Skocz do zawartości

Moje Malawi nr 2 - 120x40x50 - 240 litrów


luck83

Rekomendowane odpowiedzi

Dzieki za zwrócenie uwagi. 
Na zdjęciu w poście wyżej sa takie półki odstające od ścianki z łupków - tych półek nie będę robił, bo faktycznie w takim położeniu moga stwarzać zagrożenie dla ryb.
Będę robił płaską ściankę z uwypukleniami i może jakimś efektem 3d.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy macie doświadczenie z którąś z poniższych świetlówek LED:

1.  Aquael 16W Marine LED T8 30W/T5 39W 85-90cm 10000k - morska
https://www.clarias.pl/aquael-16w-marine-led-t8-30wt5-39w-85-90cm-10000k-morska-p-19564.html 

2. Aquael 16W Actinic LED T8 30/T5 39W 85-90cm 20000k - morska
https://www.clarias.pl/aquael-16w-actinic-led-t8-30t5-39w-85-90cm-20000k-morska-p-19567.html 

Pokrywę będę miał rzecz jasna długą na 120cm, więc do środka wejdzie mi świetlówka o maksymalnej długości pewnie nie większej niż 110cm. Bezpiecznie chcę kupić długość 85-90cm. Poniżej zdjęcie pokrywy od spodu z ukazaniem sposobu montażu świetlówek. pokrywa.png.24ece77bd37d193235bec4caa9539a0a.png


Oświetlenie akwarium chcialbym "załatwić" dwiema świetlówkami LED. Mam natomiast problem w ich odpowiednim doborze, stad moje pytanie o w/w produkty.
Chyba, że zamiast świetlówek w/w można zastosować inne? Czytałem post m.in. kol. Egon'a, ale nie znam się na elektryce/elektronice i nie chcę iść w 'samodzielne zrób to sam' w przypadku oświetlenia. Interesują mnie gotowe rozwiązania.
Z góry dziękuję za pomoc.

 

Edytowane przez luck83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli musi być gotowiec i to ma być Malawi a nie solniczka z morskimi koralikami to na pewno nie te co wybrałeś  Aquael Marina LEDDY. i Actinic

Jeśli już decydujesz się na te rozwiązanie ale pamiętaj - bez możliwości zrobienia świtu i zmierzchu oraz bez niebieskiego nocnego - a fee kolego.

Kup jedną LEDDY SUNNY + LEDDY PLANT bo COLOR nie robią . Jak nałożysz obie charakterystyki widmowe na siebie - wyjdzie prawie to co my robimy z modułów czyli RGBW albo RGB +W

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam zastanawiam się nad tymi Retrofitami. Są do wyboru 4 rodzaje:

- Sunny - 6500k;

- Plant - 8000k;

- Marine - 10000k;

- Actinic - 20000k;

Ja w swojej pokrywie standardowo miałem dwie sztuki sunny i będę je wymieniał. Barwa 6500k nie odda Tobie kolorów. Zastanawiam się nad 1x Marine i 1x Plant. Nie wiem jaką będziesz miał obsadę ale 10000k ładnie wybarwi niebieskie a np. czerwone lub żółte to już musisz zjechać do 8000k.

Tak jak wspominałem zastanawiam się nad nimi poważnie ale obecnie moim numerem jeden są świetlówki. Wiem, że LEDy dają bliki itp. (chociaż ja w swojej ledowej świetlówce żadnych nie widzę) ale co świetlówka to świetlówka. Mam w planach zakupić:

1x Sylvania Aquastar lub Hagena Power Glo

1x Sylvania Grolux

Dlaczego? Powód jest trywialny. Większa możliwość dobrania tego co nam odpowiada. Niby mam to samo z Retrofitów Aquaela ale sam nie wiem czy to nie pic na wodę z tymi Kelvinami. Można zdecydować się na moduły i ewentualnie sterownik ale cały czas myślę czy właśnie na tym mi zależy. Niby wschody i zachody czyli full wypas ale ja tam wolę włączyć światło i od razu widzieć piękno ryb.

Poniżej masz filmik jak to świeci. Nie są to co prawda retrofity a leddy slim jednak diody podejrzewam te same. Według mnie połączenie tych dwóch modeli bardzo ładnie uwypukla kolory.

