na większe?  Jeżeli tak to bym śmiało brał ten który będzie dedykowany do ewentualnego nowego litrażu.  Nikt Ci nie da 100% gwarancji , że konkretny filtr będzie cichy.  Zasugeruj się opiniami na ich temat ale ryzyko zawsze będzie. Ostatecznie zawsze można wyciszyć szafkę i znajdziesz tutaj kilka tematów o tym jak to zrobić.
    • Witam. W moim akwarium 214 litrów mam JBL-a e901 i ten filtr pracuje już 10 lat. Filtr jest sprawny i nigdy z nim nic złego się nie działo. Chcę go zmienić i pytanie czy przejść na nowszy model JBL e902 czy może zastosować większy JBL e1502 zleży mi też na poziomie głośności aby był cichy bo akwarium stoi w sypialni. 
    • Dla mnie non-mbuna to jest zagadka. Niby parametry wody w kranie idealne, w akwarium również, ale może jednak coś jest w wodzie co testy nie wykrywają? U mnie każde podejście do non-mbuny kończyło się fiaskiem.
    • Ja mam najtańsze kształtki z polecenia @triamond. Używam ich statycznie i teraz przy restarcie akwarium fajnie zaszły brudem. Na samym K1 i różnej gradacji gąbkach, bez waty woda kryształ na długości 260 cm.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.