No i jeszcze jedna rzecz. Cały czas mnie zastanawia czemu by nie brać przykładu jeśli chodzi o oświetlenie od morszczaków? Przecież tam paleta barw koralowców oraz ryb jest potężna i po dobraniu odpowiedniego oświetlenia pięknie to wszystko wybarwia. W Malawi się utarło, że tak wysokie Kelviny wcale nie są takie super.

I jeszcze wersje 6500k i 8000k.

 

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, Jerry_jerry napisał:

Nie wiem jaką będziesz miał obsadę

Na 100% będę miał:
- Saulosi
- Maingano

Do ostatecznej decyzji zostawiam jeszcze:
- Rdzawe lub Hara.


Tym samym rozważałem właśnie jedno źródło światła o barwie 10000K, ale nie mam pewności co do drugiego źródła, tj. czy barwa 6500K czy jednak postawić na 8000K.

Edytowane przez luck83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w swoim planuję saulosi i rdzawe dlatego też rozważam dwie opcje:

1. 1x Marine (10 000k) + 1x Plant (8000k)

2. 1x Sylvania Aquastar (10 000k) + 1x Sylvania Grolux (8500k)

10 000k pod samce Saulosi a 8000k ledowe tudzież 8500k świetlówkowe pod samice saulosi oraz rdzawe.

Oba te połączenia są podobne tzn. mają podobne barwy dlatego jeszcze nie podjąłem ostatecznej decyzji co wybiorę. Boję się tego co już napisałem czyli nie wiem czy w przypadku ledów liczba Kelvinów nie jest picem i fotomontażem. Próbowałem tam gdzie mieszkam czyli w Gdańsku znaleźć gdzieś w sklepie wersję Marine ale max co mają to wersję Plan. Co prawda mogę zakupić przez internet i w razie czego odesłać ale odsyłam na własny koszt a tego wolę uniknąć. Co innego zakupić przez neta ale wiedzieć co się kupuje bo gdzieś to widziałem na żywo a tak brać w ciemno to trochę strach. zresztą na żywo widziałem Planta i też za wiele nie wiem bo w sklepie tak te różne światła się mieszają, że niewiele można się dowiedzieć. To co miałem w standardzie czyli Sunny też inaczej się prezentowało w akwarystycznym jednak nie miało to dla mnie żadnego znaczenia bo od razu wiedziałem, że to co dostaje w standardzie będę zmieniał na coś pod Malawi.

U mnie baniak dopiero wystartował więc zanim dojrzeje to już coś wykombinuję.:cool:

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Cześć. Powiem tylko tyle... Bardzo dobry wybór, jeżeli chodzi o biotop Malawi Co do Twojego pytania. Jeżeli nikt z forum nie odezwie się w sprawie wymiarów, to najszybszym sposobem będzie odszukanie sklepu w Twojej okolicy, który posiada te zestawy i podjechanie tam z metrówką. Ew., szukanie informacji po innych forach akwarystycznych, albo obejrzyj filmik na YT Zenona, może on podał jakieś przybliżone wymiary.  
    • Dokładnie Tomku, czarna koszulka termokurczliwa. Tak to wyglądało. A przy ostatnim projekcie użyłem gumy w sprayu. Też dobre rozwiązanie. Kilka warstw i jest trwała powłoka.  
    • Super wszystko się prezentuje. Nie wiadomo, co oglądać - ryby, czy mecze. 😉 Jedyne, co mi "przeszkadza" w tym pięknym projekcie to białe kolanka/wyloty wody. Nie myślałeś o zastąpieniu przezroczystymi, z plexi/akrylu? Zawsze mniej rzucałyby się w oczy. Wiem, że duże średnice są nieprzyzwoicie drogie, ale kilkadziesiąt złotych w porównaniu do kosztu całości to pryszcz. Albo pomalować lub założyć koszulkę termokurczliwą, @marcin73m chyba tak u siebie robił.
    • Dzień dobry. Witam wszystkich szanownych klubowiczów. Startuję ze swoim marzeniem o Malawi.... Wiem takim malutkim Wczoraj kupiłem większość gratów, i czekam na akwa... Zamówiłem Oase High Line 400 i mam pytanie ma ktoś taki zestaw może? W instrukcji ściągniętej od Oase nie ma wymiarów komina, zasysu ile cm od komina i na jakiej wysokości są mocowanie, potrzebne mi to do tła... ktoś mógłby mi pomóc? Btw. witam wszystkich i pozdrawiam. Darek.
    • Msobo oczywiście przy najbliżej okazji wraca do drugiego zbiornika z mbuną. Na chwilę obecną dwie próby wyłowienia tego nygusa zakończyły się moją porażką. Akwarium nie jest zagruzowane, ale żyjąc w samotności dokładnie poznał wszelkie szczeliny w tle strukturalnym i złapanie go nie będzie takie łatwe. Mbune czasami karmię z ręki lub przyklejam im tabletki ze spiruliną. Po dwóch latach ryby mi tam ufają i nie miałem problemu wyjąć ręką konkretnego upatrzonego samca i przełożyć do drugiego akwarium. Msobo oczywiscie będąc sam w nowym akwarium nie był już taki ufny ale teraz przy tylu głodomorach już dużo pewniej i na dłużej podpływał do tafli, także kilka razy ich jeszcze nakarmię i będę próbował go złapać. Poza tym myślę, że pomijając kwestię różnic pokarmowych przez kilkanaście następnych miesięcy byłby w tym akwarium nie do ruszenia. Aktualnie msobo jest totalnie ignorowany i pływa najczęściej w centralnej części akwarium (przywłaszczył sobie teren w okolicach dwóch największych kamieni). Co ciekawe jednymi rybami, które czasami są przeganiane przez msobo są 3 buccochromisy. Upatrzył sobie tylko ten gatunek, a w kierunku bardzo zbliżonego rozmiarem tyrannochromisa i odrobinę mniejszych samic nimbo nawet nie drgnie.  Pomijając kwestię tego Pana, który tylko chwilowo przedłużył pobyt w tym ,,hotelu" od pierwszego dnia rzuca się w oczy zachowanie samca Fossorochromis, który nawet na chwilę nie odstępuje swoich dwóch Panienek. Nawet jeśli jakimś cudem, na chwilę popłynie w innym kierunku, opłynie kamień i straci je z pola widzenia to od razu skanuje teren, cyk i znowu jest już przy dziewczynach i tak całą trójką ,,ramię w ramię" przez kolejne X minut przemierzają zbiornik. Jest to jakaś tam ciekawostka bo gdy popatrzę na moich asów z drugiego zbiornika to tam żaden ,,dżentelmen" nie wytrzymałby bez molestowania koleżanki, a dziewczyny też nie byłby chętne tak pływać w trójkącie tylko wolałyby dać sobie po razie w celu przypomnienia hierarchii. Także na pierwszy rzut oka widać odmienne zachowania, które wcześniej mogłem jedynie zobaczyć na dłuższych filmach z drapieżnikami na YT czy przeczytać na forum. 
    • Całość świetnie się prezentuje, piękne "bandyckie" pyski. 😁 ciekawe, jak tester Msobo się odnajdzie, widać go na czwartym zdjęciu od końca. 😉 Powodzenia, niech ryby rosną zdrowo.
    • Po +/- 60 dniach od zalania zbiornika przyszedł wreszcie czas na mieszkańców. Wcześniej jako zwiadowca/tester warunków w akwarium bardzo długo pływał już samiec m. msobo, a na kilka dni przed wprowadzeniem ryb wpuściłem jeszcze 4 sztuki synodntis petricola (2 dorosle i 2 średnie osobniki). Przy starcie skorzystałem też z drugiego akwarium - kulki maxspect moczyły się tam w filtrze chyba od marca, a po założeniu akwarium stopniowo je dokładałem. Ostatni największy rzut dodałem przed wpuszczeniem ryb. Ogólnie cały cykl azotowy i wstępny okres dojrzewania akwarium przeszedł bez najmniejszych problemów. Dopiero po około 40-45 dniach na tle strukturalnym zaczęły pojawiać się pierwsze wyrazne okrzemki, na pewno przyczyniło się do tego mało intensywne oświetlenie, którego czas został sukcesywnie wydłużany. Przy wpuszczeniu kilkunastu ryb, w świeżym akwarium może oczywiście dojść do pewnego zachwiania parametrów, ale mam nadzieję, że cierpliwość i podjęte przy starcie działania spowodują, że obędzie się bez dużych komplikacji. W poczatkowych planach miałem podzielenie ,,zakupów" na dwie partie aby biologia lepiej zniosła napływ nowych organizmów, no ale jak większość osób zdaje sobie sprawę pozyskanie  drapieżników w akceptowalne zbliżonej wielkości to spore wyzwanie i jeśli jest możliwość skompletowania obsady to grzechem byłoby nie skorzystać. W sobotę 29 czerwca udałem się po ryby do Sebastiana z Tanganika Konin. Tak zbaczając na jedno zdanie z relacji dotyczących własnego akwarium, muszę przyznać, że fajnie zobaczyć na żywo kilka gatunków, które wcześniej widziałem tylko na stronach: tanganika i malawi si, także zdecydowanie polecam. Co do samej obsady to od wstępnego ,,projektu" i pierwotnej koncepcji do ostatecznego zamówienia, w sumie nic się nie zmieniło.  ###Obsada na obecną chwile: 1) Champsochromis Caereuleus 1+1 2) Fossorochromis Rostratus 1+2 3) Nimbochromis Livingstoni 1+2 4) Buccochromis Rhoadesii 3 szt. (1+2 ???) 5) Dimidiochromis Compressiceps 1+0 6) Tyrannochromis macrostoma 1+0 W sumie na obecną chwilę zagościło u mnie 13 ryb (+ wspomniane wcześniej 4 synodotisy) Docelowo w ciągu najbliższego miesiąca lub maksymalnie dwóch do obsady dojdą na pewno 2 samice dimidiochromis (na obecną chwilę sam samiec, a bardzo ,,potencjalne" samice miałyby z 6 cm więc trochę małe).  Rozważam też: - dołożenie jeszcze 1 samicy Nimbo (doprowadzenie do układu 1+3) - jest też pomysł z samicą tyrano (obecnie sam samiec) Doliczając dwie samiczki dla samca Dimidio w akwarium będzie pływało 15 ryb (nie licząc synodontisów), przy ewentualnym dołożeniu samicy  tyrano (obecnie sam samiec) lub/oraz samicy nimbo licznik obsady zatrzyma się na 16/17. Ogólnie rozważałem zarówno zakup obsady w wersji bardzo młodych osobników (5-7cm) oraz już lekko podrośniętych młodziaków (8-14cm). Ostatecznie okazało się że łatwiej będzie skompletować obsadę w tym drugim rozmiarze,  mając teoretycznie wstępna gwarancję płci (oczywiście niespodzianki są zdarzają). W każdym razie nie licząc Bucco, które mają około 8,5 może 9 cm układ płci u pozostałych gatunków jest jasno ustalony. U Buccochromisów było oczywiście uroczyste zajrzenie ,,pod ogonek" no ale przy tak młodych rybach ryzyko błędu jest ogromne. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Przed wpuszczeniem ryb nie było jakiegoś oficjalnego mierzenia ale jeśli chodzi o samce to Champsochomis ma 15, no może 16cm, Fossorchromis 13/14cm, Dimidiochromis 12/13cm, Nimbochromis 11cm i Tyrannochromis około 9cm. Także niby to jeszcze dzieciaki ale będąc przyzwyczajony do rozmiarów mbuny, można powiedzieć, że już na starcie te większe osobniki ,,to kawał ryby". Od wpuszczenia ryb minęły dopiero 3 doby także ciężko cokolwiek konstruktywnego napisać o zachowaniu, ALE ... Po X latach trzymania mbuny, wcześniej miesożernej Tanganiki czy pielęgnic głównie z Ameryki Południowej można powiedzieć ,,jest bardzo spokojnie". Oczywiście taki stan utrzyma się pewnie tylko do pierwszego tarła, ale zobaczymy, może nie będzie aż tak źle. W każdym razie fajnie wreszcie popatrzeć na tętniący życiem zbiornik. Szczególnie te większe osobniki już cieszą oko i pięknie prezentują się w akwarium. 
    • https://www.olx.pl/d/oferta/labeotropheus-fuelleborni-katale-samice-9-10-cm-CID103-ID10P6rr.html ryby od Darka Gaży.
    • No, pochwal się, co za szczupaki kupiłeś, czekam na aktualizację Twojego wątku. 😉
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.